Bizimle iletişime geçin

Kültür

Bosna Hersek’te Kütahya rüzgarı

Yayınlanan

Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği (BDYD) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Buluşması düzenlendi. Etkinlikte Kütahya standı katılımcıların ilgisini çekti.

Saraybosna’da düzenlenen kültür buluşmasına Kütahya Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci ve beraberinde Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Çini Sanatçısı Emine Arabacı, Çini Ustası Mehmet Yıldırım ile birlikte Bosna Hersek’te, Kütahya çini sanatını ve kültürünü tanıttılar.

Kütahya Belediyesi standı, Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sinan Balkaya ve katılımcıların ilgisini çekerken, çini ve çark ustaların sergilediği canlı atölye çalışmaları Saraybosnalı yetkililerin de dikkatinden kaçmadı.

Kültür Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci Saray Bosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i ziyaret ederek, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın selamlarını iletti. Müdür Zenci, Saray Bosna Belediye Başkanı Karic’e Kütahya’yı tanıtarak, çini tabak hediye etti.

Kültür

DPÜ’de “Gizemli Tarih” konulu söyleşi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen seminerde “Gizemli Tarih” isimli belgesel ekibi öğrencilerle buluştu.

Radyo Topluluğu tarafından Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Tarih Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Özlem Soyer Zeyrek’in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşiye FEF Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, konuşmacılar Gizemli Tarih belgesellerinin yapımcısı, yönetmeni ve senaristi Talha Eyüboğlu, uygulayıcı yapımcısı Buğra Eyüboğlu, Genel Koordinatörü Kadir Tıraş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Tarihi Belgeseller dersi çerçevesinde üniversiteye konuk olan yapım ekibi, Gizemli Tarih belgesellerinin nasıl ortaya çıktığını ve yürütmekte oldukları çalışmaların hangi süreçlerden geçtiğini öğrencilere ve tarih meraklılarına aktardılar. Katılımcılarla belgeselin henüz yayımlanmayan ve Mimar Sinan’ı konu alan son bölümünü de paylaşan belgesel ekibinin bu çalışması izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı. Belgesel gösterimi bittikten sonra izleyiciler yapım ekibine merak ettiği soruları yöneltti.

Söyleşinin ardından Radyo Dumlupınar ekibi, yapım ekibini Rektörlükte bulunan stüdyoda ağırladılar. Canlı yayında Radyo Dumlupınar ekibinin sorularını keyifli bir sohbet eşliğinde cevaplayan yapım ekibi, Üniversitede Tarihi Belgeseller adıyla bir ders veriliyor olmasından ve üniversitede ağırlanmaktan duydukları mutluluğu ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kültür

Rektör Kazım Uysal’dan Çocuk Kitap Şenliği’ne destek ve çocuklara hediye kitap

Yayınlanan

Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, 1. Kütahya Çocuk Kitap Şenliği’nin ihtiyaçları yönünden destek verirken, bir yandan da kendi kitaplarını şenlik organizasyonuna göndererek çocuklara hediye edilmesini sağladı. Rektör Uysal’ın “Çocuklar için Bilgelik Hikayeleri” isimli bir seride kitapları bulunuyor. Kitapları hediye alan çocukların mutlulukları da yüzlerinden okundu.

2003’te Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Bilim Dalı’nda Yrd. Doç. Dr. unvanı ile göreve başlayan rektör Uysal’ın kitapları, şehirde gerçekleşen kitap şenliğine desteklerinden dolayı kendisine bir jest olarak “Kütahyalı Yazarlar” raflarına konuldu. Etkinlik organizatörleri şenliğin ihtiyaçları konusunda yardımcı olan rektöre Kütahyalılar adına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Hediye Güral Anaokulu öğrencileri müzeleri gezdi

Yayınlanan

Kütahya Hediye Güral Anaokulunca Uluslar Arası Müze Haftası nedeniyle öğrencilere yönelik Arkeoloji Müzesi ve çini müzesine gezi düzenlendi.

Uluslar Arası Müze Haftasını kutlamak amacıyla Hediye Güral Anaokulu 3-5 yaş grubundaki öğrencilere Kütahya Merkezde bulunan Arkeoloji Müzesine ve Kütahya yöresine ait çinilerin sergilendiği Çini Müzesine gezi düzenleyerek çocuklara, Kütahya’nın eski tarihi, eskiden kullanılan eşyalar, müze içerisinde bulunan tarihi eserler ve çinicilik hakkında kısa bilgiler görevliler tarafından anlatıldı

Müze gezisinin eğlenceli ve yararlı geçtiğini ifade eden öğrenciler, birbirinden ilginç ve güzel eşyalar gördüklerini, gezinin çok eğlenceli geçtiği söylediler.

Okumaya devam et

Kültür

“Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” Domaniç’ten başladı

Yayınlanan

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün yürüttüğü proje çerçevesinde, 81 ilden öğrencilerin katıldığı “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi”, Kütahya’nın Domaniç ilçesindeki Hayme Ana Türbesi’nden başladı.

Türkiye’nin her yerinden 800 öğrencinin katıldığı gezi programı, Osmanlı’nın doğduğu topraklar olan Domaniç’teki Osman Gazi’nin babaannesi Hayme Ana’nın türbesinden başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Eğitim Daire Başkanı Mutlu Doğan, “Domaniç’ten yola çıkacağız Söğüt’e gideceğiz. Bursa ve Çanakkale gezilerimiz olacak. Burada biz ecdadımızın bizlere miras bıraktığı kültürel değerleri göreceğiz. Tarihi mirasa sahip çıkmanızı istiyoruz. Sizler yurtlarınızda aktif olarak görev yapan gençlerimizsiniz. Şuanda dünya üzerinde yeni bir kuruluşun sancısı yaşanıyor ve bu sancıyı aşacak gençler sizlersiniz. Bir günde bin yılı görüp bunları yeni nesillere taşıyacak olan sizlersiniz” dedi.

Programın konuşmacısı tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Benden 600 yıllık tarihi bir çırpıda anlatmam istendi. Ben de size halk dilinde sohbet havasına anlatayım. Tarihimiz de öyle uyduruk yalanlarla doludur. Örneğin Sevr Antlaşması’nı biz uydurduk. Atatürk de nutuk da bunu tam 18 sayfada anlatmış ve Sevr projesi demiştir” diye konuştu.

Domaniç’e gelen öğrenciler de yetkililerden ve hocalardan bilgi alarak Domaniç’teki tarihi mekanları dolaşarak Domaniç hakkında bilgi topladı. Tören mehter gösterisi ile sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da renkli bayram

Yayınlanan

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından çelenk sunulması ile başladı.

Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen programda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Daha sonra Ada stadında Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz ve Belediye Başkanı Mustafa Güler’in gençleri ve halkı selamlaması ile devam eden törende günün anlamı ve önemini belirten konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Mehmet Demiralp yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrenciler, günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudu.

Halk Oyunları gösterilerinin ardından, Karate okulu, minderde güreş ve okçuluk gösterileri gerçekleşti.

Halk oyunları gösterileri sırasında bir öğrencinin ayağından çıkan ayakkabısını öğretmeni giydirirken, efe kıyafetli kadınlar da törene damgasını vurdu.

Programda okullarda dereceye giren sporcu öğrencilere madalyaları takdim edildi.

Törene İlçe Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz yanı sıra, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Karlı, İlçe Jandarma Komutanı Selahi Kayar, İlçe Emniyet Müdürü Secaattin Aktay, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Mehmet Demiralp, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ ve Başkent Üniversitesi ‘4’te 4 Sergisi’nde buluştu

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) akademisyenleri ve Görsel İletişim Tasarımı, Resim, Seramik ve Cam, Çizgi Film Animasyon bölümleri mezuniyet proje eserlerinden oluşan “4’te 4” mottolu sergi Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde Galeri Başkent’te açıldı.

Başkent Üniversitesindeki Galeri Başkent’te sanatseverlerle buluşan serginin açılış törenine Başkent Üniversitesinin Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepecik ve GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin sergide eserleri sergilenen akademisyen ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

Açılış konuşmalarında iki üniversitesinin gerçekleştirmiş olduğu bu etkinlik ile her iki üniversite arasında gerçekleşen iş birliğinin güçlendirildiği vurgulanırken Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılında bu zaferi yapacağı birçok etkinlik ile hatırlatmaya devam edileceği belirtildi.

“4’te 4” mottosuyla gerçekleşen sergiye fakültede öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin mezuniyet proje ürünlerinden seçkilerin yanı sıra akademisyenlerin eserleri izleyicilerle paylaşıldı. 21’i akademisyenlerin olmak üzere toplam 112 eserin sergilendiği törene katılan protokol üyeleri, daha sonra Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü bünyesinde üretilen gıda maddelerinin üretim aşamaları hakkında da bilgi de edindi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta Bilim Fuarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Mustafa Kemal Ortaokulunda düzenlenen Bilim Fuarının açılışı gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Ortaokulundaki Bilim Fuarının açılışını Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven, Şube Müdürü Mehmet Ali Özdemir birlikte yaptı.

Fuarda sergilenen projeleri inceleyen Kaymakam İrdelp, projeler üzerine öğrencilerle sohbet edip emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de uçurtma şenliği düzenlendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Haftası etkinleri çerçevesinde uçurtma şenliği düzenlendi.

Gediz Kaymakamlığı, Gediz Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜGVA iş birliği ile düzenlenen uçurtma şenliğine; Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammet Keskin, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gediz Temsilcisi Gökhan Mamak, her yaştan genç ve öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

Zaman zaman rüzgâr olmaması nedeniyle katılımcılar uçurtmalarını uçurmakta zorlandı. Uçurtmasını en uzağa gönderenlere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Gediz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Kompleksi ilçe stadında düzenlenen Uçurtma Şenliği Gediz Belediyesi tarafından vatandaşlara pilav ayran ikramıyla sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da Kültür Sanat ve Gençlik Festivali

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen ‘100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik Festivali’ başladı.

Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, açılış töreninde yaptığı konuşmasında, “Belediyemizin organize ettiği 2022 yılı 100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik festivaline hoş geldiniz. Bu sene 1922’den 2022’ye sloganı ile Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri Kütahya’mızda etkinliklerimizin ismini 100. Yıl olarak koyduk. 31 Aralık 2022’ye kadar bütün kültür sanat etkinliklerimiz bu isimle yani 100. Yıl etkinliği adı altında yapılacaktır” dedi.

Etkinliklerin 18 Mayıs’a kadar devam edeceğini ifade eden Damcı, “Bu etkinliğimiz 18’ine kadar devam edecek olup, 18’inden itibaren belediyemizin önünde Kıraç konseri, 19’unda da Feridun Düzağaç konseri ile bu haftayı tamamlayacağız. Bu hafta, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu temada hem kültür sanat etkinliklerimizi hem de Gençlik Haftası olması sebebiyle festivalimizi Kültür Sanat ve Gençlik Festivali adı altında yapmaya karar verdik. Kültür Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu etkinlikte bizlere verdiği desteğinden dolayı paydaşlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. İnşallah havalar el verdiği sürece de bu sahnemiz burada kalacak. Akşamları da Kütahyalı sanatçılarımıza bu sahneyi teslim edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Vekili Abdullah Damcı’nın konuşmasının ardından Kütahya Belediyesi bahçesinde, Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezi sanatçıları, Kütahyalı zanaatkarlar ve sanatçılarının eserleri halkın beğenisine sunuldu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Pazarlar MYO’da iki festival birden

Yayınlanan

Pazarlar Meslek Yüksekokulu, ilk kez düzenlenen Çölyak ve Tasarla, Tabakla festivallerine ev sahipliği yaptı.

Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen 1. Çölyak Festivali’ne Pazarlar Kaymakamı Burhanettin Yavaşi, Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, MYO Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, Kütahya Çölyak Derneği Başkanı Nuray Sayıner, Uşak Çölyak Derneği Başkanı Ömre Aydın, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlikte Uzm. Dr. Şennur Doğan, Diyetisyen Öznur Akyaz çölyak konusunda eğitim sunumlarını yaparak katılımcıları Çölyak hastalığı konusunda bilgilendirdi. Konuşmaların ardından Doğan ve Akyaz’a Prof. Dr. Muammer Gavas tarafından hediyeler sunuldu.

“Lezzet ve sanat aynı tabakta buluştu”

Pazarlar MYO Kütüphanesi’nde düzenlenen 1. Tasarla,Tabakla Festivali’ne ise Rektör yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, DPÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Pazarlar MYO Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, etkinliğin düzenlenmesi fikrini ortaya atan GSF öğretim üyesi Doç. Dr. Oya Aşan Yüksel, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Pazarlar Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi programı öğrencilerinin belirlediği yemeklere göre GSF öğrencilerinin tabak tasarımı yaptığı ve aynı tabakta sanatla lezzetin buluştuğu festivalde yemek ikramları, müzik dinletisi, dans ve yarışma etkinlikleri de düzenlendi. Festivalde birinciliği Uzak Doğu tarzında hazırlanan tabak kazandı. Yarışmada birinci olanlara ödülleri Prof. Dr. Muammer Gavas tarafından verildi.

Etkinliklerle ilgili olarak Pazarlar Meslek Yüksekokulundan yapılan açıklamada, festivallerin düzenlenmesine emek sunan akademisyenlere, protokol üyelerine, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür edildi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz Belediyesi Zafer Bilim ve Kültür Şenliği Fuarı’nda

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesinde düzenlenen “Zafer Bilim ve Kültür Şenliği” Fuarında yerini aldı.

Düzenlenen şenlikte Gediz Belediyesi standını ziyaret eden Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Dumlupınar Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan “Zafer Bilim ve Kültür Şenliği’ne Gediz Belediyesi olarak katılım sağladık. Yurdumuzun ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler için kültür şöleni olması bakımından İlçemizin tabiat güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini, yöresel lezzetlerini tanıtmak için buradayız. Termal suları ve kayak sporunu bir arada bulunduran güzide ilçemiz Gediz’e bu doğal güzellikleri görmek isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Düzenlenen şenlikte yoğun ilgi gören Gediz Belediyesi standında, ziyaretçilere Gediz’in meşhur tarhana çorbasını ikram edilerek, İlçenin tarih, kültür ve turizm alanları hakkında broşürler dağıtıldı.

Etkinlik programı çerçevesinde Gediz Meslek Yüksekokulu Halk oyunları ekibi sahne aldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Ticaret Borsası Bölcek Ortaokulu’nda “Bilim Fuarı”

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası Bölcek Ortaokulu’nda “Bilim Fuarı” açılışının yapıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Müdür Vekili Hakan Gölpınar tarafından açılışı gerçekleştirilen Bilim Fuarına, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılışın ardından, Müdür Vekili Hakan Gölpınar ve katılım sağlayan davetliler, proje sergilerini dolaşarak öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı. Sergilenen projeleri tanıtan öğrenciler projenin amaçları, kullandıkları malzemeler, proje aşamaları, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürün hakkında bilgi verdiler. Bilim Fuarı sergisini tek tek gezen ve eserleri inceleyen Hakan Gölpınar, projelerde görev alan öğrencileri, onlara emek veren okul idaresini ve projelerin danışman öğretmenlerini yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Okumaya devam et

EMET

Emet’teki hıdrellez şenliklerine 10 bin kişi katıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Yenice köyünde baharın müjdecisi olarak kabul edilen Hıdrellez, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla kutlandı.

Son 3 yıldan bu yana pandemi ve Ramazan aylarına rastlaması nedeniyle yapılamayan geleneksel hıdrellez şenlikleri için vatandaşlar İsmail Altınay Mesire alanına akın etti. Yeniceköy Muhtarlığının günler öncesinden misafirler için yaptığı çalışmalar ile halkın rahat ve huzurlu bir hıdırellez geçirmeleri sağlandı.

Toplu taşıma araçları ile birlikte 10 binden fazla vatandaşın etkinliklere katıldığı söyleyen Yeniceköy Muhtarı Akın Gürkan,” Pazar sabahı 2 bin araç alana giriş yaptı. Hıdırellez alanında kurulan pazar yerinde 105 esnaf sergi açtı. Şenliklere Emet ve Hisarcık halkının yanı sıra başta Kütahya ve Tavşanlı olmak üzere çok sayıda il ve ilçeden katılım gerçekleşti” dedi.

Emet Belediyesince kurulan belediye çadırı önünde halka helva ikramı yapılırken, ikramları AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan gerçekleştirdi.

Emet belediyesi organizasyonunda Gediz Mehteran Ekibi ve Bursa Kılıç Kalkan ekibinin sahne aldığı şenliklerde Emet Halk Eğitim Müdürlüğü folklor ekibi de bir gösteri sundu.

Bu yıl Hıdırellez şenliklerinin Anneler Gününe rastlaması nedeniyle Emet Belediyesince mesire alanındaki kadınlara çiçek dağıtıldı.

Vatandaşların huzurlu bir şenlik geçirmeleri için yoğun güvenlik tedbirleri alındığı Hıdırellez şenliklerinde Jandarma, itfaiye, sağlık ekipleri gün boyu görevleri başındaydı. İl Özel İdarece bölgeye iki seyyar tuvalet aracı gönderildi.

Etkinliklerde stant açan Emet Kızılay Şubesince halka çay ikramında bulunuldu, ayrıca çocuklara boyama kitabı ve şeker dağıtıldı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta 450 öğrenci gezen sinema tırında bir araya geldi

Yayınlanan

Kütahya’da Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde sinemaya gitme imkanı bulamamış çocuklar için geliştirilen “gezen sinema tırı”, Hisarcık ilçesi ve köy okullarında öğrenim gören yaklaşık 450 çocuğa sinemada film izleme heyecanı yaşattı.

Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde konuşlandırılan sinema tırı, çocuklara sinemada film izleme deneyimi sağladı. Sinema gösterimi öncesi öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Proje sorumlusu Dursun Yavaş, “Türkiye’nin her noktasına gidiyor, il, ilçe, köy köy dolaşıp sizin gibi çocuklarımızla buluşuyoruz. Özellikle sinema olmayan bölgeleri tercih ediyoruz. Eminim sizin içinizde de sinemaya gitmeyenler vardır. Bizler sizin için buradayız. Sinemayı sizin ayağınıza kadar gönderdiği için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sinema tırını ziyaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci, yaptığı açıklamada, “ Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, ayrıca bizlerin ayağına kadar gelerek öğrencilerimize bu güzelliği yaşatan ekibimize teşekkür ediyoruz. Bizim gibi küçük ilçelerde çocuklarımızın bu tür etkinliklere çok ihtiyacı var. Bu bakımdan bizler için çok önemli. Çocuklarımızın buradan mutlu ayrılacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Sinema tırında “Rafadan Tayfa ve Bizim Köyün Şarkısı” filmlerini izleyen çocuklar eğlenceli ve heyecanlı dakikalar geçirdi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de çocuklar, gezen sinema ile tanıştılar

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü bünyesindeki “Gezen Sinema Tırı”, Gediz’de çocuklarla buluştu.

Sinemaya erişimi kısıtlı olan çocuklar için geliştirilen mobil tırda kurulan sinema salonunda Rafadan Tayfa’yı izleyen çocuklar eğlenceli dakikalar geçirdi.

Çocukların sinema ile tanışmasının genel kültürlerini artıracağı gibi hayal dünyalarını da geliştireceğini belirten Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü bünyesindeki Gezen Sinema Tırı Gedizli çocukları ağırladı. İlçemiz sınırları içerisinde belki de ilk defa sinemayla tanışan çocuklarımız gönüllerince vakit geçirdiler. Çocuklarımızın okullarında aldıkları eğitimleri bu tür etkinliklerle desteklemek çok önemli. Gediz Belediyesi olarak ilçemizdeki çocuklarımızın ve gençlerimizin kültür ve sanatla iç içe olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Onların, kültürle, sanatla, tiyatroyla büyümeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu projenin de paydaşı olmaktan memnuniyet duyduk” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisarlı çocuklar beyaz perdeyle Aizanoi Antik Kenti’nde tanıştı

Yayınlanan

Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde sinemaya erişimi kısıtlı olan çocuklar için geliştirilen Gezen Sinema Tırı Çavdarhisar ilçesi Aizanoi Antik Kenti’nde çocuklarla buluştu.

Mobil tırda kurulan sinema salonunda “Rafadan Tayfa” filmini izleyen çocuklar eğlenceli ve heyecanlı dakikalar geçirdi. Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz ile Belediye Başkanı Halil Başer, mobil tırı ziyaret ederek çocukların heyecan ve mutluluğuna ortak oldu.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da fetih ve hıdrellez coşkusu

Yayınlanan

Bolluk ve bereketin simgesi, baharın habercisi Hıdırellez ile Kütahya’nın fethinin 948. yıl dönümü Kütahya’da coşkuyla kutlandı.

Kütahya Valiliği ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ve Kütahya Kalesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Kütahyalılar yoğun katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal Kütahya’nın fethi hakkında bilgi vererek bereket dolu bir yıl diledi.

Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, “Hızır Aleyhisselam ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluşma günü olarak kabul edilen Hıdırellez’in berekete, bolluğa, barış ve kucaklaşmaya vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Anadolu’yu Türk yurdu yapan ecdadımızın ilk adımlarını attığı kutlu toprakların üzerindeyiz. Vatan toprağımızın kurtuluşunda son kurşunları sıkan aziz şehitlerimizi huzurunuzda bir kez daha saygı minnet ve şükranla yad ediyorum. Kütahya yedi bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türk İslam medeniyetinin referans şehirlerinden olup kuruluşun ve kurtuluşun başkentidir. Hıdırellez kültür ve bahar bayramının ve Kütahyamızın fethinin hayırlar getirmesini temenni ediyor” dedi.

Vali Yardımcısı Mustafa Güney Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi vererek halkımızın Hıdırellez bayramını ve Kütahya’nın fethini kutladı.

Konuşmaların ardından halk oyunları ve mehteran gösterisi sergilendi. Vatandaşlara sunulan ikramla devam eden etkinlikler, Ulu Cami’de okutulan Mevlid-i Şerif ve duayla sonlandırıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Gezen Sinema Tırı Kütahya’da

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Valilik himayesinde yürütülen Dumlupınar Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde sinemaya erişimi kısıtlı çocuklar için il merkezinde ve ilçelerde öğrencilerle buluşan Gezen Sinema Tır’ını ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde hizmet veren “Gezen Sinema Tırı”nı ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, öğrencilerin sinema sevinçlerine ortak oldu. Öğrencilerle sohbet eden Müdür Başyiğit, ayrıca öğrencilerin bayramlarını tebrik etti.

Dumlupınar ve Altıntaş ilçelerinden sonra merkez ilçede hizmet veren “Gezen Sinema Tırı”nda Rafadan Tayfa’yı izleyen çocuklar eğlenceli dakikalar geçirdi.

Sinemaya erişimi kısıtlı çocuklar için geliştirilen “Gezen Sinema Tırı” 7 Mayıs’ta Çavdarhisar’da, 8 Mayıs’ta Gediz’de, 9 Mayıs’ta Hisarcık’ta, 10 Mayıs’ta Emet’te, 11 Mayıs’ta Tavşanlı’da çocuklarla buluşacak.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Domaniç Hayme Ana MYO öğrencileri için tarihi ve kültürel gezi

Yayınlanan

Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Dumlupınar Zaferi’nin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Dumlupınar ilçesindeki tarihi, kültürel mekanlar ve şehitliklerle Altıntaş’taki Zafer Anıtı ile Çavdarhisar’daki Aizanoi Antik Kenti’ne gezi düzenlendiği bildirildi.

Domaniç Hayme Ana Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve Öğr. Gör. Esra Uyar ile MYO Sekreteri Ali Gezer’in eşliğinde düzenlenen geziye katılan öğrenciler, gezinin Dumlupınar ayağında Kaymakam Buğra Karadağ ve Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç’ı da ziyaret ettiler. Kaymakam Karadağ ve Belediye Başkanı Akağaç, öğrencilerin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Gezi, daha sonra Dumlupınar Savaşları’nın gerçekleştiği alanların, kültürel mekanların, Dumlupınar Zafer Anıtı’nın ve Dumlupınar Şehitliği’nin ziyareti ile devam etti.

Daha sonra Altıntaş ilçesine geçen öğrenciler, Altıntaş Kaymakamlığının görevlendirdiği rehber eşliğinde Zafertepeçalköy’deki Zafer Anıtı, Şehit Mehmet Sancaktar Anıtı, 30 Ağustos Zafer Alanı ve Afyonkarahisar sınırları içinde kalan Yıldırım Kemal Tren İstasyonu’nu ve Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ni ziyaret ettiler.

Ziyaretlerle ilgili bir açıklama yapan Öğr. Gör. Esra Uyar, “Bu geziyi ‘Kuruluşun ilçesi’ Domaniç’ten ‘Kurtuluşun toprakları’ Dumlupınar’a öğrencilere millî benlik kazandırma, vatan, bayrak ve tarih şuuru verme gayesiyle gerçekleştirdik. Gezinin düzenlenmesine katkı sunan Domaniç Hayme Ana Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu öğrencilerimize de ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da ilk olacak bir etkinlik: “Çocuk Kitap Şenliği”

Yayınlanan

Kütahya’da Kütahya Valiliği’nin desteği ile bir Çocuk Kitap Şenliği düzenleniyor. Gönüllü organizatörlerce planlanan ve Kütahya Valisi Ali Çelik’in desteği ile hayata geçen proje ile 18-22 Mayıs tarihlerinde Çocuk Kitabı yayıncıları Kütahyalı çocuk ve veli okurlarla buluşacak.

Sadece kültür kitaplarının yer alacağı ve çocuklara hitap edecek şenlik için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kütahyalı öğrencilere indirim kuponu dağıtılacak. Köy okullarından öğrencilerin de taşımalı olarak ziyaret edebileceği şenliğe ayrıca çocuk kitabı yazarları imza gününe gelecek. Etkinlikle ilgili detaylar bayram sonrasında yayınlanmaya başlayacak.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR