Bizimle iletişime geçin

EMET

Emet Huzurevi için inşaat bağış protokolü imzalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesine yapılacak huzurevi için inşaat bağış protokolünün imzalandığı bildirildi.

Yapılacak huzurevinin bürokratik anlamda süreçlerinin hızlanması adına Emet Huzur Evi Yaptırma Ve Yaşatma Derneğince huzurevi olarak çalıştırma şartı ile Emet Belediyesine bağışlanması protokole bağlandı.

Akpınar mahallesinde 775 metrekare alana yapılacak olan 5 katlı ve 3 bin 875 metrekare kapalı alanı bulunan huzurevi yaklaşık 7 milyon 168 bin 750’TL’ye mal olacak. Tamamlanma süresine göre ise bu bedelin 8 milyon 600 bin TL’ye mal olması öngörülüyor.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ile bir araya gelerek bağış protokolünü imzalayan Emet Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ruhi Kınık, yapılan protokolün huzurevi inşaatının yapımını hızlandıracağını ifade etti.

Kınık,“ İlçemize yapılacak huzurevi, huzurevi olarak işletilme şartıyla tamamlanınca belediyemize devredilecek. Bu kapsamda derneğimize bağış yapmak isteyen hayırseverlerin yaptıkları bağışlar vergilerinden düşecek. Ayrıca protokol imzalamanın bir faydası da KDV muafiyeti olacak ki yüksek rakamlardaki maliyet ve buna bağlı KDV masraflar öncelik inşaatın tamamlanmasına harcanmış olacak. Sürecin başından beri bizlere her türlü desteği veren Emet Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan’a teşekkür ediyoruz “dedi.

Emet’e yapılacak huzurevinin yaşlı ve kimsesiz vatandaşların düzenli bakımlarının, sağlık kontrollerinin yapılması, hayatı paylaşacak yeni dostlar edinmesi, kısaca ömrünün son demlerini huzurlu yaşamaları adına önemli bir boşluğu dolduracağına inandıklarını belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, ” Sosyal donatı ve çevre düzenlemesi dahil, belediyemizce üzerimize düşecek her türlü desteği vermeye hazırız. İnşaat alanında belediyemizce hafriyat çalışmalarını tamamlamıştık.

Emet Huzurevi yapımına halkımızın da destek vererek sahip çıkacaklarına inancımız tamdır. Bu kutsal hizmette görev alan, emek veren herkese şükranlarımızı sunuyorum. Tekrar vatandaşlarımızı bu anlamlı çalışmaya destek vermeye davet ediyorum “diye konuştu.

Eğitim

Emet’te “Ezbere 40 Hadis Okuma” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Ramazan öncesinde tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen, “Ezbere 40 Hadis Okuma” yarışmasında dereceye giren 73 öğrenciye 100’er lira para ödülü verildi.

Öğrencilerin okullarında yapılan yarışmalara 105 öğrenci katıldı. İlçe Vaizi İsmail Hakkı Gül, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı İlahiyatçı Gökhan Harun Topçu ve Dernek Başkanı Edebiyatçı Ahmet Toprak’tan oluşan jüri karşısında hadisleri ezbere okuyan 73 öğrenci yarışma sonucunda 100’er TL ödül almaya hak kazandı.

Hadis Yarışmasının ödül töreni Gazikemal İlkokulu Konferans Salonu’nda yapıldı. Öğrencilerin ödüllerinin verildiği program İstiklal Marşının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından bir konuşma yapan Dernek Başkanı Ahmet Toprak, hem dernek, hem de yarışma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Programda İlçe Müftüsü İsmail Çınar “Peygamber Sözlerinden Yeni Bir Dünya” konulu bir konuşma yaptı. Müftü Çınar, konuşmasında hadislerin önemi üzerinde durdu ve öğrencilerin çok büyük bir başarı gösterdiklerini söyledi. Çınar, öğrencilerin ezberlemiş oldukları hadisleri hayat düsturu haline getirmeleri halinde hem dünya hem de ahiret saadetine kavuşacaklarını belirtti.

Programda ayrıca bir öğrenci grubu tarafından 40 hadis ezbere okundu. 40 hadisi ezberleyerek başarıyla okuyan ve yarışmayı kazanan 73 öğrenciye 100’er TL, yarışmaya katılan tüm öğrencilere de belge ve isimlerinin yazılı olduğu birer bardak kupa verildi.

Programa katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal Şen yaptığı konuşmada, hem öğrencileri tebrik etti, hem de böyle güzel bir etkinlik düzenledikleri için dernek yetkililerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

EMET

Emet’teki hıdrellez şenliklerine 10 bin kişi katıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Yenice köyünde baharın müjdecisi olarak kabul edilen Hıdrellez, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla kutlandı.

Son 3 yıldan bu yana pandemi ve Ramazan aylarına rastlaması nedeniyle yapılamayan geleneksel hıdrellez şenlikleri için vatandaşlar İsmail Altınay Mesire alanına akın etti. Yeniceköy Muhtarlığının günler öncesinden misafirler için yaptığı çalışmalar ile halkın rahat ve huzurlu bir hıdırellez geçirmeleri sağlandı.

Toplu taşıma araçları ile birlikte 10 binden fazla vatandaşın etkinliklere katıldığı söyleyen Yeniceköy Muhtarı Akın Gürkan,” Pazar sabahı 2 bin araç alana giriş yaptı. Hıdırellez alanında kurulan pazar yerinde 105 esnaf sergi açtı. Şenliklere Emet ve Hisarcık halkının yanı sıra başta Kütahya ve Tavşanlı olmak üzere çok sayıda il ve ilçeden katılım gerçekleşti” dedi.

Emet Belediyesince kurulan belediye çadırı önünde halka helva ikramı yapılırken, ikramları AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan gerçekleştirdi.

Emet belediyesi organizasyonunda Gediz Mehteran Ekibi ve Bursa Kılıç Kalkan ekibinin sahne aldığı şenliklerde Emet Halk Eğitim Müdürlüğü folklor ekibi de bir gösteri sundu.

Bu yıl Hıdırellez şenliklerinin Anneler Gününe rastlaması nedeniyle Emet Belediyesince mesire alanındaki kadınlara çiçek dağıtıldı.

Vatandaşların huzurlu bir şenlik geçirmeleri için yoğun güvenlik tedbirleri alındığı Hıdırellez şenliklerinde Jandarma, itfaiye, sağlık ekipleri gün boyu görevleri başındaydı. İl Özel İdarece bölgeye iki seyyar tuvalet aracı gönderildi.

Etkinliklerde stant açan Emet Kızılay Şubesince halka çay ikramında bulunuldu, ayrıca çocuklara boyama kitabı ve şeker dağıtıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te çiftçilere yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde çiftçilere yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtımı gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçedeki tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi çerçevesinde çiftçilere İl Özel İdaresi kaynaklı yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtılan tohumlarla 220 dekar alan ayçiçeği tohumu ve 200 dekar alan nohut tohumu toprakla buluşacak.

Tohum dağıtım programına Kaymakam Hasan Çiçek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ile çiftçiler katıldı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Emet’te hareket halindeki araç yandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde hareket halindeki otomobilde çıkan yangında maddi hasar oluştu.

Edinilen bilgiye göre, İsa S. yönetimindeki 43 FH 340 plakalı araç Karayolları mevkiinde seyir halindeyken motor kısmından alevler çıkmaya başladı. Sürücüsünün hemen araçtan indiği yangını ihbar üzerine olay yerine gelen Emet Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale ederek kısa sürede söndürdü.

Yangın sonucu otomobilde maddi hasar oluştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma süreci başladı

Yayınlanan

Emet Bor İşletmesinde işçi ve memur personele verilen iftar programına katılan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, Emet’e yapılacak olan Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma sürecinin başladığını ifade etti.

Genel Müdür Serkan Keleşer, Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Emet Bor işletmesinde işçi ve memur personelleri ile birlikte iftar yaptı.

Emet Bor İşletmesinde gerçekleştirilen iftara Genel Müdür Keleşer ve Genel Başkan Akçul’un yanı sıra, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, Emet Bor İşletme Müdürü Ersan Ayten, Hisarcık Maden İş Sendikası Şube Başkanı Memiş Guguş, işletme idari personeli, memur ve işçiler katıldı.

İftar sonrası bir konuşma yapan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, geçen yıl üretim rekorları kırdıklarını, bu yıl ise ilk 4 ayda geçen yılın rakamlarını yakalamaya ramak kaldığını belirtti.

Emet’e yapılacak olan Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma sürecinin başladığını ifade eden Genel Müdür Keleşer, yapımı devam eden Sülfirik Asit Fabrikasının ise bu yılsonunda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Eti Maden olarak eğitime ve gençliğe verdikleri desteklerden söz eden Keleşer, Emet ve Hisarcık ilçelerine kurumlarınca yaptırılan Gençlik Merkezlerinin kısa sürede hizmete geçeceğini, ayrıca işçilerin üretim primlerine de zam yapılacağını sözlerine ekledi.

Keleşer Enerji Bakanları Fatih Dönmez’inde ifade etiği gibi 2022 yılının bor cevherlerinin yılı olacağını, Emet’e Bor Karbür Fabrikasının yanı sıra Türkiye’de Ferro Bor ve Lityum Tesislerinin de kurulacağını belirtti.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te resim ve el sanatları sergisi açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Cevizdere Zaferi’nin 100.yılı etkinlikleri çerçevesinde “Emetli Sanatçılar Resim ve El Sanatları” isimli sergi açıldı.

Emetli sanatçıların eserlerinden oluşan serginin açılışını Kaymakam Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Emet Ceviz Dere Araştırma Derneği Başkanı Ali Duyan, Emet Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Seval ve Şoförler Odası Başkanı Ali Ceyhan birlikte yaptı. Sergi bir hafta süresince açık kalacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te “Mera Islah ve Amenajman” projesi

Yayınlanan

Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ılgın çalılarından temizlenen alana “Mera Islah ve Amenajman” projesi çerçevesinde yonca, çayır üçgülü ve İngiliz çimi karışımı ekim yapıldığı bildirildi.

Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından ilçeye Kayı Köyünde bulunan merada ılgın çalılarından temizlenen alana Mera Islah ve Amenajman Projesi çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden temin edilen Yonca, Çayır Üçgülü ve İngiliz Çimi karışımı ekimi gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

EMET

Vali Çelik: “Cevizdere kahramanlarımızı asla unutmayacağız”

Yayınlanan

Emet Cevizdere Zaferi’nin 100. yıl dönümü sebebiyle Kütahya’da düzenlenen “Emetli Sanatçılar Resim ve El Sanatları” sergisinin açılışına katılan Vali Ali Çelik, Cevizdere kahramanlarını asla unutmayacaklarını ifade etti.

Emet Kaymakamlığı ile Emet Belediyesi iş birliğinde düzenlenen, 150 eserin yer aldığı sergi Sera AVM’de beğeniye sunuldu.

Sergide emeği geçenlere teşekkür eden Vali Ali Çelik, “Kıymetli sanatçılarımızın eserleri devletimizin ve milletimizin ilelebet payidar kalacağına, sonsuzluğuna ilişkin düşülmüş notlardır” dedi.

Düzenlenen etkinliklerin farkındalık oluşturmada, tarihin geleceğe aktarılmasındaki önemine dikkat çeken Vali Çelik, “Vatanımızla, milletimizle hesabı olanlara her zaman gereken cevabı verdik, bundan sonra da aynı kararlılıkla vereceğiz. Yıllardır içimizdeki samimiyet, inanç ve kararlılığımızla tarihin her sayfasına bunu not düşüyor ve altını çiziyoruz. Bu tür etkinlikler bu notların çokluğunu artırıyor” ifadelerini kullandı.

Vali Çelik konuşmasına şu sözlerle devam etti, “Cevizdere Zaferi’mizin mimarı Milli Mücadele kahramanlarımızdan Dr. Fazıl Doğan Bey’e, Gazi Porsuk Ahmet’e, bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ebediyete irtihal eden gazilerimize rahmet, hayatta olanlara şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi muhafaza etsin” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan sergiyi gezerek bilgi aldı.

Okumaya devam et

EMET

Kütahya’da Emet günleri

Yayınlanan

Emet Kaymakamlığı, Emet Belediyesi koordinesinde kurulan Emet Cevizdere Zaferi 100.yıl kutlama komitesince organize edilen “Emetli sanatçılar ve Resim ve El sanatları sergisi” Kütahya Sera AVM’de açıldı.

Açılışa Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Kütahya Ak Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner, İl Kültür Müdürü Zekeriya Ünal ve çok sayıda davetli katıldı.

Program sunuculuğunu şair, yazar İsa Kahraman’ın yaptığı sergi açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Konuşmasında Emet’in Milli mücadele döneminde işgalini, halkın direnişini, hükümet baskını ve daha sonra Cevizderesinde yaşanan savaşta Emet’in köyleri ile birlikte düşman birliklerini imha ettiklerini belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan “ Bu yıl Cevizdere zaferimizin 100.yıldönümü. Gazi Emet’imizin milli mücadelede direnişi ve Cevizderesinde kazandığı zafer Genel Kurmay Harp Dairemiz resmi kayıtlarınca tescillenmiş onurlu bir direniştir. Tüm Kütahyalılar Cevizdere savaşının yaşandığı Emet Cevzidere’ye gelmeli, şehitliğimizi ziyaret etmelidir. Hepinizi 27 Nisanda Emet Cevzidere Şehitliğimize davet ediyorum “dedi.

Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği Başkanı Nevzat Çoban’ın anlatımında dernek tiyatro bölümünün Emetli Zeynep bacının şehit edilmesini mizansen ettiği açılışta, Emet Halk Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibi gösterilerini sundu. Programda Kütahya Sevdalı Yürekler Dernek Başkanı Nevzat Çoban tarafından sözleri yazılan Halk Eğitim Müdürlüğü Müzik Öğretmenlerinden Öncü Günyeli tarafından bestelen ve ilk defa okunan Gazi Emet türküsü seslendirildi.

Sergide emeği geçenlere teşekkür eden Vali Ali Çelik, “Kıymetli sanatçılarımızın eserleri devletimizin ve milletimizin ilelebet payidar kalacağına, sonsuzluğuna ilişkin düşülmüş notlardır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan sergiyi gezerek bilgi aldı.

Program sonunda Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan Kütahya Valisi Ali Çelik’e Ahşap oyma Fetih Suresi tablosu takdim etti.

Emetli resim ve el sanatları sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sergide Emet Halk Eğitim Müdürlüğü öğrencileri yöresel kıyafetleri sergiledi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kestiği ağacın altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Samrık köyünde kestiği ağacın altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Samrık köyünde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına orman sahasında yol güzergahı için ağaç kesme çalışması yapan iki çocuk babası orman işçisi Halil Güngör’ün (45) kestiği ağaç üzerine devrildi. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri, Güngör’ün olay yerinde hayatını kaybettiğini tespit etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Kaymakam Çiçek, Anadolu Lisesi’nde okuma etkinliğine katıldı

Yayınlanan

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “ Emet Okuyor Geleceğe Nefes Oluyor ” projesi çerçevesinde Gazi Emet Anadolu Lisesi’nde düzenlenen okuma etkinliğine katıldı.

Gazi Emet Anadolu Lisesi’nde düzenlenen okuma etkinliğine Kaymakam Hasan Çiçek, Milli Eğitim Müdür Vekili Nuri Ceyhan, Gazi Emet Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Uysal, Okul İdarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Hasan Çiçek ve beraberindekiler ile birlikte sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle kısa süreli kitap okudular. Okuma etkinliğinin sonunda öğrencilerin bulunduğu masaları tek tek gezerek kısa süreli sohbet eden Çiçek, onlara kitap okumanın öneminden bahsetti, görüş ve önerilerini aldı. Öğrencilere hangi kitapları okuduklarını, kitap okuma konusunda neler hissettiklerini, neler düşündüklerini ve neler öğrendiklerini soran Kaymakam Çiçek, “ Öncelikle okuma etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği olanlara ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın ve gençlerimizin en yakın arkadaşının kitaplar olmasını, planlı ve sürekli olarak kitap okumalarını istiyoruz. Birinci hedefimiz budur. Çünkü okumak bilgiye ulaşmanın, geleceğe hazırlanmanın, düşünce ufkunu geliştirmenin ve zamanı en iyi şekilde değerlendirmenin en etkili aracıdır“ ifadelerini kullandı.

Sınıf ziyaretlerinden sonra okul öğretmenler odasında okul idarecileri ve öğretmenler ile bir araya gelen Kaymakam Hasan Çiçek, okulun genel durumu ve öğrencilerin üniversiteye hazırlık çalışmaları hakkında bilgiler alıp karşılıklı bilgi ve fikir alışverişinde bulundu.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te Ramazan ayı gıda denetimleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde ramazan ayında tüketicilerin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını temin etmek amacıyla denetimlerin yoğunlaştırıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve Emet Belediyesi Zabıta ekipleri ile birlikte ramazan ayında vatandaşların yoğun olarak tükettikleri ekmek, pide, unlu mamuller, tatlı, et ve süt ürünleri üretimini yapan imalathaneler gıda güvenilirliği bakımından denetlenmeye devam ediliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te “Küreci elması” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından Küreci köyünde yürütülen “Küreci elması” projesi ile ilgili üreticilerle istişare toplantısı düzenlendiği bildirildi.

Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelince Küreci köyünde devam eden “Küreci elması” projesi ile ilgili üreticilerle istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Adını ilçeye bağlı Küreci köyünden alan yöreye has “Küreci” cinsi elma hoş aromasının yanında soğuğa dayanıklı olmasıyla vatandaşlar tarafından tercih edilen elma çeşitlerinin başında geliyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Emet MYO’da iki seminer birden

Yayınlanan

Emet Meslek Yüksekokulunda (MYO) Sosyolog Meltem Yıldırım Tekeli ile Araştırmacı Berra Yiğit’in konuşmacı olarak katıldıkları “Okul Öncesinde Aile Eğitimi ve Katılımı” ile “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim” isimli seminerler gerçekleştirildi.

Meslek Yüksekokulunun Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğrencinin yanı sıra Emet Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Vedat Bakır, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Vedat Çetin ve Öğr. Gör. Serkan Yücel ile akademik ve idari personel katıldı.

Etkinlikte, okul öncesinde aile eğitimi ve katılımı bağlamında, Sosyolog Meltem Yıldırım Tekeli’nin konuşmacı olduğu “Bilişim Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli Kullanımı” oturumunda, dijital okuryazarlığın önemi, dijital çağda ebeveyn olmak, dijital sağlığın sağlanması ile çocuk ve dijital medya konusu çocuğun gelişimi açısından oluşturduğu fırsatlar ve riskleriyle birlikte ele alındı. Sosyolog Tekeli, çocukların bilişim teknolojilerinin risklerinden korunması konusunda ailelerin ve öğretmenlerin neler yapabileceği ve bu konuda hangi araçlardan yararlanabileceğini anlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Figen Karaferye konuşmasında, bir birey olarak çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarının bir bütün olarak desteklenmesi ve geliştirilmesinde ailenin önemi ve öğretmenlerin rolüne değinerek, üniversitenin yürütmekte olduğu iki uluslararası proje olan “Digisel – Digitally Improving Social and Emotional Skills of Primary School Teachers” ve “Depcip – Digitised Education of Parent for Child Protection” Avrupa Birliği Erasmus+ projelerini bu bağlamda sürdürdükleri çalışmaları tanıttı.

Araştırmacı Berra Yiğit’in konuşmacı olduğu “Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Eğitimi” oturumunda, çocuklarda gelişim dönemlerine göre mahremiyet olgusu, gelişim alanlarında etkisi olan kuramlar ve çocuklarda mahremiyet bilincinin kazandırılması sürecinde neler yapılabileceği konusu paylaşıldı.

Oturumlarda soru-cevap, fikir paylaşımı ve değerlendirmelere yer verildi. Etkinliğin ikinci bölümünde Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenmekte olan “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim” isimli seminer gerçekleştirildi. Konuşmacı Berra Yiğit, toplumun en küçük birimi olan ailelerin sağlıklı bir temel ve sağlıklı bir yaşantıya sahip olmasının sağlıklı bir toplumun oluşmasındaki önemine değinerek, hayat arkadaşı seçiminde bilinçli hareket etmenin sağlıklı ve mutlu bireyler dolayısıyla sağlıklı ve mutlu aileler oluşmasına zemin hazırlayacağını belirtti.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te ahşap tasarım atölyesi sergi açılışı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi 3 Eylül İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ahşap tasarım atölyesi sergi açılışı gerçekleştirildi.

Okulun Çok Amaçlı salonunda düzenlenen sergi açılışına Kaymakam Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal Şen, 3 Eylül İlkokulu Müdürü Mehmet Tavacı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Avcı, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kaymakam Hasan Çiçek, “Küçük Ellerden Büyük İşlere” projesi çerçevesinde 3 Eylül İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan, okulun Çok Amaçlı Salonundaki ahşap tasarım atölyesi ürünleri ve sınıf içi yapılan ürünlerin sergilendiği stantları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Öğrencilerin hazırlamış olduğu eserleri tek tek inceleyip bilgiler alan Kaymakam Hasan Çiçek yaptığı konuşmada, “Bu atölyeleri kurmamızdaki amaç, çocuklarımızın el becerilerini geliştirmek, üretim yapmalarını sağlamak ve tasarım kapasitelerini arttırmaktır. Çocuklar böylelikle hayal ettikleri ahşap ürünleri istedikleri gibi şekillendirip yeteneklerini geliştirebileceklerdir. Bugün burada gerçekleştirilen sergi açılışında bunun meyvesini aldığımızı görüyorum. Bizler Kaymakamlık olarak bu tür projelerin her zaman destekçisi olmaya, eğitime olan desteklerimizi de arttırmaya devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Anasınıfı öğrencilerinden Emet MYO’ya ziyaret

Yayınlanan

Gazi Emet İlkokulu anasınıfı öğrencileri Emet Meslek Yüksekokulunu (MYO) ziyaret etti.

Gazi Emet İlkokulu anasınıfı öğrencileri öğretmenleri Hatice Taşkın Özen ve Necmiye Batır nezaretinde Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret etti. Etkinlik kapsamında Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Tuğba Kanmaz ve Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri tarafından anasınıfı öğrencilerine yönelik etkinlik program düzenlendi.

Gazi Emet İlkokulu idarecileri ve anaokulu öğretmenleri, gerçekleştirilen etkinlik ve misafirperverliklerinden dolayı, Meslek Yüksekokulu idarecilerine ve Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Tuğba Kanmaz’a teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te satranç turnuvası

Yayınlanan

Emet Kaymakamlığı ve Emet Belediyesince Cevizdere Zaferi 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen satranç turnuvası finalleri sonunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

140 kişinin katıldığı Emet Kapalı Spor Salonunda yapılan satranç müsabakalarında birinci olan İbrahim Durukan’a ödülü Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, ikinci olan Halil İbrahim Arı’ya ödülü Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Umut Işık, üçüncü olan Gökhan Yaşar’a ödülü Emet Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Doğan tarafından verildi.

Turnuvada ilk 10’a giren, Salih Gümüş, Mehmet Çapkın, Erdem Karakaya, Mustafa Çakır, Hasan Yerem, Umut Berat ve Mete Küçük’e ödüllerini turnuva komitesi üyeleri Özgür Kaya, Kader Sakarya, Recep Çetin, Baykal Kurt takdim etti.

Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, turnuvaya katkılarından dolayı komiteye, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğüne teşekkür etti.

Okumaya devam et

EMET

Emet’in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtım çalışmaları

Yayınlanan

Emet Kaymakamlığı ve Emet Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen Cevizdere zaferinin 100. yıl kutlamalarında ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği ekipleri, Emet Evi, Emet Hanı, Emet sokakları, Yeniceköy Tahtalı, Yeniceköy tarihi cami ve konağı, Eğrigöz İki Taş Kanyonu, İkibaşlı Köyü, Cevizdere Şehitliğinde çekimler gerçekleştirdi. Çekimlerde ayrıca yöresel kıyafetler resimlendi. Elde çamaşır yıkanması, imece usulü gözleme yapımı gibi gelenek ve görenekler sergilendi. Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’da yer yer çalışmalara katılım sağladı.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te, “Çanakkale Ruhu” konulu konferans

Yayınlanan

Emet İlçe Müftülüğünce 18 Mart Çanakkale Şehitleri anma etkinlikleri kapsamında, “Çanakkale Ruhu” konulu konferans düzenlendi.

İlçe Müftülüğünce Gazi Emet İlkokulunda 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı gerçekleştirildi.

Araştırmacı Yazar İbrahim Kılınç’ın konuşmacı olarak katıldığı programının açılış konuşmasını Emet İlçe Müftüsü İsmail Çınar yaptı.

Dünya 2.si Kurra Hafız Adem Bilir’in Kur’an tilavetiyle başlayan programda Şair Ali Osman Kadıoğlu “Çanakkale” isimli şiir dinletisi yer aldı. Daha sonra Araştırmacı Yazar İbrahim Kılınç “Çanakkale Ruhu” konulu konferans verdi.

Çanakkale şehitleri için okunan hatimlerin duasını ise Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş gerçekleştirdi. Programda ayrıca “Çanakkale” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazarda satışa çıkan su kabakları ilgi odağı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde emekli Öğretmen Hüsnü Öztürk’ün kendi tarlasında yetiştirdiği ve pazarda satışa sunduğu su kabakları halkın ilgisini çekiyor.

Genelde süs olarak ilgi gören su kabakların tanesi 20 ila 25 TL arasında alıcı buluyor.

Su kabaklarının daha çok nostalji amaçlı satın alındığını ifade eden Hüsnü Öztürk,” Emekli olduktan sonra kendi tarlamda doğal ürünler yetiştirmeye başladım. Bunlardan biride su kabağı. Çekirdeklerini başta şeker hastalarının şifa bulmak amaçlı kullandıkları su kabakları abajur olarak kullanılmasının yanında nostaljik süs olarak da satın alınıyor. Tarihte atalarımızın su kabı ve sürahi olarak kullandıkları su kabakları, yüzmede can simitleri olarak da kullanılırdı. Su kabağının kemane gibi müzik aletlerinde de kullanıldığını biliyoruz. İlçe pazarımızda organik ürünler olan ardıç katranı, el yapımı sabun gibi ürünler yanında kendi ürettiğim su kabaklarını da satıyorum ”dedi.

Öztürk, son yıllarda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Su Kabağı İşlemeciliği kurslarına katılan vatandaşların su kabaklarından gece lambası ve avize gibi süs eşyaları yapmasının su kabağına olan talebi artırdığını söyledi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR