Bizimle iletişime geçin

ASLANAPA

Tarihi cami 45 yıl sonra yenilendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde, 181 yıllık tarihi caminin 45 yıl sonra restore ettirilerek ibadete açıldığı bildirildi.

Yalnızsaray Mahallesi’nde 1840 yılında yapılan ve 1976 yılında ibadete kapatılan Eski Cami’nin restorasyonu tamamlanarak Kaymakam Özgür Pelvan ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından hizmete açıldı.

Yapılış amacına uygun şekilde restore edilen tarihi cami Diyanet Okuma Salonu olarak da faaliyet gösterecek.

İbadete kapatıldıktan 45 yıl sonra açılışı yapılan tarihi camide ilk namaz, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından kıldırıldı.

3. SAYFA

Aslanapa’da sağanak yağış sonrası oluşan sel ve dolu, ekili alanlarda zarara yol açtı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Göynükören köyünde etkili olan dolu ve sağanak yağış sonrası oluşan selde, ekili tarım arazileri zarar görürken, köy içindeki yolların parke taşları yerinden söküldü.

Göynükören köyünde hububat ekili alanların üçte birinin dolu ve selden zarar gördüğünü söyleyen Köy Muhtarı Tevfik Memiş, ”Köyümüzde etkili olan dolu ve sağanak yağış sonrası oluşan selde ekili alanlar sular altında kaldı. Sel beraberinde ekili alanlara mil getirdi. Yağan dolu hububatların başaklarına ve sebzelerin yapraklarına büyük zarar verdi. Sel köy içindeki yolların döşeme taşları yerinden söktü. Ayrıca 5-6 evin bodrum katını su bastı. Köylü olarak zararımız büyük. Yetkililerin bir an önce hasar tespit çalışmalarına başlamalarını istiyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da dolunun ürünlerdeki etkileri tespit ediliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede kısa süreli yağan dolunun ürünler üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla kontrollerin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Aslanapa ilçemizde kısa süreli yaşanan dolunun etkilerini tespit etmek ve çeşitli ürünlerin gelişimlerini takip etmek amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından kontroller yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da tarihi eser kaçakçılığı operasyonları

Yayınlanan

Kütahya Merkez ve Aslanapa ilçelerinde jandarmanın yaptığı operasyonlarda 1 adet el yazması Kuran-ı Kerim, Osmanlı döneminden kalma olduğu değerlendirilen 1 adet tarihi av tüfeği ve 1 adet gümüş sikke ele geçirildi. 5 şüpheli gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, Merkez ve Aslanapa ilçelerinde yapılan 2 ayrı operasyonda, 1 adet el yazması Kuran-ı Kerim, Osmanlı döneminden kalma olduğu değerlendirilen 1 adet tarihi av tüfeği, 1 adet gümüş sikke, 2 adet detektör, 3 adet yeraltı sinyal görüntüleme cihazı, 6 adet el detektörü, 1 adet kurusıkı tabanca ve çok sayıda kazı malzemesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan 5 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron ele geçirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde jandarmanın bir evde yaptığı aramada, 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron ve 10 kilogram kıyılmış tütün ele geçirildi.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ve Aslanapa İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde Aslanapa ilçesinde Ş.Ç. isimli şahsın evinde içi tütün doldurulmuş makaron hazırlayarak sattığı bilgisine ulaşıldı. Ekipler tarafından şüphelinin ikametinde yapılan aramada, 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron, 10 kilogram kıyılmış tütün, 480 adet kilitli poşet ve 12 adet tütün doldurma aparatı ele geçirildi.

Şüpheli şahıs hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da “Okulum Temiz” uygulaması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde “Okulum Temiz” uygulaması kapsamında okul bahçelerinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirildiği bildirildi.

Konuyla ilgili Aslanapa Kaymakamlığından yapılan açıklamada,” Bütün dünyayı etkisine altına alan Covıd-19 salgını döneminde temizliğin, çocuklarımızın ve bizlerin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Son dönemde bu farkındalığın arttırılması anlamında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan Okulum Temiz uygulamalarıyla da süreç devam etmiştir. Bu sürece katkı sağlamak adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yönetici ve personeliyle Aslanapa Ortaokulu ve Aslanapa İlkokulu idarecileri ve personeli okul bahçelerimizin temizliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla okul bahçesinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirmişlerdir. Bu sürece katkı sağlayan bütün İlçe Milli Eğitim camiamıza teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ilçeye bağlı Adaköyde büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama uygulaması yapıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da çiçek aşılaması devam ediyor

Yayınlanan

Koyun Keçi Çiçek hastalığının görüldüğü Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde koruma ve gözetim bölgesinde olan köylerde çiçek aşılama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili Aslanapa Kaymakamlığından yapılan açıklamada,” İlçemizde görülen Koyun Keçi Çiçek hastalığı nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerimiz tarafından koruma ve gözetim bölgesinde olan köylerimizde çiçek aşılaması tüm hızıyla devam etmektedir” denildi.

İlçede bir süre önce Koyun Keçi Çiçek hastalığı nedeniyle belediye canlı hayvan pazarı küçükbaş hayvan girişine kapatılmıştı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa Belediyesi’nden Sokak hayvanlarına yem ve mama desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde yoğun kar yağışı sonucu sokak hayvanları ve kuşların aç kalmaması için belirlenen noktalara belediye ekipleri tarafından mama ve buğday bırakıldı.

Belediye ekipleri, bir taraftan yol ve kaldırımlarda kar temizleme çalışması yaparken, bir taraftan da sokak hayvanlarının ve kuşların aç kalmaması için ilçede bulunan beslenme odaklarına kedi ve köpekler için mama, değişik alanlara ise kuşlar için buğday bıraktı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ekili alalarda fonolojik gözlem çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hububat ekili alanlarda fenolojik gözlem çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından hububat ekili alanlardaki fenolojik gözlem kontrollerinin aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

“Fenolojik gözlem nedir?”

İklim faktörlerinin etkisiyle bitki bünyesinde meydana gelen değişikliklerin ve dolayısıyla vejetasyon devresi içerisindeki belirli ve kritik dönemlerin tarihleri ile tespit edilmesi fenolojik gözlemler yardımıyla mümkün olmaktadır. Bu safhaların tespiti için yapılan gözlemlere de fenolojik rasatlar denir.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da okullara 1 günlük kar tatili

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde kar yağışı, buzlanma ve don olayları nedeniyle 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verildiği bildirildi.

Aslanapa Kaymakamlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Kar yağışı, yollarda meydana gelebilecek buzlanma ve don olayları nedeniyle ilçemizde 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretim faaliyetlerine 1 gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca ilçemizde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan memur ve diğer kamu görevlileri 1 gün süreyle idari izinli sayılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da Geleneksel Türk Okçuluğu kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu açıldığı bildirildi.

Öğrencilerden ve velilerden gelen talepler doğrultusunda Aslanapa Kapalı Spor Salonunda usta öğretici Merve Çelik nezaretinde açılan toplam 200 saatlik Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna 45 ilk ve ortaokul öğrencisi katıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, kurum tarafından temin edilen yay, ok, puta hedefi ve zihgirler aracılığı ile verilen , Geleneksel Türk Okçuluğu kursu sayesinde öğrencilerin, Geleneksel Türk okçuluğunun kültürünü, tarihini, ok ve yayın tanımını, kullanımını, ilk yardımını, atış tekniklerini öğreneceğini ve uygulayacaklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Köydeki 100 yıllık eski evler dimdik ayakta

Yayınlanan

Yüzde 80’ni eski ahşap evlerden oluşan Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Tokul köyünde 80-100 yıllık eski evlerin bakımlı halleri ve dimdik ayakta oluşları dikkatlerden kaçmıyor.

532 nüfuslu köyde bulunan 110 haneden yüzde 80’ninin eski ahşap evlerden oluştuğunu söyleyen Tokul köyü Muhtarı Ahmet Yavuzer, ”Köyümüzde eskiden ağaç işleri ile uğraşan usta çoktu. Ev sahipleri yaklaşık 80-100 yıllık olan ahşap evlerin bakımlarını ihmal etmediler ve bugüne kadar dimdik ayakta durmasını sağladılar. Eski evlere meraklı olan kişiler bu evleri görmek için köyümüzü ziyaret ediyorlar” dedi.

Sosyal medya hesabından Tokul köyü ilgili görüşlerini açıklayan Kütahyalı emekli esnaf Mehmet Yeşil, “Bu köy eskiden ağaç işleri ile meşhurdu. Hamur teknesi, düven, çam bardak ve tırmık gibi ziraat aletleri bu köyde yapılırdı. Bu köyde o işleri yapan ustalardan kimse kalmamış. Zanaat ölmüş, ama ahşap evlerin pek çoğu dimdik ayakta duruyor. Bu evleri görünce çok sevindim” ifadelerine yer verdi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa ve Çavdarhisar muhtarlarına Narkorehber eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesi muhtarlarına Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Narkorehber eğitimi verildiği bildirildi.

Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM Büro Amirliği görevlilerince Aslanapa Kültür Merkezinde Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesindeki muhtarlara yönelik 44 muhtara bilgilendirme yapılarak Narkorehber eğitimi verildi.

Ayrıca “Uyuma” uygulamasının tanıtımı yapılarak bilgilendirme faaliyeti yerine getirildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Jandarma ekipleri kaybolan 20 küçükbaş hayvanı drone desteğiyle buldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Bayramşah köyünde jandarma ekipleri kaybolan 20 küçükbaş hayvanı drone desteğiyle buldu.

Bayramşah köyünde hayvancılık yapan Ali Şirin, akşam saatlerinde Eskiabaş mevkiinde hayvan otlattığı esnada 20 küçükbaş hayvan sürüden ayrılarak kayboldu. Çoban Ali Şirin, İlçe Jandarma Komutanlığına başvurarak, 20 küçükbaş hayvanının kaybolduğunu bildirdi.

İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin sabah erken saatlerde drone destekli yaptıkları çalışma sonucunda, yönünü kaybeden hayvanlar yaklaşık 12 saat sonra yine Eskiabaş mevkiinde bulundu.

Hayvanlar jandarma tarafından sahibine teslim edilirken, Ali Şirin jandarma ekiplerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da çok amaçlı oyun alanı yapımına başlandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesindeki okul bahçesine yapılacak çok amaçlı oyun alanına beton atma çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Cumhuriyet Mahallesi, Çalköy Caddesinde bulunan Aslanapa İlk ve Ortaokul bahçesine “çok amaçlı oyun alanı” beton atma çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Gökhan Gürel çalışma ekiplerine çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da drenaj kanal çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde taşkın suların ilçedeki yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine zarar vermemesi için drenaj kanal çalışması yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Gökhan Gürel, “Kış aylarında karların erimesi ve şiddetli yağış sonrasında Yalnızsaray Mahallesi güzergahından gelen taşkın suların ilçemiz yerleşim alanlarına ve tarım arazilerine zarar vermemesi için drenaj kanal çalışması gerçekleştirilmiştir. Kanal çalışmasında emeği geçen DSİ Kütahya 34. Şube Müdürlüğümüze ve drenaj kanalın güzergahında bulunan arazi sahiplerine ilçemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da camiden 27 adet halı çalan 3 hırsız İzmir’de yakalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Pazarcık köyü camisinden 27 adet halının çalınması olayına karıştıkları belirlenen 3 zanlı İzmir’in Bergama ilçesinde yakalandı.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Suç Araştırma Timi ve Aslanapa İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan araştırmalar neticesinde, 5 gün önce Aslanapa ilçesi Pazarcık köyü camisinden 27 adet el dokuma halının çalınması olayına karışan araç tespit edildi.

Olayla ilgili olarak çevre iller Manisa, Denizli, Uşak ve İzmir JASAT birimlerine 45 plakalı beyaz renkli araç ile Kütahya’dan halı çalındığı konusunda bilgi verildi. Araştırmaların devamında İzmir ili Bergama İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından icra edilen yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında 3 şahsın davranışlarından şüphelenerek kimlik kontrolü yapıldı ve konu ile ilgili Kütahya İl Jandarma Komutanlığına bilgi verilerek şahıslar teşhis ettirildi. Araç içerisindeki şüpheliler F. Ç., Y.E. ve K.T. yakalanarak Bergama İlçe Jandarma Komutanlığında gözaltına alındı.

Olayla ilgili adli işlemler devam ediyor.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da sınırlı sulamayla çerezlik kabak üretimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde alternatif ürün denemeleri kapsamında ekilişi yapılan çerezlik kabakların hasadının yapıldığı bildirildi.

Pınarbaşı mahallesinde alternatif ürün denemeleri kapsamında Kamber Düğmez tarafından sınırlı sulamayla üretilen çerezlik kabakların hasadı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, sınırlı sulama imkanları çerçevesinde dekarda 80 kilogram ortalama verim değeri ile çerezlik kabak yetiştiriciliğinin ileride olabilecek muhtemel kuraklık durumlarında makul bir alternatif ürün olarak ürün yelpazelerinde yer alabileceğini gösterdiğini belirttiler.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Kütahya’da ‘En güzel kaz’ yarışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Ören köyünde düzenlenen ‘Kaz güzellik’ yarışması, renkli görüntülere sahne oldu.

Köy muhtarı Necmettin Dilsiz, 200 haneli Ören köyün tamamının yıllardır kaz üreticiliği yaparak geçimlerini sağladığını kaydetti.

Dilsiz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla ilk defa ‘En güzel kaz’ yarışması düzenlendiğini ifade etti.

Yarışmaya 20 üreticinin katıldığını belirten muhtar Dilsiz, “3 kişiden oluşan juri kazlara görünüm ve kilo olarak puan verdi. Yarışmama yatılan ve katılmayan tüm üreticilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Etkinliği katılan AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “Asırlardır geleneksel yöntemlerle yetiştirilen kaz ve geleneksel lezzetimiz kaz tiridi ile ünlü Aslanapa ilçemize bağlı Örenköy’de düzenlenen kaz güzellik yarışmasına katılmanın sevincini yaşıyorum. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz, İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezimizin katkılarıyla ilk kez böyle bir yarışma düzenleniyor. Tüm üreticilerimizi ve bu güzel organizasyonu tertiplenenleri canı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

Yarışmada görünüm ve kiloya göre verilen puanlar sonrası birinciliği Ayşe Ergün, ikinciliği Züleyha Kocakuşak ve üçüncülüğü de Emine Dilsiz’in yetiştirdiği kazlar elde etti.

Yarışmada, derece elde eden üreticilere kaz yemi ve madalya takdim edildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Mobil aşı ekipleri aralıksız çalışıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde mobil aşı ekipleri pazar yeri kahvehaneler ve tüm köylerde aşı çalışmalarına devam ediyor.
Aşı olmayan hiç kimse kalmayacak hedefiyle çalışmaların devam ettiğini belirten Aslanapa Kaymakamı Özgür Pelvan, ”Mobil aşı ekiplerimiz (Covid19) aşı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Köylerimizde, tarlada çalışan vatandaşlarımıza, pazar yerimizde hatta kahvehanelerde oturan vatandaşlarımıza aşı çalışması yapılıyor. Salgının hızını kesmenin aşı olmaktan geçtiğini çok iyi biliyoruz. Çalışmalarımız mobil ekiplerimiz tarafından en son kişi aşı olana kadar aralıksız devam edecek. Emeği geçen tüm sağlık personeline teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR