Bizimle iletişime geçin

HİSARCIK

Hisarcık’ta Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin hizmete girdiği bildirildi.

Yeşilhisar Mahallesinde inşaatı tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen Hüseyin Akbulut’un sahibi bulunduğu Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 230 metrekare kullanım alanına sahip.

Bir ayda 130 engelli bireye eğitim verecek olan rehabilitasyon merkezinde, Fizyoterapist, Rehber Öğretmen, Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı bulunuyor.

Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Hüseyin Akbulut, ücretsiz servis ve sağlık raporu hizmeti verilen rehabilitasyon merkezinde fiziki olarak bireysel destek, grup odası, fizyoterapist odası, oyun odası, müzik odası ve uygulama odası bulunduğunu, ayrıca fizik tedavi hizmeti sunulduğunu söyledi.

ÇEVRE

Karla kaplı yolu imece usulü ile açtılar

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Güldüren köylüleri kardan kapanan yollarını imece usulü açıp kumlama yaptılar.

Güldüren köyünde vatandaşlar, yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollarını Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait traktöre bağlı gelberi ile ulaşıma açıp, ardından ellerinde küreklerle kumlama yaptılar.

8 kilometrelik ilçeye bağlantı yollarının rampa olması yüzünden yoğun kar yağışında ulaşıma tamamen kapanma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken Güldüren Köyü Muhtarı Halil Arslan, “Yoğun kar yağışı sonrası ilçeye bağlantı yolumuzu açık tutabilmek amacıyla rampaların bulunduğu yaklaşık 2 kilometrelik yolda Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait traktörün küreme yapmasının ardından 25 gönüllü köylü ile birlikte yolda kumlama çalışması yaptık. Yol açma ve kumlama çalışmasına destek veren köyümüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ve gönüllü arkadaşlara teşekkür ediyorum. Her şeyi devletten beklememek lazım” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hisarcık’ta trafik kazası: 1 yaralı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde otomobilin gizli buzlanma nedeniyle takla atması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, Hisarcık-Emet çevreyolunun 1. Kilometresinde meydana geldi. Cihan G. idaresindeki 43 ACH 008 plakalı otomobil sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu araç takla attı. Kazada yaralanan sürücü Cihan G. ihbar üzerine olay yerine gelen ambulansla Emet Dr.Fazıl Doğan Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alındı.

Kaza sonucu araçta maddi hasar oluşurken, polis kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta öğretmenlere “e Twinning” konulu seminer

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde okul idarecileri ile gönüllü öğretmenlere e Twinning projeleri ile ilgili seminer verildi.

İlçede e Twinning projelerini merak eden ve proje yapmak isteyen öğretmenler ile idareciler için Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda seminer verildi.

3 yıldan beri e Twinning portalında aktif olarak çalışan hem ulusal hem Avrupa bazlı projeler yapan, yaptığı projelerden kalite etiketleri alan Dereköy Şehit Fatih Seven İlk-Orta Okulu Türkçe öğretmeni Habibe Doğruoğlu, verdiği seminerde katılımcılara, E Twinning nedir?, e Twinning School belgesi nasıl alınır?, bu portalın katkıları nelerdir?, proje nasıl yazılır?, oluşturulan bir proje nasıl ilerler bu aşamada neler yapılmalıdır? konularında bilgiler verdi.

Verdiği seminerden büyük mutluluk duyduğunu belirten Habibe Doğruoğlu, karşısında proje yapmaya istekli öğretmenleri gördüğü için heyecanlandığını söyledi.

e Twinning konusunda böyle bir seminere ihtiyaç duyduklarını belirten öğretmenler, seminerde faydalı bilgiler edindiklerini, uygulamalı olarak öğrenmenin çok verimli olduğunu belirttiler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık Belediyesi sokak hayvanlarını unutmadı

Yayınlanan

Hisarcık Belediyesi ilçede hakim olan yoğun kar yağışı ve hava sıcaklıklarının ani düşmesiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmadı.

Belediye Zabıta ekipleri hava sıcaklıklarının ani düşmesi ve ilçede devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle sokak hayvanlarının aç kalmaması için kolları sıvadı. Ekipler, sokak hayvanlarının kolaylıkla ulaşabileceği Etikent, TOKİ, Balık pazarı çevresi ile ara sokaklara kuru mama bıraktı.

Sokak hayvanlarının masum ve dilsiz varlıklar olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Fatih Çalışkan,” Hayvan sevgisi, yüce dinimizin ve kültürümüzün gereğidir. Belediye ekiplerimiz soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulmakta güçlük çeken can dostlarımız için ilçemizin dört bir yanına kuru mama bırakmaktadır. Ayrıca bazı vatandaşlarımızın da aynı şekilde duyarlılık göstererek sokak canlılarımıza sahip çıkıp onları bu zor dönemde beslemeleri bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta “Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği” kursu

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Güldüren köyünde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği kursu açıldığı bildirildi.

Güldüren ilkokulu binasında açılan 40 saatlik Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği kursuna 21 kişi katıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler Cihan Şen ve Muhammet Güneş ile Veteriner Sağlık Teknikeri Adem Tutuk tarafından verilen kursta kursiyerlere, iş sağlığı ve kurallarının uygulanması, arı sütünün tekniğine uygun hasat edilmesi, Ana Arı yetiştiriciliği konularında bilgi veriliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hedef 2 bin kişiye istihdam sağlamak

Yayınlanan

Emet Hisarcık Orta Ölçekli Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi genel kurulu gerçekleştirildi.

Kongrede üyelerce Abdülaziz Çıbuk başkanlığa, Ali Er Başkan Yardımcılığına seçilirken, kooperatifin hedefinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2 bin kişiye istihdam sağlamak olduğu belirtildi.

Emet Çelik Kardeşler Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen genel kurula, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, her iki ilçenin Esnaf Odası Başkanları, STK temsilcileri, bazı siyasi partilerin İlçe Başkanları katıldı.

“Bölgemizin gelişimi için tarihi adımlar atıyoruz”

Kongrede Yaptığı konuşmada, bölgenin gelişimi için tarihi adımlar attıklarını söyleyen Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bugüne kadar iki ilçenin ortak hareket etmek adına çok çabası olduğunu ve bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını belirtti.

Başkan Doğan “Ancak harekete geçmek bugünlere nasipmiş. Bu yola öncelikle iki ilçe ortasına Bor Organize Sanayi hedefi ile çıktık. Ancak organize sanayi kurma kriterleri ve kanuni prosedürler karşısında bu konunun negatif ilerlediğini gördük. Orta ölçekli sanayi kurma hedefine yönelince hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Orta ölçekli sanayi kurulumu hem bölgemiz şirketleri hem de ilçe dışından gelecek yatırımcılarımız için daha cazip ve gerçekleştirilebilir hal aldı. Hisarcık Belediye Başkanımız ile birlikte öncelikle sanayi alanı tahsisi konusunu, tespit edilen alanda kamulaştırma çalışmaları yaptık.

Kamulaştırma çalışmalarında DSİ mühendislerimizden Metin Erkul başta olmak üzere kadirşinas arazi sahiplerimizle bizleri bir araya getirerek kamulaştırmaya destek verdiler. Sanayi bölgemize yatırım yapmak isteyenler ile İzmir’de, İstanbul’da görüşmeler yaptık. Abdülaziz Çıbuk başkanımız ve Ali Er başkanımız aktif görevler alarak sanayileşme adına önemli işlere imza atıyorlar. İlçelerimizde vakıflarımız aracılığıyla çok sayıda vatandaşlarımız yardım almaktadır. Bunları önlemek, ekonomik ve sanayi anlamında gelişerek bölgemizi büyütme hedeflerimize ulaşmak için mücadele ediyoruz. Bölgemizin kaderini birlikte değiştirerek, yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmek ve yöre halklarımız için istihdam alanı oluşturmak adına daima yanlarında olacak destek vereceğiz “dedi.

“Tüm işsiz gençlerimize iş imkanları oluşturmak için sahadayız”

Bir taşeron işçi alımı için kavga değil, tüm işsiz gençlere iş imkanları oluşturmak için sahada olduklarını söyleyen Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, kurulan kooperatif ile siyasi kaygılardan uzak, bölgesel kalkınma adına bir araya gelindiğini belirtti.

Başkan Çalışkan, “ Bugün burada her iki ilçemizin Kaymakamları, Belediye Başkanları, STK temsilcileri, iktidarı muhalefeti parti başkanları bir araya geliyorsak hedefimiz, bölgemizin kalkınması adına güç birliği yapmak içindir. Emet ve Hisarcık bor madenleri vasıtasıyla ortak kadere sahip ilçelerdir. Etle tırnak gibi ayrılamaz. O sebeple geçmişte yaşanmış kavgalardan bir şey kazanmadığımız ortadadır. Ama bir araya gelince neler yapabileceğimizi bu kooperatifimiz gösterecektir. Siyaset seçim zamanı gelir yapılır geçer. Ondan sonra bölge halklarımız için bir araya gelerek, bölgemizin kalkınması, bölge halklarımızın huzur ve ekonomik refahına katkı sağlamak görevimizdir” diye konuştu.

“ İki ilçenin ortak en büyük problemi işsizliktir’

Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Hisarcık ilçesinde yeni göreve başladığını ve görev süresinde tespit ettikleri iki ilçenin en büyük probleminin işsizlik ve buna bağlı göç olduğunu belirtti.

Kaymakam Özay, “ Kooperatif genel kurulu her şeyden önce iki ilçemiz için hayırlı olsun. Kısa bir süre önce başladığımız görevde gördük ki iki ilçenin ortak en büyük problemi istihdam alanında kendini göstermektedir. Kurulan kooperatifin sanayi alanında öncülük etmesi bölge halkının istihdamına ve yörelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Öncülük eden, destek veren herkese bölgemiz adına teşekkür ediyoruz. Bizlerde imkanlarımız ölçüsünde destek vermeye her zaman hazırız “dedi.

“ Kooperatiflerin kurulması kadar, devamı önemlidir”

Kooperatifler başta olmak üzere dernek ve benzeri oluşumlarda kuruluş kadar devamlılığının çok daha önemli olduğunu vurgulayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “Emet ve Hisarcık ilçelerimizin belediyelerin önderliğinde gerçekleştirdikleri sanayi atılımı önemsiyor destekliyoruz. İktisada inanan bir insan olarak bölgelerin gelişiminde üretimin, katma değer yaratmanın bunu istihdama dönüştürmenin önemi bilinen bir gerçektir. Bizlerde iki ilçemizin birlikteliğinde sanayileşme ve bölgesel kalkınma adına kanunlar dahilinde kaymakamlık olarak her zaman destek vermeye hazırız. 4 senedir bu ilçede kaymakamlık yapıyorum. Vakıflar vasıtasıyla bölge halklarımıza yapılan yardımlar ilçelerimizin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Bunu değiştirmek ve bölgemizi hakları ile birlikte kalkındırmak adına yapılan çalışmaları önemsediğimizi belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyoruz“ dedi.

Şu an sanayi alanında zemin etüt çalışmaları, imar ve alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Kooperatif Başkan Yardımcısı Ali Er, firmalarla görüşmelerinde devam ettiğini söyledi.

Ali Er,” Allah nasip ederse 2022 yılı 11. aylarında firmamızın biri 200 işçiyle, biri 150 işçiyle üretime başlayacak. Sanayi alanını genişletme, alt yapı sorunlarını çözülmesi yanında teknik işlemlerde hızlı bir şekilde ilerliyor. Hedefimiz bizlere başvuran firmalar arasında gerekli değerlendirmeleri yaparak ilk etapta 850-100 kişilik istihdam sağlamaktır“ dedi.

İki belediyenin destekleri olmasa kooperatif çalışmalarını bu alana getirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kooperatif Başkanı Abdülaziz Çıbuk hedeflerinin 5 yılda 2 bin kişinin çalıştığı sanayi alanına ulaşmak olduğunu belirtti. Başkan Çıbuk, ” Hadiste de belirtildiği üzere ‘İki ortak birbirlerine hainlik etmezse üçüncüsü Allah’tır. ‘Buna inanarak yola çıktık. Bu yola çıkarken belediyelerimizin güçleri yanımızda olmazsa ilerlememiz mümkün değildi. Bize müracaat eden firmaların bazıları ile ön anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu konuda İzmir, İstanbul ziyaretleri yaptık. Bursa’dan da talepler var. Bu talepleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek sanayi alanımızda üretimde devamlılık sağlayabilecek ve daha fazla işçi çalıştırabilecek firmalar öncelik vereceğiz “dedi.

Genel kurula katılan iki ilçe parti başkanları ve oda başkanları da söz alarak kongrenin hayırlı olmasını ve sanayinin ve bölgelerin gelişimi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık Atatürk İlkokulunda “Film Günü” etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Atatürk İlkokulu’nda ingilizce dersinde “Film Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

2-B sınıfı öğrencileri İngilizce dersindeki “Film Günü” etkinliğinde Yukarıya Bak (Up) adlı animasyon filmi orijinal dilde Türkçe altyazılı olarak seyrettiler.

Okul Müdürü İsmail Değirmenci, “Film Günü” etkinliğinde öğrencilerin patlamış mısır ve sağlıklı içerikleriyle birlikte eğlenceli, kahkaha ve duygu dolu bir günü geride bırakırken, bir yandan da listening (dinleme) ve pronunciation (teleffuz) bilgilerini geliştirdiklerini söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta Bilsem Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Süreci toplantısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde İlkokul Öğretmenlerine yönelik Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) 2021-2022 Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda yapılan toplantıda, Simav Rehberlik ve Araştırma Merkezi Öğretmeni Yunus Emre Demir tarafından öğretmenlere aday gösterme, ön değerlendirme, bireysel değerlendirme ve Okul Yönlendirme Komisyonlarının yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık takımları il badminton turnuvasından 2 madalya ile döndü

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Şehitler Ortaokulu ve Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Badminton Takımları Kütahya’da düzenlenen Badminton turnuvasından 2 madalya ile döndü.

Badminton İl Turnuvasına katılan Şehitler Ortaokulu Badminton Takımı İl 2’si, Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Badminton Takımı ise İl 3’sü oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci, turnuvaya katılım gösteren öğrencileri tebrik ederek, öğrencilerin turnuvaya hazırlayan Beden Eğitim Öğretmeni Samet Çelik ile İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü Antrenörü Ahmet Takmak’a teşekkür etti.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hurda hırsızı iki zanlı suçüstü yakalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde belediye hurdalığından hırsızlık yapan iki zanlı suçüstü yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde Şehitler Mahallesindeki Kapalı Pazar Yeri yanında bulunan Hisarcık Belediyesine ait hurdalıktan kamyonetlerine hurda demir malzemeleri yükleyen iki şahsı gören Belediye Zabıtası Mehmet Şahan durumu polis ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen İlçe Emniyet Amirliği ekipleri zanlıları araçlarına yükledikleri hurda demirlerle birlikte suçüstü yakaladı. İ.Ö (31 ) ve H.G (42 ) isimli zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta sokak hayvanlarının dostu gurbetçi vefat etti

Yayınlanan

Hisarcık ilçesinde evinin önünde sahipsiz sokak hayvanlarını besleyen 74 yaşındaki gurbetçi Süleyman Çetin hayatını kaybetti.

Bir süreden beri böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören yurtdışından emekli Süleyman Çetin, bu sabah evinde hayatını kaybetti.

Süleyman Çetin, uzun süredir Cumhuriyet Mahallesi Güner Önce Caddesinde bulunan evinin önüne gelen kedi ve köpekleri süt ve yiyecek vererek besliyordu.

Babalarının ölümüne çok üzülen gurbetçi Çetin’in çocukları, babalarının sokak hayvanlarını besleme işini kendilerinin sürdüreceğini söylediler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne 10 firma talepte bulundu

Yayınlanan

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine 10 firmanın talepte bulunduğu, bir firmayla ise ön anlaşma imzalandığı bildirildi.

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Abdülaziz Çıbuk, Başkan yardımcısı Ali Er, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan kooperatif yönetimi ile İzmir’de faaliyet gösteren bir seramik firmasının tesislerini gezerek bölge sanayi sitesine 350 kişinin istihdam edeceği fabrika kurulması için anlaşma imzaladılar.

Emet ve Hisarcık ilçelerinde sanayinin gelişimi ve istihdama dönüşümü adına büyük önem arz eden ve adım adım ilerleyen Karma Sanayi Sitesine yatırımcı arayış ve görüşmeleri sürüyor. Şu ana kadar 10 firmanın yer talep ettiği alanda kooperatif yönetimi talepte bulunan firmaların işyerlerini tek tek ziyaret ederek, şirket profili, tesisleşme ve benzeri çalışmalarını yerinde inceliyor. Ayrıca firmaların istihdam edeceği işçi sayısı, firmanın işi hayata geçirebilme potansiyeli, cirosu gibi konular değerlendiriliyor. Bu amaçla kooperatif yönetimi ve iki İlçe Belediye Başkanları 4 firma ile görüşme sağlarken, seramik alanında faaliyet gösteren ve 350 kişiyi istihdam edecek firma ile ön sözleşme imzaladılar.

Seramik firmasının makine ithali için siparişi, tesis kurulumu planlamalarına başlaması kadar, kooperatifte jeolojik etüt, imar planı ve parselasyon, doğalgaz, alt yapı oluşumu, enerji konularında çalışmaları da aralıksız sürdürülüyor.

Yapılan çalışmalarda Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan’ın destekleri ile sürecin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Kooperatif Başkanı Abdülaziz Çıbuk, ”Bölgemizin sanayi alanında gelişimi ve bölge insanlarımızın istihdamını sağlayacak sanayi bölgemiz için yönetimimiz ve İlçe Belediye Başkanlarımız ile yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah 2022 yılı sona ermeden bu çalışmalarımızın meyvelerini alarak yatırımcılarımızı bölgemizde konuşlandıracağız. Her şey bölgemizin gelişimi için” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta öğretmen ve öğrencilere Afet Farkındalık Eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünce “2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilere Afet Farkındalık Eğitimi verildi

Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda verilen eğitimde, afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış hareketleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar detaylı bir şekilde ele alınırken, afetlerden zarar almadan veya en az zararla kurtulabilmek için, bu anlamda alınacak tedbirlerin önemine vurgu yapıldı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık Belediyespor deplasmanda Muratlıspor’u 5-1 yendi

Yayınlanan

Kütahya Cahit Özel Süper Amatör Ligde mücadele eden Hisarcık Belediyespor, deplasmanda Muratlıspor’u 5-1 yenerek ikinciliğe yükseldi.

Hisarcık Belediyespor Süper Amatör Lig altıncı hafta maçında deplasmanda Muratlıspor ile karşılaştı. Baştan sona üstün götürdüğü maçı Ahmet Yavuz ve İsmail Öztürk’ün 2’şer, Tunahan Kılıç’ın 1 golüyle 5-1 kazanan Hisarcık Belediyespor 12 puana ulaşırken, 14 puanlı Akıncılarspor’un ardından ikinciliğe yerleşti.

Hisarcık Belediyespor Kütahya SAL liginde 6 maçta attığı 18 golle en fazla gol atan takım konumunda.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık MYO’da “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele” semineri

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hisarcık Meslek Yüksekokulu’nda “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele” semineri düzenlendi.

Hisarcık Meslek Yüksekokulu Mehmet Ali Tahtalı Amfisinde düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele” seminerine Hisarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Burak Kavaslar, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Yeter Akkaya, Öğr. Gör. Tevfik Karaşahin, Yüksekokulu Sekreteri Arif Köylü, Hisarcık Kariyer ve Gelişim Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör Hüseyin Yılmaz ile akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.Seminere konuşmacı olarak katılan Tavşanlı Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görev yapan Sosyolog Seçil Sargın Yaman yaptığı sunumda, kadına yönelik şiddet türlerinden bahsederek mücadele konusunda alınması gerekli önlemler ve ilgili mevzuatlar şiddetin tanımı ve türleri, şiddetin nedenleri, 6284 Sayılı Kanun ve uygulama yönetmeliği, şiddet uygulayan ve şiddet mağduru kimdir?, Şiddetin resmi mercilere bildirimi, şiddete uğrayan, şiddete uğrama tehlikesi bulunan veya ısrarlı takip edilen kişi ne yapmalıdır?, şiddet mağduru ile ilgili olarak hangi kararlar alınır?, koruyucu tedbirler, tedbir kararları, yerine getirilmesi ve diğer usul işlemleri, şiddet mağdurunu koruyan kurumlar, uluslararası sözleşmeler ve İstanbul Sözleşmesi gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmasında Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetin tanımlarını yapan Seçil Sargın Yaman, dünyada her yıl şiddet nedeniyle 1,4 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Şiddetin en çok kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere, göçmenlere, evsizlere ve mültecilere yöneltildiğini anlatan Yaman, yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya birlikte yaşadığı kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranını ve Türkiye’de şiddet sonucu yapılan başvuruların kurum ve kuruluşlara göre dağılımını sayılarla açıkladı.

Seminer, öğrencilerin sorularının yanıtlanması ve Hisarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Burak Kavaslar tarafından yapılan teşekkür konuşması, ardından belge takdimi ile sona erdi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Pandemi döneminin gözdesi çam kozalağı pekmezi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vatandaşların doğal yöntemlerle yaptığı çam kozalağı pekmezi kış mevsiminin girmesi ve pandemi nedeniyle yoğun ilgi görüyor.

Birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici özelliğe sahip çam kozalağı pekmezinin kilogramı ilçede 60 TL’den satılıyor.

Organik çam kozalağı pekmezi üretimini Haziran ayında gerçekleştirdiklerini söyleyen Mehmet Ali Aslan,” Vücudun ihtiyacı olan mineralleri bünyesinde barındıran, hücre yenileyici özelliğe sahip çam kozalağı pekmezi, özellikle bronşit ya da astım gibi solunum rahatsızlıklarının tedavisinde, kalp ve damar tıkanıklığı sorunlarında kullanılmaktadır. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan çam kozalağı pekmezine pandemi döneminde talep daha da arttı. Bugüne kadar çam kozalağı pekmezi sattığım kişilerin koronaya yakalandığını duymadım ” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hisarcık’ta köy camisinde korkutan yangın

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Halifeler köyü camisinde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Hisarcık ilçesine bağlı Halifeler köyünde bulunan camide akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine yangın mahalline Hisarcık Belediyesi İtfaiye ekipleri ile jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Bu arada dumanları fark eden köylülerin yangın vanasına hortum takarak müdahalesi yangının büyümesini önledi.

Daha sonra gelen itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın, yaklaşık bir saat süren çalışmanın ardından söndürüldü. Yangın nedeniyle cami içerisinde ve çatıda hasar meydana geldi. Köy Muhtarı Mehmet Deniz, akşam saatlerinde camiden duman çıktığını gören bir vatandaşın haber vermesi sonucu cami yakınında bulunan yangın hidratına hortum takarak itfaiye gelinceye kadar yangını söndürmeye çalıştıklarını söyledi. Deniz, ”Yangın büyük ihtimalle elektrik kontağından çıktı. Çünkü 15-20 dakika sonra içeride elektrik saati patladı” dedi.

Bu arada Kaymakam Didem Dinç Özay ve Belediye Başkanı Fatih Çalışkan yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta ‘Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi’ kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi kursu açıldı.

Çok Programlı Anadolu Lisesinde açılan 48 saatlik Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi kursuna 32 kursiyer katılıyor.

Makina ve Tesisat Öğretmeni Adem Şentürk nezaretinde açılan kursta kursiyerlere, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrama, iş kazası ve meslek hastalıklarından korunma, yöntemlerini bilme, acil durumlarda gerekli tedbirleri alma, doğalgaz kazanı yakma, temizlik ve bakımını yapma konularında bilgiler veriliyor.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sebiha Kaya, kurs sonunda bireylerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygulayabilmesi ve doğalgaz yakıtlı kazanı yakma kurallarına uygun olarak kazanı yapma işlemi gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık Belediyespor Süper Amatör Ligde liderliğe yükseldi

Yayınlanan

Kütahya Cahit Özel Süper Amatör Ligde mücadele eden Hisarcık Belediyespor son maçında deplasmanda Gediz Uluoymak Sporu 4-0 yenerek 4. Hafta sonunda 9 puanla liderliğe yükseldi.

Oynadığı 4 maçta 3 galibiyet 1 mağlubiyet alan Hisarcık Belediyespor, topladığı 9 puanla Cahit Özel Süper Amatör Ligde liderliğe yükselirken, 8 puanla Tunçbilek Belediyespor ikinci, yine aynı puanla Akıncılarspor üçüncü oldu.

Şampiyonluk hedefine adım adım ilerlediklerini söyleyen Hisarcık Belediye Spor Kulüp Başkanı Fatih Çalışkan, takımlarını her zaman destekleyen ve deplasmanda da yalnız bırakmayan taraftara teşekkür etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hisarcık’ta maden işçileri, işten çıkarmaları protesto etti

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Eti Bor’a ait maden sahasındaki özel şirkette çalışan işçiler, tazminatsız ve haksız yere işten çıkarıldıkları iddiasıyla basın açıklaması yaptı.

Özel bir firmada çalışan işçiler, tazminatları ödenmeden işten çıkarıldıkları ve kanun dışı çalıştırıldıkları iddiasıyla Hisarcık Kapalı Pazar Yerinde basın açıklaması yaptı. İşçileri temsilen konuşan Mehmet Altın, “Açık ocak dekapaj şantiyesinde şoför, operatör ve maden işçisi olarak çalışmaktayız. Burası maden sahası olmasına rağmen ihalelerde inşaat yapım işi olarak gösterilmektedir. Gerçek maden işçisi olarak bu durum çalışanlar arasında haksız kazanca sebep olmaktadır. Aynı işi yaptığımız diğer arkadaşlarımızla aynı hakları almak istiyoruz. Tek geçim kaynağımız bu maden sahasıdır. Başka bir işimiz yoktur. Ayrıca son günlerde sebep göstermeden ve tazminatları ödenmeden işçiler işten çıkartılmaktadır. Bu iş yerinde 200 civarında arkadaşımız çalışmaktadır” dedi.

“Biz ekmeğimizin peşindeyiz, bu kış gününde işsiz kalmak istemiyoruz” diye devam eden Altın, “Başka çalışacak yerimiz yok, sadece Eti Maden sahası var. Bu kadar arkadaşın işsiz kalmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR