Bizimle iletişime geçin

Eğitim

DPÜ’de “Aile ve Medeniyet” paneli

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Prof. Dr. Saffet Köse ve Mustafa Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı “Aile ve Medeniyet” paneline ev sahipliği yaptı.

İslami İlimler Fakültesinin Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Rektör Kazım Uysal, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Ali Çelik, Eğitim Fakültesi Dekanı İrfan Terzi, Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir ile öğrenciler katıldı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse ise çevrim içi bağlantı ile toplantıya katılım gösterdi.

Toplantıda konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse, ailenin Hz. Adem ve Havva ile başlayan ve kıyamete kadar sürecek olan en temel kurum olduğunu söyledi.

Saffet Köse,” Aile toplumun örgütlenme modeli olarak görüldüğü için sosyolojik olarak aile ile devlet birbiri üzerine tanımlanmıştır. Aile, kendi içinde küçük bir devlettir. Devlet te o milletin büyük ailesidir. Baktığınızda aile ve devletin özelliklerinin çok benzediğini görürsünüz. Devlet ve aile iç içe geçmiş vaziyettedir ve devletin ve toplumun yapı taşları aileden oluşur. Bu sebeple bir aile bozulduğunda o devletten, o milletten, o toplumdan bir yapı taşı kopmuş demektir. Bu, en ciddi sorunlardan bir tanesidir. Çünkü ailenin bozulması demek sadece eşlerin ayrılması demek değildir. Aile bozulduğunda orada bir yapının çökmesi söz konusudur” dedi.

“Bir toplumun temeli, esası ailedir ”

Rektör Kazım Uysal ise “Bir toplumun temeli, esası ailedir” diyerek başladığı konuşmasında, “ Ben, toplumda aileyi canlıda hücreye benzetirim, nasıl ki canlıda hücre en temel yapı taşıdır. Hücre hastalanırsa ve ölürse canlı ölür. Hücre kanserleşirse doku ve organa sirayet eder ve canlıyı öldürür. Bunun gibi bir toplumda aile bozulursa o toplum ve o millet hasta olur ve biter.

Tarihte bunun örnekleri çoktur. Osmanlı güçlü olmuşsa, Selçuklu güçlü olmuşsa bir asrısaadet görülmüşse bunun temeli ailedir. Bunu çok iyi anlayan Batı felsefesine mensup sosyologlar, psikologlar, toplum mühendisleri öncelikle milletimizin aile müessesine hücum etmişlerdir, etmeye de devam ediyorlar. Bu konuda uyanık olmak lazım. Aileyi tahrip etmek için var güçleriyle uğraşıyorlar. Aile, adeta saatin zembereği gibidir. Bir toplumda saatin zembereği neyse toplumda aile odur. Aile biterse toplum da biter. Ailenin sürekli beslenmesi ve diri tutulması gerekir. Aile diriyse toplum diridir. Aile sağlıklıysa tolum da sağlıklıdır” dedi.

“Kadının sadece fiziki güzelliğine kıymet vermek de kadına şiddettir”

Rektör Uysal,” Kadına şiddeti yalnızca fiziksel şiddet ya da öldürme olarak ele alamayız. Kadına ve erkeğe aynı yükleri yüklemek de kadına şiddetin başka bir boyutudur. Kadın – erkek eşittir dedikten sonra her iki cinse de aralarındaki farklılıkları gözetmeden iş hayatında eşit yükleri yüklerseniz, ardından kadına bir de evin, çocukların işlerini yüklerseniz bu da kadına şiddettir. Bizim felsefemizde kadın – erkek eşit değil, birbirinin tamamlayıcısıdır. Kadının ya da erkeğin diğerine üstünlüğü de söz konusu değildir. Erkek, erkektir. Kadın, kadındır. Erkek kadınsılaştırıldıkça, kadın da erkeksileştirildikçe fıtrattan uzaklaşır.

Her ikisi de aslını kaybeder. Fıtrata muhalefet etmemek lazım. Bizim medeniyetimizin kadın ve erkeğe bakışı akla ve fıtrata uygundur. Kadını bir ticari bir meta olarak kullanmak da kadına şiddettir ve zulümdür. Bizim medeniyetimizde kadın teşhir edilmez, sokağa atılmaz. Çünkü kadın çok kıymetlidir. Ancak Batı’nın sefil medeniyeti kadını meta olarak kullanmaktadır. Bizim medeniyetimiz cenneti kadının ayakları altına atıyor. Peygamberimiz “Sizin en hayırlınız, eşine en hayırlı olandır” buyuruyor. Kadının cinselliğini, fiziki güzelliğini öne çıkarmak da kadına şiddettir. Fiziki güzellik geçicidir. Bugün vardır, yarın yoktur. Önemli olan ahlakın güzelliğidir. Önemli olan kadının kadın olması, ana olmasıdır. Evliliklerin temelleri para, güzellik, asalet gibi geçici şeylerin üzerine temellendikçe boşanmalar da artıyor. Geçici olan hususları esas alıp aileyi onlar üstüne bina etmek başta kadına zulümdür ve şiddettir. Çünkü bunlar geçince kadın bir köşeye atılıyor. Bu, kadına şiddet, kadını itibarsızlaştırmak değil midir? Aile, ulvi değerler üstüne kurulursa mesela ahlak güzelliği veya insani değerler esası üstüne kurulursa bunlar bitmez ve geçmez. Eşler yaşlandıkça da devam eder. Birliktelikler bitmez ve gün geçtikçe daha da artar.

Özellikle bizim medeniyetimizdeki gibi eşler birbirlerini ebedi hayatta da yani ahiret hayatında da hayat arkadaşı olarak görürse eşler birbirlerine bu duygulara uygun davranır. Ebedi arkadaşlığın hatırı için fedakârlık yapar. Samimi duygularla birbirlerine davranırlar. Küçük hatalar görülmez ve af edilir” dedi.

“Aile kurumunu sağlam tutmak kadim medeniyetimize sahip çıkmaktan geçiyor”

Uysal,” Avrupa’nın sefil medeniyeti kadının en güçlü duygusu olan anneliği elinden almaya çalışıyor. Nikâhı önemsiz görüyor, evliliği itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Nikâh ve aile kurmadaki amaç neslin devamıdır. Nesillerin sağlıklı devamı ise milletin bekasını sağlar. Bu nedenle evlilik kurumunu sarsmak isteyenler aslında milletleri yok etmek isteyenlerdir. Aile hayatında sevilmek isteyen öncelikle kendisi sevmelidir. Eşinden vefa isteyenler önce kendisi vefa göstermelidir. Ailede hüsnüzan mümkünse kesinlikle suizan etmemelidir. Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından zevk alır. Güzel bakmayı bilemezseniz hayattan keyif alamazsınız. Duygu ve düşünceler vücudumuzu ve vücut kimyamızı değiştirir. Duygu ve düşünceler bizi etkilediği gibi eşimizi ve diğer insanları da etkiler. Biyolojide yalancı gebelik denen olay ve ayna nöronlar insan duygu ve düşüncelerinin hem kendisini hem de başkasını etkilediğine en iyi örnektir” diye konuştu.

“Allah cenneti kadına bağlamıştır”

Daha sonra söz alan Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir,” 1995 yılında Mehir Vakfını eşim için kurdum. Eşini dava arkadaşı yapamayanların dünyada başarılı olduğunu göremedim. Bir zafer bile elde etse 1 ile 3 yıl arasında o zaferi kaybeder. Eşi yanında olmayanın mutlu olma imkanı yok. Mutlu olmayan dindar olamaz diye düşünüyorum. Ben, eşimi çok seviyorum, onun hatırına kızlarımı seviyorum, kızlarımın hatırına da torunlarımı seviyorum. Çünkü Allah cennet cehennemi kadına bağlamış. Bir erkek karısını sevmiyorsa dini eksiktir. Çünkü beyninin büyük bir bölümü helal olmayan şeylere çalışır.

Yaratılırken babayı anneyi kardeşi seçme hakkını Allah bize vermemiş. Bir seçim hakkımız var, onu düzgün yaparsak dünyada cenneti yaşarız” diye konuştu.

Eğitim

“Gezici Motivasyon ve Eğitim Tırı” Ankara’da öğrencilerle buluştu

Yayınlanan

Kütahya Valiliği öncülüğünde hayata geçirilen, “Gezici Motivasyon ve Eğitim Aracı” Ankara’da dezavantajlı öğrencilerle buluştu.
Kütahya Valiliği Motivasyon Tırı bu hafta eski Simav Kaymakamı şu anda Ankara Yenimahalle Kaymakamı olan Türker Çağatay Halim’in daveti üzerine dezavantajlı öğrencilerle buluştu.

Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kudret Armağan tarafından sunumu yapılan Motivasyon Tırı’nda, streslerin doldurulduğu balon, hayallerin uçurulduğu uçak, engelli öğrencilerin kullanabileceği robotik oyuncak, puzzle ve motivasyon otobüsü kalemliği etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Başta Kaymakam Türker Çağatay Halim olmak üzere, Okul Müdürü Erdem Yurt ve öğretmenlere ev sahipliği için teşekkür eden Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, “Kütahya Valimiz Ali Çelik’in Kütahya’daki öğrencilerimiz için başlattığı bu projemiz sayesinde diğer illerdeki çocuklarımıza motivasyon dağıtmaya devam ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Minik eller çini boyadı

Yayınlanan

Kütahya’da, “Belediye Üniversite El Ele Kütahya İçin Güçlü Bir Geleceğe” projesi kapsamında, Kütahya Belediyesi Gündüz Çocuk Bakımevi öğrencileri, çini boyadı.

Çini sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynayacak olan “Belediye Üniversite El Ele Kütahya İçin Güçlü Bir Geleceğe”projesinin bir ayağı Kütahya Belediyesi Gündüz Çocuk Bakımevi’nde başladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı’nın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte çocukların çini sanatı ile tanışmasının, Kütahya çini sanatı açısından önemli olduğunu vurguladı. Başkan Yardımcısı Damcı, “Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesinin proje paydaşı olduğu Belediye Üniversite El Ele Kütahya İçin Güçlü Bir Geleceğe projesinin ilk ayağı olarak kreş yaşında ki çocuklarımıza Kütahya’nın değeri olan dünya markası olan çiniciliğin daha fazla ön plana çıkması ve onların çini sanatı ile tanışması anlamında projemizi başlatıyoruz. Bunu da Kütahya’nın göz bebeği olan Kütahya Belediyesi Gündüz Çocuk Bakımevi’nde başlatıyoruz. Bunun devamı gelecek. Katkı sağlayan paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversiteden gelen usta öğreticilerin eşliğinde bakımevinde yer alan öğrencilerimiz çini karoları boyadılar. Eğlenceli vakit geçiren minik çocuklarımız, çini sanatını yakından tanıma şansı buldular.

Okumaya devam et

Eğitim

Köprüören Tek Termik Ortaokulu’nda “Robotik Kodlama Sınıfı” açıldı

Yayınlanan

Kütahya Merkez Köprüören Tek Termik Ortaokulunda Robotik Kodlama Sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Köprüören Tek Termik Ortaokuluna Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV)’nın katkılarıyla yaptırılan “Robotik Kodlama Sınıfı”nın açılışına, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Kütahya Temsilcisi Emel Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hakan Gölpınar, Eğitim Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse, kütüphanelere kazandırdığı kitaplarla tanınan Zeki Aktürk ve eşi, KAHEV yönetim kurulu üyeleri, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta Okul Müdürü Kazım Gündüz, KAHEV Kütahya İl Temsilcisi Emel Yıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit birer konuşma yaptılar. Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, KAHEV Kütahya İl Temsilcisi Emel Yıldız’a plaket takdim ederek eğitime katkılarından dolayı KAHEV’e teşekkür etti.

Okul kütüphanelerine katkılarından dolayı Zeki Aktürk’e de teşekkür eden Müdür Hasan Başyiğit, okul kütüphanesini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Okumaya devam et

Eğitim

Yunus Emre Ortaokulunun “ERDEM” projesi kabul gördü

Yayınlanan

Emet Yunus Emre Ortaokulunun Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli (ERDEM) projesi Kütahya’da 2, Türkiye’de kabul edilen 137 projeden birisi oldu.

Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen “Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli (ERDEM) Destek 2021 Programı” kapsamında Türkiye genelinde kabul edilen 137 projeden ve Kütahya’da projesi kabul gören iki okuldan birisi oldu.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ahmet Yıldırım ve proje öğrencilerini makamında kabul ederek tebrik etti. Başarılarından dolayı Çini tabak takdim eden Başkan Doğan’a ERDEM projesinin sunumu yapıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrencilerden sosyal sorumluluk projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde DPÜ Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık bölümü öğrencileri, sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

Şaphane’nin cadde ve sokaklarında tüm canlılara sevgi, saygı ve çevre temizliğinin önemi konularına dikkat çeken üniversiteli öğrenciler, yaşlı insanların günlük ihtiyaçlarına yardımcı oldular. Öğrenciler yine sokakta yasayan hayvanlara mama temin ederken, sokak hayvanlarının barınaklarına bakım yaptılar.

Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında ayrıca mezarlık ve camii temizliği, fidan dikim alanı, ana cadde, sokak ve park yerlerinde çöpleri toplayan öğrencilere Şaphaneli vatandaşlar da destek verdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta öğretmenlere “e Twinning” konulu seminer

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde okul idarecileri ile gönüllü öğretmenlere e Twinning projeleri ile ilgili seminer verildi.

İlçede e Twinning projelerini merak eden ve proje yapmak isteyen öğretmenler ile idareciler için Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda seminer verildi.

3 yıldan beri e Twinning portalında aktif olarak çalışan hem ulusal hem Avrupa bazlı projeler yapan, yaptığı projelerden kalite etiketleri alan Dereköy Şehit Fatih Seven İlk-Orta Okulu Türkçe öğretmeni Habibe Doğruoğlu, verdiği seminerde katılımcılara, E Twinning nedir?, e Twinning School belgesi nasıl alınır?, bu portalın katkıları nelerdir?, proje nasıl yazılır?, oluşturulan bir proje nasıl ilerler bu aşamada neler yapılmalıdır? konularında bilgiler verdi.

Verdiği seminerden büyük mutluluk duyduğunu belirten Habibe Doğruoğlu, karşısında proje yapmaya istekli öğretmenleri gördüğü için heyecanlandığını söyledi.

e Twinning konusunda böyle bir seminere ihtiyaç duyduklarını belirten öğretmenler, seminerde faydalı bilgiler edindiklerini, uygulamalı olarak öğrenmenin çok verimli olduğunu belirttiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da okullara 1 gün kar tatili

Yayınlanan

Kütahya’da kar yağışı, buzlanma ve don olayları nedeniyle eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, ”Kar yağışı, yollarda meydana gelebilecek buzlanma ve don olayları nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il merkezi ve ilçelerimizdeki özel ve resmi okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kreş ve gündüz bakım evlerinde, özel eğitim kurslarında, muhtelif kurslarda, resmi okullarda devam etmekte olan destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullarda devam etmekte olan takviye kurslarında 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca ilimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan memur ve diğer kamu görevlileri 19 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün süreyle idari izinli sayılacaktır” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da okullara 1 günlük kar tatili

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde kar yağışı, buzlanma ve don olayları nedeniyle 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verildiği bildirildi.

Aslanapa Kaymakamlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Kar yağışı, yollarda meydana gelebilecek buzlanma ve don olayları nedeniyle ilçemizde 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretim faaliyetlerine 1 gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca ilçemizde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan memur ve diğer kamu görevlileri 1 gün süreyle idari izinli sayılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Domaniç’te eğitim-öğretime bir gün ara verildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde etkili olan yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma sebebiyle eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiği bildirildi.

Domaniç Kaymakamlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada,” İlçemizde yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma sebebiyle 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim-öğretim faaliyetlerine 1 gün süre ile ara verilmiştir. Hamile ve engelli kamu personeli idari izinli sayılacaktır” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hekimlere, “Adli Tıbbi Uygulamalar” konulu eğitim

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Birinci Basamak Sağlık Tesislerinde görev yapan hekimlere yönelik, “Adli Tıbbi Uygulamalar” konusunda online eğitim gerçekleştirildi.

KSBÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüdaverdi Küçüker’ in sunumu ile düzenlenen “Adli Tıbbi Uygulamalar” konulu online eğitime, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Dumlupınar, Domaniç, Pazarlar, Şaphane ilçelerinde görev yapan Toplum Sağlığı Merkezi hekimleri, aile hekimleri ve diğer ilçelerde görev yapan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi hekimleri katıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta “Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği” kursu

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Güldüren köyünde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği kursu açıldığı bildirildi.

Güldüren ilkokulu binasında açılan 40 saatlik Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği kursuna 21 kişi katıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler Cihan Şen ve Muhammet Güneş ile Veteriner Sağlık Teknikeri Adem Tutuk tarafından verilen kursta kursiyerlere, iş sağlığı ve kurallarının uygulanması, arı sütünün tekniğine uygun hasat edilmesi, Ana Arı yetiştiriciliği konularında bilgi veriliyor.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ öğrencilerine TÜBİTAK’tan burs desteği

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde öğrenim gören iki öğrencinin TÜBİTAK’ın lisansüstü öğrencilere sunduğu burslardan yararlanmaya hak kazandığı bildirildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2210-C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Yüksek Lisans Burs Programı ve 2211-C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Doktora Burs Programı’nın belirlediği alanlarda DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Muharrem Akcan’ın danışmanlığında çalışmalar yapan iki öğrencinin burs başvuruları kabul edildi.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerden Nurcan Biçen’in, “Yara İyileştirici Bir Peptidin Yeni Analoglarının Sentezi, Karakterizasyonu ve Biyoaktivitelerinin İncelenmesi” konulu yüksek lisans tez çalışması 2210-C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Yüksek Lisans Burs Programı kapsamında ve doktora öğrencilerinden Şeyda Kara’nın, “Kurbağalardan Biyoaktif Peptidlerin Elde Edilmesi, Karakterizasyonu ve Biyoaktivitelerinin İncelenmesi” konulu doktora tez çalışması ise 2211-C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Doktora Burs Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta Bilsem Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Süreci toplantısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde İlkokul Öğretmenlerine yönelik Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) 2021-2022 Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda yapılan toplantıda, Simav Rehberlik ve Araştırma Merkezi Öğretmeni Yunus Emre Demir tarafından öğretmenlere aday gösterme, ön değerlendirme, bireysel değerlendirme ve Okul Yönlendirme Komisyonlarının yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Anadolu Lisesinde Özel Eğitim Öğretmenliği mesleği tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi 12.sınıf öğrencilerine, “Yeteneğim Mesleğim, Mesleğim Geleceğim” projesi kapsamında Özel Eğitim Öğretmenliği mesleği tanıtıldı.

Okulun Rehber Öğretmeni Demet Bozkurt ‘un yürüttüğü “Yeteneğim Mesleğim, Mesleğim Geleceğim” projesi kapsamında Atatürk İlkokulu Özel Eğitim Öğretmeni Nihat Koçer tarafından, okulun 12.sınıf öğrencilerine Özel Eğitim Öğretmenliği mesleği hakkında bilgilendirme yapıldı.

Etkinlikte, mesleğin gerektirdiği kişilik özellikleri, sahip olunması gereken nitelikler, bölümü kazanmak için üniversite sınavında gerekli puan ve net sayıları, bölümde görülen dersler, iş imkanları ve çalışma koşulları, atama puanları, mesleğin içeriği gibi konulara değinildi. Etkinlik süresince öğrenciler meslekle ilgili sorularını sorarak bilgi aldılar.

Okumaya devam et

Eğitim

Pazarlar’daki ‘Ürün Geliştirme Yarışması’na ilgi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Pazarlar Meslek Yüksekokulu’nda yapılan Yeni Gıda Geliştirme Yarışması, üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi gördü.

Pazarlar Kaymakamlığı ve Pazarlar Belediye Başkanlığı desteği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Pazarlar Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde; 23 yarışmacı öğrencinin katıldığı ve 10 ürünün tanıtıldığı yarışmada, geliştirilen gıdaların amaçları, amaca uygunlukları, duyusal özellikleri, fonksiyonellik ve atık değerlendirme unsurları jüriler tarafından değerlendirildi.

Yarışmada, Glutensiz Karabuğdaylı-Chialı Mantı birinci, Fonksiyonel Kış Çayı ve Çay Posası Keki ikinci, Glutensiz ve Vegan Nitelikli Suffle üçüncü seçildi.

Yarışma jürisi olarak Pazarlar Kaymakamı Ferhat Gür, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, Pazarlar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, Pazarlar Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcıları Öğretim Görevlisi, Enise Gündoğdu, Öğretim Görevlisi Barış Burak Albayrak, Gıda Teknolojisi Programı Öğretim Görevlileri Öğretim Görevlisi Meryem Akbaş, Öğretim. Görevlisi Hilal Kılmanoğlu ve Öğretim Görevlisi Emin Akarçay katıldı.

Pazarlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, “Gıda teknolojisi programı öğrencilerine alanı ile ilgili beceri-tecrübe kazandırmak ve Çöl Yak Hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Yüksekokul Yönetimi olarak dersin yürütücüsü Öğretim Görevlisi Meryem Akbaş’a teşekkür eder; dereceye giren öğrencilerimizi ve tüm katılımcıları tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Destekleri için Pazarlar Kaymakamlığı, Pazarlar Belediyesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne; katılımları için jüri üyelerimize ve personellerimize teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Erasmus ve e-twinning proje yazma ve başvuru atölye çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde okullara yönelik Erasmus ve e twinning projeleri konusunda, farkındalığın ve bilgi düzeyinin artırılması amacıyla atölye çalışması gerçekleştirildi.

Gediz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordine ettiği, Okul İdarecileri ile öğretmenlerin katıldığı, üç hafta boyunca sürmesi beklenen program kapsamında Proje Yazma ve Başvuru sürecinde yapılacaklar istişare edildi.

Üç hafta süreyle planlanan bu çalışma sonucunda çok sayıda okulun, personelin öğrencilerin proje başvurusunda bulunması ve istifade etmelerine imkan oluşturmasını hedeflediklerini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, eğitimler neticesinde çok sayıda okulumuzdan bu projelere katılımın sağlanması amacıyla bu eğitimlerin iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Müdür Bahadur; “Bu sayede öğretmen ve öğrencilerimiz AB ülkelerindeki okullarla bilgi ve tecrübe paylaşımı ve işbirliğinde bulunma imkanı elde edecekler. Personelimiz ve öğrencilerimiz yurtdışına çalışma ziyaretlerine katılacaklar. Eğitimleri verecek olan İdareci ve öğretmenlerimizden Okan Karaca, Akif Dündar, Yaşar Kandemir, Ebru Yıkılmaz Apaydın ve Elif Ertaş’a, ayrıca eğitimin koordinasyonundan sorumlu Şube Müdürü Mustafa Tosunoğlu, Öze Büro ekibi Mehmet Kartal ve Mustafa Demircan’a teşekkür ediyorum. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum. Bize ev sahipliği yapan Öğretmenevi Müdürü Mehmet Akif Saygı’ya da teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da Geleneksel Türk Okçuluğu kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu açıldığı bildirildi.

Öğrencilerden ve velilerden gelen talepler doğrultusunda Aslanapa Kapalı Spor Salonunda usta öğretici Merve Çelik nezaretinde açılan toplam 200 saatlik Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna 45 ilk ve ortaokul öğrencisi katıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, kurum tarafından temin edilen yay, ok, puta hedefi ve zihgirler aracılığı ile verilen , Geleneksel Türk Okçuluğu kursu sayesinde öğrencilerin, Geleneksel Türk okçuluğunun kültürünü, tarihini, ok ve yayın tanımını, kullanımını, ilk yardımını, atış tekniklerini öğreneceğini ve uygulayacaklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da 75 bin 755 öğrenciye yardımcı kaynak kitap ulaştırılacak

Yayınlanan

Kütahya’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yardımcı kaynak kitapların 75 bin 755 öğrenciye ulaştırılacağı bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, kitap deposunda dağıtıma gönderilecek yardımcı kaynak kitapları ve yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Daha sonra Linyit İlkokulunda yardımcı kaynak kitapların dağıtımına katıldı.

Müdür Hasan Başyiğit, öğrencilere kaynak kitaplar hakkında bilgi vererek ve geçen yıl uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını telafi edebilmek ve eğitimi desteklemek adına yardımcı kaynak kitapların önemine değindi. Öğrencilere ücretsiz olarak ulaştırılan ders kitaplarının yanında kaynak kitapların öğrencilerin eğitimine katkıda bulunacağını belirten Müdür Başyiğit, öğrencilerin bu kaynaklardan istifade etmelerini istedi.

Öğrencilere dağıtımına başlanan kaynak kitapların içeriğinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Simavlı gençlere eğitim semineri

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, dürüst, ahlaklı ve maneviyatı yüksek genç kadroların tesisi için Yeniden Refah Partisi ilçe teşkilatı tarafından eğitim seminerleri başlatıldı.

Simav Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Muhammed Zahid Girgin, siyasette yeni dönem için hazırlandıklarını ifade etti. Başkan Girgin “ Dürüst, ahlaklı, maneviyatı yüksek genç kadroların tesisi için gayret ediyoruz. Gençlerimize yönelik ilk eğitim seminerimiz, Dumlupınar Üniversitesi’nden Orman Endüstri Mühendisi Dr. Ahmet Cihangir Yalınkılıç tarafından gerçekleştirildi. Eğitimde teorik bilgi biriktirme ve ezbercilik mantığı yerine, bilgilerin uygulanması ile teorik alt yapı mantığının zihinlere yerleştirilmesi önceliğimiz olacaktır” dedi.

Eğitim semineri etkinliği, emekli eğitimci Sedat Karaca tarafından yapılan sohbet ile sona erdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Bilgi Yarışmasında Türkiye ikincisi olan Kütahyalı öğrenciye bisiklet ödülü

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen, Liseli Gençler Arası Çevrim İçi Bilgi Yarışmasında Türkiye ikinciliği elde eden Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Yakup Yiğit, Bakanlık tarafından gönderilen ikincilik ödülü bisikleti İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’ten aldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Yakup Yiğit’i başarısından dolayı tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Bakanlık tarafından gönderilen bisikletin hayırlı olmasını dileyen Müdür Hasan Başyiğit, okulda böyle bir başarı gösterilmesi dolayısıyla okul yöneticilerini de tebrik etti.

Başyiğit, daha sonra Nafi Güral Fen Lisesi öğretmenler odasında öğretmenler bir araya gelerek okuldaki eğitim öğretim konusunda öğretmenlerden bilgi aldı, öğretmenlere çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR