Bizimle iletişime geçin

Kültür

DPÜ’lü Öğrenci Onur Eski’nin eserleri ’40. Grafik Tasarım Sergisi’nde

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi, İbrahim Onur Eski’nin iki eseri bu yıl 40. kez düzenlenen Grafik Tasarım Sergisi’nde yer aldı.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından bu yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen 40. Grafik Tasarım Sergisi’ne iki eserle katılan DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencisi İbrahim Onur Eski’nin eserleri sergilenmeye layık görüldü.

Eski’nin Bilgilendirme Tasarımı dersi kapsamında gerçekleştirip kadına şiddet konusunu sayısal veriler üzerinden ele aldığı “Anadolu’ydu” başlıklı afiş tasarımını ve İnteraktif Medya dersi kapsamında güçlü kadınların platformu için gerçekleştirdiği ‘”en Güçlüsün” başlıklı logo ve video tasarımı, 563 tasarım arasında sergilemeye layık bulunan eserler arasında yer aldı.

Salgın önlemleri kapsamında çevrim içi olarak da düzenlenen sergiye sergi.gmk.org.tr/40 adresinden erişebilecek.

Kültür

Geleceğin ressamlarından sergi

Yayınlanan

Kütahya’da ressam Sebahat Sarıoğlu’nun öğrencileri, kurs süresinde yaptıkları tabloları vatandaşların beğenisine sundu.

Sarıoğlu’nun öğrencileri Ayşe Zengin, Zehra Ecrin Çekinmez, Beyzanur Atış, Selen Kaya, Mevlüt Çorbacı, Melisa Ayşe Yıldız, İpek Zeynep Erguz, Beren Türkoğlu, Erva Rümeysa Sağır, Kayra Çiçek Eraslan, Fatih Yiğit Yeşil, Elif Günhan, Irmak Beyza Çakmak ve Zeynep Günhan’ın yaptığı yağlı boya tablolar ilgi gördü.

Geleceğin ressamlarının sertifikaları, sergiye katılan protokol mensuplarınca takdim edildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritası çıkarıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritasının belirlendiği bildirildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, kazı çalışmaları tamamlanan Penkalas Çayı’nın rıhtım duvarları ile tarihi konaklarda restorasyon çalışmalarına başlanacağını, anıtsal kapı ve antik tiyatronun ayağa kaldırılmasına odaklanılacağını söyledi.

UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve antik dünyanın ilklerine ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına havaların soğuması nedeniyle ara verilecek. Kazı ve restorasyon çalışmaları 1 Nisan 2022 tarihinde yeniden başlayacak.

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritası Vali Ali Çelik başkanlığında düzenlenen toplantıda istişare edildi.

Dumlupınar Üniversitesi ile Kütahya Müze Müdürlüğünce yürütülen kazı çalışmalarında gelinen son durumu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun anlattı. Vali Ali Çelik’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Coşkun, 2021 yılı kazı sezonunun verimli geçtiğini ve başarıyla tamamlandığını söyledi.

Coşkun, ara verilen sürede kazılardan çıkarılan eser ve buluntuların envanter çalışmalarının yapılacağını belirtti.

2021 yılında yapılan çalışmaların Aizanoi Antik Kenti’ne kattığı değere dikkat çeken Vali Çelik, emeği geçenlere teşekkür etti.

2022 yılında da aynı hassasiyet ve titizlikle çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizen Vali Çelik, kazı çalışmaları tamamlanan Penkalas Çayı’nın rıhtım duvarları ile tarihi konakların restorasyon çalışmalarına başlanacağını, anıtsal kapı ve antik tiyatronun ayağa kaldırılmasına odaklanılacağını ifade etti.

Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Müze Müdür Vekili Seher Duğan ile Valilik Avrupa Birliği birimi yetkilileri katıldı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Öğretmenler korosundan muhteşem konser

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında ilçede görev yapan farklı branştaki öğretmenler korosu, Belediye Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Simav Fen Lisesi Müdürlüğü tarafından organize edilen konsere Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şef Nurgül Demir yönetimindeki farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin, amatör bir ruhla başlayan Türk Halk Müziği çalışmaları sahnede coşkulu anlar yaşattı.

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, öğretmenlik mesleğinin para değil bir ruh işi olduğunu belirtti. Şirikçi, “Öğretmen sadece bir memur değildir. Genç ruhları, kendine özgü kabiliyetleriyle ilmek ilmek işleyen bir sanatkardır. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. 24 kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum. Konserin hazırlanmasında emeği geçen meslektaşlarımı tebrik ederim” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ GSF öğrencilerinden uluslararası başarı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’Kadına Yönelik Şiddete Bir Adım da Sen At’ konulu Uluslararası Afiş Tasarımı yarışmasında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ile Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı öğrencileri 11 ödül ile önemli bir başarı elde etti.

Konuyla ilgili Güzel Sanatlar Fakültesinden yapılan açıklamada,” Uluslararası düzeyde tanınırlığı olan ve tasarım güçleriyle kendisini kabul ettirmiş yarışma jürisinin 8’i dünyanın farklı ülkelerinden diğer üçü ise Türkiye’nin farklı Üniversite ve STK temsilcilerinden oluştu. Üç kategoride düzenlenen ve dünyanın her kıtasından katılımın olduğu, 108 ülkeden profesyonel, akademisyen her düzeyde öğrenim gören öğrenci olmak üzere toplamda 4 bin 365 eserin katıldığı, afiş kategorisinde ise bin 807 afiş tasarımının yarıştığı yarışmada halen fakültemizde öğrenim gören 5, Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı öğrencilerimizden 3, mezun olarak da 3 olmak üzere toplamda 11 öğrencimizin afişleri ilk yüz afiş tasarımı içerisinde yer aldı. Deniz Babilik, Zahide Şahin Kubat, Mustafa Semih Saraoğlu, Bahattin Güleç (2 adet tasarımı ile), Elif Sude Yılmaz, Çağla Ünal (2 adet tasarımı ile), Ayas Boran, Cafer Tayyar Güler, Merve Durukal, Aysel Safaraliyeva, Şeyma Bütün adlı öğrencilerimizin tasarımları finalist oldu.

Bin 807 afiş tasarımı arasından ilk 100 içerisine öğrencilerimizin tasarımının kabul edilmiş olmasını çok anlamlı buluyoruz. Söz konusu tasarımlar, Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım 2022 tarihinde sergilenecek olup öğrencilerimizin tasarımları uluslararası alanda böylesi anlamlı bir yarışmada başarı elde etmesini, üniversitemizde verilen eğitimin bir yansıması olarak kabul ediyoruz. Verilen eğitimin sadece teoride kalmadığını, bilginin gerçek yaşamın sorunlarının çözümü için gösterilen çabalara transfer edilebildiğini, aynı zamanda elde edilen bilgilerin uluslararası alanda kabul edilebilir olduğu gösteren bu yarışma, Fakültemizin Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne olan güveni bir kat daha artırmış oldu. Söz konusu yarışmada başarı elde eden afiş tasarımları grafreedesign.org sitesinden izlenebilir. Elde edilen bu başarıdan ötürü Dekanımız ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanımız Prof. Dr. Levent Mercin, başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğrencilerini yarışmaya teşvik eden öğretim elemanlarına teşekkür etti” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Kültür

Bosna Hersek’te Kütahya rüzgarı

Yayınlanan

Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği (BDYD) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Buluşması düzenlendi. Etkinlikte Kütahya standı katılımcıların ilgisini çekti.

Saraybosna’da düzenlenen kültür buluşmasına Kütahya Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci ve beraberinde Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Çini Sanatçısı Emine Arabacı, Çini Ustası Mehmet Yıldırım ile birlikte Bosna Hersek’te, Kütahya çini sanatını ve kültürünü tanıttılar.

Kütahya Belediyesi standı, Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sinan Balkaya ve katılımcıların ilgisini çekerken, çini ve çark ustaların sergilediği canlı atölye çalışmaları Saraybosnalı yetkililerin de dikkatinden kaçmadı.

Kültür Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci Saray Bosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i ziyaret ederek, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın selamlarını iletti. Müdür Zenci, Saray Bosna Belediye Başkanı Karic’e Kütahya’yı tanıtarak, çini tabak hediye etti.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’ni 2,5 ayda 9 bin 248 kişi ziyaret etti

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, dünyanın ilk borsası ile Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’ni 2,5 ayda 9 bin 248 kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Konuyla İlgili Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamada, Aizanoi Antik Kenti’nde devam eden kazılarda elde edilen buluntular ve tanıtım faaliyetlerinin kente olan ilgiyi artırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’nin ziyaretçi sayısının bir önceki yılın 2,5 aylık dönemine göre yüzde 47 artarak ziyaretçi sayısının 9 bin 248’e ulaştığına vurgu yapılan açıklamada,” Dumlupınar Üniversitesi ile Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında Aphrodite ve Dionysos heykellerinin baş kısmının bulunması, bin 800 yıllık kemik atölyesi ve dükkanlara ulaşılması gibi önemli buluntulara ulaşılması ve antik kentte yapılan tanıtım faaliyetleri bölgeye olan ilgiyi artırdı. Aizanoi Antik Kenti’ni 2020 yılı Eylül, Ekim, Kasım döneminde 6 bin 260 kişi ziyaret etti. 2021 yılında ise bu ziyaretçi sayısı bir önceki yılın Eylül, Ekim, Kasım dönemine göre yüzde 47 artarak 9 bin 248’e ulaştı “denildi.

“Hafta içi de uğrak yeri oldu”

Aizanoi Antik Kenti’nin hafta içi de uğrak yeri olduğu belirtilen açıklamada,” Hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğrayan Aizanoi Antik Kenti, hafta içi de çok sayıda ziyaretçi ağırlamaya başladı. İstanbul’dan gelen Esra Atakan, ilk kez ziyaret ettiği Aizanoi Antik Kenti’nden çok etkilendiğini söyledi. 20 yıl sonra eşi ve çocuğuyla ilk kez geldiğini ifade eden Atakan’ı eşi “Dünyada en güzel korunmuş Zeus Tapınağı, belki de en iyisi. Binlerce yıl önce Anadolu’da böyle devasa bir şehir yapılması çok güzel. Tiyatro ve stadyumda çalışmaların yapıldığını gördüm, bundan da ayrıca mutluluk duydum” dedi.

Yapılan çalışmalarla birlikte çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarılmasından mutluluk duyduğunu belirten Hakan Dursun, “İstanbul’dan geldik, ailece görelim istedik. İnsan burayı görünce o dönemlerde yaşamak istiyor. Sütunları nasıl diktiler, mermerleri nasıl işlediler onları düşünerek geziyorum. Yapılan çalışmalar güzel, birçok eser çıkarılmış daha çok korunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Çıktığı Türkiye turuna Aizanoi Antik Kenti ile devam eden Murat Aslan ise kentin çok iyi korunduğunu belirterek herkesin görmesi tavsiyesinde bulundu. Almanya Köln’den gelen Ömer Dursun ise “Ben böyle büyük olduğunu düşünmemiştim. Görünce şaşırdım” dedi.” İfadeleri yer aldı.

Aizanoi Antik Kenti’nin özelliklerinin de yer aldığı açıklamada,” Aizanoi Antik Kenti’nde dünyanın en iyi korunan Zeus Tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi ve dünyanın ilk borsa yapısı yer almaktadır. Bunların dışında şehirde pek çok değerli tarihi eser mevcuttur. Nekropoller, tarihi Roma köprüleri, Meter Steunne alanı gibi ilgi çeken yapı ve alanlardır. Aizanoi Antik Kenti; Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır” denildi.

Okumaya devam et

Kültür

Aizanoi’de Kütahya ve Anadolu tarihi gün yüzüne çıkıyor

Yayınlanan

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yürüttüğü kazı çalışmalarıyla Kütahya ve Anadolu tarihinin gün yüzüne çıktığı bildirildi.

Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve kazı çalışmalarının Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü bölgede şimdiye kadar Zeus Tapınağının kutsal alanının anıtsal giriş kapısının temel kalıntıları ve yapıya ait mermer bloklar ile agoranın güney ve batı kanadındaki sütunlu galeriler, dükkanlar gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca Kocaçay (Penkalas) alanında devam eden çalışmaların sonucunda heykeller ve heykel başları da bulundu. Bölgede devam eden çalışmalar sonucunda pek çok önemli tarihi eserin ortaya çıkarılması bekleniyor.

Kazı çalışmalarının yürütücülüğünü üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, Mayıs ayından bu yana devam eden çalışmalar sayesinde Aizanoi’un her geçen gün öneminin artırdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Gökhan Coşkun, “ Aizanoi’da öncelikle Agora alanında çalışmalara başladık. Sütunlu galerilerin akslarını ve bazı dükkanların kalıntılarını ortaya çıkarmaya başladık. Agoranın güney ve batı kanadındaki sütunlu galeriler ve bunların hemen ardındaki dükkanları ortaya çıkarmak için çalışmalarımız sürmekte. Bu kapsamda sağlık ve hijyen tanrıçası olan Hygieia’ya ait heykelin gün yüzüne çıkarılması, Roma döneminde kentte sağlık kültüne ilişkin çeşitli yapılaşmaların olabileceğini düşündürüyor. Hygieia sağlık tanrısı Asklepios’un kızı. Yani kendisi sağlık ve hijyen tanrıçası. Mermerden yapılmış bu Hygieia heykelinin başı kırık ve korunmamış durumda. Heykelin başı maalesef günümüze ulaşamamış ancak mevcut haliyle yaklaşık bir insan boyunda olduğunu görebiliyoruz” dedi.

“Bölgede çok sayıda heykel bulunacağı düşünülüyor”

Bölgede çok sayıda heykel bulunacağını düşündüklerini söyleyen Coşkun, “ Kazı alanı içinde kalan Kocaçay’da (Penkalas) Ekim ayı sonunda bulunan heykel başları, üniversitemizin kazı ekibinde heyecana yol açtı. Kocaçay üzerinde onarılmak üzere kazısı yapılan antik köprüye ait mermer parçalarının ortaya çıkarılması sırasında bulunan Afrodite ile Dionysos heykellerinin başları, çalışmalar için bir ilk anlamına geliyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

EMET

Tarihi Emet Han’ı restore için İl Özel İdaresi’ne devredildi

Yayınlanan

Emet Belediyesi’nce kamulaştırılarak ilçe kültür ve tarih mirasına kazandırılan tarihi Emet Hanı’nın tapusunun Kütahya İl Özel İdaresi’ne devredildiği bildirildi.

Emet İlçesinde Babuk Bey Camii ile birlikte Osmanlı Mimarisinin iki eserinden birisi olan, Milli Mücadele yıllarında Emet Milli Müfreze Karargahı olarak hizmet veren, tarihi Emet Hanı, (Zeytinoğlu Hanı) Emet Belediyesince kamulaştırılarak ilçe kültür mirasına kazandırılmıştı.

İl Genel Meclisinin Ekim ayı toplantısında İl Özel İdaresi’ne ait eski Cevizdere okulu arsası ile Emet Hanı’nın başa baş takasını görüşerek onay verilmesinin ardından Emet Belediye Meclisi’nde gerekli çalışmalar tamamlanarak, Emet Han’ının tapusu İl Özel İdaresine devredildi.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Emet İl Genel Meclisi üyeleri İsmail Elmacı, Halil Mallı ve AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner tapuda devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından başkanlık makamında bir araya geldiler. Belediye Başkanı Hüseyin Doğan Genel Sekreter Koyak’a tapuyu ve hanın sembolik anahtarını teslim etti.

Emet Han’ı İl Özel İdaresince Kültür Bakanlığı vasıtası ile aslına uygun restore edilerek ilçe kültür ve tarih turizmine açılacak. Cevizdere okulunun bulunduğu arsa ise belediyeye tahsis edilecek.

İlçenin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmayı görevleri arasında gördüklerini ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Doğan,” Ecdadımızın Milli Mücadele döneminde karargah olarak kullandığı ve hükümet baskını zaferi, Cevizdere zaferi yansıra müfrezemizin komşu ilçelerde göreve gitmek için hazırlandığı hanımız ortak kültür mirasımızdır. Bunu ilçemize kazandırdık. Şimdide İl Özel İdaremize devrini gerçekleştirdik. Han’ımızın İl Özel İdaremizce restoresi gerçekleştirilerek, içerisinde müzeler, yöresel ürünler satış noktaları, otantik dinlenme alanları yapılacak. Gaziemet’imize hayırlı olsun “dedi.

İl Genel Meclisi üyeleri İsmail Elmacı ve Halil Mallı ’da İl Özel İdaresi’ne devredilen Han’ın en kısa sürede restore edilerek turizme açılması için gerekli takip ve çalışmaları yapacaklarını ilettiler.

Başkanlar ve İl Genel Meclisi üyeleri, hanın ilçe kültür ve tarih turizmine kazanımı adına desteklerinden dolayı başta Kütahya Valisi Ali Çelik olmak üzere İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Murat Koyak’a ve mecliste destek veren tüm İl Genel Meclisi Üyelerine teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi açılış için gün sayıyor

Yayınlanan

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara sınırları içinde yer alan 3 bin yıllık geçmişe sahip Frigya Vadisi canlandırılıyor.

Kütahya’nın Sofça köyü yakınlarında yapımı büyük ölçüde tamamlanan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi, açılış için gün sayıyor.

2 milyon 860 bin TL’ye mal olan merkez, vadinin tanıtılmasında yerli ve yabancı turistlere büyük katkı sağlayacak.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, yaptığı açıklamada, “3 bin yıllık tarihi ile medeniyetlerin, kuruluş ve kurtuluşun şehri Kütahyamızda yapımı tamamlanan ve çevre düzenlemesine başlanan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezimiz (Karşılama Merkezi) önümüzdeki günlerde Eskişehir-Kütahya karayolunda hizmet vermeye başlayacak.

Kütahyamızın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan Frigya Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinde karayolu ile şehrimizden geçecek olan yerli ve yabancı turistler burada konaklayıp, şehrimizin tarih sanat kültür ve doğa zenginlikleriyle alakalı bilgi edinebilecek” dedi.

Çevre düzenlemesinin ardından hizmete sunulacak olan merkez, İHA tarafından havadan da görüntülendi.

Okumaya devam et

Kültür

43 farklı ülkeden 43 öğrenci Kütahya’yı geziyor

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Dış İlişkiler ve Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ ULMER) tarafından uluslararası öğrencilerin oryantasyon faaliyetleri kapsamında Simav ilçesine ziyaret gerçekleştirildi.

“43 Farklı ülkeden 43 öğrenci Kütahya’yı geziyor” sloganıyla gerçekleştirilen organizasyon kapsamında uluslararası öğrencilerin ilk durağı Simav Teknoloji Fakültesi oldu. Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim üyesi Halil İbrahim Başboğa, öğrencilere fakültenin olanaklarından bahsederek, fakülte içindeki laboratuvar ve atölyelerin tanıtımını yaptı.

Öğrenciler son olarak Simav’ın sahip olduğu iş potansiyelini yakından gözlemlemek amacıyla ilçedeki önemli sanayi kuruluşlarını da ziyaret ettiler. Günün yorgunluğunu atmak amacıyla Simav seyir tepesinde kahve molası veren öğrenciler, burada çektirdikleri hatıra fotoğraflarının ardından Kütahya’ya döndüler.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de “Özgür Kudüs” temalı sergi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, ’54 Eserli Özgür Kudüs Sergisi’ni çevrim içi olarak sanatseverlerle buluşturdu.

Güzel Sanatlar Fakültesi ve WD Poster tarafından çevrim içi olarak hazırlanan Özgür Kudüs Temalı Jürili Afiş Sergisi’nde hem içerik hem de uluslararası katılım boyutlarıyla Kudüs’ün içinde bulunduğu koşulları görsel iletişim yoluyla tüm dünyaya duyurma konusunda önemli bir görev de üstleniyor. Sergi için 22 ülkeden 96 grafik sanatçısının yaptığı başvuru sonucunda 54 eser sergilenmeye layık bulundu.

Fakültenin sergileri için hazırlanan sergi.dpu.edu.tr adresinde yayımlanan Özgür Kudüs Sergisi’nde Kudüs’ün maruz kaldığı zulüm ve Kudüs’te işlenen savaş suçlarının ele alındığı ve Kudüs’te birlikteliği vurgulamak amaçlı kardeşlik, barış, özgürlük gibi kavramı içeren görsel yorumları yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ aracılığıyla kadına şiddete 4 bin 365 kez “dur” denildi

Yayınlanan

Kütahya Valiliği ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen ve 4 bin 365 eserle başvuru yapılan ’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım da Sen At’ konulu Uluslararası Kısa Film, Afiş ve Karikatür Yarışması’nın başvuru süreci tamamlandığı bildirildi.

 kategoride gerçekleştirilen ve 108 ülkeden binlerce sanatçının 4 bin 365 eseriyle katıldığı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım da Sen At” konulu Uluslararası Kısa Film, Afiş ve Karikatür Yarışması’nın başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, ” 12 Mart 2021 tarihinde grafreedesign.org web sitesi üzerinden duyurusu yapılan ve 30 Eylül 2021 tarihi itibariyle müracaat süresi tamamlanan yarışmaya dünyanın 108 farklı ülkesinden binlerce sanatçı/tasarımcı özgün eserleriyle katıldı. Konunun kadına yönelik şiddete bir tepki göstermek ile sınırlı olmasına rağmen bu düzeyde bir katılımın olması, kadına yönelik şiddetin dünyanın önemli bir sorunu olduğunun bir göstergesi. Katılımın olduğu ülkelerin sıralamasına bakıldığında İran, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yanında Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerin de olması sorunun ne kadar yaygın olduğunun bir kanıtı” dedi.

“Yarışmanın sonuçları 25 Kasım’da açıklanacak”

Yarışma sonuçlarının 25 Kasım tarihinde açıklanacağını belirten Dekan Levent Mercin, ” 37 jüri üyesinin değerlendirme sürecinde görev aldığı yarışmada, 17 jüri üyesi dünyanın farklı kıta ve ülkelerinden belirlendi. Jüri üyeleri alanında söz sahibi uluslararası yarışmalar düzenlemiş ve onlarca jürilik görevinde bulunmuş uluslararası ödüllü sanatçı / tasarımcılardan oluşturuldu. Yarışmanın değerlendirme sürecinin ardından ödüle layık görülen filmlerinin gösterimi, ödül töreni ve ilk 100’e giren afiş ile karikatürlerin sergilerinin açılışı 25 Kasım tarihinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde gerçekleştirilecek. Saat 17.30’da DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Amfisinde gerçekleştirilecek törene tüm sanatseverleri davet ediyoruz. Bu anlamlı yarışmanın gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen Kütahya Valisi Ali Çelik’e, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal’a, çok değerli vakitlerini bu yarışmanın eser ve tasarımlarının adil ve nesnel olarak değerlendirmesi için zaman harcayan jüri üyelerimize ve düzenleme kurulu üyelerimize en içten duygularla teşekkür ederiz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Çini sanatçısı İsmail Yiğit’in eserlerini inceledi

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, geleneksel Türk çinileri üzerine önemli çalışmalar yapan çini sanatçısı İsmail Yiğit’i ziyaret etti.

Tarihi Sipahi Konağı’nda hizmet veren Çini Sanatçısı İsmail Yiğit’in atölyesinde ziyaret eden Vali Çelik, eserleri inceleyip bilgiler aldı.

Vali Çelik, Kütahya’nın tanıtımına katkılarından dolayı Yiğit’i tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten İsmail Yiğit, Vali Çelik’e teşekkür etti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Çakıl taşlarını, hayvan boynuzlarını ve derilerini sanat eserine dönüştürüyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, Türkiye Kömür İşletmeleri Garp Linyit İşletmesi’nde bilgisayar işletmeni Hasan Hüseyin Karatepe, hobi mahiyetinde, taş üzerine, deri üzerine, ahşap ve atık boynuzları sanat eserine dönüştürüyor.

Ulucami Mahallesi’nde faaliyet gösteren atölyesinde hobi olarak başladığı uğraşla çakıl taşlarına, ahşap üzerine, ayrıca küçükbaş ve büyükbaş hayvan boynuzlarını oyma sanatı ile süsleyen Hasan Hüseyin Karatepe, deri üzerini de yakma tekniği yanı sıra “Craft” diye bilinen deri dövme ile de süslüyor.

7 yaşında resim sanatı ve ardından ahşap hat sanatı üzerine devlet sanatçısı unvanına sahip Mehmet Esen’den yaklaşık 1 yıl çıraklık eğitimi alan Karatape, sonrasında deri üzerine yakma tekniği ile çalışmalar yaptı. Hasan Hüseyin Karatepe, kasabasından dünyaca ünlü yönetmen Ahmet Uluçay’dan da etkilendiğini belirtti.

Ünlü sinema yönetmeni Ahmet Uluçay’ın duygu ve düşünceleri ile çocukluktan itibaren düşünce olarak biçimlendiklerini söyleyen Karatepe, “Merhum ünlü sinema yönetmeni ağabeyimiz karpuz kabuğundan gemiler yapmak fikriyle uç görülen ütopyaların gerçekleştirilebileceğini bizlere öğretti. Bizler de ona istinaden onun yolunda ilerleyebilmek adına karpuz kabuğundan gemiler yapmadık ama çakıl taşlarına gemileri sığdırdık” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’ya değer katanların isimleri amfilerinde yaşayacak

Yayınlanan

Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Murat Kırbaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muammer Gavas, Prof. Dr. Atilla Batur, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları ile Mühendislik, Eğitim, İslami İlimler ve Spor Bilimleri Fakülteleri dekanları, akademik ve idari personel, öğrenciler ve amfilere ismi verilen bilim insanları Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık ile Prof. Dr. Mehmet Tayfun Amman katıldı. Yazar Gülten Dayıoğlu da etkinliğe çevrim içi olarak katılım gösterdi.

“5 kıymetli insanın adı sonsuzluğa taşınacak”

5 kıymetli insanın adının sonsuzluğa taşınacağına dikkat çeken Rektör Kazım Uysal, ”Bugünkü etkinlikte Kütahya’ya değer katmış ve gençlerimize rol model olmuş önemli kişilerin adlarını amfilerimize vermenin gururunu yaşıyoruz. Bundan böyle öğrencilerimiz dersliklerini harf ve numaralarla adlandırılmış isimler yerine Gülten Dayıoğlu, Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık, Prof. Dr. Mehmet Tayfun Amman, Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı ve Sunullah Gaybi’nin adlarıyla anacaklar ve her seferinde bu kıymetli insanların adını sonsuzluğa taşıyacaklar. Bu çok anlamlı bir şey ve bu yüzden bugün buradayız. Değerli hocalarımız da böyle düşünmüşler ki bugün bizlerle beraberler” dedi.

“Milli değerlerimizin adlarını amfilerimize vermeye devam edeceğiz”

Milli değerlere adlarını amfilere vermeye devam edeceklerini söyleyen DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, ”Genellikle bu gibi törenler, o kıymetli insanlar hayatını kaybettikten sonra yapılır. Ancak biz değerlerimize henüz yaşarken sahip çıkmayı daha doğru bir yaklaşım olarak görüyoruz. Bu kıymetli insanlar gibi tarihimiz gençlerimiz için rol model alınacak insanlarla doludur. Ancak bize ait olmayana özenmek gibi bir yolu tercih etmeyi doğru bulmuyorum. İnsani değerlerimiz, yani evrensel değerlerin çoğu, bizim millî değerlerimizin içinde yer alıyor. Biz gençlerimizi, önlerine gerçek bir rol model olacak kişileri çıkararak onların geleceklerini tayin etmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kendi yetiştirdiği değerleri tanıyamayanlar geleceğe değer üretemezler. Üniversitemizin kısa sürede yakaladığı ivmeyle halkımızla iç içe olmayı başardık. Bunu sürdürmeye kararlıyız ve bugünkü etkinliğimizin bir amacı da bu. Milletimizin değeri olmuş kişilerin adlarını amfilerimize vermeye devam edeceğiz. Siz gençlerden ricam sadece bugün andığımız kişileri değil, milletimizin değeri olan herkesi araştırmalısınız. Sizler özellikle bu yaşlarda okumaktan ve kendinizi geliştirmekten vazgeçmemelisiniz” diye konuştu.

“Adımın bir amfiye verileceğini öğrendiğimden beri büyük bir mutluluk içindeyim”

Adının bir amfiye verileceğini öğrendiğinden beri büyük bir mutluluk içinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin alanında isim yapmış kişileri hayattayken onurlandırmalarının diğer kurumlara örnek olmasını diliyorum. Kütahya’ya çeşitli gerekçelerle sık sık geliyorum. Burada öğrencilerim var, her gelişimde onları görüyorum ve Kütahya’ya her gelişimde büyük mutluluk duyuyorum. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya’ya çok şey katmıştır. Daha da katacaktır” ifadelerini kullandı.

Rektörün konuşmasının ardından amfilere isimleri verilen merhem Sunullah Gaybi, merhum Mustafa Hakkı Uzunçarşılı, Gülten Dayıoğlu, Mustafa Çetin Varlık ve Mehmet Tayfun Amman’ın özgeçmişleri katılımcılarla paylaşıldı.

Rektör Kazım Uysal ve Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, törene katılan Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık ve Prof. Dr. Mehmet Tayfun Amman’a günün anısına hediyelerini sundu.

Konferans salonundaki törenin ardından amfilerin önünde kurdele kesilerek açılış töreni gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Çetin Varlık ve Prof. Dr. Mehmet Tayfun Amman adlarının verildiği amfileri ziyaret ederek Kütahya protokolüne ve öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yaptı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da “Afrodit” ile “Dionysos” heykelinin baş kısmı gün yüzüne çıkarıldı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde “Afrodit” ile “Dionysos” heykelinin baş kısmının gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı.

Vali Ali Çelik, yaptığı açıklamada, ”Kütahya’mızın dillere destan antik kenti Aizanoi’den adeta tarih fışkırıyor. Penkalas Çayı’nda muazzam bir sürprizle karşılaştık. Afrodit ile Dionysos heykellerinin baş kısmı artık gün yüzünde!” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Yayınlanan

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. yıl dönümü törenleri, Vali Ali Çelik’in katılımlarıyla yapılan çelenk sunumuyla başladı. Törende; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyetin 98. yıl dönümü kutlamaları Kütahya´da coşkuyla başladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Zafer Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı´na çelenk sunuldu.

Çelenk sunma törenine; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Asım Okat ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Şaban Başoğul, daire müdürleri, askeri erkan ve STK Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tören; Vali Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın anıta çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

“Birlik ve beraberlik duygumuzu daha da büyütmeliyiz”

Türk milletinin sonsuza kadar var olmasının en önemli teminatının Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Devlet ve milletin bir arada olmasının temel dinamiği bize ait değerleri sonsuza kadar yaşatmak için birliktelik ve bir arada olma duygusunun güçlenmesi. Milli bayramlarımız bu anlamda çok önemli. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı, bu ruhu içimizde hiç eksiltmeden yaşatmamız gerekiyor. Çünkü cumhurun, halkın kendisini yönetme iradesini ortaya koyduğu ve bunu devlet eliyle gerçekleştirmek için tezahür ettiği ve inancın, karakterin ortaya çıkmış hali. Dolayısıyla bizlere düşen Türk milletinin devletiyle birlikte sonsuza kadar var olması için çabanın ve ruhun hem kendi içimizde yaşatmak hem bizden sonraki nesillere aktarmak için büyük gayret içerisinde olmak. Bu her alanda çalışma ve başarıyla devam etmeli. Bizler bunun azmi ve kararlığını yaşattığımız müddetçe birçok meydan okuma karşısında sadece içimizdeki inancı büyüterek ve çalışarak başarıya ulaşarak başarabiliriz. Farklı niyeti olanlar bu birlikteliği ve ruhu gördüğü müddetçe fikir ve eylemlerini gözden geçirmek zorunda kalacaktır” diye konuştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanması gerektiğini söyleyen Vali Çelik, “Herkes evini Türk bayraklarıyla donatsın. Bu coşku ve ruhu hem kendi içinde hem çocuklarıyla önemini ifade etmeye çalışsın” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Asırlık iğne oyaları markalaşıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın yüz yıllardır sandıklarda saklanan, kuşaktan kuşağa geçen el emeği göz nuru iğne oyaları markalaşmak için gün sayıyor. Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 2017 yılın başlatılan proje ile iğne oyaları artık detaylı çalışmalar sonucunda kitaplara aktarılarak arşivlendi. Zengin taktı fakir baktı oyası, kar yağdı oyası, cimcik oyası gibi her bir motifin kendisine has hikayesi olan iğne oyaları için ‘coğrafi işaret’ başvurusu da yapıldı.

Her bir iğne oyasının kendine özgü bir hikayesi olduğundan bahseden ve bugüne kadar 140 motifi kayıt altına aldıklarından bahseden Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü olarak tarihini araştıran bir misyona sahibiz. Biz bu görev kapsamında 2017 yılında ‘Kütahya’nın iğne oyaları’ adlı tema çalışmamızı başlattık. Bu çalışma ile birlikte Kütahyalıların bire bir sandıklarına ulaşarak kendilerinde bu arşivleri isteyerek merkezinde ve ilçelerinde iğne oyalarının araştırmasını yaptık. Önce çizimler ile kağıda aktardık ve daha sonra motifleri bire bir ipek iplikler ile replikalarını hazırladık. Bize bu süreçte destek veren sandıklardaki hazinelerini bizlerle paylaşan Kütahyalılara çok teşekkür ediyorum. Ve tema çalışma ile biz Kütahya’ya özgü iğne oylarını araştırırken çok değişik isimler ile karşılaştık. Her biri kendine özgü isme sahip olan motiflerde atalarımız isim verirken yaşanmışların bu iğne oylarında aktarmışlar. Örnek verirsek ‘Malak sattıran’, ‘Kiremit sattıran’, ‘Gönül çelen’, ‘Kasımpatı’ gibi isimler vermişler. Burada görmüş olduğunuz iğne oyları 120 adet ve bunlar ile birlikte kitap hazırladık ve sayın valimiz de bu kitabın basımına ve çoğaltılmasında büyük destek verdiler. Replikaların basımının ardından birde danelere çekilmiş hali ile bir kitap hazırladık ve basımını yaptık. İnşallah önümüzde ki günler lansman ile birlikte Kütahyalılara ve Kütahya dışında da duyurmak istiyoruz. İğne oyalarında ki motifleri günümüzde de aksesuar eşyaları olarak değişik alanlar kullanılmak üzere bazı kalyonlar yaptık, çini desenlerini kullanarak iğne oyalı haliçler yaptık ve inşallah bunların ses getireceğini düşünüyorum. Kütahya’nın iğne oyaları Türkiye’de bir numara denilecek kalitede ve büyüklükte görkemli yapıda bunu da ispatlamaya çalıştık. Kütahya Valiliği ile birlikte Zafer kalkınma ajansına başvuru yapıldı ve başaralı bulunduk. Önümüzde ki günlerde eğitimlerini aldıktan sonra Kütahya’ya iğne oyalarını tescilleyerek coğrafi işaret kazandıracağız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Kale kapısı yeniden hayat buluyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Özel İdaresi iş birliğinde tarihi Kütahya Kalesi’nin kapısında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.Vali Ali Çelik, 72 burcuyla Türkiye’nin 3. büyük kalesi olan tarihi Kütahya Kalesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Tarihi kalenin kapısında başlatılan restorasyon çalışmalarının kasım ayında tamamlanacağını kaydeden Vali Ali Çelik, “Binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyete kucak açan kalemizi geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarmak için el ve gönül birliği içerisinde bir çalışma içerisinde girdik. Kütahya Belediyemiz ile İl Özel İdaremizin finansman desteğiyle başlatılan restorasyonun tamamlanmasının ardından tarihi kale kapımız yeniden hayat bulacak. Desteklerinden dolayı Belediyemize, Özel İdaremize ve İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Çarşının ‘Himmet babası’ 40 yıldır askıda geleneği ile yemek ikram ediyor

Yayınlanan

Kütahya’da Osmanlı geleneği olan askıda geleneğini babasından kalma lokantada yaşatan işletmeci Himmet Çakubay, hayırseverlerin de destekleriyle 40 yıldır her pazar gelenlere ücretsiz yemek ikram ediyor.

Paşam Sultan Mahallesi’ndeki lokantasında hafta boyunca askıya bırakılan ve hayırseverlerin destekleri ile 250’yi aşkın kişiyi misafir eden mahallelinin “Himmet babası” Himmet Çakubay, bu geleneği sürdürmek istiyor. Hayırseverlerin destekleri ile 40 yıldır her pazar günü yemek ikramında bulunduğunu söyleyen işletmeci Çakubay, “Her hafta değişik yemekler yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta tavuk ciğeri vardı. Bu hafta kemikli kırmızı et, çorba, pilav, komposto var menümüzde. Kişi sayısı olarak da 200-250 kişiyi burada ağırlıyoruz. Benim burada bu hayrı yaptığımı bilen hayırseverlerden kimi pirinci alıyor, kimi etini alıyor, bize de yapmak düşüyor. Hayırseverlerin eli de gönlü de bol. Bize ulaşmak isteyen Almanya’dan bile ulaşıyor. Bizler de hayırseverlerin destekleri ile vermeye çalışacağız. Her hafta pazar günleri burada yemek ikramımız devam ediyor” dedi.

Yıllardır süregelen geleneğin yaşatılması konusunda mutlu olduklarını ifade eden vatandaşlar ise hayırseverlere teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR