Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

Kalkan Göleti yüzde 100 doldu

Yayınlanan

Kütahya bölgesi genelinde gölet ve barajlardaki suların azalmasına rağmen, Simav’ın Şenköy yakınlarındaki Kalkan Göleti’nin suyu doldu taştı.

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kalkan köyünün tarım arazilerini sulayan göletin su seviyesinin son yağışlarla birlikte yüzde 100 dolu olduğu görüldü. Özellikle amatör balıkçıların uğrak yeri olan göletteki su seviyesinin, çiftçilerin bilinçli sulama yapmasıyla doluluğunu koruduğu belirtiliyor.

Kalkan Köyü Muhtarı İsmail Ayan, çiftçilerin suyu düzenli kullandıklarını belirtti. Muhtar Aya, “Tarım arazilerinde suyumuz yeterli olup, barajımızdaki su seviyesi en yüksek durumdadır” dedi.

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner de, çiftçilere yönelik düzenli su kullanımı bilinçlendirme toplantılarından olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti. Bütüner, “Bu göletimizdeki su seviyesinin yüksek olması bizleri de memnun etmiştir. Kalkan köyü arazilerinin 6 bin dekara yakın olması sebebiyle, suyun gelecekte yeterli olmayacağı anlaşılmış ve yeni bir gölet yapımı kararında ihale aşamasına gelinmiştir. Tarımda üretimin artırılması için yeni göletin yapımı önemlidir” diye konuştu.

ÇEVRE

Barajdaki kuraklık havandan görüntülendi

Yayınlanan

Kütahya Porsuk Barajı’nda kuraklık sebebiyle su seviyesinin son 5 yılda yüzde 40 oranında azaldığı belirtildi.

Kütahya merkeze bağlı Sofça köyü sakinleri, kuraklık ve vahşi sulama sebebiyle baraj suyunun hızla çekildiğini dile getirdiler. Sofça Köyü Muhtarı Aliekber Yiğit, yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi, son yıllarda yeterli derecede yağmur ve kar yağışı olmadı. Ayrıca, Porsuk’tan Ankara Polatlı tarafında su gönderiliyor. Bunlara bir de küresel ısınmada eklenince baraj suyu azaldı. Son 5 yılda bir genelleme yaparsak barajın Kütahya bölümünde yüzde 40 oranında azalma oldu. Kasım ayında az da olsa yağışlar oldu. Bu yıl kar yağışı da olursa baraj bir nebze olsun dolar” diye konuştu.

Yiğit, 25 haneli Sofça köyü sakinlerinin tamamına yakınının barajdan balık tutarak geçimlerini sağladığı bildirdi.

Sofça köyü sakinlerinden Hasan Çaksaz da, üreticiler olarak kar ve yağmur yağışı beklediklerini ifade etti.

Porsuk Barajı’nda kuraklık nedeniyle yaşanan su çekilmesi, İHA tarafından havandan da görüntülendi.

Porsuk Barajı, Kütahya ve Eskişehir sınırları arasında yer alan Porsuk Çayı üzerinde, sulama, enerji üretimi, taşkın kontrolü ve içme suyu temini amacı ile 1966-1972 yılları arasında inşa edilmişti.

Yaklaşık 17 kilometre uzunluğundaki barajdan her yıl yaklaşık 40 bin hektarlık alanın sulandığı öğrenildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Emet Belediyesinden çevre düzenleme ve temizlik çalışması

Yayınlanan

Emet Belediyesi Park Bahçe ve Temizlik İşleri Müdürlüğünce Meslek Yüksekokulu bahçesinde yabani ot temizliği, çevre düzenleme ve genel temizlik çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Meslek Yüksekokulundaki öğrencilerin sağlıklı, temiz bir ortamda eğitim görmeleri için benzer çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

Belediye ekiplerince ayrıca çevre yolu kavşak refüjlerinde de çevre düzenleme ve temizlik çalışması yapıldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Simav’da ‘Her öğretmene bir fidan’ kampanyası

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, öğretmenlere fidan armağan etmek için başlatılan kampanya kapsamında, fidan dikimi etkinliği düzenlendi.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde meydana gelen ve toplumu derinden etkileyen orman yangınları sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çevre ve doğa bilincini geliştirmek için başlatılan ‘Öğretmenim için bir fidan’ kampanyası kapsamında, fidan dikimi etkinliği yapıldı.

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen fidan dikimi ekinliğinde yüzlerce fidanın toprakla buluştuğu bildirildi.

Simav Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait fidan yetiştirme sahasında gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğine İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Bülent Yıldırım, farklı okullardan 23 yönetici ve öğretmen, Fen Lisesi’nden 20 öğrenci ile Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz’de her mevsim çiçek açıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, belediyenin ilçe genelinde yaptığı çiçek dikimi ile ilçeyi her mevsim güzelleştirmeye devam ediyor.

Kış aylarının gelmesiyle mevsimlik çiçek dikimi çalışmalarını devam ettiren Gediz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri park, cadde, şehir içi kavşak ve refüjlere 10 bin adet menekşe dikimi gerçekleştirdi.

Her mevsime özel çiçeklendirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “İlçemizdeki yaşam alanlarını daha estetik ve yeşil bir görünüme kavuşturarak, Gediz’in dört bir tarafını çiçeklerle nakış nakış işlemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Adnan Menderes Yaşam Parkı, şehir içi cadde, kavşak ve refüjlere toplamda 10 bin adet menekşe dikimi ile kış aylarında da ilçemizde çiçekler açıyor” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’nın 6 endemik bitki türü koruma altında

Yayınlanan

Zengin orman varlığı ve bitki örtüsüyle öne çıkan Kütahya’da biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmaların sürdüğü ve 6 endemik bitki türünün koruma altında olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili Valilikten yapılan açıklamada, Kütahya’nın, bin 780 bitki türüne ev sahipliği yaptığı, bunlardan 282 tanesinin literatüre giren endemik bitki çeşidi olduğu ifade edildi.

Biyolojik çeşitliliğin korunması ve geleceğe aktarılması amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında Kütahya Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi tarafından bilgilendirme semineri düzenlendiği belirtilen açıklamada, “ Seminerde, İl Jandarma ve Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığında görevli toplam 33 personele yetişme yerleri bakımından farklılık gösteren endemik bitkiler tanıtıldı.

Canlı türünün bugünkü durumu, risk faktörleri, tehditlere karşı alınması gereken önlemlerin ayrıntılı şekilde ortaya konulduğu tür eylem planında Kütahya’nın 6 adet bitkisi bulunuyor. Bunlar, Yeni deliçay (Stachys cretica subsp. Kutahyensis), Yastık uyuzotu (Scabiosa hololeuca Bornm.), Çoban sığırkuyruğu (Verbascum coronopifolium (Boiss. Balansa) Kuntze), Bursa pençesi (Alchemilla bursensis B.Pawl.) Yol sığırkuyruğu (Verbascum urobracteum Hub.-Mor.) ve Sarı afat (Gentiana lutea subsp. Lutea). Nesli tükenmek üzere olan ve bu nedenle koruma altına alınan bitkileri koparanlara idari para cezası uygulanıyor” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Doğaseverler, Frig Vadisi’nde tarihin ve doğanın izini sürdü

Yayınlanan

Kütahya Valiliği, şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtımına yönelik düzenlediği faaliyetlere bir yenisini daha ekleyerek doğa yürüyüşü düzenledi. Valiliğin daveti üzerine Kütahya’ya gelen dağcılık ve spor kulüpleri üyeleri Frig Vadisi’ni keşfetti.

Kütahya Valiliği, tarihle bütünleşen muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakan Frig Vadisi’nde doğa yürüyüşü düzenledi.

Etkinliğe; Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Gençlik Spor Kulübü Derneği (PADOK) ile Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği üyelerinden 80 sporcu ve doğaseverler katıldı.

İnli Köyü’nde başlayan doğa yürüyüşü Sökmen, Doğluşah ve Sabuncupınar köyleriyle devam etti. Doğal güzellikleriyle büyüleyen, dillerden dillere dolaşan efsaneleriyle ünlü Frig Vadisi’ndeki 12 km’lik parkurda Friglerin yaşam izlerini süren katılımcılar hem tarihe tanık oldu hem de eşsiz manzaraların keyfini çıkardı.

Yürüyüşün ardından katılımcılara Sabuncupınar Frig Evi’nde Kütahya’nın yöresel lezzetlerinden ikram edildi.

Frig Vadisi’ne hayran kaldıklarını belirten Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Nasıf Uyar, “Yoğun programı nedeniyle aramıza katılamayan fakat gönderdiği samimi mesajla bilgilendirip tekrar Kütahya’ya davet eden Vali Sayın Ali Çelik’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Minik TEMA gönüllüleri doğayla, fidanlar da toprakla buluştu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde “Geleceğe Nefes” sloganıyla minik TEMA gönüllüleri, Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü fidan dikti, can suyu verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Geleceğe Nefes” sloganıyla başlattığı fidan dikme etkinliği, Simav’da minik TEMA gönüllülerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Simav temsilcisi Gönül Edev Pak, minik TEMA gönüllüsü öğrencilerle fidan dikimi yaptıklarını ifade etti. Pak “ Bu gün tüm doğa severlerle fidan dikimi yapacağız. Doğa aşkımızı yenileyip, tazeleyeceğiz, bunun için çok mutluyum. Bizi her zaman yanına alan Simav Orman İşletme Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde fidan dikimi etkinliğine katılmaktan mutlu ve huzurluyum” dedi.

Simav Atatürk İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Nehir Emeç, ağaçları ve ormanları çok sevdiğini belirterek, çevreyi temiz tuttuğunu söyledi.

Simav Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, Milli ağaçlandırma seferberliği sebebiyle, orman sevgisini aşılamak Simav’ın daha yeşil olmasını sağlamak amacında olduklarını ifade etti. Topal “ Bu gün itibariyle Simav’da üç lokasyonda bu etkinliği düzenledik. Söğüt köyü ile Pazarlar ilçesinde ormanın derinliklerinde gerçekleştireceğiz. Bu gün itibariyle dikim sezonunu açmış bulunuyoruz” dedi.

Simav Atatürk İlkokulu Müdürü Ali Uluer, Dünya’ya nefes, geleceğe nefes sloganıyla, 143 öğrencinin katılımıyla fidan dikimine geldiklerini belirterek, fidan dikiminde öğrencileriyle birlikte mutlu olduklarını ifade etti.

Simav’ın Yeşilköy ve Kuşu Beldesi arasındaki fidan dikim alanında gerçekleştirilen etkinliğe, Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, TEMA temsilcisi Gönül Edev Pak, ilgili kurum Müdürleri TEMA gönüllüleri ve öğrenciler katıldı. Fidan dikimi sonrası gözleme ve ayran ikramı ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, minik TEMA gönüllüsü öğrencilere günün anısına hediyeler verildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz’de 10 bin fidan dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Milli Ağaçlandırma Bayramı “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” etkinlikleri kapsamında 10 bin adet fidan dağıtımı yapıldı.

Gediz Orman İşletme Müdürlüğü önünde “Milli Ağaçlandırma Bayramı” dolaysıyla vatandaşlara fidan dağıtımı yapıldı.

Gediz Orman İşletme Müdürü Mustafa Merih Aydın, fidan dağıtımı öncesi yaptığı konuşmasında, “Milli Ağaçlandırma Bayramı” çerçevesinde yapılacak olan etkinliklerle toplumda orman ve ağaç sevgisini artırmayı, çevre ve doğa bilincini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” etkinlikleri kapsamında vatandaşlara karaçam, badem, ceviz, sedir, Kızılçam, Kestane ağacı fidanı ücretsiz olarak dağıtıldı.

Toplamda 5 bin ilçe merkezinde, 5 bin adet de köylerde adet ağaç fidanı dağıtılırken, halkın talebine göre bu sayının artırılacağı bildirildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta 300 fidan toprakla buluştu

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık İlçesinde “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası çerçevesinde 300 fidan dikimi gerçekleştirildi.

“Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası çerçevesinde Kepez mevkiinde bir araya gelen Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, AK Parti İlçe Başkanı Ali Var, Esire Orman İşletme Şefi Bilal Acar ile protokol üyeleri, Kızılay Gönüllüleri ve öğrenciler 300 sedir fidanını toprakla buluşturdular.

Kepez mevkiindeki 10 dekarlık alan Hisarcık Orman İşletme Şefi Samet Sayan nezaretinde yapılan bir haftalık çalışma sonucu fidan dikimine hazır hale getirildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Başkan Ceyhun: “Memleketimizin her karış toprağı ayrı bir güzel”

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan bin 450 rakımlı Gölcük yaylasında yapılan taş konak evleri görenleri hayran bırakıyor.

Kütahya Ak Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Simav’da ziyaret ve incelemelerde bulunarak Gölcük Yaylası için, “Her karış toprağı ayrı bir güzel olan memleketimizin eşsiz mekanlarından biri” ifadelerini kullandı.

Başkan Ceyhun, “Simav Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin destekleriyle bu eşsiz mekanda yapımı tamamlanan Gölcük taş konak sosyal tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunduk. Sırtını yemyeşil Simav ormanlarına dayayan, pencerelerini masmavi Gölcük göletine açan taş konak evleri, 60 metrekare modern bir alana sahip. 15 taş konağın 11 tanesi 15 Kasım’da, tamamı ise 1 Ocak 2022’de hizmet vermeye başlayacak. Gölcük taş konak tesisleri, doğa turizminde misafirlerimize hizmet verecek” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Müdür Kayıran: “Kütahya’da 48 bin 450 adet fidan toprakla buluşturulacak”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası çerçevesinde 11 Kasım tarihinde Kütahya genelinde toplam 48 bin 450 adet fidanın toprakla buluşturulacağını ifade etti.

Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası çerçevesinde Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım saat: 11.00 de, Kütahya il genelinde 23 ayrı lokasyonda fidan dikimi yapılacağını ve arazi hazırlıklarının Kütahya merkez ve tüm ilçelerde titizlikle yürütüldüğünü belirtti.

Bölge Müdürü Kemal Kayıran “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Nefes” kampanyası çerçevesinde fidan dikimi yapılacak olan Damlalıkaraağaç Köyünde devam eden arazi çalışmalarını inceledi.

Müdür Kayıran, Karakuz Orman İşletme Şefliği sınırlarında yer alan Damlalıkaraağaç köyünde hazırlıkları süren sahada yaptığı incelemelerde, köylülerle sohbet ederek, fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken konular üzerinde durdu.

Bölge Müdürlüğü tarafından pandemi tedbirleri alınarak katılım sağlanacak olan fidan dikim töreninde Kütahya genelinde toplam 48 bin 450 adet fidanın toprakla buluşturulacağını ifade eden Bölge Müdürü Kemal Kayıran,” 11.11.2021 “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” fidan dikimi çerçevesinde tüm ilçelerimizde etkinlik düzenlenecek. Kütahya merkezde protokolün katılacağı törenimiz ise Damlalıkaraağaç köyünde gerçekleştirilecek. Yıl içerisinde Kütahya il genelinde toplam 3 milyon 731 bin adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Bizler yarınlara daha rahat soluklar bırakabilmek için çalışıyor ve ülkemiz yeşil dokusunun geliştirilerek, orman varlığının artırılmasına katkı sağlıyoruz. Emeği geçen tüm personelinize teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımızı bu anlamlı günde yemyeşil bir Kütahya için fidan dikimine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Arazi programında Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı, Kütahya Orman İşletme Müdürü A. Rıza Erdem, Gümüşdağı İşletme Şefi İsmet Gümüş ve Toprak Muhafaza ve Ağaçlandırma Şefi Zeynep Aydemir’de yer aldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Emet’te 8 dönümlük arazide peyzaj ve ağaçlandırma çalışması yapılacak

Yayınlanan

Emet Belediyesince Termalkent sitesi Çavuşoğlu camii karşısındaki 8 dönümlük arazide peyzaj ve ağaçlandırma çalışması yapılacağı bildirildi.

Termalkent Site Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tumbay, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ı makamında ziyaret ederek, site sakinlerinin talebini iletti. Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, mevcut arazide peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarını programa alarak, kısa sürede tamamlayacaklarını ifade etti.

Konuyla ilgili konuşan Termakent Site Yönetim Kurulu Başkanı Tumbay, “Termal kent sitesine ait 8 dönüm atıl bir şekilde duran Çavuşoğlu Camii karşısında bulunan araziyi toplum menfaatlerine kazandırılmak üzere yapmış olduğumuz istişareler sonucunda, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’dan peyzaj ve ağaçlandırılma çalışmaları için söz aldık, bölge sakinlerimiz adına kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Merkezi’nde ejder meyvesi ve muz hasadı

Yayınlanan

Kütahya Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Merkezi’nde örnek amaçlı yetiştirilen ejder meyvesi ve muz hasadı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, hasadı yapılan meyveler ve merkez hakkında bilgi aldı.

Tavşanlı Yolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 400 adet bitkinin yetiştirildiği Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Merkezinde tropikal meyvelerin üretimi de yapılıyor. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ejder meyvesi ve muz hasadını yerinde inceledi.

Merkezi gezen ve bilgi alan Başkan Işık, ejder meyvesinin kıymetli bir meyve olduğunu ifade ederek, üretimin hayırlı olmasını temenni etti ve emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Işık, “Üreticilerimiz bunu örnek alarak yetiştiriciliği yaygınlaştırılır. Sera şartlarında deneme üretimleri yapılan meyvenin özellikle tıbbi ve aromatik bitki açısından aranan niteliklerde bir meyve” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Ormanda dolaşan off-road ekibinin önüne ayı çıktı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Yaylacık ormanında yaşayan boz ayı, doğa sporcuları tarafından görüntülendi.

Yaylacık ormanı içlerinde dolaşan off-road ekibi, önlerine çıkan boz ayıyı son anda fark ettiler ve cep telefonu ile görüntülediler.

off-road ekibinden Abdullah Bal, ” off-road ekibi olarak arkadaşlarla ormandan eve döneceğimiz sıra aniden önümüze ayı çıktı. Uzun bir süre önümüzden koşarak ormanın derinliklerine doğru giderek gözden kayboldu” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da orman yol ağı genişliyor

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla orman yol ağının her geçen gün genişlediği bildirildi.

Gediz Orman İşletme Müdürlüğü 2021 Haziran ayında ihalesi yapılan 5+300 kilometrelik Karadona Orman İşletme Şefliği 227 ve 221 kod nolu yolların yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Gediz Orman İşletme Müdürü Mustafa Merih Aydın ve Karadona Orman İşletme Şefi Oğuzhan Bozkurt Meşe’den son durum hakkında bilgiler aldı.

Bölge Müdürü Hasan Keskin, orman yollarının olmadığı yerde hiçbir ormancılık faaliyetinin yapılamayacağını dile getirdi.

Keskin “Orman yol şebekesinin düzenli ve kapsamlı olması halinde başta koruma olmak üzere ormana yapılacak her türlü müdahale ve orman ürünlerinin orman dışına taşınmasını kolaylıkla sağlamak mümkün olacaktır. Orman içinde ekim, dikim, doğal gençleştirme gibi silvikültürel etkinliklerin zamanında gerçekleştirilmesi için ulaşım sorununun olmaması gerekiyor. Aynı zamanda ormanlarımızın sürekli ve kontrollü biçimde korunması, gerekli malzeme ve personelin taşınması içinde orman yollarımızın önemi büyük. Orman yangınlarının denetim altına alınması ve kontrollerinin yapılması içinde orman yol ağının genişletilmesi gerekiyor. Bizler her türlü ormancılık faaliyetinin yapılabilmesi için; ormanlarımızın iyi bir orman yol ağıyla kaplı olmasına olanak sağlamak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Müdür Keskin, kış ayında çalışma ve arazi şartlarının zorlaşacağının göz önünde bulundurulmasını, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına kesin ve eksiksiz bir şekilde uyularak, orman yollarının bir an önce bitirilmesi talimatını vererek, emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Dumlupınar’a yeni mesire alanı

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Dumlupınar ilçesi Kızılca köyünde bulunan gölet etrafında kurulması planlanan Dumlupınar B Tipi Mesire Alanı’nda incelemelerde bulundu.

Bölgede hayata geçirilmesi planlanan mesire alanı projesi çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alan Müdür Hasan Keskin, gölet etrafına yapılacak olan yeni yol etüt ve projelendirme noktalarını yerinde inceledi.

Dumlupınar Lalelik B Tipi Mesire Alanının hayata geçirilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Hasan Keskin, ilçeye kazandırılacak bu yeni proje ile vatandaşların yeşile daha yakın olabilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını ve doğa ile baş başa olmak isteyen herkese güzel bir hizmet sunacaklarını dile getirdi.

Müdür Keskin, aynı zamanda boş zamanlarını ve tatil günlerini değerlendirmek için piknik amaçlı mesire alanlarına gelen vatandaşlara da seslenerek, çevre temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, orman alanlarının hepimizin olduğunu, vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını, çevresini kirletenleri görevlilere bildirmelerini ve herkesin ormanların korunması ve kollanması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

Arazi programında Bölge Müdürü Hasan Keskin’e Altıntaş Orman İşletme Müdürü Mevlüt Polat, İşletme Müdür Yardımcısı Çağrı Sarı ve Orman İşletme Şefleri eşlik etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Müdür Keskin: “Ormanlarımıza daha iyi gelişme ortamı oluşturuyoruz”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün İşletme Müdürlükleri sınırları dahilinde yaptığı silvikültürel bakım tedbirleri ile ormanların daha ferah nefesler almasına katkı sağladığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlarda yapılan çalışmalar ile geleceğin değer taşıyıcı bireylerinin kolayca tanınır ve bulunur bir hale getirilmesi ve bunlara daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için, yer, ışık ve hava temin edilmesi amaçlanırken, aynı zamanda meşçerelerin tüm tehlikelere karşı daha dayanıklı bir hale getirilmesi de sağlanıyor.

Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü Karakuz Orman İşletme Şefliği 2021 yılı ilk aralama programında olan 643 – 644 – 654 nolu bölmelerde yapılan çalışmalar Bölge Müdürü Hasan Keskin tarafından kontrol edildi. 240 hektarlık sahada yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan Bölge Müdürü Keskin, meşcerelerdeki üstün nitelikteki bireylerin bakımını sağlamak ve iyi koşullar altında büyümelerini sürdürebilmek için yapılan çalışmaları değerlendirdi ve gerekli talimatları verdi. İş güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınması hususuna da değinen Bölge Müdürü Keskin, emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Bölge Müdürü Keskin’e arazi programında Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem ve Gümüşdağı Orman İşletme Şefi İsmet Çelik eşlik etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Köylüler protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenledi

Yayınlanan

Kütahya merkeze bağlı Doğluşah köylüleri kendi sulama göletlerinde balık tutamadıkları gerekçesiyle 300 kişinin katılımıyla protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenlediler.

Yıllar önce müstecire verilen gölette Doğluşah köylüleri dışında herkese balık tutmasına izin verildiğini iddia eden köy sakinlerinden Ahmet Dalğıran, ”Bu rahatsızlığımızı dile getirmek amacıyla bu pazar günü protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenledik. Sulama göledinin ve su kanallarının bakımını her yıl imece usulüyle bizler yapıyoruz. Ancak kendi sulama göledimizde balık tutamıyoruz. Doğluşah köylüleri olarak yetkililere bu duruma çözüm bulmaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya Avcılar Kulübü Başkanı Fikret Tüfek güven tazeledi

Yayınlanan

Kütahya Merkez Avcılar Kulübünün yapılan olağan genel kurul toplantısında mevcut başkan Fikret Tüfek yeniden başkanlığa seçildi.

Kongrenin avcılık camiasına hayırlı olmasını dileyen Divan Kurulu Başkanı Dumlupınar Avcılık Federasyonu Başkanı Süleyman Yiğit,16 Ekim 2021 tarihinde tüm av türlerinin avının başlayacağını ifade ederek av sezonunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Avcılığın av vurmak değil, neyin ne zaman vurulacağını bilmek olduğuna dikkat çeken Başkan Süleyman Yiğit,” Gelecek nesilden emanet aldığımız av ve yaban hayatın gelecek nesillere taşımanın hepimizin görevidir” dedi.

Sezon açılış ve kapanış tarihlerine uyulmasının önemine vurgu yapan Başkan Yiğit, Merkez Av Komisyonunca belirlenen limitler dahilinde avlanılması gerektiğini, kaçak avcılıkla mücadele konusunda ilgili tüm birimlerle istişareli çalışmaların yapıldığını da belirtti.

Başkan Yiğit, kongrede yeniden başkanlık görevine seçilen Fikret Tüfek ve yönetim kurulunu tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Sokak hayvanları için yuva yaptılar

Yayınlanan

Kütahya 80.Yıl Özel İdare İlkokulu’nun anasınıfı öğrencileri, sokak hayvanları için yuva yaptı.

Öğrenciler, öğretmenlerinin de desteği ile sokak hayvanları için 50 adet kedi evi, 10 adet köpek kulübesi ve 5 adette kuş evi yaptı.Geleneksel hale gelen etkinlik kapsamında öğrencilerin yaptığı yuvalar, 5. kez Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne verildi.

80.Yıl Özel İdare İlkokulu’nun ana sınıfı öğrencileri, Handan Şahan Kurtulmuş öğretmenlerinin öncülüğünde hazırladıkları proje ile 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü yaklaşırken sevimli hayvan dostlarımızı unutmadıklarını gösterdiler.

Okulun sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yürütülen ve sokak hayvanları evsiz kalmasın düşüncesi ile yola çıkan öğrenciler öğretmenlerinin rehberliğinde ve ailelerinin de desteği ile sokak hayvanları için 50 adet kedi evi, 10 adet köpek kulübesi ve 5 adet kuş evi yaptılar.

Yapılan evler okul bahçesinde tüm öğrencilere ve velilere sergilendikten sonra Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne teslim edilerek dağıtımının yapılması sağlanacak. Proje sorumlusu öğretmen Handan Şahan Kurtulmuş, amaçlarının çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini aşılamak ve bu sevgi ile çocuklarımızın empati kurma, merhametli olma, sorumluluk alma gibi olumlu kazanımlar elde etmesini sağlamak olduğunu ifade ederken, “Hayvan dostlarımız için lütfen evlerinizin önüne bir kap su, bir kap mama bırakın” dedi.

Okul müdürü Onur Yıldırım ise başta öğrenciler olmak üzere bu güzel projede emeği geçen tüm öğretmenlere, velilere ve Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne teşekkürlerini sunarak duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR