Bizimle iletişime geçin

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta Yerli Tohum Tarım Atölyesi projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Zafer İlkokulu Müdürlüğü’nün Yerli Tohum Tarım Atölyesi projesinin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı açılış programı gerçekleştirildi.

Programa Kaymakam Mehmet Can İrdelp, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Başan katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven’in açılış konuşması ve projenin geçen yılki çalışmaları hakkında bilgi verdiği sunumun ardından, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Başan öğrencilere projenin ilk eğitimini verdi.

Kaymakam Mehmet Can İrdelp, programda yaptığı konuşmada, tarımsal üretimin önemine değinerek öğrencilerin bu noktadaki çalışmalarda gösterdikleri ilgi ve başarının önemli olduğunu vurguladı.

Bu tarz projelerin yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu belirten Kaymakam İrdelp, kurum amirlerine, Zafer İlkokulu idareci ve öğretmenlerine ve projeye emek veren herkese teşekkür etti.

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta modern Kapalı Pazar Yeri hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Belediye tarafından yaptırılan modern Kapalı Pazar Yerinin hizmete girdiği bildirildi.

Halka vermiş oldukları bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Arif Teke,” Belediyemiz tarafından ilçemize uzun yıllar hizmet verecek olan modern bir Kapalı Pazar Yeri yapılarak pazarcı esnafımızın ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. Pazar yerinin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, İl Başkanımız Sebahattin Ceyhun, Milletvekillerimiz Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler ile Belediye Meclis Üyelerimize, Belediye çalışanlarımıza, yüklenici firmaya ve emeği geçen herkese Altıntaş halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta selden zarar gören çiftçilere buğday tohumu desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde “Sertifikalı Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında selden zarar gören çiftçilere 50 ton Kızıltan cinsi buğday tohumu dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak yüzde 25’i çiftçi katkılı “Sertifikalı Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında sel felaketinden dolayı zarar gören Akçaköy’lü üreticilere 50 ton Kızıltan cinsi buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Buğday tohumu dağıtım törenine Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, İl Genel Meclis Üyeleri Zeki Öztürk, Oğuz Süngü, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Uşak ve Altıntaş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Başan katıldı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Altıntaş’ta uyuşturucu operasyonu

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Emniyet Amirliği ekiplerinin iki adrese eş zamanlı düzenlediği operasyonda 255,60 gram esrar ile silah ve mühimmat ele geçirildi.

Alınan ihbar üzerine harekete geçen İlçe Emniyet Amirliği ekiplerince iki adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyona Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli narkotik köpeği Thor da katıldı. Adreslerde yapılan aramalarda, bir adet ruhsatsız av tüfeği, 9 adet tüfeğe ait fişek, bir adet şarjör ve 6 adet piyade tüfeği fişeği, bir adet ruhsatsız tabanca, ayrıca uyuşturucu kullanmak amacıyla hazırlanmış düzenekler ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıslar ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kabartmalı mezar stelini çıkarmaya çalışırken yakalandılar

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde, Roma İmparatorluğu dönemine ait üzerinde insan figürlerinin yer aldığı kabartmalı mezar stelini çıkarmaya çalışırken 4 kişi polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerine E.G. isimli kişinin tarlasında tarihi eser bulduğu ve toprak altından çıkarmaya çalıştığı ihbarı yapıldı. Ekipler, E.G. ile H.G., S.G. ve M.A.G.’yi mezar taşını kaçak kazı yaparak çıkarmaya çalıştıkları sırada suçüstü yakaladı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bir adet dedektör ele geçirildi.

Polis, 165 santim uzunluğunda ve 90 santim genişliğinde üzerinde kabartmalı insan figürleri olan mezar stelini Kütahya Müze Müdürlüğü’ne teslim etti.

Gözaltına alınan 4 şüpheli, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Altıntaş’ta “Kadına Karşı ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” toplantısı

Yayınlanan

Altıntaş Kaymakamlığı’nda Kadına “Karşı ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” toplantısı gerçekleştirildi.

Kaymakam Mehmet Can İrdelp başkanlığında yapılan toplantıya kurum amirlerinin yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli de katıldı.

Toplantıda son yıllarda artış gösteren kadına karşı ve aile içi şiddet olaylarının nedenleri ve bu tarz olayların önüne geçilmesi için alınacak önlemler görüşüldü.

Kaymakam Mehmet Can İrdelp, toplantıda yaptığı konuşmada, kadın ve çocukların her türlü şiddetten korunması konusunda devletin büyük sorumluluk üstlendiğini dile getirdi.

Kaymakam İrdelp, “Yaşanan adli olaylar sonrası kolluk birimlerimize başvuran kadınlarımızın ve çocuklarımızın 6284 Sayılı Kanun kapsamında barınma, korunma gibi her konuda ihtiyaçlarının giderilerek mağduriyetlerinin önüne geçilmektedir.

Haklarında tedbir kararı bulunan kadınlarımız devlet korumasındadır. Uzaklaştırma kararı bulunan eşlerinin münferit olaylara sebebiyet vermemesi için kolluk birimlerince adreslerinde sık sık kontrol edilmektedir. Aynı zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de bu konuda çok büyük sorumlulukları vardır” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta ”Yerli tohum tarım atölyesi” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Zafer İlkokulu idarecileri Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke’yi ziyaret ederek “Yerli tohum tarım atölyesi” projesi kapsamında yetiştirilen ürünlerden elde edilen kabak tatlısı ve domates sosu ikram ettiler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Arif Teke,” İlçemiz Zafer İlkokulu Müdürümüz Serdar Taşoğlu ve Müdür Yardımcımız Mehmet Akkaya, Belediyemizi ziyaret ederek, Altıntaş Kaymakamlığı, Altıntaş Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleri ile yürütülen, “Yerli Tohum Tarım Atölyesi” projesi kapsamında yetiştirilen ürünlerden elde edilen kabak tatlısı ve domates sosu ikram ettiler. Proje ortaklarına, okul idareci ve öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Zafer OSB için başvuru yapan 37 firmanın ön değerlendirmesi tamam

Yayınlanan

Altıntaş Zafer OSB Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Ali Çelik başkanlığında, Valilik Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıda 37 firmanın arsa tahsis başvuruları görüşülerek ön değerlendirme yapıldı.

Toplantıya Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, KÜTSO Başkanı İsmet Özotraç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Zafer Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser ile Altıntaş Zafer OSB Müdürü Göksel Ilgaz katıldı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Muhtarların taleplerini dinlediler

Yayınlanan

Vali Ali Çelik, Kütahya Milletvekili İshak Gazel ile Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, köy muhtarlarıyla bir araya geldiler.

Yenice Köyü’nde düzenlenen istişare toplantısında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Altıntaş ve Aslanapa İl Genel Meclisi üyeleri ile daire müdürleri de hazır bulundu.

Kızılcaören, Çöğürler, Emrez, Doğalar, Pullar, Yaylıbaba, Kuyusinir, Sağırlar, Karadiğin, Yenice, Adaköy, Esenköy, Damlalıkaraağaç, Çöğürler, Ahiler, Kireç, Gedikoğlu, Sakaçiftliği, Çayırbaşı, Eymir, Pullar, Çifteoluklar, Büyük Saka, Ürünlüçiftliği, Tepeköy, Doğalar, Anasultan köylerinin muhtarlarının talep ve ihtiyaçlarını aktardığı toplantıda çözüm önerileri değerlendirildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Vali Çelik’ten gençlere: “Hayatı kısa video ve görsellerle anlayamazsınız”

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde düzenlenen ‘Kitap, Kariyer Günleri” ilgi gördü.

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde düzenlenen etkinliğin açılış töreninde konuşan Vali Ali Çelik, okumanın ve okuma alışkanlığı kazanmanın önemine dikkat çekti. Eğitimin temel dinamiğinin anlamak, hissetmek ve içselleştirmek olduğunu belirten Vali Çelik, “İki yönlü eğitim sistemi var: beceri geliştirilmesi ve ahlakın büyütülmesi. Okumak; hayatı anlamanın, bireylerin hem kendi hayatlarına bakışları hem de dünyanın bütün perspektifiyle ayaklarının altına seriliş hikâyesinin başlangıç noktası. Her bir kitapla başlayan serüven bizim düşünce dimağımızı, bakış açımızı değiştirir” dedi.

“Hayatı kısa video ve görsellerle anlayamazsınız”

İnternet kullanımının okumanın gücünü unutturmaması gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Dünya bir yarış içinde, bunun bir tarafı sınavlara diğer tarafı hayata hazırlık süreci. Okumanın gücünü, okudukça öğrenmenin gücünü gençler internet dünyasında unutabiliyorlar. Hayatı, kısa video ve görsellerle daha iyi anladıklarını, hayatı daha kalıcı kıldıklarını düşünüyorlar; ama bu düşünce içinde ciddi bir yanılgı barındırıyor. Gençlerimiz okuma alışkanlığı kazanmaz, hayatı kısa videolardan ibaret algılamaya devam ederse toplumumuz ve geleceğimiz sıkıntıya düşer. İnternetin sağladığı imkanlar muhakkak dünyamıza başka bir çehre kazandırıyor; ama hiçbiri kitabın yerini, kitabın bize sunduğu gücü ve geleceği yerine konamaz. Temennimiz internet dünyasının sağladığı imkanlardan pozitiflerini almaları ve kitap okumanın hazzını yaşamaları” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Zafer Havalimanı’nda yangın söndürme tatbikatı

Yayınlanan

Altıntaş Zafer Havalimanı İşletme Müdürlüğü tarafından Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikata Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, AFAD İl Müdürü Ali Artun, Zafer Havalimanı İşletme Müdürü Ali Ersan Altundal, havalimanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcileri ile havalimanı personeli katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği yolcu uçağı, uçuş sırasında yaşadığı teknik bir problem nedeniyle düştü ve yangın çıktı. Kısa sürede güvenlik önlemleri alarak yangına müdahale eden ekipler tatbikatı başarıyla tamamladı. 42 personelin görev aldığı tatbikat ile ilgili bilgi veren Kaymakam Mehmet Can İrdelp, “İstenmeyen olaylar bizim her an tetikte olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Havalimanımızda gerek itfaiyemiz gerekse diğer birimlerimizin her an her türlü olasılığa hazır bir şekilde 24 saat en ufak bir boşluk bırakmadan hazır bulunması gerekiyor” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’dan çalınan motosiklet Afyonkarahisar’da ele geçirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinden çalınan motosiklet, Afyonkarahisar’da bir evde bulundu.

Altıntaş ilçesi Beşkarış köyünden 2 Ekim 2021 tarihinde M.K isimli şahsın motosikletin çalınması olayı ile ilgili olarak Kütahya İl Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Altıntaş İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince ortaklaşa yapılan istihbari ve saha çalışması sonucunda çalınan motosikletin H.K ve E.Y isimli şüpheliler tarafından Bilecik, Uşak ve Afyonkarahisar illerinde satılarak el değiştirdiği, en son Afyonkarahisar’a satıldığı tespit edildi. Afyonkarahisar’da ikamet eden şüphelilerin evlerinde yapılan arama sonucunda çalınan motosiklet ele geçirilerek sahibine teslim edildi.

Gözaltına alınan iki şüpheli işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Motivasyon Tırı Altıntaş’ta çocuklarla buluştu

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik himayelerinde oluşturulan Motivasyon Tırı, Altıntaş ilçesinde 31 Ağustos’ta yaşanan 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen çocuklar için Beşkarış köyüne geldi.

Kaymakam Mehmet Can İrdelp, İlçe Özel İdare Müdürü Mehmet Taşan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven ve öğretmenlerinde katıldığı Motivasyon Tırında öğrenciler düzenlenen aktiviteler ve oyuncaklarla doyasıya eğlendiler.

Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Kudret Armağan tarafından öğrencilerle gerçekleştirilen eğlenceli etkinliklerle öğrencilerin hafızalarından depremin olumsuz etkilerinin silinmesi ve yerini yaşadıkları neşeli anların alması amaçlandı.

Motivasyon Tırına Beşkarış İlkokulu, Yolçatı İlkokulu, İstiklal İlokulu ve Zafer İlkokulu öğrencileri katıldı. Kaymakam İrdelp başta Vali Ali Çelik ve Kudret Armağan olmak üzere organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta ilkokullar arası halı saha turnuvası

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında ilkokullar arası halı saha turnuvası düzenlendi.

İlkokullar arası halı saha turnuvasının başlangıç vuruşunu Kaymakam Mehmet Can İrdelp yaptı. Çocukların sporu sevmesi için bu tür etkinliklerin önemli olduğuna dikkat çeken Kaymakam İrdelp, maçın karşılaşma vuruşunu gerçekleştirirken, çocuklarla eğlenceli diyaloglar yaşadı.

Turnuvanın ilk maçında Zafertepe İlköğretim Okulu 3. ve 4. sınıflar karşılaştı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta basketbol ve voleybol sahası yapımına başlandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde belediye tarafından basketbol ve voleybol sahası yapımına başlandığı bildirildi.

Sporun, sporcunun ve gençlerin her zaman yanlarında olduklarını söyleyen Belediye Başkanı Arif Teke, İstiklal Mahallesinde yapımına başlanan basketbol ve voleybol sahasının bir an önce tamamlanarak, gençlerin, sporseverlerin ve halkın hizmetine sunulacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da beton mikseri devrildi: 1 ölü, 1 yaralı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde beton mikserinin devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. Kaza, Kütahya-Altıntaş Karayolu Zafer Havalimanı yakınlarında meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, Ahmet Çukur idaresindeki 26 GE 028 plakalı beton mikseri yoldan çıkarak şarampole devrildi.

Kazada, sürücü Ahmet Çukur olay yerinde hayatını kaybederken, aynı araçta bulunan Sabri Balcı da yaralandı.

Yaralı Balcı, ambulansla Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta işbirliği protokolü

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde öğrencilerin Spor ile tanıştırılması için Kaymakamlık öncülüğünde Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

İmzalanan işbirliği protokol gereği iki kurum organizesi ile yapılacak olan okul içi ve okul dışı etkinliklerde, kurslarda, turnuvalarda, uzman, antrenör ve öğretmenler eşliğinde öğrencilerin spor ile tanıştırılması, yetenekli sporcuların tespit edilmesi, yeteneklerine göre branşlaşmaları hedefleniyor. Ayrıca gençlik faaliyetlerinde de ortak gönüllülük esası ile faaliyetler düzenlenecek. Her okulda gençlik temsilcisi belirlenerek Gençlik Merkezlerinden ilçe gençliğinin maksimum düzeyde faydalanmaları sağlanacak.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta sabah namazı buluşması

Yayınlanan

Altıntaş İlçe Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce sabah namazı buluşması gerçekleştirildi.

Sabah namazından önce İlçe Müftüsü Muammer Borlu sohbet ederek gençliğin önemine değindi. Sabah namazının kılınmasından sonra tesbihat yapıldı. Çorba ikramı ve yemek duası ile devam etti.

Sabah namazı buluşmasına katılan vatandaşlar programdan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

İlçe Müftülüğü, sabah namazı buluşmalarının ayda bir olacak şekilde devam edeceğini açıkladı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Başkan Teke’den öğrencilere boyama kitabı ve kalem seti

Yayınlanan

Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, 1 ve 2. Sınıf öğrencileri ile ana sınıfı öğrencilerine “Bilge Pancar” isimli boyama kitabı ve boyama kalem seti hediye etti.

Zafer ve İstiklal İlkokulları ile ana sınıflarını ziyaret ederek, 1 ve 2. Sınıf öğrencilerine belediyenin kültür hizmeti olan “Bilge Pancar” isimli boyama kitabı ve boyama kalem seti hediye eden Belediye Başkanı Arif Teke, kitapçığın hazırlanmasında destek olan İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven ile editör ve tasarımda emek veren öğretmen Nurcan Kocaçay’a teşekkür etti.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Müdür Başyiğit: “Öğrencilerimizin yeteneklerini keşfediyoruz”

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde “Altıntaş Kendin Yap Atölyesinde incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, öğrencilerin bu atölyeler sayesinde ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetme imkanı bulduklarını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Altıntaş ilçesini ziyarette Kaymakam Mehmet Can İrdelp ve Belediye Başkanı Arif Teke’yi makamlarında ziyaret etti.

Müdür Hasan Başyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaretinde ilçedeki eğitim öğretim faaliyetleri ve yüz yüze eğitim hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven’den bilgi aldı.

Daha sonra Yolçatı İlkokulunu ziyaret eden Müdür Başyiğit, burada öğrencilerle sınıflarında bir araya geldi. Öğrencilerin yeni eğitim öğretim yılını kutlayan Başyiğit, uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek kesintisiz yüz yüze eğitim için salgın hastalık tedbirlerine uymak gerektiğini belirtti. Öğrenciler de yüz yüze eğitime kavuştukları için çok sevinçli olduklarını dile getirdiler.

Altıntaş Anadolu İmam Hatip Lisesini ve Sancaktar İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, burada bulunan “Altıntaş Kendin Yap Atölyesinde incelemelerde bulundu. Öğrencilerin bu atölyeler sayesinde ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetme imkanı bulduklarını belirten Başyiğit, öğrencilere bu fırsatı sağlayan başta İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Salgın hastalık sürecinin devam ettiğini söyleyen Başyiğit, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanın önemini hatırlatarak, bu hastalıktan bir an önce kurtulmak için ayrıca aşı olmanın şart olduğunu ifade etti. Aşı olmayanların aşı olmaları için ikna edilmesi gerektiğini belirterek öğrencilerin de velilerini bu konuda ikna edebileceklerini söyledi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta yaralar sarılıyor

Yayınlanan

Altıntaş’ta meydana gelen 5,0 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşların mağduriyet yaşamaması için başlatılan yoğun çalışmaların sürdüğü bildirildi.
31 Ağustos Salı günü merkez üssü Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Aydınlar Köyü’nde 5,0 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Kütahya Valiliği koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlar seferber oldu.
Depremden hemen sonra bölgeye 26 çadır kuran AFAD Kütahya, depremden etkilenen köylerde konteyner kurulum çalışmalarını tamamladı. Son aşamaya gelinen altyapı çalışmalarının da tamamlanmasının ardından 18 hane bu hafta içerisinde konteynere taşınacak.

“34 konut, 5 ahır ve 2 iş yeri ağır hasarlı”
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kesin hasar tespiti tamamlanan Beşkarış, Aydınlar, Genişler, Alibeyköy, Murathanlar ve Osmaniye köylerinde 34 konut, 5 ahır ve 2 iş yeri ağır hasarlı yapı tespit edildi. Depremden en çok etkilenen Beşkarış Köyü’nde 23’ü konut, 4’ü ahır, 2’si iş yeri 29 bina ağır hasar gördü. Aydınlar’da 5 konut, Genişler’de 3 konut, 2 ahır, Alibeyköy’de 2 konut, Murathanlar’da bir konut ağır hasarlı olarak kayıtlara geçti.

“26 çadır, 18 konteyner kuruldu”
Depremin hemen ardından bölgeye hareket eden Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, evleri ağır hasar gören ve korkudan evine giremeyen vatandaşların konaklama ihtiyacının karşılanması için Beşkarış Köyü’nde 17, Aydınlar’da 4, Genişler’de 3, Murathanlar ve Selkisaray’da birer adet olmak üzere toplam 26 çadır kurdu. Çadırda kalan depremzede vatandaşların daha sağlıklı ortamlarda konaklamaları için Beşkarış’a 13, Aydınlar’a 3, Alibeyköy ve Murathanlar köylerine birer adet olmak üzere toplam 18 adet konteyner kuruldu. Çadırlarda konaklayan depremzedeler bu hafta içerisinde kurulumu tamamlanan konteynerlere taşınmaya başlayacak.
Devletin tüm kurumlarının seferber olduğu bölgede, depremzedelere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce psiko-sosyal destek sunulurken İl Müftülüğü ekipleri de depremzedeleri ziyaret ederek manevi destek hizmeti veriyor.

“Hak sahipliği çalışmaları başladı”
AFAD tarafından “Genel Hayata Etkili Afet” olarak ilan edilen ve konut, ahır ve iş yeri yapımı için hak sahipliği çalışmalarının başlatıldığı köylerde, hukuki yasal süreçler yakından takip ediliyor. Depremin hemen ardından bölgeye gelen Türk Kızılay’ı da 78 depremzedeye 3 öğün yemek hizmeti sunuyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR