Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

Başkan Akçabudak: “Kayakseverleri Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’ne bekliyoruz”

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde bulunan Kütahya ve Uşak’ın doğal sınırını oluşturan Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’ne mevsimin ilk karı yağdı.

İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki 2 bin 320 metre yükseklikteki Murat Dağı konuklarına bin 450 metre yükseklikte 41 derece sıcaklıkta termal su ve konaklama, bin 500 metre yükseklikte ise kayak tutkunları için zor, orta ve kolay seviyelerde toplam bin 735 metrelik 3 pist ile her disiplinde kayak keyfi imkânını sunuyor.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Termal turizm ile kayak turizmini birleştiren Muratdağı Termal Kayak Merkezimize yılın ilk karı yağdı. Her mevsim farklı renkleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Muratdağı Termal Kayak Merkezi, termal turizm, kış turizmi, yayla turizmi ve doğa turizminin hepsini bir arada barındıran, potansiyeli yüksek bir turizm merkezi olarak öne çıkmaktadır. Bu sezon yağan ilk karla birlikte inşallah bol kar yağışlı bir sezon geçiririz. Bu yılda Kayak severlerin ortak toplanma noktası Muratdağı Termal Kayak Merkezi olacaktır inşallah” diye konuştu.

ÇEVRE

Kütahya’daki ‘Saklıgöl’ buz tuttu

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Yerleşkesi içerisinde yer alan ‘Saklıgöl’ün yüzeyi buzla kaplandı.

210 bin metreküplük su hacmine sahip ‘Saklıgöl’, hava sıcaklığının Kütahya’da eksi 15 dereceye kadar düşmesiyle buz tuttu. Bölgeye gelen vatandaşlar, çam ağaçlarıyla çevrili Saklıgöl’de gezinti yaptı, hatıra fotoğrafı çekerek kar ve buz manzarasını ölümsüzleştirdi. Öğrenci ve vatandaşlar, “Saklıgöl’ün her tarafı yeşil orman, oksijeni bol. Burası karla birlikte ayrı bir güzel” diye konuştular.

‘Saklıgöl’ün karlı ve buzlu eşsiz manzarası İHA tarafından havadan da görüntülendi.

2000 yılında 42 bin metrekarelik alana yapılan ‘Saklıgöl’ün 210 bin metreküplük su hacmine sahip olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kışın evde çiçek ve süs bitkisi bakımı daha kolay

Yayınlanan

Kütahya’da, kış ayları ile birlikte güneşlenme süresinin azaldığı bugünlerde evlerin en güzel köşelerini süsleyen çiçeklerin ve süs bitkilerinin bakımı da değişti. Çiçek bakımının yaz aylarını oranla kış aylarında daha kolay olduğunu söyleyen çiçekçi esnafı Halil Düğer, uyarılarda bulundu.

Halil Düğer, “Kış aylarında çiçek bakımı aslında çok kolaydır. Bunun için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi suyun az verilmesi gerekir.

Çünkü çiçekler ve saksı bitkileri kışın fazla fotosentez yapmıyorlar, onun için fazla su istemezler. Özellikler kış aylarından peteklerin çalışmasından dolayı ısı veren noktalardan uzak tutulması gerekiyor. Cam ve kapı kenarlarına çiçek ve bitkiler konulmamalı çünkü aç kapat yaparken bitkiler sıcak soğuk geçişinden dolayı yanıyorlar. Kış aylarına en dayanaklı ve tercih edilen çiçeklerimiz yeşil yapraklı bitkiler olması gerekiyor bunların başında difenbahya tropik, dresena gibi odunsu ve dayanaklı bitkilerin yanı sıra sukulent dediğimiz süs bitkileri bakılabilir” diye konuştu.

Özellikle çocuk odası ve yatak odalarına bitki bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken Düğer, “Ev içerisinde baktığımız çiçek ve bitkilerin içinde zararlı bitkiler oluşabiliyor. Gece saatlerinde oksijen alıp karbondioksit veren bitkiler oluyor. Gece tersine bir fonksiyon sergileyen bitkiler özellikle yatak odası, çocuk odasında havasız bir ortam oluşturuyorlar, onun için uzak tutulması” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Pazarlar’da köy yolları ulaşıma açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde bir haftadır devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan köy yollarının tamamının açıldığı bildirildi.

Pazarlar İlçe Özel İdaresi ekiplerince, etkili olan kar yağışı ve yoğun tipiden dolayı kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışma başlatıldı ve çalışma sonucunda köy yolları ulaşıma açıldı.

Bu konuda açıklama yapan Pazarlar Kaymakamı Ferhat Gür, “İlçemizde bir haftadır devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolları İlçe Özel İdare ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonunda yollarımız açılmış olup, kapalı köy yolumuz bulunmamaktadır” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Köylüler yollardaki kar ve buzu kaplıca suyuyla eritiyorlar

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Yukarı Yoncaağaç Köyünde köylüler 51 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyuyla köy içindeki karlı ve buzlu yolları yıkayıp trafiğe açtılar.

Köylerinde üç kaynaktan çıkan şifalı suların 52 yıldır boşa aktığını söyleyen Köy Muhtarı Ömer Altın,” Yoğun kar yağışı sonucu köyümüz içerisindeki yollarda kar birikmesi ve buzlanma yüzünden trafikte aksamalar oluyordu. Köyümüzün şebeke suyu sıcak su olduğundan gönüllü arkadaşlarla birlikte yangın vanalarına bağladığımız hortumlarla köy içindeki karlı ve buzlu yolları sıcak su tutarak eritip trafiğe açtık. Çalışmalara iştirak eden arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

“Üç kaynaktan şifalı sıcak su fışkırıyor”

1970 Gediz Depremi’nden sonra Koca Kuzu mevkiinde üç ayrı kaynak halinde ortaya çıkan 51 derece sıcaklıktaki şifalı sıcak suların 52 yıldan beri büyük bir bölümünün boşa aktığını belirten Muhtar Altın, “ Yaptırdığımız tahlil sonucuna göre, şifalı sıcak sular içme kürü olarak kullanıldığında mide, barsak, karaciğer ve safra kesesinin kronik hastalıkları ile fonksiyonel yetersizliklerine, ayrıca kompanse diabet ve gut hastalıklarına, lokal banyo uygulamalarında ise kronik romatizmal hastalıklar, nevralji, nevrit, sinir sistemi hastalıkları ve sekelleri ile şişmanlık, gut gibi metabolizma hastalıklarına iyi geldiği tespit edildi. Bizlerde boşa akan şifalı sıcak suları değerlendirmek adına evlerimizde şebeke suyu kullanıyoruz. Yangınlarda da ilk müdahaleyi yangın vanalarından doldurduğumuz sıcak su tankeri ile yapıyoruz. Son olarak köy içindeki karlı ve buzlu yolları şifalı sıcak su ile eritip trafiğe açtık. Yetkililerden 52 yıldır boşa akıp giden suların termal tesis yapılarak ve seracılık projesi uygulanarak değerlendirilmesini istiyoruz. Köyümüzde yeterli sıcak suyumuz var. Yöremize gelecek yatırımcılara muhtarlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız ” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz’de sokak hayvanları unutulmadı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Belediye Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına şefkat elini uzatmaya devam ediyor.

Gediz’de kar yağışı ile birlikte yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için ilçede bulunan beslenme alanlarına belediye ekiplerince mama bırakılıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Hayvanlar bizim sevimli dostlarımız. Onların da haklarına saygı duyarak küçük dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, aç kalmalarını önlemek için bu soğuk günlerde mama takviyelerimizi hızlandırdık. Başta sokak hayvanları olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın, bu soğuk günlerde aç kalmamaları için tüm vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Bu kapsamda Belediye ekiplerimiz belirli periyodlarla kış mevsimi boyunca sokak hayvanlarını beslemeye devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde, bölgede yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle beslenmekte güçlük çeken kuşlar ve sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Pazarlar Belediyesi tarafından kuşlar ve sokak hayvanlarına destek amaçlı yem çalışması yapıldı. Bölgede yaşanan olumsuz kış koşulları nedeniyle kuşlar ve sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, “Belediyemiz ekipleri kar yağışı ve soğuk ile birlikte yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar için yem ve sokak hayvanları için belirli noktalara yiyecek bıraktılar. Mart ayına kadar hava koşullarına göre doğaya yem bırakılmaya devam edilecektir. Duyarlılık sahibi personelimize ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’nde yarıyıl tatili yoğunluğu

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesindeki bin 850 rakımlı Murat Dağı Termal Kayak Merkezi, sömestir tatiline çıkan öğrenciler ve ailelerinin ilgi odağı oldu.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, kayak pisti ile 1500 rakımda bulunan 41 derece sıcaklığa sahip termal kaynaklara sahip bölge, yerli ve yabancı ziyaretçilerine farklı bir kış turizmi imkanı sunduğunu kaydetti.

Akçadurak, kar kalınlığının bir metreye yaklaştığı Murat Dağı’nda, sömestir tatilini fırsat bilen öğrenciler ve aileler keyifli vakit geçirdiğini ifade etti.

Vatandaşların Murat Dağı’nda hem termal, hem de kayak keyfini birlikte yaşadığını belirten Başkan Akçadurak, “Bilindiği gibi, Murat Dağı hem yaz hem de kış turizmine hitap ediyor. Yarıyıl tatilinden dolayı buraya yoğun bir ilgi var. Geçtiğimiz hafta sonu termal kayak merkezimizde yaklaşık yüzlerce kişiyi ağırladık. Sömestir tatili boyunca ilginin devam edeceğini umut ediyoruz. Belediyemiz tarafından işletilen yayla evleri yarıyıl tatili boyunca belirli bir doluluk oranına ulaştı. Murat Dağı’na ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Buraya gelen ailelerimiz bin 850 metre rakımda gündüz kayak ve doğa yürüyüşleri, akşam ise termal tesislerimizdeki şifalı sularda kaplıca keyfi yapabiliyor” diye konuştu.

Başkan Akçadurak, Gediz Termal Kayak Merkezi’nde ücretsiz kayak eğitiminin de verildiğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Vatandaşların leğen, poşet veya kızakla kayak keyfi

Yayınlanan

Kütahya’da etkili olan kar yağışı sonrası vatandaşlar, poşet, tepsi, naylon, leğen, tahta ve kızaklarla kayarak eğlendi.

Çamlıca bölgesinde hem yetişkinler, hem de çocuklar uzunluğu 150 metreyi bulan rampadan kaydı. Bazı vatandaşların da plastik leğenlerle kayması renkli görüntüler oluşturdu. Vatandaşlar, “Çok güzel bir ortam. Aile dostlarımızla günü değerlendirmek için buradayız. Biraz serin, ama çocuklar açısından çok güzel oluyor” dediler.

Bu arada, bir vatandaşın ATV ile gösterisi ile bir off-road tutkununun kar üzerinde yaptığı safari izleyenlerin adeta nefesleri kesti.

Kütahya’nın Çamlıca bölgesindeki kayak keyfi gün boyu devam ediyor. Kütahyalı vatandaşların kayak keyfi İHA tarafından havadan da görüntülendi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Karla kaplı yolu imece usulü ile açtılar

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Güldüren köylüleri kardan kapanan yollarını imece usulü açıp kumlama yaptılar.

Güldüren köyünde vatandaşlar, yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollarını Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait traktöre bağlı gelberi ile ulaşıma açıp, ardından ellerinde küreklerle kumlama yaptılar.

8 kilometrelik ilçeye bağlantı yollarının rampa olması yüzünden yoğun kar yağışında ulaşıma tamamen kapanma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken Güldüren Köyü Muhtarı Halil Arslan, “Yoğun kar yağışı sonrası ilçeye bağlantı yolumuzu açık tutabilmek amacıyla rampaların bulunduğu yaklaşık 2 kilometrelik yolda Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait traktörün küreme yapmasının ardından 25 gönüllü köylü ile birlikte yolda kumlama çalışması yaptık. Yol açma ve kumlama çalışmasına destek veren köyümüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ve gönüllü arkadaşlara teşekkür ediyorum. Her şeyi devletten beklememek lazım” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da aç kalan tilki köye indi

Yayınlanan

Kütahya’da doğal yaşam alanları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları köylere inmeye başladı. Domaniç ilçesine bağlı Çamlıca köyüne inen bir tilki vatandaşlar tarafından beslendi.

Çamlıca köyünde vatandaşlar evlerin çevresinde dolaşan bir tilki fark etti. İnsanlardan kaçmayan tilki ilgi odağı oldu.

Vatandaşlar tilkiyi elleriyle besledi. Köyde dolaşan ve vatandaşların verdiği yiyecekleri yiyen tilkiyi cep telefonu ile görüntüledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerine kar nedeniyle 1 gün idari izin

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulunca il genelinde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle engelli, hamile ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin 24 Ocak 2022 Pazartesi günü idari izinli sayılmalarına karar verildi.

Konuyla ilgili Valilikten yapılan açıklamada,” İl genelinde devam eden yoğun kar yağışı ve yollarda meydana gelebilecek buzlanmalar nedeniyle, ilimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden engelli, hamile ve kronik hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlilerinin 24 Ocak 2022 Pazartesi günü 1 (bir) gün süreyle idari izinli sayılmalarına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa Belediyesi’nden Sokak hayvanlarına yem ve mama desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde yoğun kar yağışı sonucu sokak hayvanları ve kuşların aç kalmaması için belirlenen noktalara belediye ekipleri tarafından mama ve buğday bırakıldı.

Belediye ekipleri, bir taraftan yol ve kaldırımlarda kar temizleme çalışması yaparken, bir taraftan da sokak hayvanlarının ve kuşların aç kalmaması için ilçede bulunan beslenme odaklarına kedi ve köpekler için mama, değişik alanlara ise kuşlar için buğday bıraktı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’daki Demirciören Göleti buz tuttu

Yayınlanan

Kütahya merkeze bağlı Demirciören köyündeki Demirciören Göleti’nin yüzeyi buzla kaplandı.

Kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve sulama amaçlı olarak kullanılan gölet, hava sıcaklığının sıfırın altında 9 dereceye kadar düşmesiyle buz tuttu. Bölgeye gidenler, yüksek kesimlere yağan ve kalınlığı 15 santimetreye ulaşan kar ve buz tutmuş göletle karşılaştı.

Her mevsim ayrı güzel olan Demirciören Göleti, buz tutmuş haliyle yine seyrine doyulmaz bir manzara sundu.

Göletin 16 yıl önce yapıldığını edildiğini belirten vatandaşlar, ilk kez buz tutmuş haliyle karşılaştıklarını dile getirdiler.

Vatandaşlar, “Kar yağışlarıyla göletimizin su seviyesinin yükseleceğini ümit ediyoruz” dediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Yoğun kar yağışı ulaşımı etkiliyor

Yayınlanan

Bin 500 rakımlı Kocayla geçidinde tipi nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman 30 metreye kadar düştü.

Virajlardaki buzlanmadan dolayı araçlar güçlükle dağı tırmanıyor.

Okulları tatil edilen çocuklar, kardan adam yapıp kartopu oynayarak günün keyfini çıkartıyor.

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde bin 500 rakımlı Kocayla geçidi, kar ve tipi nedeniyle en sakin günlerini yaşıyor.

Kar kalınlığının 20 santimi geçtiği Domaniç-İnegöl dağ yolunda tipi nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman 30 metreye kadar düşerken virajlardaki buzlanmadan dolayı araçlar güçlükle dağı tırmanıyor. Karayolları ekipleri, Kocayayla geçidini açık tutmak için sürekli greyderlerle yolu açarken bir taraftan da tuzlama çalışması yapıyor.

Domaniç ilçe merkezinde de kar kalınlığı yer yer 30 santimetreyi buldu. Okulları tatil edilen çocuklar, beyaz güzelliğin keyfini yaşıyor. Domaniçli çocuklar, kardan adam yapıp kartopu oynayarak karın keyfini çıkartıyor.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Tavşanlı’da kar ulaşımda aksamalara neden oldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde kar, zaman zaman ulaşımda aksamalara neden oldu.

Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ilçe merkezi ve köylerde etkili oldu. Tavşanlı Belediyesi ekipleri, ilçe merkezinde tuzlama ve kar temizleme çalışması başlattı. Ekipler kar yağışında vatandaşların olumsuz etkilenmemesi adına yoğun bir mesai harcıyor.

Sabah erken saatlerde işe gitmek için yola çıkan araçlar zaman zaman zorluk yaşadı. Güvenlik güçleri yola çıkan araçları zincir bulundurmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Vatandaşlar, “Uzun zamandır kar yağmasını bekliyorduk. Sabah kar yağışı ile uyanmak bizleri mutlu etti. Kar rahmettir, berekettir. Bu güzelliğin tadını çıkartıyoruz” dediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık Belediyesi sokak hayvanlarını unutmadı

Yayınlanan

Hisarcık Belediyesi ilçede hakim olan yoğun kar yağışı ve hava sıcaklıklarının ani düşmesiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmadı.

Belediye Zabıta ekipleri hava sıcaklıklarının ani düşmesi ve ilçede devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle sokak hayvanlarının aç kalmaması için kolları sıvadı. Ekipler, sokak hayvanlarının kolaylıkla ulaşabileceği Etikent, TOKİ, Balık pazarı çevresi ile ara sokaklara kuru mama bıraktı.

Sokak hayvanlarının masum ve dilsiz varlıklar olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Fatih Çalışkan,” Hayvan sevgisi, yüce dinimizin ve kültürümüzün gereğidir. Belediye ekiplerimiz soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulmakta güçlük çeken can dostlarımız için ilçemizin dört bir yanına kuru mama bırakmaktadır. Ayrıca bazı vatandaşlarımızın da aynı şekilde duyarlılık göstererek sokak canlılarımıza sahip çıkıp onları bu zor dönemde beslemeleri bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Emet’te karla mücadele çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde sabaha karşı başlayan kar yağışı sonrası belediye ve karla mücadele ekipleri erken saatlerinden itibaren ilçe merkezi, çevre ilçe bağlantı yolları ile köy yollarında kar kürüme, tuzlama ve kaldırım temizleme çalışmalarına başladı.

İlçede vatandaşlar bu sabah karlı bir güne uyandı. Uzun zamandır beklenen kar sabaha karşı yağmaya başlarken, sabahın erken saatlerinden itibaren karla mücadele ekipleri sahadaydı.

Karayolları, Özel İdare ekipleri çevre ilçe bağlantı yolları ve köy yollarında çalışmalarını sürdürürken, Emet belediyesi ekipleri de ilçe merkezindeki ana arter ile ara sokaklarda kar kürüme, tuzlama ve kaldırım temizleme çalışmalarına başladı. İlçede halen kar yağışı devam ediyor.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Domaniç Kaymakamlığı’ndan kar, tipi ve buzlanma uyarısı

Yayınlanan

Domaniç Kaymakamlığı, ilçede ve dağ yolunda etkisini gösteren kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, ”İlçemizde kar yağışı etkisini göstermeye devam etmektedir. Yer yer tipinin etkisiyle yollarda sürgün (kar birikmesi) ve havanın sıfırın altına düşmesinden dolayı buzlanmalar görülmektedir.

Karayolları ve Özel İdare ekiplerimiz yoğun bir şekilde sahada kar küreme ve kış şartları ile mücadele çalışmalarına devam etmekte; trafik ve hayat güvenliği Kaymakamlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu sebeple yolculuk yapacak vatandaşlarımızın mutlaka düşük viteste araç kullanılmalıdır. Bu bir tercih değil zorunluluktur. Kar lastiği olmadan yola çıkılmamalıdır. Gerektiğinde zincir, lastik halatı gibi ekstra sürtünmeyi artırıcı aparatlarla araçların lastikleri takviye edilmeli, lastik ile yolun arasındaki tutunma gücü artırılmalıdır. Sürüş güvenliği açısından araçlar daha yavaş ve dikkatli sürülmelidir.

Viraj, viyadük, köprü gibi yapılarda gizli buzlanmaların daha fazla olacağından hareketle bu yapılarda daha dikkatli olunmalıdır. Gizli buzlanma, sürgün ve yol durumuna karşı azami tedbirli olunmasını vatandaşlarımızın dikkatine sunarız.

Oluşabilecek veya meydana gelmiş olumsuzluklara karşı derhal Kaymakamlık veya 112 bilgilendirilmelidir. Güvenli yolculuklar dileriz” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya Domaniç’te kar, sürücülere zor anlar yaşatıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Domaniç ve Bursa’nın İnegöl ilçeleri arasındaki Domaniç Dağları’nda etkili olan kar, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Edinilen bilgiye göre, bin 500 rakımlı Kocayayla mevkiinde, öğleden sonra başlayan kar yağışı bölgeyi beyaza bürüdü. Domaniç-İnegöl karayolunda kar yağışı ve sis, ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar yağışına hazırlıksız yola çıkan sürücüler zor anlar yaşadı. Trafik ekipleri bölgeyi kullanan sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Öte yandan, polis ve jandarma ekipleri ise ağır vasıtalı ve zincirsiz olan araçların geçişine izin vermiyor.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Yaban hayatı geliştirme sahasına ‘Karaca çıkabilir’ levhası

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kiçir köyü yaban hayatını geliştirme sahasındaki geyik ve karacaları korumak amacıyla, geçiş alanlarına levha asıldı.

Kiçir köyü muhtarı Rauf Buhan, yaban hayatı geliştirme sahalarındaki geyik ve karacaları yonca tarlalarında beslediklerini ve koruduklarını ifade etti.

Muhtar Buhan, “Kiçir göletinin açılmasıyla beraber, ormandaki geyik ve karacalar yonca tarlalarına yaylıma geliyorlar. Bu alanlardaki yollarda seyahat edenler, geyiklerin fotoğrafını çekiyor ve güzel görüntüler yakalıyorlar. Hız yapan sürücüler, geyik ve karacaların geçişi sırasında bazen kazalara sebebiyet veriyor. Bu sebeple, Kütahya İl özel İdaresi’ne karaca tabelası için başvuruda bulunduk. Yaban hayatını korumak amaçlı hazırlanan tabelalar, geyik ve karacaların geçiş alanlarına asıldı. Akşam üzeri köyümüzün yonca tarlalarında geyik ve karacalar karınlarını doyurup, ormana geri dönüyorlar” diye konuştu.

Kiçir köyündeki bazı evlerin bahçelerine kadar gelen geyiklerin, ağaçlardan dökülen elmaları yediği ve insanlardan hiç çekinmediği belirtiliyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR