Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kütahya’ya 981,5 milyon TL’lik yatırım

Yayınlanan

 İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Ali Çelik, İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) verilerine göre 2021 yılı yatırım programında il genelinde 745 kamu yatırım projesinin yer aldığını kaydederek, “2021 yılında uygulanan projeler için toplam 1 milyar 701 milyon TL’lik yatırım öngörülmüş ve 2021/1. dönemde 136,5 milyon TL, 2021/2. dönemde 308 milyon TL, 2021/3. dönemde 536,7 olmak üzere toplam 981,5 milyon TL harcama yapılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 57,68’e tekabül etmektedir. Projelerden 240’ı tamamlanmış, 349’u devam etmekte, 51’i ihale aşamasında, 105 projeye ise henüz başlanmadı” dedi.

“Ödenek 1,3 milyar TL’den 1,7 milyar TL’ye yükseldi”

İl genelindeki proje sayısının ilk 6 aya göre 653’ten 745’ e yükseldiğini kaydeden Vali Çelik, “Bu yıl için tahsis edilen ödenek ilk altı ayda 1,3 milyar TL’den dokuz ay itibarıyla 1,7 milyar TL’ye yükseldi. Yatırım harcaması ilk altı ayda 443,4 milyon TL’den dokuz ay itibarıyla 981,5 milyon TL’ye yükselerek nakdi gerçekleşme oranı yüzde 57,68’e çıktı. Yıl sonuna kadar yapılacak çalışmalarla yatırım harcama rakamının yüzde 80’lere çıkması beklenmektedir” diye konuştu.

Bölge ve İl Müdürlerinin yatırımlar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdiği toplantı soru ve görüşlerin alınmasının ardından sona erdi.

Toplantıya, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Bölge ve İl Müdürleri katıldı.

Ekonomi

Hisarcık’ta maden işçileri, işten çıkarmaları protesto etti

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Eti Bor’a ait maden sahasındaki özel şirkette çalışan işçiler, tazminatsız ve haksız yere işten çıkarıldıkları iddiasıyla basın açıklaması yaptı.

Özel bir firmada çalışan işçiler, tazminatları ödenmeden işten çıkarıldıkları ve kanun dışı çalıştırıldıkları iddiasıyla Hisarcık Kapalı Pazar Yerinde basın açıklaması yaptı. İşçileri temsilen konuşan Mehmet Altın, “Açık ocak dekapaj şantiyesinde şoför, operatör ve maden işçisi olarak çalışmaktayız. Burası maden sahası olmasına rağmen ihalelerde inşaat yapım işi olarak gösterilmektedir. Gerçek maden işçisi olarak bu durum çalışanlar arasında haksız kazanca sebep olmaktadır. Aynı işi yaptığımız diğer arkadaşlarımızla aynı hakları almak istiyoruz. Tek geçim kaynağımız bu maden sahasıdır. Başka bir işimiz yoktur. Ayrıca son günlerde sebep göstermeden ve tazminatları ödenmeden işçiler işten çıkartılmaktadır. Bu iş yerinde 200 civarında arkadaşımız çalışmaktadır” dedi.

“Biz ekmeğimizin peşindeyiz, bu kış gününde işsiz kalmak istemiyoruz” diye devam eden Altın, “Başka çalışacak yerimiz yok, sadece Eti Maden sahası var. Bu kadar arkadaşın işsiz kalmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Manda yetiştiriciliğine destek

Yayınlanan

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki orman köylerine manda yetiştiriciliği desteği veriyor.

Orman ve Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü, (ORKÖY) kredileri çerçevesinde manda yetiştiriciliğine destek veren bakanlık, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Çoban köyündeki 9 aile için hazırlanan proje ile 27 manda verdi.

ORKÖY desteğinden faydalanan Ayşe Çetin, “Manda işini daha önceleri yapıyorduk ve bırakmıştık. Şu anda yeniden başladık. Yağı, kaymağı, peyniri, yoğurdu ve sütünü satıyoruz. Oldukça güzel de verim alıyoruz, memnunuz. ORKÖY’den biz 3 tane manda desteği aldık. Evimizi geçindiriyoruz, çok memnunuz. Muhtarımıza da bize öncülük ettiği için çok teşekkür ederiz”diye konuştu.

Çobanköy Muhtarı Murat Hava, “ORKÖY desteği ile köyümüzden 9 kişiye 3’er adet 5 yılda geri ödemeli 27 manda aldık. Köyümüzün ekonomisine katkı oldu. Köylümüz memnun ve ilerleyen zamanda daha da çoğaltmayı düşünüyoruz. Manda köyümüzde azdı ve Orman işletmeden proje istediler. Projeyi hazırladım. Şu anda kaymak ve yağı daha fazla almaya başladık. Ailelerin ekonomisine katkı oldu. Köyümüzde 200 manda varken şu anda 230 tane oldu” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarımsal yatırıma yüzde 50 hibe desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, tarımsal yatırım ile alet ve makine alımında verilmesi planlanan yüzde 50 hibe desteğiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kaymakamlık konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya muhtarlar, çiftçiler ve girişimci vatandaşlar katıldı.

Tokdemir, “Bu kapsamda jeotermalli sera yapımı, meyve sebze işleme tesisi, hayvancılık yatırımları gibi ve bir çok alanda, mibzer, balya-slaj makinesi, römork, çapa makinesi, pulluk, ilaçlama makinesi, yem kırma-ezme-karma makineleri gibi tarımsal alet ve ekipmanları için yüzde 50 hibe desteği verilecektir. Başvurulardan sonra bu hibe desteğinden çok sayıda çiftçimizin yararlanacağını ümit ediyoruz” dedi.

T.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şifalı sularıyla ünlü Yoncalı, spor turizmiyle de adından söz ettirecek

Yayınlanan

Kütahya’nın kaplıca bölgesi Yoncalı’da, yapımına 8 ay önce başlanan spor tesisleri inşaatının yüzde 85’inin tamamlandığı bildirildi.

Kütahya merkeze bağlı Yoncalı Mahallesi’nde spor turizmi potansiyelinin harekete geçirilmesi yönünde atılan adımların ilki olan spor tesisi projesinin, bölgeye büyük bir hareketlilik getireceği öngörülüyor.

Yetkililer, iki antrenman sahası, bir nizami saha, bin kişi kapasiteli tribün inşaatının tamamlandığını, 4’lü soyunma odası yapımının ise halen devam ettiğini belirttiler.

İnşaatı yapan firmanın yetkilileri, projede yer alan inşaatın yüzde 85’nin tamamlandığını, tesisin tamamının da bir kaç aya kadar da hizmete sunulacak düzeye getirileceğini dile getirdiler.

Tesislerin zemin iyileştirmesinin Kütahya İl Özel İdaresi, yapı kontrolünün de Kütahya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapıldığı kaydedildi.

Kütahya’nın şifalı sularıyla ünlü kaplıca bölgesi Yoncalı’nın tesislerin hizmete açılmasıyla, spor turizmiyle de adından söz ettireceği ifade edildi.

İHA tarafından havadan da görüntülenen tesislerin 5 milyon TL’ye mal olacağını öğrenildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’daki meralarda gübreleme çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, hayvanların ihtiyacı olan kaba yem ot üretiminin artırılması amacıyla, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından meralarda gübreleme çalışmaları başlatıldı.

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Çitgöl merasında yapılan gübreleme çalışmasında, bitki olgunlaşmasını çabuklaştıran 3 bin kilogram DAP (18-46-0) gübre atıldığını belirtti. Tokdemir, “Çitgöl Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı tarafından hazır edilen 4 traktör ve gübre atma makineleriyle atılan gübrelerle ot verimi artacaktır. İçinde yüzde 18 azot ve yüzde 46 fosfor bulunan DAP gübresinin besin elementleri, meralardaki bitkilerin daha iyi gelişmesini ve daha yüksek ot verimine ulaşmalarını sağlayacaktır. Meralarda yapılan gübreleme çalışmalarıyla, hayvanların ihtiyacı olan kaba yemin daha fazla üretilmesini amaçlıyoruz. Çalışmalarımıza destek olanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta ”Yerli tohum tarım atölyesi” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Zafer İlkokulu idarecileri Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke’yi ziyaret ederek “Yerli tohum tarım atölyesi” projesi kapsamında yetiştirilen ürünlerden elde edilen kabak tatlısı ve domates sosu ikram ettiler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Arif Teke,” İlçemiz Zafer İlkokulu Müdürümüz Serdar Taşoğlu ve Müdür Yardımcımız Mehmet Akkaya, Belediyemizi ziyaret ederek, Altıntaş Kaymakamlığı, Altıntaş Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleri ile yürütülen, “Yerli Tohum Tarım Atölyesi” projesi kapsamında yetiştirilen ürünlerden elde edilen kabak tatlısı ve domates sosu ikram ettiler. Proje ortaklarına, okul idareci ve öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

150 yıllık ata tohumlarıyla üretiyorlar

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örenli köyünde, 150 yıllık ata tohumlarıyla üretilen lezzetli pırasanın hasadı yapılarak pazar tezgahlarındaki yerini aldı.

Pazar tezgahlarındaki yerini alan meşhur Örenli pırasasının bir bağı 5 TL’den alıcı buluyor. Örenli köyü Muhtarı Metin Öz, 150 yıllık ata tohumuyla ürettikleri pırasanın, organik olarak geleneğini sürdürdüklerini ifade etti.

Pazar tezgahına getirdiği meşhur Örenli pırasasına ilginin büyük olduğunu belirten Rahmi Akyol, Örenli pırasasını 150 senelik bir geçmişi olan tohumdan ürettiklerini söyledi.

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner de, “Örenli köyünde, 120 dekar alanda 40 hane pırasa yetiştirmektedir. Miktar olarak 120 ton civarında pırasa üretilmektedir” dedi.

Lezzeti ve aromasıyla ünlü meşhur Örenli köyü pırasası, il içindeki talepleri karşılamanın yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen siparişlere de kargo ile gönderim yapılıyor.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Zafer OSB için başvuru yapan 37 firmanın ön değerlendirmesi tamam

Yayınlanan

Altıntaş Zafer OSB Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Ali Çelik başkanlığında, Valilik Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıda 37 firmanın arsa tahsis başvuruları görüşülerek ön değerlendirme yapıldı.

Toplantıya Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, KÜTSO Başkanı İsmet Özotraç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Zafer Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser ile Altıntaş Zafer OSB Müdürü Göksel Ilgaz katıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da drenaj kanal çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde taşkın suların ilçedeki yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine zarar vermemesi için drenaj kanal çalışması yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Gökhan Gürel, “Kış aylarında karların erimesi ve şiddetli yağış sonrasında Yalnızsaray Mahallesi güzergahından gelen taşkın suların ilçemiz yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine zarar vermemesi için drenaj kanal çalışması gerçekleştirilmiştir. Kanal çalışmasında emeği geçen DSİ Kütahya 34. Şube Müdürlüğümüze ve drenaj kanalın güzergahında bulunan arazi sahiplerine ilçemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da “15 koyun+1 koç” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde 15 koyun+1 koç projesi kapsamında hayvanların yerinde tespitlerinin yapıldığı bildirildi.

Veteriner Hekimleri ve Zooteknistleri tarafından 15 koyun+1 koç projesi kapsamında hayvanların yerinde tespiti ile birlikte çiftçilerle görüşmeler ve bilgilendirmeler yapıldığı ifade eden Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, her zaman çiftçilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirttiler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Balık pazarında tezgahlar doldu taştı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, haftada bir gün kurulan halk pazarının önemli bir uğrak yeri olan balık pazarı yoğun ilgi görürken, balık satışları da esnafın yüzünü güldürüyor.

Balıkçılar pazarın canlandığını ifade ederken, bu durumun sezon sonuna kadar devam etmesini arzu ettiklerini söylediler.

Kış aylarında balığın çok tüketilmesi gerektiğini belirten balıkçı esnafı Fadime Yaşar, eşi Ferhat Yaşar ve oğlu İlker Yaşar ile birlikte bereketli bir sezona başladıklarını ifade etti.

Yaşar, “Balık çeşitlerimiz bol ve taze. Bu mevsimde haftada en az iki defa balık yemek gerekir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için Omega-3 desteği çok önemli. Bu hafta hamsi ve istavrit 25 TL, levrek ve çipura 60 TL, mezgit 40 TL, palamut 30 TL, kefal 20 TL, turna 35 TL, sazan 30 TL, uskumru 25 TL, yayın 30 TL, alabalık 40 TL, gopez 20 TL, çay balığı 15 TL’den satışa sunduk, Balık fiyatları düşerse bu hareketlilik Mart-Nisan aylarına kadar devam eder” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Karbasan köyünde “Aromatik bitki bahçesi” oluşturulacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Karbasan köyünde Orman Bölge Müdürlüğü’nce 15 dönüm alanda yeni “Aromatik bitki bahçesi” oluşturulacağı bildirildi.

Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, AK Parti Hisarcık İlçe Başkanı Ali Var, İlçe Özel İdare Müdürü Süleyman Erdoğan, Emet Orman İşletme Müdürü Osman Atasoy, Hisarcık Orman İşletme Şefi Samet Sayan, Esire Orman İşletme Şefi Bilal Acar, Muhtar Mehmet Bilkaya ve AK Parti İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Akarsu Karbasan köyü Gökbel mevkiinde 15 dönüm alanda yeni oluşturacak Aromatik Bitki Bahçesinde incelemelerde bulundu.

AK Parti İlçe Başkanı Ali Var, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce 20 adet 8 metre genişliğindeki teraslardan oluşan alanda, Tıbbi Adaçayı, Anadolu Adaçayı, Lavanta, Tıbbi Nane, Zufa Otu, Dağ Kekiği, Ekinezya, Biberiye, Melisa, Çakal Eriği, İzmir Kekiği, Kudret Narı, Goji Berry ürünlerinin demonstrasyon çalışmaları yapılacağını ifade etti.

Aromatik Bitki Bahçesinin Karbasan köyü halkına ‘hayırlı’ olmasını dileyen Başkan Var, emeği geçenlere teşekkür etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Safran üretiminde olumlu sonuç

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde ‘Kadın çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor’ programı dahilinde, tarımsal yeniliklerin kadınlar vasıtasıyla yaygınlaştırılması amacıyla ‘Kadın Elinden Safran’ projesi 2 yıldan bu yana uygulanıyor.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Nedim Bayraktar, Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü’ye, hazırlanan 3 yıllık proje kapsamındaki safran bitkisiyle ilgili bilgi aktarımında bulundu. Bayraktar, Simav’da ilk defa dikimi yapılan safran bitkisini yöre halkına tanıtmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Safran bitkisini, tanıtımdan sonra üretip yaygınlaştıracağız. Ayrıca tansiyometre cihazlarını kullanarak buradaki sulama zamanlarını doğru tespit edip, verimi artırmayı amaçlıyoruz. Kadın elinden safran projesi ilk kez 3 yıl önce başladı. Bu üretimi uzun bir zamana yayabiliriz. Safran üretiminde elde edilecek bitki soğanlarını başka bir üreticiye vererek üretim alanlarını genişletebiliriz” diye konuştu.

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarım Sulama ve Arazi Islah Birim Sorumlusu Demet Uygun, safran üreticisi Şerife Çelik ile bilgi paylaşımında bulundu. Uygun, safran bitkisinin sulama özelliklerini anlattı. Çakmak, Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Birim Başkanı Mustafa Çakmak da üretici Şerife Çelik’e safran bitkisinin hasadında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

Safran üreticisi Şerife Çelik ise 2 yıl önce başladığı safran üretiminde mor çiçekler arasında çok mutlu olduğunu ifade etti.

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Simav Yeşilköy’de Şerife Çelik isimli çiftçimizle 250 metrekare alanda safran bitkisinin deneme üretimini başlattık. Bir yıl önce, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte uyguladığımız bu projede ilk olumlu sonuçlarımızı bugünlerde aldık. Safran bitkisinin oldukça iyi yetiştirildiğini ve iyi ürün verdiğini gördük. Hem ilçemizde alternatif olabilecek ürünlerden birini denedik hem de daha az su kullanarak üretim yapmak amacıyla tansiyometre ile yaptığımız safran üretiminde ilk sonuçlar olumlu” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Gediz’de gıda tesisleri denetlendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince gıda üretim tesisi, perakende satış yerleri ve toplu tüketim işletmeleri denetlendi.

Gediz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince, Gediz’de bulunan gıda üretim ve satışı yapılan işyerlerinde yapılan denetimlerde ürünlerin son kullanma tarihleri, saklama koşulları, çalışanların belgeleri ve korona virüs tedbirleri kapsamında hijyen kuralları incelendi.

Denetimlerin devam ettiğini dile getiren Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kaan Dönmez, “Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlileri tarafından ilçemizde faaliyet gösteren kasap, kahvehane ve fırınlarda denetim yapıldı. Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşmasının temini için mesai mefhumu gözetmeksizin 7 gün 24 saat esasına göre denetimlerimiz devam ediyor” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bin 300 rakımda kestane hasadı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Demirciköy beldesinde kestane hasadı başladı.

Simav dağlarının 700 ile bin 300 rakımdaki 30 kilometrelik bir alanda bulunan kestane ağaçlarında hasat başladı.

Kestane hasadı yapan Ayşe Arslan (39), yağmurların az olmasına rağmen hasattan memnun olduklarını belirtti. Arslan, “Simav yöresinin en lezzetli kestanesi Demirciköy dağlarında yetişiyor. Arazimizdeki kestanelerin toplama işine başladık, bu yıl mahsul güzel. Pazara inen kestane fiyatının 30 ile 40 lira arasında olduğunu öğrendik. Bu bölgede yetişen kestanelerin kokusu, aroması ve lezzeti çok güzel. Bu yıl makine ile kestane silkimi yapıldığı için hem zamandan tasarruf yapıyoruz, hem de kaza riski en aza iniyor” dedi.

Gençlik yıllarında zor şartlar altında kestane toplandığını söyleyen 60 yaşındaki Dudu Korkmaz, traktörlerin ve araçların çıkamadığı dağlık alanlarda, yük hayvanlarını kullandıklarını belirtti. Korkmaz, “Kestane ağacına babamız çıkar sırıkla kestaneleri silkerdi. Kestane toplama işini kendimiz yapardık” diye konuştu.

Traktöre takılı aparat ile kestane silkme işi yapan Hasbi Çağan, makine ile yapılan kestane toplama işinde ağaçtan düşme kazalarının olmadığını ifade etti.

Kestane piyasasında çok önemli bir yeri olan Simav’ın lezzetiyle ünlü kestanesinin, içinde omega 3 ve omega 6 yağları bulunduruyor. Öğrenmeyi ve hafızayı geliştirmenin yanı sıra Alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli olan Simav kestanesinin kan dolaşımını da hızlandırdığı belirtildi.

Bölgede bu yıl yaklaşık bin 500 ton kestane elde edilmesi tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Salamura zeytin yapımı hem sağlıklı, hem ucuz

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vatandaşlar Manisa’dan gelen sağlıklı ve ucuza mal olan organik yeşil ve siyah zeytini salamura yaparak kış boyunca tüketiyor.

Zeytinin hasat döneminin başlamasıyla ilçe pazarına Manisa’nın Akhisar ilçesinden getirilen siyah ve yeşil zeytinler salamura yapılmak üzere vatandaşlar tarafından adeta kapışılıyor.

Artan zeytin fiyatları yüzünden vatandaşın evlerde salamura zeytin yapımına yöneldiğini söyleyen zeytin satıcısı Ünal Korkmaz, ” Akhisar’dan getirdiğimiz yeni mahsul yeşil zeytinin kilosunu 10-14 TL, siyah zeytinin kilosunu ise 14-17 TL arasında satıyoruz. Ayrıca halkımızın satın aldığı yeşil zeytinleri makinede kırıp veya çizerek teslim ediyoruz. Böylece vatandaş çizme ve kırma zahmetinden kurtulmuş oluyor. Satışlarımız çok iyi. Vatandaş bütün kış tüketeceği organik yeşil ve siyah zeytini salamura yaparak piyasa fiyatının yarısına mal etmiş oluyor” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki meralarda gübreleme çalışması

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünce, merkez İnköy Mahallesi ve Göçeri Köyünde yaklaşık 3 bin 847 dekar mera alanında bin 200 kilogram sıvı hümik asit gübrelemesi yapıldığı bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ Hayvancılık sektöründeki kaba yem açığının giderilmesinde büyük rol oynayan meraların vasfının iyileştirilerek, yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, meraların amenajman planlarına göre otlatılması, üreticilerin yeni bilgilere ulaşımını hızlandırarak hayvancılığın karlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla il genelinde yürütülen mera ıslah ve amenajman projeleri tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hamsi bollaştı, fiyatı 20 TL’ye düştü

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesindeki balık tezgahlarında hamsi bereketi yaşanıyor. Hamsinin fiyatı 20 TL’ye düştü.

İlçe balık pazarında sezon başında kilogramı ortalama 40 lira olan hamsi, bolluk dolayısıyla 20 liradan satılmaya başlandı. Hamsi bolluğu tezgahları şenlendirirken hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

Son günlerde balıkçıların palamut dışında bol hamsi yakaladığını belirten balık satıcısı Hüseyin Coşar,” Balık tezgahlardaki hamsinin fiyatı yarı yarıya düştü. Havaların soğumasıyla balığın bollaşmasını ve bu paralelde fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz. Hamsinin bol olmasından hem vatandaş memnun hem biz memnunuz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da yangın havuzlarının sayısı 46’ya ulaştı

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce, orman yangınları sırasında daha hızlı bir şekilde su temin edebilmek amacıyla yapılan yangın havuzlarının sayısının 46’ya ulaştığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından olası bir orman yangınında helikopterlerin yangına anında müdahale edebilmesi ve arazözlerin su alabilmeleri için önemli bir ihtiyaç olan orman yangın havuzlarının yapımları devam ediyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’nde 2020 yılı itibari ile toplam 42 adet yangın havuzu bulunmakta iken, 2021 yılında Simav ilçesinde 2 adet, Domaniç ilçesinde 1 adet yangın havuzu tamamlanmış, Gediz ilçesinde ise 1 adet yangın havuzu tesis aşamasında bulunuyor.

Yangın havuzlarının orman yangınlarıyla mücadelede büyük öneme sahip olduğunu belirten Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, yapılan 4 yangın havuzu ile Kütahya’daki havuz sayısının 46’ya ulaştığını belirtti.

Bölge Müdürü Keskin, “Ortalama bin 200 ton su kapasiteli yangın havuzlarımızı orman yangınlarında kullanılmak üzere, su kaynağının bulunmadığı mevkilere yapıyoruz. Yangın söndürme helikopterleri ve arazözlerinin etkin kullanımını sağlamak ve yangınlara daha hızlı ve etkin müdahale edebilmek bizler için hayati önem taşıyor. Bu noktada yangın havuzlarımızın önemi yadsınamaz. Yangın alarmı verildiğinde helikopterler ve arazözlerimiz en yakın gölet ya da havuza yönlendirilme ve yangına ilk müdahaleyi yapmaktalar. Amacımız ormanlarımızı en iyi şekilde korumak. Bu konuda her zaman vatandaşlarımızdan da destek bekliyor, dikkatli olmalarını istiyoruz. Aynı zamanda yangın havuzlarımızın çevresinde de gerekli tedbirleri alıyoruz. Vatandaşlarımızın bu alanlara girmeleri ve yaklaşmaları can güvenlikleri açısından tehlike arz ediyor. Dikkatli olalım ve üzücü olayların yaşanmasına sebebiyet vermeyelim” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çiftçilere dağıtılan 120 bin lavanta fidesi toprakla buluşuyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan lavanta projesi kapsamında, Kiçir köyündeki çiftçilere 120 bin adet lavanta fidanı dağıtıldı.

Kiçir köyünde düzenlenen lavanta fidesi dağıtımına, Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, vatandaşlar ve çiftçiler katıldı.

Simav Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, lavanta bitkisi yetiştirme projesine 2016 yılında Kestel ve Yeşilköy’de 80 dekar alanda başladıklarını ifade etti. Lavanta bitkisinin özellikleri ve ilçedeki ekonomik getirilerini anlatan Tokdemir, “Kiçir köyünde 2021 yılı Kütahya Özel İdaresi bütçesinden 120 dekar alan için lavanta projesi yaptık. 120 bin adet lavanta fidesini çiftçilerimize dağıttık. Lavanta bitkisi yaklaşık 35 yıl toprakta kalabilen çok yıllık aromatik bir bitkidir. Hem yağı ve suyu çıkarılıp değerlendiriliyor, hem de arıcıların tercih ettiği ve turizm potansiyeli olan bitkidir. Bu sebeple çiftçilerimiz tarafından tercih edilmektedir. 1070 rakımlı Kiçir köyümüzde, soğuğa dayanıklı olan lavanta bitkisinden çok iyi derecede verim elde edileceğini düşünüyorum” dedi.

Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, hazırlanan proje kapsamında 120 dekar arazide lavanta dikimi gerçekleştireceklerini ifade etti. Muhtar Buhan, “Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü ile birlikte çiftçilerimize lavanta fidelerinin dağıtımı yapıldı. 120 bin lavanta fidesini 1070 rakımlı Kiçir köyündeki 15 kişilik ekibimizle 120 dekarlık alanda toprakla buluşturacağız” diye konuştu.

120 dekarlık alanda uygulanacak olan projenin 10 dekarlık bölümünde lavanta bitkisi yetiştireceğini belirten üretici Ahmet Kurnaz, “Allah deval vermesin, emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR