Bizimle iletişime geçin

Kültür

43 ülkeden 43 öğrencinin Tavşanlı ziyareti

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Dış İlişkiler ve Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ-ULMER) tarafından uluslararası öğrencilerin oryantasyon faaliyetleri kapsamında Tavşanlı ilçesine ziyaret gerçekleştirildi.

“43 Farklı Ülkeden 43 Öğrenci Kütahya’yı Geziyor “sloganıyla gerçekleştirilen organizasyon kapsamında uluslararası öğrencilerin ilk durağı Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi oldu. Fabrika yetkilileri tarafından öğrencilere üretim aşamaları ve işleyiş hakkında bilgi verildi. Sonrasında DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi’ni ziyaret eden öğrenciler Tavşanlı MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, Meslek Yüksekokulunun olanaklarından bahsederek okul içindeki laboratuvar ve tanıtımını yaptı.

Meslek Yüksekokulunun ardından, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen yemek etkinliğine katılan öğrenciler, Odanın Yönetimi ile bir araya geldiler. Yapılan ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Özyaşar, bu tür ziyaretlerin Tavşanlı’nın ve Kütahya’nın tanıtımına katkı sağladığını ifade etti.

Öğrenciler daha sonra Tavşanlı Kaymakamlığını ziyaret ederek ilçe hakkında bilgiler aldılar. Tavşanlı Kızılay Şubesi’ni tarihi konağında ziyaret eden öğrenci grubu, Kızılay gönüllüleriyle bir araya gelirken Tavşanlı’nın tarihi mimarisi hakkında da bilgi aldılar.

Programın son bölümünde Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in misafiri olan öğrenciler Belediye Meclis salonunda belediye yönetimiyle sohbet gerçekleştirdiler.

Kültür

DPÜ yönetiminden Teknofest takımlarına destek

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, 2022 Teknofest’te üniversiteyi temsil etmeye hazırlanan takımlarda yer alan öğrencilerle buluştuğu toplantıda yürütülen çalışmalar için destek paketi açıkladı.

Teknofest’e katılacak takımlar için çevrim içi ortamda düzenlenen ve Prof. Dr. Hasan Göçmez’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, ilk olarak yarışmalar konusunda deneyimi olan takımlardan DUSCART, IEEE, Karanda, Şahin, Ülgen ve Artun ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin görev alacağı ve kuruluş süreci tamamlanmak üzere olan takımlar, kendilerini tanıtıp Teknofest’te hangi kategoriye katılacaklarına ve bu kategorideki yarışmalarda hedeflerinin ne olduğuna ilişkin Rektör Yardımcısına bilgi verdi.

Prof. Dr. Göçmez, bu yıl Akıllı Ulaşım, Biyoteknoloji İnovasyon, Eğitim Teknolojileri, Helikopter Tasarım, JET Motor Tasarım, Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri, Sanayide Dijital Teknolojiler, Tarım Teknolojileri, Turizm Teknolojileri, Uçan Araba Tasarım ve Çevre ve Enerji Teknolojileri yarışmalarında Dumlupınar Üniversitesini temsil edecek 19 takımın öğrencilerine tek tek başarılar diledikten sonra takımların danışmanlarına da söz verdi.

“Rokette oldukça tecrübeliyiz”

Rokette oldukça tecrübeli olduklarını söyleyen Danışman öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamdi Melih Saraoğlu, konuşmasında “Danışmanlığını yürüttüğüm topluluğumuzda İnsansız Hava Aracı ve roket takımlarımız var. İHA takımımızı geçen sene kurduk, inşallah bu sene İHA’da da belli bir dereceye geleceğiz. Rokette ise oldukça tecrübeliyiz, inşallah bundan sonra daha iyi işlere imza atacağız” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat Tezcan ise “ 2005 yılından beri çalışmalarını yürüttüğümüz alanlarda belli bir temel attığımızı düşünüyorum. Yeni takımlarla birlikte sinerji oluştu. Bunların ilerde şirketleşmeye gidecek hamleler diye düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşlarımızın bizimle daha uzun süreler çalışabilmesi konusunda üniversite yönetiminden destek bekliyoruz” diye konuştu.

“Atölye Destek Servisi kuruyoruz”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel ise Teknofest takımlarının büyük kısmının mühendislik öğrencilerinden oluştuğuna dikkat çekerek, “Sizler için Fakültemizde yeni bir birim oluşturuyoruz. Atölye Destek Servisi adını alacak bu birim sizlere projelerinizi yürütürken gereksinim duyacağınız malzemelerin temininde yardımcı olacak. İnşallah 4 Mart Dünya Mühendisler Günü’nde bu birimi açarak çalışmalarınıza daha etkin bir destek sunacağız” ifadelerini kullandı.

“Sizler DPÜ markasını yükselteceksiniz”

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal,” Sizleri tebrik ediyorum. Genç yaşta böyle büyük hedefler koydunuz. Umarım daha da ileriye gidersiniz. Yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Daha çok öğrencimiz bilim üreten, teknoloji üreten topluluklarımıza katılacaklar. DPÜ markasına değer katacak ve yükselteceksiniz, buna yürekten inanıyorum. Gerek şahsım gerek çalışma arkadaşlarım, üniversitemizin tüm kaynaklarıyla birlikte yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çok merak ediyor ve heyecan duyuyorum. Her birinize çalışma alanlarınızda başarılar diliyorum” dedi.

“Teknofest takımlarımıza ek destek paketi sunuyoruz”

Teknofest’e hazırlanan takımlar için bir destek paketinin hayata geçeceğini ifade eden Prof. Dr. Hasan Göçmez,” Siz değerli öğrencilerimizin çalışmaları ve geleceğe yönelik projeleri çok ama çok kıymetli. Hatta bu projelerimizden birkaç tanesini kuluçka merkezimize aktarabilirsek çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Sizin yürüttüğünüz çalışmalarla ilgili yeni bir destek paketi hazırladık. DPÜ Bilimsel Araştırma Projeleri’nin Hızlı Destek programı kapsamında projelerinize 30 bin TL’ye kadar destek sağlama yönünde bir karar aldık. Sürecin hayata geçmesi için projelerinize ilişkin belgeleri en kısa sürede koordinatörlüğümüze ulaştırmanızı sizlerden rica ediyoruz. Farklı konularda gereksinim duyduğunuz destekleri vermek için de sizlerden gelecek isteklere açığız. Sizlere her zaman kapımız açık. İstediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz” diye konuştu.

Toplantının son bölümünde takım temsilcileri, Prof. Dr. Göçmez’e çalışma koşulları ve gereksinimlerine ilişkin isteklerini ilettiler.

Okumaya devam et

Kültür

Tarihi Pirinç Han restore edilecek

Yayınlanan

Vali Ali Çelik, Paşam Sultan Mahallesi’nde bulunan tarihi Pirinç Han’da incelemelerde bulunarak bilgiler aldı.

Vali Ali Çelik, Evliya Çelebi’nin bahsettiği 17 tarihi handan günümüze kalan Pirinç Han’ın Kütahya’ya kazandırılması için çalışmalara başlandığını söyledi.

Vali Çelik, yüzde 95’inin Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan tarihi hanın şahıslara ait hisselerindeki mülkiyet sorunlarının giderildikten sonra hızlı bir şekilde proje hazırlanacağını kaydetti.

Pirinç Han’ın ardından Melek Girmez Sokak’ta incelemelerde bulunan Vali Çelik, Kütahya Belediyesi tarafından hazırlanan cephe düzenleme projesi hakkında bilgiler aldı.

Samanpazarı’ndaki esnafı da ziyaret eden Vali Çelik, işleri hakkında bilgiler alarak hayırlı ve bol kazançlar diledi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ Mühendislik Fakültesinden Uluslararası proje başarısı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Maden Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Oktay Şahbaz’ın geliştirdiği ’Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining’ konulu proje Avrupa Birliği’nden fon almaya hak kazandı.

Madenlerde arama kurtarma eğitiminin standartlaştırılması ve dijitalleştirilmesini amaçlayan “Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining” konulu proje, Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programının yaptığı değerlendirme sonucunda Mesleki Eğitim alanından fon elde etti. Avrupa’da madencilik için bu alanda alınan ilk projelerden biri olma özelliğindeki çalışmada, Portekiz’den Porto Üniversitesi, İtalya’dan Salerno Üniversitesi, Polonya’dan AGH Üniversitesi ve Balıkesir’den Madencilik Lisesi de ortaklar arasında yer alıyor. 30 ay sürecek proje önemli ayrıntılara sahip.

Projeyle ilgili Mühendislik Fakültesinden yapılan açıklamada, “ Öncelikle arama kurtarmada çalışacakların bilgi düzeyleri ve gereksinimleri ilk defa mühendisliğin yanında, psikoloji, sosyoloji ve eğitim bilimleri yaklaşımları da kullanılarak belirlenecek ve sistematik bir şekilde arama kurtarma eğitim programı geliştirilecek. Faaliyet öncesi ve sonrasında uygulanacak “Mental Sağlık Koruma Yaklaşımları Kitapçığı” ile “Yeni Teknoloji VR-CAVE Simülatörünün Geliştirilmesi” ise proje için önemli çıktılar olacak. Böylece arama kurtarma alanında çalışacak, katkı sunacak kişilere pedagoji ve teknoloji kullanılarak ileri düzeyde eğitimler verilme olanakları sağlanacak” denildi.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Oktay Şahbaz, yaptığı açıklamada fikre destek olan Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkür etti.

Prof. Dr. Oktay Şahbaz, “ Üniversitemiz, ülkemiz ve Avrupa için fayda üretmek adına çalışmalara devam edeceğiz. Ayrıca proje, arama kurtarma eğitimi alanında Kütahya Dumlupınar Üniversitesini bir cazibe merkezi yapmak için potansiyel oluşturmaktadır” dedi.

“ İlgili kurumların desteğiyle daha da büyüyecek bir proje”

Şahbaz, “Bu hedefimiz tüm kurumların katkılarıyla gerçekleştirilebilecektir. Proje kapsamında üniversitemizin Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ AFAMER) Müdürü Prof. Dr. Hakan Aykul ilgili mercilerle görüşmeye başlayarak projenin etkisini artırmada önemli bir işlevi yerine getirmiştir. Bu etki herkesin desteğiyle genişleyecektir” diye konuştu.

“Çalışmaların meyvesini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel,” Bir süredir Avrupa Birliği Fonlarından yararlanmak ve bunları ülkemiz adına katkıya dönüştürmek için yaptığımız çalışmaların meyvesini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası projeler için çalışmaya devam edeceğiz ve bu minvalde çalışacaklara da daha önceden olduğu gibi şimdi de kapılarımız açık. Ülkemiz AB fonlarından yararlanmak için ciddi bütçeler yatırdı. Bizlere düşen ise doğru projelerle yatırılandan fazlasını geri almak olmalı” dedi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık Atatürk İlkokulunda “Film Günü” etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Atatürk İlkokulu’nda ingilizce dersinde “Film Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

2-B sınıfı öğrencileri İngilizce dersindeki “Film Günü” etkinliğinde Yukarıya Bak (Up) adlı animasyon filmi orijinal dilde Türkçe altyazılı olarak seyrettiler.

Okul Müdürü İsmail Değirmenci, “Film Günü” etkinliğinde öğrencilerin patlamış mısır ve sağlıklı içerikleriyle birlikte eğlenceli, kahkaha ve duygu dolu bir günü geride bırakırken, bir yandan da listening (dinleme) ve pronunciation (teleffuz) bilgilerini geliştirdiklerini söyledi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Halıcılık kursu gelir kapısı olacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Ada Mahallesi’nde açılacak olan halıcılık kursu kadınlar için gelir kapısı olacak.

Tavşanlı Kayı Boyu Ertuğrul Gazi Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Durkun, halıcılık kursu ve dernek faaliyetlerinden bahsederken şunları söyledi, Biz 2019 yılında derneğimizi kurduk. Türk kültürünü örf adetlerini tanıtmak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için bu derneğimizi kurduk. 2019 yılında Şaban Dede Mesire alanında Yörük Türkmen şöleni yaptık. Katılımın yüksek olduğu görkemli bir şölen oldu.

Biz bu tür etkinlikleri devam ettirmek için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bu günlerde Kaymakam beyefendi sağolsun öncülük yaptı. Halk Eğitim ve İş Kur ile birlikte ortak bir proje geliştirdik. Halı dokuma kursu projemiz için kayıtlar başladı. Bu kurs ile ev hanımlarımız hem ev ekonomisine katkı sağlayacak hem de Türk Kültürünü bu vesile ile yaşatmış olacağız. Ayrıca bayanların bu kurs sonrasında kendi işlerinin sahibi olabileceklerdir.

Halıcılık kursu için bu kursu daha önceden görmüş olanlar ve öğrenmek isteyenler Ada mahallesi muhtarlığına veya Halk Eğitim Merkezine başvurabilirler

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı MYO’da sınavlar öncesi moral, motivasyon konseri

Yayınlanan

Tavşanlı Meslek Yüksekokulu tarafından sınavlar öncesi moral, motivasyon konseri gerçekleştirildi.

Belediye Kültür Sarayındaki etkinlik saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasının ardından Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik’in ve öğrenci temsilcisi Meryem Doğan’ın konuşması ile başladı. Etkinliğin devamında Tavşanlı Kültür Derneğinin düzenlediği Tavşanlı temalı yarışmada “Yaşadığım Şehir” adlı şiirle birincilik ödülü alan Tavşanlı’nın tanınmış şairlerinden Halil Oral yöresel türküler ve şiirler okudu. Daha sonra Tavşanlı MYO öğrencilerinden oluşan müzik grubunun söylediği parçalar ile öğrencilere eğlenceli anlar yaşattı.

Meslek Yüksekokulu Müdürü İsmet Çelik gecenin sonunda yaptığı açıklamada, “Etkinliğimize katkı sağlayan Kültür Bakanlığı halk şairimiz Halil Oral’a, Meslek Yüksekokulumuzda sosyal, kültürel faaliyetlerin eş güdümünü sağlayan Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Nur Hoşgör’e, Öğr. Gör. Mustafa Çağrı Demir’e ve müzik grubunda görev alan öğrencilerimiz Salih Bakar, İlyas Bertan Kara, Fatma Nur Kahraman, Umut Hakan Uysal, Ahmet Can Sayla, Berke Onaran, Kubilay Gündüz, Süleyman Uğurlu’ya katkılarından dolayı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu olarak teşekkür ederiz” dedi.

Etkinlik Tavşanlı MYO öğrencilerinin okul kadrosu ile beraber şarkı söylemesiyle sona erdi

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, DPÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği söyleşide 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği’ni tanıttılar.

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen DPÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Gülsen Özdemir’in sunuculuğunu üstlendiği ve Rektör Kazım Uysal ile Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’ün konuk olduğu yayında ilk sözü alan Prof. Dr. Ersan Öz, “Proje pazarı nedir? Ne tür projelerle katılım sağlanabilir” sorusuna şu yanıtı verdi, “Buraya katılan veya yayını daha sonra izleyecek öğrenci kardeşlerimize proje pazarımız başta olmak üzere bu tür proje girişimciliği yarışmalarına katılmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Proje pazarımız tüm Türkiye’den başvuru alacağımız ilk defa gerçekleştirilen çok büyük bir organizasyon. Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal bu konuda bizi her türlü destekliyor. Üç ayrı kategoride ortaokul, lise öğrencilerimizi, gerek üniversite öğrencilerimizi, gerek şehrimizdeki Ar-Ge ve Tasarım merkezlerini otomasyon, yazılım, maden, sağlık, nanoteknoloji, kimya gibi birçok dalda proje başvurularını alacağız. Bunları değerlendirip para ödülü vereceğiz. Bazılarına Teknokentimizde yer vereceğiz” dedi.

“Gençlerin projelerine ihtiyacımız var”

Gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Rektör Kazım Uysal,” Uzun bir pandemi sürecinden sonra öğrenci başkanımızı seçtik ve öğrenci merkezli bir üniversite olduk. Prof. Dr. Ersan Öz hocamızı da tebrik ediyorum. Ersan Hocamız da Teknokent’te büyük bir ivme yakaladı. Teknokentimiz şu an çok verimli hâle geldi ve doldu.

Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği gibi bir etkinliğe imza atması tebrike şayandır. Proje Pazarı’nın şimdiye kadar yapılmaması eksikliktir. Bütün dünya bilgiyi ve teknoloji üretebiliyorsa öne geçebiliyor. Gençlerden istifade edebiliyorsa öne geçiyor. İşte bu anlayışla hem teknokentimiz hem de bizler el ele verdik ve Kütahya’da bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Bundan amacımız şu, tüm gençlerimiz proje düşünsünler. Memleketin, üniversitemizin, Kütahya’nın problemlerine çözüm üretsinler. Milletimin öne geçmesi, milletimizin yücelmesi için gençlere, gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyacımız var” dedi.

“Proje Dumlupınar zaferinin 100. yılına denk geliyor”

Proje Pazarı’nın DPÜ’ye ne gibi katkıları olacağı sorusuna değinen Kazım Uysal “Üniversitemizin uluslararası bir üniversite olmasını hayal ettik. Bunun için çalışıyoruz. Şu anda 84 ülkeden, 7 bini aşkın uluslararası öğrencimiz var. Biz istiyoruz ki, hem ülkemizin hem de dünyanın gençlik merkezi hem de uluslararası üniversitesi olsun. Proje Pazarı fikri de buradan doğdu.

Üniversitemizi bir marka yapmak, hem ülkemize hem dünyaya duyurmak istiyoruz. Üniversitemizi problem çözücü, gençlerin fikirlerine önem veren bir anlayışın olduğunu ifade etmek için Proje Pazarı etkinliği yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yani 2022, üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin de 100 yılı. Dolayısıyla Proje Pazarı’nı aynı zamanda zafer adını verdiğimiz bilim şenliğiyle yapıp hem Kütahya’ya hem de üniversitemize farkındalık oluşturacağız” ifadelerine yer verdi.

“Proje pazarında herkes kazanacak”

Başkan Gülsen Özdemir’in “Proje pazarında bizi neler bekliyor” sorusuna ilk yanıtı veren Prof. Dr. Öz, “Gençlerimiz, girişimci bir gençlik olma yönünde önemli bir adım atmış olacaklar. Teknokente proje başvurusunda bulunanlar, 18-24-36 aylık süreçlerde projelerini bitiriyorlar ve daha bitmeden yenisini hazırlıyorlar. Bir proje hazırlayan gençliğin artık projesiz bir hayatı olmuyor. Buradan bir vizyon da bir elde edecek, gelir de elde edecek, ülke ekonomisine katkıda da bulunacak ve ödüller de kazanacak. Hiç para ödülü alamayana da Kuluçka Merkezimizde yer vereceğiz. Projesini burada geliştiriyor olacak. Gençlerimiz bu yaşlarda böyle projelerde bulunurlarsa duruşları olur, gelirleri olur, tanınırlığı ve marka değeri olur. Tüm öğrencilerimizi proje pazarımıza bekliyoruz. Proje başvurusunu ister yazılı olarak, isterlerse yazılı ve prototipiyle de yapabilecekler” dedi.

Öz’ün ardından söze devam eden Rektör Uysal, “Tüm çalışma arkadaşlarım ve tüm öğrencilerim benim hayallerimi gerçekleştirdikleri için, benim gerçekleştirmek istediklerime hizmet ettikleri için herkese teşekkür borçluyum. Güzel işler yapanın, milletimiz için memleketimiz için en ufak katkıda bulunanın yanındayız destekçisiyiz. 2022 bizim yılımız. Kurtuluşun şehri olan Kütahya’da Meydan Muharebesinin kazanıldığı, düşmanın toprağımızdan gönderildiği 100. yılı. Bundan dolayı sadece üniversitemiz değil Kütahya’daki ve çevremizdeki illerle birlikte 2022 yılını anlamlı ve coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bu zafer artık bizim ‘Anadolu’dan gitmiyoruz’ mesajını tüm dünyaya ilettiğimiz zaferdir. İnşallah 2022 yılını bu manaları yükleyerek yaşamak istiyoruz. Ayrıca üniversitemizin de 30. yılı. Bundan dolayı iki anlamı bir araya getirdik ve bizi motive eden, bayram havasında geçireceğimiz 2022 yılı çıktı. Hem Proje Pazarı’na, hem Bilim Şenliği’ne destek verecek olan tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Prof. Dr. Uysal ve Prof. Dr. Öz’den çağrı”

Son olarak katılımcılara çağrıda bulunan Prof. Dr. Kazım Uysal, “Sevgili gençler, gelin hep beraber el ele verelim, milletimizin problemlerini çözmeye aday olalım, bunun için çalışalım, emin olun her biriniz bir millet kıymetinde olursunuz. ‘Haydi bismillah’ diyorum” dedi.

Uysal’ın ardından katılımcılara seslenen Prof. Dr. Öz ise sözlerini, “Arkadaşlarımızı Proje Pazarı’na davet ediyorum. Gençlerimizi, şehirde pozitif algıya sahip olan teknokentimize davet ediyorum. Proje nasıl yapılıyor, laboratuvarlarında mutfağında görsünler. 1 Nisan’a kadar önemli fikirler bize başvuru yapacaklar. Ödül almakla kalmayıp bundan sonra proje aleminde adlarından sıklıkla bahsettirip ülkemiz için faydalı hâle gelecektir. Gençlerimizin geleceğinin bizden çok daha güzel olacağına yürekten inanıyorum. Ben de ‘Haydi bismillah’ diyor tüm gençlerimize sevgimizi muhabbetimizi gönderiyoruz” ifadeleriyle tamamladı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Doğada bulduğu ağaç köklerini bu hale getiriyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan Ramazan Yılmaz, yaklaşık 40 yıldan bu yana ağaç kökleri ve atılmış, kurumuş ağaçlardan oymacılık sanatı ile ahşap bardak, kaşık, pişirgeç veya oklava haline dönüştürüyor.

Doğada atık halde bulunan ağaç köklerini toplayan 62 yaşındaki Ramazan Yılmaz, “Yaklaşık 40 yıldır ben bunları hobi olarak başladım ve devam ediyorum. Kendi kendime öğrendim ve geliştirdim. Bu bölgede benim gibi ahşap oymacılığı yapan görmüyorum. Doğada dolaşıyorum ve kurumuş ağaç köklerinden buluyorum ve onları faydalı olacak ürünler haline getiriyorum. Sahil şehrinde, örneğin kesilmiş ve atılmış palmiye ağacı buldum. O ağaçtan su tası yaptım. Kesinlikle yaş ağaç kesmem. Madenlerde çalıştım, inşaatlarda ve kahvehanelerde çalıştım, şimdi bu işlerle vakit geçiriyorum” dedi.

Yılmaz, ağaç köklerinden yaptığı eserleri sergileyerek halkın beğenisine de sunmak istediğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Köydeki 100 yıllık eski evler dimdik ayakta

Yayınlanan

Yüzde 80’ni eski ahşap evlerden oluşan Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Tokul köyünde 80-100 yıllık eski evlerin bakımlı halleri ve dimdik ayakta oluşları dikkatlerden kaçmıyor.

532 nüfuslu köyde bulunan 110 haneden yüzde 80’ninin eski ahşap evlerden oluştuğunu söyleyen Tokul köyü Muhtarı Ahmet Yavuzer, ”Köyümüzde eskiden ağaç işleri ile uğraşan usta çoktu. Ev sahipleri yaklaşık 80-100 yıllık olan ahşap evlerin bakımlarını ihmal etmediler ve bugüne kadar dimdik ayakta durmasını sağladılar. Eski evlere meraklı olan kişiler bu evleri görmek için köyümüzü ziyaret ediyorlar” dedi.

Sosyal medya hesabından Tokul köyü ilgili görüşlerini açıklayan Kütahyalı emekli esnaf Mehmet Yeşil, “Bu köy eskiden ağaç işleri ile meşhurdu. Hamur teknesi, düven, çam bardak ve tırmık gibi ziraat aletleri bu köyde yapılırdı. Bu köyde o işleri yapan ustalardan kimse kalmamış. Zanaat ölmüş, ama ahşap evlerin pek çoğu dimdik ayakta duruyor. Bu evleri görünce çok sevindim” ifadelerine yer verdi.

Okumaya devam et

Kültür

Sakarya Zaferinin 100. Yılı anısına bando konseri

Yayınlanan

Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Bando Takımı, Sakarya Meydan Savaşı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde konser verdi.

Sakarya Meydan Savaşı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki Amfi-2’de düzenlenen konsere Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Anadolu Yarenleri ve Seymenleri Simav’da buluştu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde köklü bir geleneği devam ettiren sarı ve mor zeybekler yareni, Anadolu’da faaliyet gösteren yiğitlik kuruluşlarını misafir etti.

Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yaren evinde gerçekleştirilen etkinliğe, Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaren Dernekleri Federasyonu’nun Genel Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Güdük, Ankara Seymen Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Türk Halk Bilimleri Topluluğu Başkanı Can Baytok, Çankırı Yaren Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Deneci, Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı ve Yaren Çavuşu Ahmet Nayan, Çankırı Ahi Yaren Meclisi Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fuat Arık, Ankara Seymen Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Arslan, Gürcen Maden, Türkiye solo halk dansları birincisi Kütahyalı Yusuf Türkel, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Büyük Yaren Başı Rıza Mert, Köşe İhtiyarı Şükrü Hakan Kalaycık, yarenler ve zeybekler ile sazendeler katıldı.

Anadolu yarenlerinin gösterileri ve yöresel yemeklerin ikram edildiği etkinlikte bir konuşma yapan Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Büyük Yaren Başı Rıza Mert, “Bugün yarenimiz için çok özel bir gün. Anadolu’nun yaren temsilcileri aramızda misafir olarak bulunmaktadırlar. Misafirlerimizle, 2022 yılı içerisinde Türkiye genelinde yapılacak etkinliklerin ve organizasyonların detaylarını görüştük. Bu projemiz 2022 yılının Ağustos ayında Çankırı’da başlayacak. Yaktığımız ateşle Ankara’ya gelinecek, Ankara’da kuruluş ve kurtuluşun başkenti olan Afyon, Kütahya ve son olarak 4 Eylül 2022’de Simav’da sonlandırılacak. Bizler Simav sarı ve mor zeybekler yareni olarak, atalarımızdan devir aldığımız mirasımızı gelecek nesillerimize kendi kültürümüzü, geleneklerimizi, sazımızı, sözümüzü değişikliğe uğratmadan teslim etmek istiyoruz” dedi.

Ankara Seymen Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Anadolu’daki Seymenler, yarenler, zeybekler, efeler, serenler, dadaşlar ve Anadolu’nun tüm yiğitlik kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaren Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, kuruluştan kurtuluşa doğru devam eden, istiklalden istikbale yürüyen bir zafer yolculuğu yapmak için yola çıktıklarını belirtti. Absarılıoğlu, “Atatürk’ün ordularına İstiklal Harbi’nde mermi taşıyan Şerife Bacıların, Kara Fatma’ların çıktığı yolculuktan bu güne kadar ulaşan bir süreci takip etmeyi istedik. 23 Ağustos’ta Atatürk’ün Çankırı’ya geldiği o kutlu günden başlayıp, oradan bayraklarımızı alalım hep birlikte Anıtkabir’de Ankara Seymenleri, Afyon Sandıklı Yarenleri, Çankırı Yarenleri ve Kütahya-Simav Yarenleriyle buluşup Aslanlı Yol’dan bir yürüyüşle bayraklarımızı 30 Ağustos’ta Kütahya’ya taşıyalım. Kütahya’nın kurtuluşunu hep birlikte kutlayalım. 4 Eylül 2022 tarihinde Simav’ın kurtuluşunu kutlayalım, temsilcilerimizle 9 Eylül’de düşmanın denize döküldüğü İzmir’e giderek, bu zafer yolculuğunu hep birlikte taçlandıralım istiyoruz” diye konuştu.

Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Köşe İhtiyarı Şükrü Hakan Kalaycık, Konfederasyon’un Genel Başkanı ve üyelerini misafir ettiklerini ve bu toplantılara devam edeceklerini belirterek, yaren geleneğini en iyi bir şekilde gelecek nesillere aktarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti.

Katılımcılardan büyük bir beğeni toplayan Simav yaren geleneği ve ikramlardan sonra etkinlik Yusuf Türkel’in yöresel zeybek oyunuyla sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de Çizgide Ahenk ve Zarafet Hat Sergisi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından Hattat Mehmet Han Akan’ın Çizgide Ahenk ve Zarafet Hat Sergisi açıldı.

Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından Bedesten Fuaye Alanı’nda kurulan serginin açılışına Hattat Mehmet Han Akan’ın yanı sıra Kütahya Vali Vekili Dr. Halil İbrahim Ertekin, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Türk Dünyası Araştırma Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Serginin açılışında ilk sözü alan Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar, “Tarih boyunca yedi düvele karşı mücadele etmiş olan Türk milleti son zamanlarda dış kaynaklı bazı faaliyetlerle yüzleşmek durumunda kaldı ve üstü kapalı bir savaş yapıyor.

Allah’ın izniyle bu mücadeleyi kazanacağız. Galibiyet ise sabır, gayret ve çalışmanın sonucunda gelecektir. Bugün sabır, gayret ve çalışmanın sonucunun nasıl harikulade olabileceğinin ispati üstat Hattat Mehmet Han Akan’ın eserlerine bakarak buna bir ölçüde şahit olacağız. Topluluk danışmanı olarak topluluğumuzun organizasyonunda eserleriyle bizleri buluşturan Mehmet Han Akan’a, sergiye ev sahipliği yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal’a ve destekleri için Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal’a teşekkür ediyorum” dedi.

Hat sanatının geleneksel sanatlar içerisinde ruha ve göze en çok hitap eden sanatlardan bir tanesi olduğuna vurgu yapan Hattat Mehmet Han Akan, ” Bu noktada bugün 55-60 eserle huzurlarınızdayım. İslamiyet’in ilk yıllarında vahyin yazılması gerektiğinden hattın önemi ortaya çıkmıştır. Yazılacak vahiy güzel yazılmalıydı. Hat sanatı Mekke’de başlayıp akabinde Medine, Şam, Kahire, İstanbul’a uzanmıştır. Bu eserler sizleri ilahi, tasavvufi ve mesnevi bir yolculuğa çıkaracağız. Sergimizin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” diye konuştu.

“Ecdadımız inandığı değerleri kalemle yaşatmıştır”

Yaptığı konuşmada sergiye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Kazım Uysal, “ Hat sanatı bizim medeniyetimizin, kültürümüzün ana sanat dallarından bir tanesidir. Ecdadımız inandığı değerleri yaşamış ve kalemiyle yaşatmıştır. Sergiyi gezerken Bismillah ile başlıyor ve yine mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’le, Hadis-i Şeriflerle devam ediyor. Bizim ecdadımız dünyanın en sıkıntılı olan bu coğrafyasında yüzyıllarca yaşamış, yaşıyoruz ve yaşayacağız. İşte bu o Bismillahtaki sırdır. Ne zaman Allah adına iş yaparsak o zaman medeniyetimiz yükselecek ve bütün dünyaya meydan okuyacağız. Bugün dünyada eğer kabalık varsa, kan varsa, gözyaşı varsa, savaşlar varsa emin olun bu kültürden medeniyetten uzaklaştığımızdan dolayıdır. Ben iştirak ettiğiniz için teşekkür ediyor, serginin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Tarihi cami 45 yıl sonra yenilendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde, 181 yıllık tarihi caminin 45 yıl sonra restore ettirilerek ibadete açıldığı bildirildi.

Yalnızsaray Mahallesi’nde 1840 yılında yapılan ve 1976 yılında ibadete kapatılan Eski Cami’nin restorasyonu tamamlanarak Kaymakam Özgür Pelvan ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından hizmete açıldı.

Yapılış amacına uygun şekilde restore edilen tarihi cami Diyanet Okuma Salonu olarak da faaliyet gösterecek.

İbadete kapatıldıktan 45 yıl sonra açılışı yapılan tarihi camide ilk namaz, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından kıldırıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Ortaokulda TÜBİTAK 4006 proje sergisi

Yayınlanan

Kütahya Fuat Paşa Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 proje sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Açılışını İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rıdvan Acar’ın yaptığı 18 projenin yer aldığı sergide öğrenciler projeleriyle ilgili bilgi verdiler. Şube Müdürü Rıdvan Acar, projeleri ayrı ayrı inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı. Acar, öğrencileri tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Okumaya devam et

Kültür

Geleceğin ressamlarından sergi

Yayınlanan

Kütahya’da ressam Sebahat Sarıoğlu’nun öğrencileri, kurs süresinde yaptıkları tabloları vatandaşların beğenisine sundu.

Sarıoğlu’nun öğrencileri Ayşe Zengin, Zehra Ecrin Çekinmez, Beyzanur Atış, Selen Kaya, Mevlüt Çorbacı, Melisa Ayşe Yıldız, İpek Zeynep Erguz, Beren Türkoğlu, Erva Rümeysa Sağır, Kayra Çiçek Eraslan, Fatih Yiğit Yeşil, Elif Günhan, Irmak Beyza Çakmak ve Zeynep Günhan’ın yaptığı yağlı boya tablolar ilgi gördü.

Geleceğin ressamlarının sertifikaları, sergiye katılan protokol mensuplarınca takdim edildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritası çıkarıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritasının belirlendiği bildirildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, kazı çalışmaları tamamlanan Penkalas Çayı’nın rıhtım duvarları ile tarihi konaklarda restorasyon çalışmalarına başlanacağını, anıtsal kapı ve antik tiyatronun ayağa kaldırılmasına odaklanılacağını söyledi.

UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve antik dünyanın ilklerine ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına havaların soğuması nedeniyle ara verilecek. Kazı ve restorasyon çalışmaları 1 Nisan 2022 tarihinde yeniden başlayacak.

Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nin 2022 yılı yol haritası Vali Ali Çelik başkanlığında düzenlenen toplantıda istişare edildi.

Dumlupınar Üniversitesi ile Kütahya Müze Müdürlüğünce yürütülen kazı çalışmalarında gelinen son durumu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun anlattı. Vali Ali Çelik’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Coşkun, 2021 yılı kazı sezonunun verimli geçtiğini ve başarıyla tamamlandığını söyledi.

Coşkun, ara verilen sürede kazılardan çıkarılan eser ve buluntuların envanter çalışmalarının yapılacağını belirtti.

2021 yılında yapılan çalışmaların Aizanoi Antik Kenti’ne kattığı değere dikkat çeken Vali Çelik, emeği geçenlere teşekkür etti.

2022 yılında da aynı hassasiyet ve titizlikle çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizen Vali Çelik, kazı çalışmaları tamamlanan Penkalas Çayı’nın rıhtım duvarları ile tarihi konakların restorasyon çalışmalarına başlanacağını, anıtsal kapı ve antik tiyatronun ayağa kaldırılmasına odaklanılacağını ifade etti.

Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Müze Müdür Vekili Seher Duğan ile Valilik Avrupa Birliği birimi yetkilileri katıldı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Öğretmenler korosundan muhteşem konser

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında ilçede görev yapan farklı branştaki öğretmenler korosu, Belediye Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Simav Fen Lisesi Müdürlüğü tarafından organize edilen konsere Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şef Nurgül Demir yönetimindeki farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin, amatör bir ruhla başlayan Türk Halk Müziği çalışmaları sahnede coşkulu anlar yaşattı.

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, öğretmenlik mesleğinin para değil bir ruh işi olduğunu belirtti. Şirikçi, “Öğretmen sadece bir memur değildir. Genç ruhları, kendine özgü kabiliyetleriyle ilmek ilmek işleyen bir sanatkardır. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. 24 kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum. Konserin hazırlanmasında emeği geçen meslektaşlarımı tebrik ederim” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ GSF öğrencilerinden uluslararası başarı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’Kadına Yönelik Şiddete Bir Adım da Sen At’ konulu Uluslararası Afiş Tasarımı yarışmasında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ile Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı öğrencileri 11 ödül ile önemli bir başarı elde etti.

Konuyla ilgili Güzel Sanatlar Fakültesinden yapılan açıklamada,” Uluslararası düzeyde tanınırlığı olan ve tasarım güçleriyle kendisini kabul ettirmiş yarışma jürisinin 8’i dünyanın farklı ülkelerinden diğer üçü ise Türkiye’nin farklı Üniversite ve STK temsilcilerinden oluştu. Üç kategoride düzenlenen ve dünyanın her kıtasından katılımın olduğu, 108 ülkeden profesyonel, akademisyen her düzeyde öğrenim gören öğrenci olmak üzere toplamda 4 bin 365 eserin katıldığı, afiş kategorisinde ise bin 807 afiş tasarımının yarıştığı yarışmada halen fakültemizde öğrenim gören 5, Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı öğrencilerimizden 3, mezun olarak da 3 olmak üzere toplamda 11 öğrencimizin afişleri ilk yüz afiş tasarımı içerisinde yer aldı. Deniz Babilik, Zahide Şahin Kubat, Mustafa Semih Saraoğlu, Bahattin Güleç (2 adet tasarımı ile), Elif Sude Yılmaz, Çağla Ünal (2 adet tasarımı ile), Ayas Boran, Cafer Tayyar Güler, Merve Durukal, Aysel Safaraliyeva, Şeyma Bütün adlı öğrencilerimizin tasarımları finalist oldu.

Bin 807 afiş tasarımı arasından ilk 100 içerisine öğrencilerimizin tasarımının kabul edilmiş olmasını çok anlamlı buluyoruz. Söz konusu tasarımlar, Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım 2022 tarihinde sergilenecek olup öğrencilerimizin tasarımları uluslararası alanda böylesi anlamlı bir yarışmada başarı elde etmesini, üniversitemizde verilen eğitimin bir yansıması olarak kabul ediyoruz. Verilen eğitimin sadece teoride kalmadığını, bilginin gerçek yaşamın sorunlarının çözümü için gösterilen çabalara transfer edilebildiğini, aynı zamanda elde edilen bilgilerin uluslararası alanda kabul edilebilir olduğu gösteren bu yarışma, Fakültemizin Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne olan güveni bir kat daha artırmış oldu. Söz konusu yarışmada başarı elde eden afiş tasarımları grafreedesign.org sitesinden izlenebilir. Elde edilen bu başarıdan ötürü Dekanımız ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanımız Prof. Dr. Levent Mercin, başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğrencilerini yarışmaya teşvik eden öğretim elemanlarına teşekkür etti” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Kültür

Bosna Hersek’te Kütahya rüzgarı

Yayınlanan

Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği (BDYD) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Buluşması düzenlendi. Etkinlikte Kütahya standı katılımcıların ilgisini çekti.

Saraybosna’da düzenlenen kültür buluşmasına Kütahya Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci ve beraberinde Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Çini Sanatçısı Emine Arabacı, Çini Ustası Mehmet Yıldırım ile birlikte Bosna Hersek’te, Kütahya çini sanatını ve kültürünü tanıttılar.

Kütahya Belediyesi standı, Balkanlar Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sinan Balkaya ve katılımcıların ilgisini çekerken, çini ve çark ustaların sergilediği canlı atölye çalışmaları Saraybosnalı yetkililerin de dikkatinden kaçmadı.

Kültür Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci Saray Bosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i ziyaret ederek, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın selamlarını iletti. Müdür Zenci, Saray Bosna Belediye Başkanı Karic’e Kütahya’yı tanıtarak, çini tabak hediye etti.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’ni 2,5 ayda 9 bin 248 kişi ziyaret etti

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, dünyanın ilk borsası ile Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’ni 2,5 ayda 9 bin 248 kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Konuyla İlgili Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamada, Aizanoi Antik Kenti’nde devam eden kazılarda elde edilen buluntular ve tanıtım faaliyetlerinin kente olan ilgiyi artırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’nin ziyaretçi sayısının bir önceki yılın 2,5 aylık dönemine göre yüzde 47 artarak ziyaretçi sayısının 9 bin 248’e ulaştığına vurgu yapılan açıklamada,” Dumlupınar Üniversitesi ile Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında Aphrodite ve Dionysos heykellerinin baş kısmının bulunması, bin 800 yıllık kemik atölyesi ve dükkanlara ulaşılması gibi önemli buluntulara ulaşılması ve antik kentte yapılan tanıtım faaliyetleri bölgeye olan ilgiyi artırdı. Aizanoi Antik Kenti’ni 2020 yılı Eylül, Ekim, Kasım döneminde 6 bin 260 kişi ziyaret etti. 2021 yılında ise bu ziyaretçi sayısı bir önceki yılın Eylül, Ekim, Kasım dönemine göre yüzde 47 artarak 9 bin 248’e ulaştı “denildi.

“Hafta içi de uğrak yeri oldu”

Aizanoi Antik Kenti’nin hafta içi de uğrak yeri olduğu belirtilen açıklamada,” Hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğrayan Aizanoi Antik Kenti, hafta içi de çok sayıda ziyaretçi ağırlamaya başladı. İstanbul’dan gelen Esra Atakan, ilk kez ziyaret ettiği Aizanoi Antik Kenti’nden çok etkilendiğini söyledi. 20 yıl sonra eşi ve çocuğuyla ilk kez geldiğini ifade eden Atakan’ı eşi “Dünyada en güzel korunmuş Zeus Tapınağı, belki de en iyisi. Binlerce yıl önce Anadolu’da böyle devasa bir şehir yapılması çok güzel. Tiyatro ve stadyumda çalışmaların yapıldığını gördüm, bundan da ayrıca mutluluk duydum” dedi.

Yapılan çalışmalarla birlikte çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarılmasından mutluluk duyduğunu belirten Hakan Dursun, “İstanbul’dan geldik, ailece görelim istedik. İnsan burayı görünce o dönemlerde yaşamak istiyor. Sütunları nasıl diktiler, mermerleri nasıl işlediler onları düşünerek geziyorum. Yapılan çalışmalar güzel, birçok eser çıkarılmış daha çok korunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Çıktığı Türkiye turuna Aizanoi Antik Kenti ile devam eden Murat Aslan ise kentin çok iyi korunduğunu belirterek herkesin görmesi tavsiyesinde bulundu. Almanya Köln’den gelen Ömer Dursun ise “Ben böyle büyük olduğunu düşünmemiştim. Görünce şaşırdım” dedi.” İfadeleri yer aldı.

Aizanoi Antik Kenti’nin özelliklerinin de yer aldığı açıklamada,” Aizanoi Antik Kenti’nde dünyanın en iyi korunan Zeus Tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi ve dünyanın ilk borsa yapısı yer almaktadır. Bunların dışında şehirde pek çok değerli tarihi eser mevcuttur. Nekropoller, tarihi Roma köprüleri, Meter Steunne alanı gibi ilgi çeken yapı ve alanlardır. Aizanoi Antik Kenti; Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır” denildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR