Bizimle iletişime geçin

Sağlık

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesinin enfeksiyon tedavisi başarısı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına (AD) başvuran ve peri-implantitis (İmplant çevresinde oluşan bir enfeksiyon) teşhisi konulan 33 yaşındaki hastaya, güncel tedavi yaklaşımı ile başarılı bir tedavi uygulandı. Periodontoloji AD Başkanı Doç. Dr. Berceste Güler, birçok güncel tedavinin artık KSBÜ’de uygulandığına dikkat çekerek, “Diş Hekimliği Fakültesi modern olanaklara sahip” dedi.

Dental implantının çevresinde enfeksiyon şikayetiyle, Periodontoloji AD’ye başvuran 33 yaşındaki Egemen Toktaş’a ağız içi muayenesi ve panoramik ile periapikal röntgenleri çekilerek peri-implantitis teşhisi kondu. Teşhisin ardından Periodontoloji AD Başkanı Doç. Dr. Berceste Güler ve ekibi tarafından, güncel tedavi yaklaşımı ile başarılı bir tedavi gerçekleştirildi.

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji AD Başkanı Doç. Dr. Berceste Güler, “Peri-implantitis, implant çevresi dokuların iltihabı olarak tanımlanabilir. Doğru ve yeterli tedavi yapılamazsa implant çevresi kemiğinin kaybı devam eder ve sonunda implantın kaybı meydana gelebilir. Tedavi seçenekleri vakanın özelliklerine göre cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ayrılır. Hastamız Egemen Toktaş’ın implant çevresinde oluşan kemik yıkımının özelliğine uygun olan tedavi cerrahi operasyonla bölgenin açılması, iltihaplı dokuların çıkarılıp bölgenin temizlenmesinin ardından kemik grefti uygulanıp implantın desteklenmesi şeklindeydi. Operasyonumuz Periodontoloji AD ameliyathanemizde başarılı bir şekilde tamamlandı.

Peri-implantitis tedavisin tüm seçeneklerini KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji AD’mizde yapabilecek imkân ve olanağa sahip olmamız ve hastalarımızın Kütahya’dan başka illere gitme zorunluluğunun ortadan kalkması nedeniyle oldukça mutluyuz” diye konuştu.

Kütahya’da böyle bir olanağın sunulduğundan memnuniyetini dile getiren Egemen Toktaş, “İmplantımı 6 yıl önce Ankara’da yaptırmıştım. İmplant çevresinde iltihaplanma nedeniyle muayene olduğumda implantın çevresinde kemik kaybı olduğunu öğrendim. Tedavisinin Kütahya’da yapılabildiğini bilmediğim için Ankara gibi büyükşehirlere başvurmayı düşünüyordum. Yaşadığım şehirde Diş Hekimliği Fakültesindeki gelişmiş teknolojik olanaklar ve özverili uzman diş hekimleri tarafından tedavimin yapılmasından çok memnunum” diye konuştu.

HİSARCIK

Hisarcık’ta Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin hizmete girdiği bildirildi.

Yeşilhisar Mahallesinde inşaatı tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen Hüseyin Akbulut’un sahibi bulunduğu Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 230 metrekare kullanım alanına sahip.

Bir ayda 130 engelli bireye eğitim verecek olan rehabilitasyon merkezinde, Fizyoterapist, Rehber Öğretmen, Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı bulunuyor.

Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Hüseyin Akbulut, ücretsiz servis ve sağlık raporu hizmeti verilen rehabilitasyon merkezinde fiziki olarak bireysel destek, grup odası, fizyoterapist odası, oyun odası, müzik odası ve uygulama odası bulunduğunu, ayrıca fizik tedavi hizmeti sunulduğunu söyledi.

Okumaya devam et

Sağlık

DPÜ’de “Dumansız Kampüs” projesi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde “Dumansız Kampüs” projesi kapsamında Genç Yeşilay Topluluğunun katkılarıyla düzenlenen YEDAM Günü etkinliğinde başta tütün ürünleri olmak üzere farklı bağımlılıklar üzerine farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğü bildirildi.

Genç Yeşilay Topluluğu, Yeşilay Kütahya Şubesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) tarafından Bedesten’de düzenlenen etkinliğe Vali Ali Çelik, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, Yeşilay Kütahya Şubesi Başkanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, topluluk üyesi öğrenciler ve YEDAM üyeleri katıldı.

Kurdukları sergiliklerde başta tütün ürünleri olmak üzere her türlü bağımlılıkla ilgili bilinçlendirme çalışması yapan Genç Yeşilay üyeleri, öğrencilerde farklı bağımlılık türlerine karşı farkındalık oluşturmak için çeşitli araçlarla bilgilendirme faaliyeti yürüttü. Vali Ali Çelik, Rektör Kazım Uysal ve protokol üyeleri tarafından ziyaret edilen sergiliklerde topluluk üyeleri, çalışmaları kapsamında öğrencilerden aldıkları dönüşleri ve Dumansız Kampüs projesinin ayrıntılarını Vali Çelik ve Emniyet Müdürü Koç’la da paylaştılar.

Daha sonra Bedesten önündeki alana gelen protokol, topluluk ve YEDAM üyeleri, Üniversite tarafından kabul edilerek uygulamaya konan “Dumansız Kampüs” projesi kapsamında tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda işaretlemeler yaptı. Vali Çelik ve protokol üyeleri, Genç Yeşilay Topluluğu üyesi öğrencilere ve YEDAM üyelerine hem Dumansız Kampüs projesi hem de YEDAM Günü etkinliğindeki çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da “Doğru Beslen Sağlıklı Kal” projesi tanıtıldı

Yayınlanan

Türk Böbrek Vakfı tarafından hayata geçirilen “Doğru Beslen Sağlıklı Kal” projesinin tanıtımı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla ildeki tüm okul öncesi okul müdürleri ile bünyesinde okul öncesi sınıfı bulunan okulların müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Programın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, beslenmenin hayatın her döneminde önemli olduğuna, fakat çocukluk döneminde daha önemli olduğuna dikkat çekerek çocukluk çağında beslenme bilincinin aşılanmasıyla bilinçli bireyler yetişeceğini ve beslenme problemlerinin en aza indirilebileceğini ifade etti. Bu konudaki çalışmaları nedeniyle Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve diğer vakıf üyelerine teşekkür eden Müdür Hasan Başyiğit, güzel çalışmalarının devamını diledi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, vakfın çalışmalarını ve planladıkları çalışmaları anlattığı konuşmasında, “Doğru Beslen Sağlıklı Kal” projesinin amacına ulaşmasını temenni etti.

Daha sonra Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Tekirdağ Diyaliz Merkezleri Koordinatörü Ali Arda projenin tanıtımını gerçekleştirdi.

“Doğru Beslen Sağlıklı Kal” projesinin protokolü İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk arasında imzalanarak proje hayata geçirildi.

“Doğru Beslen Sağlıklı Kal projesi”

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının çocuk yaşlarda edinilmesi gereken bir alışkanlık olduğu gerçeğinden yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 60-72 ay yaş aralığındaki anaokulu öğrencilerine yönelik, kamu yararına, “Doğru Beslen Sağlıklı Kal” eğitim projesini hazırladı. Proje Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ve OBADER (2013) rehberine, bu yaş grubundaki öğrencilerin öğrenme becerilerine uygun olarak hazırlanmış set içindeki hikaye kitabı, materyalleri, uygulama kılavuzu, videosu ile okul öncesi öğretmenleri için, sınıflarında hemen kullanılabilecek şekilde, eğitim planı ve eğitim materyalleri hazır hale getirilmiş ve ayrıca öğretmenlere herhangi bir eğitim gerektirmeyecek şekilde oluşturulmuştur. Eğitim setinde eğitim modülleri ile hikaye anlatma, drama, müzik, dans ve pekiştirme yöntemleri kullanılarak böbrekler, böbrek sağlığı, sağlıklı beslenme, konularının hem öğretici, hem de renkli ve eğlenceli bir biçimde ele alınması amaçlanarak hazırlandı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Gıda işletmelerine sıkı denetim

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşmaları amacıyla, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından 700 gıda işletmesinde denetimler yapıldı.

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, rutin olarak gerçekleştirilen gıda denetimlerinin, yıl boyunca devam edeceğini belirtti.

Tokdemir, “Müdürlüğümüzde görevli gıda mühendisleri ve diğer gıda denetim personellerimiz tarafından ilçemizde gıda üretimi, satışı ve tüketimi yapılan 700 işletmede denetimlerimizi gerçekleştirdik. Rutin denetimlerimizin yanı sıra ‘174 Alo Gıda’ hattına yapılan şikayet ve ihbarları da değerlendirerek denetim yapıyoruz. Bizler tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşmalarını sağlarken, vatandaşlarımızın da gördükleri eksiklikleri bildirmelerini istiyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

‘Diyabet Günü’nde farkındalık etkinliği

Yayınlanan

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ve KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Zafer Meydanı’nda farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Ahmet Büber, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Zeren, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veysel Nijat Baş, Sağlık Müdürlüğü, Hastane idareci ve çalışanları ile ‘Tip 1 Diyabet’li çocuklar aileleri ile birlikte katıldı.

Diyabetli çocuklar ve aileleriyle görüşen Vali Çelik, istek ve taleplerini dinledi.

Dünya çapında diyabet farkındalığının sembolü olarak kabul edilen mavi halkadan oluşan balonlar uçuruldu.

Bu arada, meydana kurulan çadırda kan şeker ölçümü yapılarak hasta ve hasta yakınları bilgilendirildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da ‘Tip 1 Diyabetli Öğrencilerin Bakımı, İnsülün/Glukagon’ uygulaması eğitimi

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen “Okulda Diyabet” programı ve “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında bilinçlendirme buluşması Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beylerbeyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tip 1 Diyabet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen buluşma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veysel Nijat Baş ve Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin konuşmalarıyla başladı.

Prof. Dr. Veysel Nijat Baş, “Çocuklarda Diyabet ve Okulda Diyabet Bakımı” konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Tip 1 diyabetli çocukların tedavisinde kan şekerinin yakın takibi ve uygun şekilde insülin tedavisinin önemli olduğunu belirten Baş, çocuklarda görülen diyabetin yakın takip gerektirdiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Veysel Nijat Baş bu program ile “Tip 1 diyabet konusunda öğretmenlerde farkındalık oluşturmak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak, okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve sorunlarını çözmek, okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu oluşturmayı, özellikle Beden Eğitimi Derslerinden Tip 1 tanılı çocuklarımızı uzak tutmamak, kontrollü bir biçimde bu derse katılımlarını sağlayıp spor ve hareket etmelerini ” amaçladıklarını söyledi.

Eğitim buluşmasında Dr. Veysel Nijat Baş’ın ardından sunum gerçekleştiren, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Eğitim Hemşiresi Yeşim Duman Korkusuz ise, Tip 1 diyabetli çocukların okul/kurumlarda bakım ve desteklenmesi, Yönergede belirtilen, yöneticilerin, öğretmenlerin, okul personeli ve öğrencilerin görev ve sorumluluklarından, insülin / glukagon tedavisinin önemi uygulanması, yönetilmesi gereken acil durumlar, kan şekeri ölçümü ile Tip 1 Diyabet de kullanılan yeni teknolojilerden bahsetti.

Okul idarecilerinin ve öğretmen grubunun katılım gösterdiği buluşma Prof. Dr. Veysel Nijat Baş ve Hastane Diyabet Eğitim Hemşiresi Yeşim Duman Korkusuz’un merak edilen soruları yanıtlaması ve insülin-glukagon uygulaması ile tamamlandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Paralimpik sporcu için yardım kampanyası başlatıldı

Yayınlanan

Kütahya’da doğuştan engelli paralimpik sporcu Recep Tula’nın protez bacağa kavuşması için yardım kampanyası başlatıldı.

130 bin TL bulup protez bacağa kavuşmak isteyen Recep Tula için Kütahya Umut Engelliler Spor Derneği, ‘Umuda Koşu’ isimli kampanya başlatıldı. Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi’nin faaliyetleri ve çalışmalarını anlatan Dernek Başkanı Hatice Yakar, paralimpik sporcu Recep Tula için başlattıkları yardım kampanyası hakkında Vali Ali Çelik’i bilgilendirdi.

Paralimpik sporcu 20 yaşındaki Recep Tula’nın 130 bin TL değerinde profesyonel protez bacağa kavuşması için destek beklediklerini kaydeden Yakar, “Biz engeli koyarsak engel vardır ama biz engeli kaldırırsak engel kalkar. Biz Recep’in engelini kaldırmak istiyoruz. Kütahyalı iş insanlarımızın, Türkiye’deki iş insanlarımızın kampanyamıza destek vermelerini istiyoruz. Eminim ki en kısa sürede Recep’i mutlu edeceğiz” dedi.

“Başarısının ve derecelerinin artması için nitelikli bir proteze ihtiyacı var”

Recep Tula’nın başarılarıyla Kütahya’yı gururlandırdığını belirterek yardım kampanyasına destek çağrısında bulunan Vali Ali Çelik, “Recep, katıldığı yarışmalarda şehrimizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden iyi bir sporcu. 86 tane madalyası var. Başarısının ve derecelerinin artması için nitelikli bir proteze ihtiyacı var.

Devletimizin imkanları çerçevesinde bizler her türlü desteği vermekle beraber katkının, desteğin, omuz vermenin ne demek olduğunu bilen milletimizin, iş insanlarımızın başlatılan yardım kampanyasına destek olacaklarını düşünüyorum. Şahsi olarak da destek olacağımız yardım kampanyasına umarım hem iş insanlarımız hem esnafımız hem de Kütahyalı hemşerilerimiz destek olurlar” diye konuştu.

Öte yandan 4 yaşından beri yüzücülük yapan ve 86 madalya kazanan Recep Tula’nın milli takıma çağrılmasının an meselesi olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

EMET

Emet Belediyesi’nin geçici hayvan barınağı çalışmaları sürüyor

Yayınlanan

Emet Belediyesi tarafından ilçede geçici hayvan barınağı çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, sokak hayvanlarının bakım, aşılama, kısırlaştırma ve benzeri çalışmaları için geçici yaşam alanı oluşturma çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Başkan Hüseyin Doğan, “Biz sokak dostlarımızın sokaklardaki yalnızlıklarına bir nebze olsun çare olabilmek için hafriyat çalışmaları tamamlanan 2 bin 400 metrekare alan içerisinde kulübeli bölmeler yaptırmayı ve yanında da üç konteyner ile hayvan dostlarımızın bakım ve tedavilerini yapmayı planlamaktayız. Yapacağımız bu bölmelerin boyutları en az 88 olacak şekilde planlandı. Ortasına ise 44 metrelik beton veya mozaik zemin teras yapılacak. Bu zemin teras görevini görmüş olacak. Barınakların etraftaki tel çitler en az 1.80 metre yüksekliğinde olacak. Ayrıca bu geçici hayvan barınağımızda üç adet konteyner bina konacak. Bu konteynerlerin bir tanesine ameliyat masası ve ekipmanı konacak. İkinci konteynerin içine kısırlaştırma ameliyatı sonrası hayvanların bırakılacğı iki katlı kafesler konacak. Bu kafeslere postoperatif bölmeler olarak kullanılacak. Ameliyat sonrası 24 saatini hayvan burada müşahede altında geçirecek. Üçüncü konteyneri basit kayıt işlemleri için ve görevliler kullanacak. Amacımız sokak dostlarımızın sağlıklı bir şekilde bakım ve tedavilerini yapmak, rehabilite etmek. Vatandaşlarımızın da destekleri ile inşallah bu geçici yaşam alanını en kısa zamanda tamamlayabiliriz ”dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kelebek hastalığının tedavisi Kütahya’da da yapılıyor

Yayınlanan

Gerçekler Dünyası Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şenay Çalışır, Belediye Başkanı Alim Işık’ı makamında ziyaret etti.

Halk arasında ‘Kelebek Hastalığı’ olarak bilinen Lupus hastalığı ile mücadele için kurulan Gerçekler Dünyası Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Başkan Şenay Çalışır ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı makamında ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ekibinin uyguladığı operasyonlarla bu hastalığa yakalananların sağlığına kavuştuğunu ifade eden Dernek Başkanı Çalışır, bu ameliyatın sadece Kütahya’da yapıldığını söyledi.

Başkan Işık, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kütahya’da yapılan bu operasyonun bu hastalar için çok kıymetli olduğunu iade ederek, dernek çalışanlarına ve başkan Çalışır’a verdikleri hizmetten dolayı teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da haftalık vaka oranında düşüş

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son koronavirüs vaka haritasına göre Kütahya’da 403,16 olan haftalık vaka oranı 315,94’e geriledi ancak haftalık vaka oranı halen yüksek seviyede olmayı sürdürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16-22 Ekim’de illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il Yalova, Tunceli, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, Amasya, Osmaniye ve Kırşehir oldu. Haftalık vakada zirve Karabük olmakla beraber vaka oranı 552,92 olarak görüldü. Haftalardır yükselişi süren vaka oranlarında azalma görülen Kütahya’da ise 16-22 Ekim’de her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka oranı 315,94’e geriledi. Kütahya bu sonuç ile Ege bölgesinde yüksek vaka oranına sahip il olmayı sürdürürken vatandaşlar ise, maske ve mesafe uyulması gerektiğini söyleyerek aşının önemine dikkat çektiler.
Bu arada, Kütahya’nın ikinci doz aşı oranında yüzde 75’in üzerine çıkarak mavi kategoriye geçtiği belirtildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da 88 yaşındaki hastanın aort kapağı ameliyatsız değiştirildi

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran ve aort kapağında ciddi darlık olan 88 yaşındaki hastanın, aort kapağı ameliyat edilmeden başarıyla değiştirildi.

Ameliyat riski yüksek olan hastanın aort kapağı, KSBÜ Kardiyoloji ile Kalp ve Damar Cerrahisi hekimlerinin ortak işlemi ile göğüs duvarı açılmadan, ameliyatsız bir şekilde kasıktan yapılan bir işlem ile başarılı bir şekilde değiştirildi.
Aort darlığı nedir?

Yetkililer, “Aort darlığı özellikle ileri yaşla beraber, kapağın kireçlenerek açılabilirliğini kaybetmesi sonucu darlık gelişmesi durumudur. Ciddi darlık oluştuğunda ve hastada şikayetler oluşmaya başladığında kapağın cerrahi olarak metal veya biyolojik protez kapakla değiştirilmesi gerekmektedir. Kapak değişikliği yapılmayan hastalarda ciddi aort darlığına bağlı zamanla kalp yetersizliği ve ani ölüm görülebilmektedir” dediler.

KSBÜ Kardiyoloji ekibi tarafından daha önce 81 yaşındaki bir hastanın tekrarlayan inme (felç) atakları sonucu ameliyatsız “Atriyal Apendiks” adı verilen kesesi kapatıldı. Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilen bu yöntem için Kardiyoloji Anabilim Dalının (AD) yaptığı açıklamada, “Hastamızda cerrahi yönteme gerek kalmadan, 3 boyutlu ekokardiyografi eşliğinde, kasıktaki toplardamardan girerek, tıpa benzeri bir cihazla anjiyografi laboratuvarında atriyal apendiks adı verilen keseyi kapattık. Ardından hastamızı 1 gün sonra sorunsuz şekilde taburcu ettik” denildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Hastanede tatbikat

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Afet ve Acil Durum Planı (HAP) kapsamında masabaşı tatbikatı yapıldı.

HAP Başkanı Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan’ın yönettiği tatbikatta tüm HAP ekibi katılarak hazır bulundu.

Ulusal sağlık sisteminin merkez ve il düzeyinde afet yönetiminin tüm evrelerini kapsayacak şekilde hastanelerde afet ve acil durum yönetimini geliştirmek, hastanelerin fiziksel ve fonksiyonel olarak afete hazırlıklı ve dayanıklı olmasını sağlamak üzere düzenlenen plan olduğu kaydedildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da gıda işletmeleri denetleniyor

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan gıda denetimi seferberliği kapsamında il genelinde gıda işletmeleri denetlenmeye başladı.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Türkiye genelinde uygulamaya konulan gıda denetim seferberliği kapsamında Kütahya’da gıda denetimleri aralıksız sürdürülüyor. Bu kapsamda oluşturulan 2’şer kişilik 8 ekip halinde sürdürülen denetimlerde günlük 35 işyerinde denetim gerçekleştirilen denetimler üretim, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere 3 farklı kategoride yapılıyor. Denetimlerde iş yeri hijyeni, mutfak temizliği, ürünlerin son kullanım tarihleri, personel düzeni gibi birçok kontrol referansı bulunuyor.

Gerçekleştirilen denetlerde memnun olduklarını ifade eden işletmeler ise pandemi döneminde özellikle hijyen ve sağlık konularında azami dikkat gösterdiklerini, müşterilerinin sağlığı konusunda denetimleri desteklediklerini ifade etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Sağlık çalışanları geleneksel gözleme gününde bir araya geldi

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanları ve üyeleri geleneksel gözleme gününde protokol üyeleri ile buluştu.

Etkinliğe, Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Kütahya Kurum Müdürleri, Hastane Başhekimi Dr. Öğrt. Üyesi Sertaş Erarslan, İl Sağlık Müdürlüğü ve Hastane Yönetimi, STK Başkan ve Üyeleri, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ve aileler katıldı.

Kütahya Şizofreni ve Yaşam Derneği Başkanı Hasan Ünal, yaptığı konuşmada, “Amacımız, hastalarımızı topluma kazandırmak. Çünkü aileden bir kişi hasta olduğu zaman aile tamamıyla bu durumdan etkileniyor. Dernek olarak onlara destek vermek, sahip çıkmak, psikolojilerini düzeltmek adına çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Onların en büyük desteği moral, etkinliğimize katılıp bizlere destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Etkinlikte, dernek üyeleri ve yakınlarının hazırlamış olduğu gözlemeler, katılımcılara ikram edildi. Etkinlik sonunda İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan gözlemeleri yapan gönüllülere ve emeği geçenlere teşekkür etti. Hastane Başhekimi Dr. Öğrt. Üyesi Sertaş Erarslan etkinlik sonrasında TRSM binasını ziyaret ederek bilgiler aldı.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Süleyman Keleş, etkinliğe katılarak destek verenlere teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Araçlarda büyük hasarlardan kaçınmak için kışlık bakım şart

Yayınlanan

Kütahya’da havaların soğumasıyla birlikte araç sürücüleri araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmak ve maddi zararları en aza indirmek amacıyla sanayi sitelerinin ve servislerin yolunu tutuyor. Araç sürücülerinin kış bakımlarını muhakkak yaptırmaları gerektiğini ifade eden sanayi esnafı, büyük hasarlarla karşılaşmamak için araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları konusunda vatandaşları uyarıyor.

Oto bakım ustası Mürsel Dinç, “Araçların kışlık bakımlarında, soğuk havalarda araçların motor yağlarını değiştirerek daha ince sentetik yağlar koyuyoruz, antifirizine dikkat ediyoruz. Kış basit çalışma sisteminden bujilerine, enjektörlerine mazot için daha iyi katkılı mazotlar kullanılmasına dikkat ediyoruz, frenlerin sapma oranlarını düzenliyoruz. Eğer aracın kışlık bakımını yapmazsak büyük hasarla karşılaşabiliriz. En başta aracımızın antifiriz koymazsak aracımızın motor sıvısı donar, blokta patlamalar olur ve araç çalışmaz, enjektör ve kızdırma buji bakımlarımızı yaptırmazsak aracımız geç çalışır yada hiç çalışmaz. Bunların yanı sıra mazot ve mazot filtrelerini değiştirmezsek aracımızda arızalar oluşabilir. Havaların soğuması ile de vatandaşlarımız araçlarını getirmeye başlıyor bizlerde kışlık bakımlara başladık bir kaç gündür. Kış geldiği zaman araçlarımıza ayrı bir önem gösteriyoruz. Kışın müşterilerimiz bize en çok yazın hararetten boşalan sularda boşalmalar oluyor onlar tamamlıyoruz, Fren sapmalarından olduğu yönünde şikayetlerle geliyor” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da vaka sayıları düşüşe geçti

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son korona virüs vaka haritasına göre Kütahya’da 435,24 olan haftalık vaka oranı 397,44’e geriledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2-8 Ekim’de illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş, Karabük oldu. Haftalık vakada zirve Zonguldak’ın olmakla beraber vaka oranı 551,76 olarak görüldü. Haftalardır yükselişi süren vaka oranlarında azda olsa azalma görüldüğü Kütahya’da 2-8 Ekim’de her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı 397,44 olarak açıklandı. Kütahya bu sonuç ile ege bölgesinde yüksek vaka oranına sahip il olmayı sürdürürken vatandaşlar ise maske ve mesafe uyulması gerektiğini söyleyerek aşının önemine dikkat çektiler.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Organ Bağışı Haftası öncesi etkinlik

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası öncesinde halkı bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak amacıyla stand kuruldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, ”Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası olarak etkinlik ve bilgilendirme çalışmalarıyla gündemde tutulmaktadır. Bu yılda 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası yaklaşırken halkımızı bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak amacı ile Hastane ana bina ve ek binamızda stand kurularak doğru bilgilendirme yapılmaktadır. Standımız bir ay boyunca süresince devam edecektir. Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof . Dr. Canan Balcı öncülük ederek çalışmalara kendisi de katılmıştır. Ayrıca, 4 Kasım 2021 tarihinde KSBÜ Ahmet Yakupoğlu Konferans Salonunda 1. Organ Nakli ve Güncel Sorunlar Sempozyumu gerçekleştirilecektir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır” denildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Ege’nin vaka şampiyonu Kütahya’da maske denetimi

Yayınlanan

Covid-19 vaka oranlarındaki artışın sürdüğü Kütahya’da polis ekiplerinin maske denetimlerini sürdürüyor. Ekipler, işlek caddelerde kurallara uymayanlara ‘Lütfen maskemizi takalım’ diyerek uyarıyor.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarında Kütahya her yüz binde bir vaka oranında 435,24 ile vakaların en yoğun olduğu illerin arasında yer alırken bu vaka oranı ile Ege’de en yüksek il olmayı sürdürüyor. Oluşturulan ekipler ise maske takmayan ve kurallara uymayanlara yönelik denetimlerine devam ediyor.

Artan vakaların kurallara uyulmaması, maske takılmaması ve sosyal mesafeye dikkat edilmemesinden kaynaklandığını söyleyen vatandaşlar salgının sona ermesi için herkesi aşı olmaya davet ettiler.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kızılay’ın kan bağışı tırı Tavşanlı’da

Yayınlanan

Kütahya Kızılay Kan Merkezi doktorlarından Mahmut Ulusuoy, vatandaşları kan vermeye davet etti.

Gönüllü kan bağışçılarını arttırmak için bu tür organizasyonlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Ulusoy, Kütahya ve ilçelerinde kan bağışı yönünde vatandaşların bilinçli olduğunu ancak son zamanlarda pandemi nedeniyle de kan bağışının az olduğunu ifade etti.

Doktor Ulusoy, ” Her hafta Çarşamba, Perşembe veya Perşembe, Cuma günleri Kızılay olarak kan alım çalışmalarımız devam ediyor. Son zamanda Tavşanlı’da pandeminin de vermiş olduğu etkiyle kan bağışları azaldı. Kan bağışı konusunda Tavşanlı halkından destek bekliyoruz. Daha önceki yıllarda daha fazla kan bağışı oluyordu. Son 2 yıldır kan bağışlarımız düştü. Özellikle gençlerden kan bağışı konusunda destek bekliyoruz. Kan bağışının bizlere faydası özellikle kan değeri yüksek olan insanlarda baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik çok olur. Bu kişiler kan bağışı yaptığı zaman kan değeri biraz düşüyor ve az önce söylediğimiz şikayetler azalıyor. Bize faydalı ama asıl faydası kan ihtiyacı olan kişiler. İnsan hayatı kurtarmak gerçekten değerli. Biz de o yüzden Tavşanlı halkımızı kan bağışına davet ediyoruz. Bugün başka birinin ihtiyacını gidermiş olcağız, ama yarın kendimize de lazım olabilir. Taşın altına hep birlikte elimizi koyalım. Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 95’ni Kızılay karşılamakta. Kızılay 18 Merkezde kan alışverişi yapmaktadır. Bu yüzden kan imhası yoktur.” diyerek kan bağışına davet etti.

Bölgedeki kan ihtiyacının karşılanması amacıyla düzenlenen bu kan bağışı kampanyalarında 18 – 65 yaş arasında önemli sağlık problemi olmayan her kişiden kan bağışı kabul ediliyor.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta ilçe sağlık hizmetleri yerinde değerlendirildi

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Devlet Hastanesi’nde ilçede sunulan sağlık hizmetlerinin değerlendirildiği toplantı düzenlendi.

İlçe Devlet Hastanesini ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşlar ve görevli sağlık çalışanlarıyla sohbet etti ve personele çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

İlçe Devlet Hastanesinde düzenlenen ilçede sunulan sağlık hizmetlerinin değerlendirildiği toplantı soru ve görüşlerin alınmasıyla sona erdi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR