Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Gediz’de TÜBİTAK Bilim Fuarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde TÜBİTAK tarafından öğrencilerin bilimsel araştırma kültürünü ve bilimsel yaklaşım becerilerini yaparak ve yaşayarak kazanması amacıyla Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen bilim fuarında Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 19 proje ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Öğretmen Hüseyin Göksal’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı Tübitak 4006 bilim fuarı farklı alanlardan 19 proje ile gerçekleştirildi.Öğrencilerin danışman öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları projeler ile bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, soru ve sorunlarına çözüm bulunması gibi konularda tecrübe kazandılar.

Fuar ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hamiyet Cingöz Cangür, Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK desteği ile 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlediklerini söyledi.

Cangür; “Projelerimiz kabul edilmişti ve kabul edilen projelerimiz öğrencilerimizle birlikte hazırlanarak sunuldu. Her zaman bilim ile iç içe olalım, bir şeyler üretelim ve meslek liseliler olarak çalışmalar yapalım diye sürekli projeler içerisinde bulunmak istiyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz bu çalışmalarda bulunurken, büyük bir keyif aldılar ve pek çok şey öğrendiler Bilimin ucu bucağı yok, daha fazlasını öğrenip yapabileceğimize inanıyorum. Öğrencilerimle birlikte daha fazla çalışmalarda bulunacağız inşallah. Diğer projelerde çalışmayı düşünüyoruz” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından fuarda sergilenen projeleri beraberindekilerle birlikte gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, “Fuarda sergilenen ve öğrencilerimiz tarafından ortaya çıkarılmış proje ve eserler heyecan verici. Öğrencilerimizin toplumsal ihtiyaçlara ve sorunlara çözüm sunabilen nitelikli ürünler, yenilikçi fikir ve uygulamalar ortaya koyması geleceğimiz adına çok önemli. Projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Eğitim

Hisarcık’ta ‘Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi’ kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi kursu açıldı.

Çok Programlı Anadolu Lisesinde açılan 48 saatlik Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi kursuna 32 kursiyer katılıyor.

Makina ve Tesisat Öğretmeni Adem Şentürk nezaretinde açılan kursta kursiyerlere, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrama, iş kazası ve meslek hastalıklarından korunma, yöntemlerini bilme, acil durumlarda gerekli tedbirleri alma, doğalgaz kazanı yakma, temizlik ve bakımını yapma konularında bilgiler veriliyor.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sebiha Kaya, kurs sonunda bireylerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygulayabilmesi ve doğalgaz yakıtlı kazanı yakma kurallarına uygun olarak kazanı yapma işlemi gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Pazarlar’da “Zafere koşuyorum” proje eğitimi sona erdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından “Zafere koşuyorum” projesi eğitimleri sona erdi.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Pazarlar İlçe Milli Eğitim Müdürünün Yürüttüğü ve Pazarlar Kaymakamlığı’nın ortak olduğu “Zafere koşuyorum” projesi 7 farklı kurumdan 15 kişinin katıldığı eğitim sona erdi.

İlçenin proje yazma ve yürütme yeterliliğinin artırılması adına düzenlenen faaliyet kapsamında; Kırsal Kalkınma, İç İşleri Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı, Vakıflar, Erasmus ve özellikle kalkınma ajansının çıktığı proje çağrılarına nasıl proje yazılabileceği ve proje döngüsü eğitimleri verildi.

2021 yılı teknik destek programı kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve Pazarlar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün başvuru sahibi olduğu ”Zafere koşuyorum” projesinin bitiminde başarılı olan kursiyerlere katılım belgeleri verildi.

Katılım belgeleri Belediye Başkanı Bilal Demirci ve Şube Müdürü Ethem Ural tarafından takdim edildi. Bilal Demirci, proje eğitmeni Petek Üzülmez’e bu eğitimde katılımcılara verdiği emekler için teşekkür etti. Ayrıca Başkan Demirci, hibe projelerde Pazarlar İlçesinin bundan sonra iddialı olacağını dile getirerek eğitime katılanlara da teşekkür etti.

Pazarlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Kağan Ulu, “Bu teknik destek kapsamında ilçemizin hibelerden faydalanma oranını artıracak ve ilçemizin kalkınmasına katkıda bulunacağız. Projemiz kapsamında bize destek veren tüm kurumlara ve Projemizi finanse eden Zafer Kalkınma Ajansına teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz Altınkent Ortaokulu’nun Erasmus ekibi Litvanya’dan döndü

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Altınkent Ortaokulu’nun ‘Erasmus’ proje ekibi Litvanya’dan döndü.

Gediz Altınkent Ortaokulunun da ortakları arasında yer aldığı İtalya, Portekiz, İspanya, Litvanya ve Türkiye ortaklı, IPA (Information Processing Agents) “Bilgi İsleme Ajanları” adli Erasmus +K229 (Okullar Arası Değişim Ortaklıkları) projesinin üçüncü toplantısı Litvanya’nın Kaunos şehrinde düzenlendi.

Litvanya’da düzenlenen hareketliliğe Proje Yürütücüsü Okan Karaca, Fen Bilimleri Öğretmeni Havva Vural ve 4 öğrenci katıldı. Öğretmen ve öğrenciler proje kapsamında Kriptoğrafi eğitimi, Bilgisayarsız Pixel kodlama etkinlikleri, Şifreleme Yöntem ve Teknikleri gibi etkinliklerin yanında Kaunas ve Vilnius kültürel ziyaretleri içerisinde yer aldı. Yabancı dil gelişimine de katkıda bulunan ve 5 gün süren seyahatin son derece verimli geçtiği proje ekibi tarafından dile getirildi.

Türkiye, İspanya ve Litvanya etapları tamamlanan projenin dördüncü toplantısı 2022 yılının Mart ayında Portekiz’de gerçekleştirileceği öğrenildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Başkan Doğan, başarılı öğrenciyi ödüllendirdi

Yayınlanan

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, anıt yazma yarışmasında Kütahya birincisi olan ortaokul öğrencisi Gönül Cebeci’yi ödüllendirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal Şen ile birlikte Gönül Cebeci’nin öğrenim gördüğü Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunu ziyaret eden Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, katıldığı anıt yazma yarışmasında Kütahya birincisi olan Gönül Cebeci’yi başarısından dolayı tebrik ederek ödüllendirdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Şoför esnafına kadına şiddet semineri

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü iş birliğinde özel halk otobüsü esnafına yönelik kadına şiddet semineri verildi.

Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Aziz Gürbüz ve özel halk otobüsleri şoförlerine yönelik olarak Kütahya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile iş birliğinde kadına yönelik şiddet semineri verildi.

Kadına yönelik şiddetin türleri ve şiddete yönelik alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da DÖGEP toplantıları yapıldı

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ilçedeki okullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine yönelik “DÖGEP toplantılarının gerçekleştirildiği bildirildi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişim Programı (DÖGEP) toplantıları, din öğretiminde özgün çalışması, örnek uygulaması, bilgi ve birikimi olan öğretmenlerle tecrübe paylaşımı konularında üç grup halinde Şehit Selim Cansız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kırklar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kütahya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde aynı anda gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ’de “Aile ve Medeniyet” paneli

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Prof. Dr. Saffet Köse ve Mustafa Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı “Aile ve Medeniyet” paneline ev sahipliği yaptı.

İslami İlimler Fakültesinin Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Rektör Kazım Uysal, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Ali Çelik, Eğitim Fakültesi Dekanı İrfan Terzi, Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir ile öğrenciler katıldı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse ise çevrim içi bağlantı ile toplantıya katılım gösterdi.

Toplantıda konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse, ailenin Hz. Adem ve Havva ile başlayan ve kıyamete kadar sürecek olan en temel kurum olduğunu söyledi.

Saffet Köse,” Aile toplumun örgütlenme modeli olarak görüldüğü için sosyolojik olarak aile ile devlet birbiri üzerine tanımlanmıştır. Aile, kendi içinde küçük bir devlettir. Devlet te o milletin büyük ailesidir. Baktığınızda aile ve devletin özelliklerinin çok benzediğini görürsünüz. Devlet ve aile iç içe geçmiş vaziyettedir ve devletin ve toplumun yapı taşları aileden oluşur. Bu sebeple bir aile bozulduğunda o devletten, o milletten, o toplumdan bir yapı taşı kopmuş demektir. Bu, en ciddi sorunlardan bir tanesidir. Çünkü ailenin bozulması demek sadece eşlerin ayrılması demek değildir. Aile bozulduğunda orada bir yapının çökmesi söz konusudur” dedi.

“Bir toplumun temeli, esası ailedir ”

Rektör Kazım Uysal ise “Bir toplumun temeli, esası ailedir” diyerek başladığı konuşmasında, “ Ben, toplumda aileyi canlıda hücreye benzetirim, nasıl ki canlıda hücre en temel yapı taşıdır. Hücre hastalanırsa ve ölürse canlı ölür. Hücre kanserleşirse doku ve organa sirayet eder ve canlıyı öldürür. Bunun gibi bir toplumda aile bozulursa o toplum ve o millet hasta olur ve biter.

Tarihte bunun örnekleri çoktur. Osmanlı güçlü olmuşsa, Selçuklu güçlü olmuşsa bir asrısaadet görülmüşse bunun temeli ailedir. Bunu çok iyi anlayan Batı felsefesine mensup sosyologlar, psikologlar, toplum mühendisleri öncelikle milletimizin aile müessesine hücum etmişlerdir, etmeye de devam ediyorlar. Bu konuda uyanık olmak lazım. Aileyi tahrip etmek için var güçleriyle uğraşıyorlar. Aile, adeta saatin zembereği gibidir. Bir toplumda saatin zembereği neyse toplumda aile odur. Aile biterse toplum da biter. Ailenin sürekli beslenmesi ve diri tutulması gerekir. Aile diriyse toplum diridir. Aile sağlıklıysa tolum da sağlıklıdır” dedi.

“Kadının sadece fiziki güzelliğine kıymet vermek de kadına şiddettir”

Rektör Uysal,” Kadına şiddeti yalnızca fiziksel şiddet ya da öldürme olarak ele alamayız. Kadına ve erkeğe aynı yükleri yüklemek de kadına şiddetin başka bir boyutudur. Kadın – erkek eşittir dedikten sonra her iki cinse de aralarındaki farklılıkları gözetmeden iş hayatında eşit yükleri yüklerseniz, ardından kadına bir de evin, çocukların işlerini yüklerseniz bu da kadına şiddettir. Bizim felsefemizde kadın – erkek eşit değil, birbirinin tamamlayıcısıdır. Kadının ya da erkeğin diğerine üstünlüğü de söz konusu değildir. Erkek, erkektir. Kadın, kadındır. Erkek kadınsılaştırıldıkça, kadın da erkeksileştirildikçe fıtrattan uzaklaşır.

Her ikisi de aslını kaybeder. Fıtrata muhalefet etmemek lazım. Bizim medeniyetimizin kadın ve erkeğe bakışı akla ve fıtrata uygundur. Kadını bir ticari bir meta olarak kullanmak da kadına şiddettir ve zulümdür. Bizim medeniyetimizde kadın teşhir edilmez, sokağa atılmaz. Çünkü kadın çok kıymetlidir. Ancak Batı’nın sefil medeniyeti kadını meta olarak kullanmaktadır. Bizim medeniyetimiz cenneti kadının ayakları altına atıyor. Peygamberimiz “Sizin en hayırlınız, eşine en hayırlı olandır” buyuruyor. Kadının cinselliğini, fiziki güzelliğini öne çıkarmak da kadına şiddettir. Fiziki güzellik geçicidir. Bugün vardır, yarın yoktur. Önemli olan ahlakın güzelliğidir. Önemli olan kadının kadın olması, ana olmasıdır. Evliliklerin temelleri para, güzellik, asalet gibi geçici şeylerin üzerine temellendikçe boşanmalar da artıyor. Geçici olan hususları esas alıp aileyi onlar üstüne bina etmek başta kadına zulümdür ve şiddettir. Çünkü bunlar geçince kadın bir köşeye atılıyor. Bu, kadına şiddet, kadını itibarsızlaştırmak değil midir? Aile, ulvi değerler üstüne kurulursa mesela ahlak güzelliği veya insani değerler esası üstüne kurulursa bunlar bitmez ve geçmez. Eşler yaşlandıkça da devam eder. Birliktelikler bitmez ve gün geçtikçe daha da artar.

Özellikle bizim medeniyetimizdeki gibi eşler birbirlerini ebedi hayatta da yani ahiret hayatında da hayat arkadaşı olarak görürse eşler birbirlerine bu duygulara uygun davranır. Ebedi arkadaşlığın hatırı için fedakârlık yapar. Samimi duygularla birbirlerine davranırlar. Küçük hatalar görülmez ve af edilir” dedi.

“Aile kurumunu sağlam tutmak kadim medeniyetimize sahip çıkmaktan geçiyor”

Uysal,” Avrupa’nın sefil medeniyeti kadının en güçlü duygusu olan anneliği elinden almaya çalışıyor. Nikâhı önemsiz görüyor, evliliği itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Nikâh ve aile kurmadaki amaç neslin devamıdır. Nesillerin sağlıklı devamı ise milletin bekasını sağlar. Bu nedenle evlilik kurumunu sarsmak isteyenler aslında milletleri yok etmek isteyenlerdir. Aile hayatında sevilmek isteyen öncelikle kendisi sevmelidir. Eşinden vefa isteyenler önce kendisi vefa göstermelidir. Ailede hüsnüzan mümkünse kesinlikle suizan etmemelidir. Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından zevk alır. Güzel bakmayı bilemezseniz hayattan keyif alamazsınız. Duygu ve düşünceler vücudumuzu ve vücut kimyamızı değiştirir. Duygu ve düşünceler bizi etkilediği gibi eşimizi ve diğer insanları da etkiler. Biyolojide yalancı gebelik denen olay ve ayna nöronlar insan duygu ve düşüncelerinin hem kendisini hem de başkasını etkilediğine en iyi örnektir” diye konuştu.

“Allah cenneti kadına bağlamıştır”

Daha sonra söz alan Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir,” 1995 yılında Mehir Vakfını eşim için kurdum. Eşini dava arkadaşı yapamayanların dünyada başarılı olduğunu göremedim. Bir zafer bile elde etse 1 ile 3 yıl arasında o zaferi kaybeder. Eşi yanında olmayanın mutlu olma imkanı yok. Mutlu olmayan dindar olamaz diye düşünüyorum. Ben, eşimi çok seviyorum, onun hatırına kızlarımı seviyorum, kızlarımın hatırına da torunlarımı seviyorum. Çünkü Allah cennet cehennemi kadına bağlamış. Bir erkek karısını sevmiyorsa dini eksiktir. Çünkü beyninin büyük bir bölümü helal olmayan şeylere çalışır.

Yaratılırken babayı anneyi kardeşi seçme hakkını Allah bize vermemiş. Bir seçim hakkımız var, onu düzgün yaparsak dünyada cenneti yaşarız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da öğrencilere trafik eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında, Trafik Denetleme Büro Amirliği görevlileri Ali Kalkan ve Aykut Aksar tarafından Fen Lisesi öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Simav İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Göncü, ‘Trafik Dedektifleri Projesi’nin 2013 yılından bu yana devam ettiğini belirtti. Göncü, “Proje kapsamında, Trafik Denetleme Büro Amirliği görevlilerimiz tarafından ilçemiz genelindeki okullarda, öğrencilere trafik kuralları hatırlatılarak güvenli trafik eğitimleri veriliyor. Amacımız bilinçli, kurallara uyan yaya ve sürücüler yetiştirmektir” dedi.

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, trafik bilincini oluşturmak amacıyla trafik ışığı, yaya yolları, işaret levhaları, emniyet kemeri, öğrenci servisleri konularında gerçekleştirilen trafik eğitimlerinin tüm okullarda devam ettiğini belirtti.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa ve Çavdarhisar muhtarlarına Narkorehber eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesi muhtarlarına Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Narkorehber eğitimi verildiği bildirildi.

Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM Büro Amirliği görevlilerince Aslanapa Kültür Merkezinde Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesindeki muhtarlara yönelik 44 muhtara bilgilendirme yapılarak Narkorehber eğitimi verildi.

Ayrıca “Uyuma” uygulamasının tanıtımı yapılarak bilgilendirme faaliyeti yerine getirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Müdür Başyiğit’ten öğrencilere: ”Yılmadan, pes etmeden çalışarak başarıya ulaşmalısınız”

Yayınlanan

Kütahya Fatih Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit öğrencilere, yılmadan, pes etmeden çalışarak başarıya ulaşmaları gerektiğini ifade etti.

Fatih Ortaokulunun “Kariyer Günleri” etkinliğine konuk olan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, burada öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere çalışmanın, okumanın, gayret göstermenin öneminden söz eden Müdür Başyiğit, “Sizler çaba göstererek, çalışarak yüksek mevkilere gelmelisiniz. Yılmadan, pes etmeden çalışarak başarıya ulaşmalısınız.” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline “Afet Farkındalık Eğitimi”

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında “Afet Farkındalık Eğitimi” verildiği bildirildi.

İki gün sürecek Afet Farkındalık Eğitiminin ilki Kütahya Ziraat Odası toplantı salonunda Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi alan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Müdürü Adem Gümüşsoy tarafından verildi.

Eğitimde afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış hareketleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar detaylı bir şekilde ele alınırken, afetlerden zarar almadan veya en az zararla kurtulabilmek için, bu anlamda alınacak tedbirlerin önemine vurgu yapıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ Öğrenci Senatosu, ilk toplantısını gerçekleştirdi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğrenci Senatosu, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal başkanlığında ilk toplantısını düzenledi.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıya Rektör Kazım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, DPÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Gülsen Özdemir ile fakülte ve meslek yüksekokulu temsilcilerimiz katıldı. Toplantıda konuşan Rektör Kazım Uysal, yeni oluşturulan DPÜ Öğrenci Senatosu’nun üniversite için getireceği katkıların büyük olacağına değinerek “Biz sizler için varız. Öğrenci senatomuz, öğrencilerimizden gelen istek ve önerileri Üniversite Senatomuza getirerek çözüm önerileri oluşturacaktır. Temsilcilerimizin üniversitemiz için önemi büyük, birlikte güzel çözüm önerileri getireceğiz” dedi.

Rektör Yardımcısı Atilla Batur, toplantıya katılan temsilcileri kutladı ve Öğrenci Senatosu’nun nasıl oluşturulduğu ve hangi görevleri yürüteceğini katılımcılara aktardı.

Toplantıda ayrıca üniversite yönetimi ve öğrenciler arasındaki iş birliğinin nasıl güçlendirileceği, birlikte hangi faaliyetlerin hayata geçirileceğine değinildi. Seçilen temsilcilere başarılar dileyen Rektör Uysal ve Rektör Yardımcısı Batur, daha kapsamlı toplantıların ve çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Toplantı sonunda Öğrenci Senatosu, genel bir değerlendirme metnini oybirliği ile kabul etti. Metinde DPÜ Öğrenci Senatosu’nun önemine, çalışmaların ne yönde ilerleyeceğine değinildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrenciler “Anlat bana öğretmenim” şarkısını işaret diliyle seslendirdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde işaret dili kursuna katılan ilkokul öğrencileri, Öğretmenler Günü programında işaret dilinde seslendirdikleri “Anlat bana öğretmenim” şarkısını öğretmenlerine armağan ettiler.

Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen Öğretmenler Günü programında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan işaret dili kursuna katılan Atatürk İlkokulu öğrencilerinin Öğretmenler Günü nedeniyle İşaret Dili Eğitmeni Pelin Solak nezaretinde öğretmenleri için hazırladıkları “Anlat bana öğretmenim” şarkısını işaret dilinde seslendirmeleri büyük alkış aldı.

Öğrencilerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik eden İşaret Dili Eğitmeni Pelin Solak, yaklaşık bir ay süren hazırlığın ardından Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere hediye etmek amacıyla “Anlat bana öğretmenim” şarkısını işaret diliyle seslendirdiklerini söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta öğretmen ve öğrenciler ödüllendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrenciler ödüllendirildi.

Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Programında Kaymakam Didem Dinç Özay, Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödül verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da öğretmenler yemekte buluştu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yemekli toplantı düzenlendi.

Simav Eğitim-Bir-Sen temsilciliği tarafından Ege Saray düğün salonunda düzenlenen toplantıya Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kalay, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Milliyetçi hareket Partisi İlçe Başkanı Bayram Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Fatih Köse, Eğitim-Bir-Sen Simav temsilcisi Halil Aktay, Okul Müdürleri, çalışan ve emekli öğretmenler ile sendika yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

Yeni Cami imam hatibi İbrahim Değmen tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra, açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Simav temsilcisi Halil Aktay, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, öğretmenin toplumdaki yerini ve saygınlığını artırmak amacıyla kutlandığını ifade etti.

Aktay “ Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasın 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

Selamlama konuşması yapan Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Fatih Köse, Allah’ın selamı ve rahmetinin toplantıya teşrif edenlerin ve Anadolu coğrafyasındaki geleceğimizin inşası adına tüm eğitim camiasının üzerine olsun dileklerinde bulundu.

Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü programın kapanış konuşmasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Emeklilik hayatını yaşayan öğretmenlerimize sağlık, huzur ve esenlikler diliyorum. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla tebrik ediyor, hepinize sevgi saygılar sunuyorum” dedi.

Eğitime katkıda bulunan eğitimciler ile eğitime destek olanlara hediye ve plaket takdimi yapılarak günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık Belediyesi’nden öğretmenlere yemek

Yayınlanan

Hisarcık Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle birlik ve beraberlik yemeği düzenledi.

Belediye tarafından ilçe ve köylerinde görev öğretmenlere Emet Bor İşletme Müdürlüğü yemekhanesinde verilen birlik ve beraberlik yemeğinde, eğitimciler aileleriyle birlikte yemek yiyip canlı müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

Yemek sonrası yaptığı konuşmada 24 Kasım Öğretmenler Gününde öğretmenlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Belediye Başkanı Fatih Çalışkan,” Öğretmenlerimiz bizler için çok önemli. Makamlar gelip geçicidir. Ancak öğretmenlerimiz yıllarca emek vererek yetiştirdikleri öğrencileriyle gurur duymaktadırlar. Öğretmenlerimiz sayesinde bu makamlara geldik. Bizleri yetiştiren öğretmenlerimizden Allah razı olsun. Öğretmenler Gününüzü kutluyor, eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

Öğretmenler daha sonra canlı müzik eşliğinde oyunlar oynayarak gönüllerince eğlendiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da 86 okulun kütüphaneleri meslek liseleri tarafından yapılacak

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında Kütahya’da kütüphane ihtiyacı bulunan 86 okul için kütüphane yapımına Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından başlandığı bildirildi.

Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin “Metal Teknolojileri Alanı” ve “Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanında eğitim gören öğrencileri, öğretmenleri gözetiminde kütüphaneler için gerekli olan kitaplık ve çalışma masası üretimine başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında kitaplık ve çalışma masası üretimine başlayan Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Müdür Hasan Başyiğit, atölyelerde öğretmen ve öğrencilerle sohbet ederek kütüphane masaları ve kitaplıklar hakkında bilgi aldı. Okulda eğitim alan öğrencilerin bu sayede hem mesleki tecrübe ediklerini hem de harçlıklarını çıkardıklarını ifade eden Müdür Başyiğit öğrencilere, “Okulda aldığınız eğitim ile mesleki tecrübe kazanmaktasınız. Bu tecrübeyle mezun olduğunuzda kendi işinizi kurabileceğiniz gibi, iş bulma noktasında da avantajlı durumda olacaksınız” dedi.

Başyiğit, çalışmaların tüm hızla ilerlediğini gözlemlediklerini ifade ederek, öğrencilere çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Hafızlık Kız Kur’an Kursu inşaatının yapımı devam ediyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde hayırsever bir vatandaşın katkısı ile yaptırılan Hafızlık Kız Kur’an Kursu inşaatı hızla ilerliyor.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ve İlçe Müftüsü Nurullah Koçhan, yapımı devam eden 80 yatak kapasiteli Merkez Hafızlık Kız Kur’an Kursu inşaatında incelemelerde bulundu.

Konuyla ilgili bilgi veren Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “İlçemiz Uluoymak Mahallesinde hayırsever bir vatandaşımızın katkıları ile yapımı devam eden İlçe Müftülüğümüze bağlı 80 yatak kapasiteli Merkez Kız Kur’an Kursu İnşaatı tüm hızı ile devam ediyor. İlçe Müftümüz Nurullah Koçhan ile birlikte inşaat çalışmalarını yerinde inceledik. 80 yatak kapasiteli Merkez Kız Kur’an Kursunun ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese ve hayırsever vatandaşımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

Eğitim

Lisede “Netlerle Devleşenler” projesi başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Eğitim ve Gelişim Programı (EGEP) kapsamında ” Netlerle Devleşenler ” projesinin başladığı bildirildi.

“Netlerle Devleşenler ” projesi sayesinde başarısı düşük fakat kendi çapında gelişmeler sağlayan öğrencilerin motivasyonunun yüksek tutularak daha başarılı seviyelere yükselmelerinin sağlanacağını söyleyen Okul Müdürü İsmail Aydın,” Sınıf Rehber Öğretmenleri tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında yapılan ve yapılacak kazanım deneme sınav sonuçları öğrenci bazlı incelenecek. Bir önceki sınavla karşılaştırılabilecek şekilde listeler oluşturulacak. Öğrencilere bireysel rehberlik yapılıp, çıkan sonuçlar sınıf ilan panosuna asılacak. Sınıf rehber öğretmenleri tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında yapılan ve yapılacak kazanım deneme sınav sonuçları öğrenci bazlı incelenecek. Bir önceki sınavla karşılaştırılabilecek şekilde listeler oluşturulacak. Öğrencilere bireysel rehberlik yapılıp, çıkan sonuçlar sınıf ilan panosuna asılacak. Bu listede netleri yükselen öğrencilerin puanı yeşil, düşüş gösteren öğrencilerin kırmızı ve durağan olanların ise sarı renkte olacaktır. Her kazanım deneme sınavından sonraki İstiklal Marşı törenleri öncesinde netleri yükselen öğrencilerin ismi okunarak ve tebrik edilerek, daha başarılı olmaları teşvik edilecektir” dedi.

Müdür Aydın, başlatılan proje ile homojen bir sınıf oluşturulması ve öğrencilerin ders çalışma ve başarılı olmak için motivasyonunun yüksek tutulması, öğrenci başarılarını görünür kılma, öğrencinin kendisi ile yarışmasını sağlayarak başarısı düşük ama gayretli öğrencilerin teşvik edilerek, derslerin daha verimli işlenmesinin hedeflendiğini belirti.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da “Ailede Mahremiyet ve Şiddetin Önlenmesinde Dini Referanslar” konulu seminer

Yayınlanan

Kütahya İl Müftülüğü tarafından silah altındaki erbaş ve erlere “Ailede Mahremiyet ve Şiddetin Önlenmesinde Dini Referanslar” konusunda seminer verildiği bildirildi.

İl Müftülüğünce Kütahya İl Jandarma Komutanlığı Hiz. ve Mhf.Bl.K.lığı ve J.Asyş.Komd. Bölük Komutanlığı emrinde görev yapan erbaş ve erlere “Ailede Mahremiyet ve Şiddetin Önlenmesinde Dini Referanslar” konulu seminer verildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR