Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Pazarlar MYO’da yeni lezzetler yarıştı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Pazarlar Meslek Yüksekokulunda “Yeni Gıda Geliştirme” yarışması düzenlendi.

10 grup halinde 23 öğrencinin katıldığı Yeni Gıda Geliştirme yarışmasında birinciliği üç öğrencinin hazırladığı Avokado Soslu Karabuğday ve Kinoalı Mantı aldı.

Meslek Yüksekokulu binasında Gıda Teknolojisi programında görevli Öğr. Gör. Meryem Akbaş’ın Meyve ve Sebze Teknolojisi dersi kapsamında düzenlenen yarışmada 2. sınıf öğrencileri yarıştı. Pazarlar Kaymakamı Ferhat Gür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, Pazarlar MYO Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer ile MYO Müdür Yardımcıları ve öğretim görevlilerinin değerlendirme kurulu üyesi olarak yer aldığı yarışmada çölyak hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak ve Gıda Teknolojisi programı öğrencilerine alanı ile ilgili deneyim kazandırmanın amaçlandığı belirtildi.

10 gruba ayrılan 23 öğrencinin yarıştığı etkinlikte, 10 farklı lezzet yarıştı. Yarışmada Sena Takabay, Hatice Öcal ve Aslınur Altınay’ın Avokado Soslu Karabuğday ve Kinoalı Mantı’sı birinciliği alırken, Billur Tuğ’un hazırladığı Fonksiyonel Kış Çayı ve Glütensiz Kek ikinciliği, Seher Öztürk, Huriye Parlayan ve Sedanur Kılıç tarafından hazırlanan Glütensiz Sufle ise üçüncülüğü elde etti.

Yarışmanın ardından bir açıklama yapan Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, 1. olan gruba 1.000 TL, 2. olan gruba 750 TL ve 3. olan gruba ise 500 TL’lik para ödülü verileceğini duyurdu.

Eğitim

Kütahya’da Kendin Yap Atölyeleri yaz etkinlikleri

Yayınlanan

Kütahya’da “Kendin Yap Atölyeleri” yaz etkinliklerinin devam ettiği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Kendin Yap Atölyeleri, “Yaz Etkinlikleri” çerçevesinde 1-5 ağustos tarihleri arasında 5. sınıf öğrencilerini misafir etti. Dersler bitmesine rağmen öğrencilerin, atölyelerde görevli öğretmenlerimizin gösterdiği ilgiden memnun kaldıkları görüldü. Kendin Yap Atölyelerinde eğitimler 8-12 Ağustos tarihleri arasında 6. Sınıf öğrencileri ile devam edecek” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da, “Çocuklarla Camide Bir Gün” projesi

Yayınlanan

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Çocuklarla Camide Bir Gün” projesi Kütahya İl Müftülüğü tarafından hayata geçirildi.

Zafertepe Bölgesinde yer alan Valide Sultan Camiinde öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen programa, İl Müftü Yardımcısı Tahsin Ekim, Din Hizmetleri Şube Müdürü Gürsel Bayram, Kütahya Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Fatih Eryılmaz, Zafertepe Bölgesi Din Görevlileri ve veliler katıldı.

Programda konuşan İl Müftü Yardımcısı Tahsin Ekim, “Çocuklara Rabbimizi ve Peygamber Efendimizi tanıtmak, ibadet alışkanlığı kazandırmak güzel ahlak ile aşılamak anne, baba ve bizlerin görevidir. Bunun için Diyanet İşleri Başkanlığımız böyle güzel bir projeyi hayata geçirdi. Başta programda görev alan Din Görevlilerimize, size izin veren ailelerinize ve katılımınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sabah kahvaltı programı ile başlayan projeye katılan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu, hutbe irad etti, hazırlandıkları konuları arkadaşlarına sunum yaptılar. Programda ayrıca, üniversite öğrencileri tarafından roket imalatı ve roket gösterileri sunuldu.

Kütahya Gençlik Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi de öğrenciler için oyun, eğlence, sportif faaliyetler ve çeşitli gösteriler için parkur hazırladı. Program öğrencilerin okuduğu Yasin-i Şerif, yapılan dua ve cemaatle kılınan namazla sona erdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Simavlı traktör sürücüleri güvenli traktör kullanımı konusunda bilgilendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde traktör sürücüleri, Simav İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve Simav İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile birlikte traktör sürücülerine güvenli traktör kullanımı konusunda bilgilendirdi.

Simav-Eynal karayolundaki uygulama noktasında polis ve jandarma ekiplerince tarımsal faaliyetlerinin yoğun olduğu bugünlerde, traktör kazalarının en aza indirilmesi ve önüne geçilmesi noktasında traktör sürücülerine yapılan uygulamada sürücülere broşür dağıtılarak bilgilendirmelerde bulunuldu.

Traktör sürücülerine koruma çerçevesi, flaşörlü sarı ışık, römork arkasına monte edilmesi gereken yansıtıcılı reflektör gibi fiziki önlemlerin önemi ile karayolunda ve arazide güvenli traktör kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Simav İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Göncü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ’’Traktörlerden kaynaklı kazaların önlenmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle ortaklaşa yapmış olduğumuz uygulamada hasat zamanında yoğun bir şekilde çalışan çiftçilerimize karayolunda ve arazide güvenli traktör kullanımı konusunda bilgilendirme yapıldı ve broşür dağıtıldı. Yaz döneminde artan sıcaklıklara rağmen yoğun bir şekilde çalışan çiftçilerimizin traktörlerinde koruma çerçevesi, flaşörlü sarı ışık, römork arkasına monte edilmesi gereken yansıtıcılı reflektör gibi fiziki önlemlerin önemi hakkında personelimiz tarafından bilgilendirme yapıldı. Traktör sürücülerimizin hem kendini hem de çevresindekilerin hayatlarını tehlikeye atmamaları için kurallara uymalarını istiyoruz. Çiftçilerimize hasat zamanında bol ve bereketli kazançlar diliyoruz” dedi.

Mevsim itibariyle anız yakma olaylarının fazla olduğunu da belirten Emniyet Müdürü Mehmet Ali Göncü, anız yakmanın yasak olduğunu ve çiftçilerin bu kurallara uyması gerektiğini söyledi.

Motosiklet sürücülerine de uyarılarda bulunan Müdür Göncü, “Mevsim itibariyle hava sıcaklarının artmasına bağlı olarak motosiklet kazalarında da artış yaşanıyor. Bu konuda motosiklet sürücülerimizi kask takmaları ve hız yapmama konusunda uyarıyoruz” ifadesinde bulundu.

Simav-Eynal karayolunda yapılan uygulamada traktör sürücülerinin bilgilendirildiği, köylerde ise Jandarma ekipleri tarafından vatandaşlara bilgilendirme yapıldığı öğrenildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane’de çiftçiler sulama konusunda bilgilendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde tarımsal sulamada su israfının önlenmesi, kuraklıkla mücadele, su erozyonu ve tuzlulukla mücadele ve basınçlı sulama sistemlerinin faydaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Konuyla ilgili Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Müdürlüğümüzce ilçemiz Kızılkoltuk köyünde bulunan tarımsal sulama tesisi ile ilgili yöremiz çiftçilerine tarımsal sulamada su israfının önlenmesi, kuraklıkla mücadele, su erozyonu ve tuzlulukla mücadele ve basınçlı sulama sistemlerinin faydaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı icra edilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden seminer

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde kadına yönelik şiddet çerçevesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından “Kadına El Kal-ka-maz” sloganı ile farkındalık eğitimi verildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 23 Mart 2022 tarihinde imzalanan protokolle “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Yılı Faaliyet Planı” çerçevesinde kadına yönelik şiddetle mücadelede Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü erkek kursiyerlerine seminer verdi.

Gediz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Özyurt, Merkezimizde eğitim gören tüm erkek kursiyerlere ulaşarak kadına şiddet olaylarının önüne geçmek istiyoruz dedi.

Müdür Mehmet Özyurt, “Kadına yönelik şiddet, kadınların maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik eylemler olarak karşımıza çıkıyor.

Şiddet yaşam hakkı, eğitim hakkı ve sağlık hakkı gibi temel insan haklarını ihlal ediyor. Kadın, erkek ve çocuk fark etmeksizin hepimiz, insan onuruna yakışır şekilde yaşamayı hak ediyoruz. Bu toplumu kurabilecek güç, şiddetsiz bir hayatı benimsemekten geçiyor” dedi.

Kadına şiddet olaylarının eğitimle çözüleceğini ifade eden Müdür Özyurt; “Biz Halk Eğitim Merkezi olarak farkındalık eğitimini kursiyerlerimize anlattık. Bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz. Kadınlarımızın fedakârlıkları, emek ve dualarıyla kurulan vatanımızda kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etmek hepimizin sorumluluğunda. Toplumda adalet, hoşgörü, saygı ve merhamet gibi yaşatan, yeşerten ve birleştiren değerlerin yerleşmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Başkan Çalışkan ve Müftü Akyol, Yaz Kur’an Kursları’nı ziyaret etti

Yayınlanan

Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve İlçe Müftüsü Sebahattin Akyol Yaz Kur’an Kurslarında eğitim gören çocukları ziyaret etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, “İlçe Müftümüz Sebahattin Akyol ile birlikte ilçemiz cami ve Kur’an kurslarında eğitim gören çocuklarımızı ziyaret ederek ikramlarda bulunduk. Rabbim evlatlarımızı dinimize ülkemize ve İslam’a hayırlı evlatlar eylesin” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Tarhana Festivali hazırlıkları sürüyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Belediye tarafından ilçenin kültür ve turizmini geliştirmeye yönelik olarak her yıl gerçekleştirilen ve pandemi nedeniyle ara verilen Geleneksel Gediz Tarhana Festivali 24 Temmuz-31 Temmuz tarihleri arasında Adnan Menderes Kültür Parkında düzenlenecek.

Gediz’in kültürel mirasına sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, ilçe turizm merkezlerinin tanıtımını yapmak amacıyla düzenlenen Tarhana Festivali yine dolu dolu etkinlik takvimine sahip. 24 Temmuz Pazar günü Adnan Menderes Kültür Parkında saat 16.00’da açılışı yapılacak olan Tarhana Festivalinin ilk gününde sanatçı Derya Uluğ Amfi Tiyatro da Gediz Halkıyla buluşacak.

Merakla beklenen ve kadınların yanında erkelerinde yarışmacı olarak katıldıkları Tarhana Pişirme Yarışması 25 Temmuz Pazartesi günü saat 21.30’da Festival Alanı içerisinde düzenlenecek.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Toplu Sünnet etkinlikleri bu sene 29 Temmuz Cuma günü Belediye Kültür Salonunda düzenlenecek. Her yıl olduğu gibi bu yılda sünnet olan çocuklar karagöz, animasyon ve hediyeler ile sevinecek, eğlenecek ve unutulmayacak bir gün yaşayacaklar.

Etkinlik takvimine göre 25 Temmuz’da Hayrettin Terzi, 26 Temmuz’da Zeki Uçkan, 27 Temmuz’da TRT Müzik Canlı yayınlanacak Alaturka Akşamlar, 28 Temmuz Ömer Faruk Bostan, 31 Temmuz Pazar günü ise Musa Göçmen Senfoni Orkestrası sahne alacak.

29 Temmuz Cuma günü ise Çocuk Şenliği gerçekleştirilecek.

Etkinlik takvimi haricinde Festival süresinde vatandaşlar alışveriş yapabilecekler ve bu güzel yaz tatili günlerinde gönüllerince eğlenebilecekler.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane’de biçerdöver operatörlerinin bilinçlendirilmesi için denetim ve eğitim çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce biçerdöver operatörlerinin bilinçlendirilmesi için denetim ve eğitim çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından ilçemizde hububat ekili olan arazilerde biçerdöverle hasat esnasında dane kayıplarının azaltılması ve olabilecek anız yangınlarına karşı üreticilerimiz ile biçerdöver operatörlerinin bilinçlendirilmesi için denetim ve eğitim çalışmalarımız devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Vali Ali Çelik, Türkiye birincisi öğrencileri tebrik etti

Yayınlanan

Vali Ali Çelik, Afet Risk Azaltma Proje Yarışması’nda Türkiye birincisi olan Kütahya Lisesi öğrencilerini tebrik etti.

Kütahya, Türk-Japon Vakfı ve Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı Türkiye Ofisi iş birliğinde düzenlenen Afet Risk Azaltma Proje Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

Vali Ali Çelik; 28 ilden 99 projenin katıldığı yarışmada “Ben Burdayım” isimli projeleriyle birinci olan Kütahya Lisesi 10. sınıf öğrencileri Aslıhan Kaya, Medine Tahtalı, Rawan Saıf Hassan ve Zeynep Bocut’u kabul etti.

Toplumun her kesiminin afet ve afet risklerine karşı bilinçlenmesinin önemine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Projenizle hem farkındalığa katkı sağladınız hem de elde ettiğiniz başarıyla Kütahya’mızı gururlandırdınız. Yaşattığınız gurur için sizi tebrik ediyor; danışman öğretmen ve velilerinize destek ve teşvikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Öğrenciler, Vali Ali Çelik’e kabul ve destekleri için teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Yatılı Kız Kur’an Kursu inşaatında sona yaklaşıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde hayırsever bir vatandaş tarafından tadilatı yaptırılan Yatılı Kız Kur’an Kursu inşaatında sona yaklaşıldı.

2021 yılında inşaatına başlanan Merkez Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu olarak hizmet veren binada yenileme çalışmaları çerçevesinde merhum hayırsever vatandaşla yapılan protokol neticesinde, mevcut bina yerine daha modern, günümüz şartlarına uygun, öğrencilerin daha nezih mekânlarda Allah’ın kelamını ezberleyecekleri 80 yatak kapasiteli yatılı Kız Kur’an Kursu inşaatı bitme aşamasına geldi.

İnşaatın son hızla devam ettiğini belirten Müftü Nurullah Koçhan, “Dış yalıtımı bitti ve iskele söküldü. Kur’an kursumuzun görüntüsü ortaya çıktı. Hamdolsun. İnşallah 2022-2023 Eğitim Öğretim sezonunda Kur’an kursumuzun açılışını yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Müftü Nurullah Koçhan, “İslam dini müntesiplerinden sadece kendileri için yaşam sürmelerini beklemez. Yeryüzünün halifesi olan Müslümanlar, dünya hayatında huzurun teminatı olurken hem kendileri hem de kendilerinden sonrakiler için çalışırlar. Sadaka-i câriye tıpkı bir ırmağın akışı gibi istifadesi bol ve daim, dolayısıyla sevabı kesintisiz olan sadakalar için kullanılır. Camiler, Kur’an kursları, çeşmeler, okullar, yollar, köprüler ve bilcümle insanlığa faydası olacak olan iyilikler bu tür sadaka çeşitlerindendir. En kısa zamanda bitirebilmemiz temennisiyle merhum hayırsever vatandaşımza rahmet diliyorum. Sadaka-i Cariyesi makbul, mekanı cennet, derecesi âli olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da çiftçi bilgilendirme toplantısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı” çerçevesinde meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kurulumu hakkında uygulamalı çiftçi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı” çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından Çavdarhisar ilçemizdeki Halil İbrahim Uzun’a ait kapama meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kurulumu hakkında çiftçi teknik inceleme gezisi düzenlenerek uygulamalı olarak çiftçi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

2022-2023 eğitim öğretim yılı ücretsiz ders kitapları Kütahya’ya ulaşmaya başladı

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığının 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında öğrencilere dağıtacağı ücretsiz ders kitapları Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait kitap depolarına gelmeye başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve Şube Müdürü Zeki Atik Müdürlüğün kitap deposuna gelen ders kitaplarını incelediler ve ders kitaplarının okullara intikali için yapılan çalışmalar hakkında istişarelerde bulundular.

Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, kitapların tertipli ve düzenli bir şekilde tasniflenmesi ve gelen kitapların yeni eğitim öğretim yılı başlamadan öğrencilerin kitaplarının sıralarının üzerine bırakılması yönünde talimat verdi. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde dağıtılacak olan kitaplar eğitim öğretim başlamadan önce okullara ulaştırılarak okullar açıldığında öğrencilere dağıtılacak şekilde planlama yapıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Tavşanlı’da denetimler sıklaştırıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde trafik denetimleri ve araçta bulunanların emniyet kemeri takmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

İçişleri Bakanlığınca başlatılan ‘Bayramınız Kemerli Olsun’ sloganı dahilinde Tavşanlı ilçesinde, polis ve jandarma ekipleri tarafından emniyet kemeri uygulaması gerçekleştirildi.

Tavşanlı’da, Kurban Bayramı öncesi polis ve jandarma ekipleri emniyet kemeri uygulamasına ağırlık verdi. Bayramda trafik kazalarının minimize edilmesi, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için tedbirleri en üst seviyeye çıkaran ekipler, şehir genelinde denetim yapıyor. Moymul Mahallesi Çevre yolu üzerinde sürücüleri tek tek durduran polis ve jandarma, yolculuk sırasında emniyet kemeri takmalarını hatırlattı. Sürücülere çeşitli uyarılarda bulunan ekipler, ayrıca bilgilendirici broşür dağıtımında bulundu. Ekiplerin bayram boyunca denetimlere devam edeceği bildirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu konferans

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” Konulu Konferans düzenlendi.

15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde Belediye Kültür Merkezinde “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu konferansa İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Oğuz Arduç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, İçe Müftü vekili Osman Avcı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını İlçe Müftü Vekili Osman Avcı’nın yapmış olduğu program Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu 15 Temmuz gecesi ile ilgili sinevizyon gösterisi ile devam etti. Akabinde İl Müftü Yardımcısı Sayın İsa Ada tarafından “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu konferans verildi.

Konferansta Program İl Müftü Yardımcısı Sayın İsa Ada bazı grup ve şahısların kendi hedefleri ve çıkarları doğrultusunda dini metinleri yorumlamak suretiyle orta doğu ve İslam coğrafyasında dini istismar ettiğini, bu yolla da Müslüman halk üzerinde etkili olmaya çalıştığını ifade etti.

İl Müftü Yardımcısı İsa Ada, İslam kisvesine bürünmüş terör örgütlerinin İslam dinini istismar ederek samimi Müslümanları nasıl aldattığını ve bunlarla mücadelenin nasıl yürütülmesi gerektiği konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Konferans hediye takdimi ile sona erdi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ’den Uluslararası Yabancı Dil Öğretimi, Edebiyat ve Dil Bilim Konferansı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Uluslararası Yabancı Dil Öğretimi, Edebiyat ve Dil Bilim Konferansı (ICLELL-2022) gerçekleştirildi.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve 5 kıta ve 27 ülkeden, 110 katılımcının akademik çalışmalarını paylaşmak üzere yer aldığı, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal’ın da onursal başkanı olduğu organizasyonun açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez yaptı. Konuşmasında, etkinliğe bilimsel çalışmalarıyla katılan bilim insanlarını ve organizasyonda emeği geçenleri tebrik eden Göçmez, üniversiteye akademik değer katan bu tür etkinliklerin devamını diledi.

Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Kaan Erarslan ise konuşmasında hazırlıkları bir yıldan uzun süre devam eden konferansta 23 oturumda 70’in üstünde akademik çalışmanın sunulacağını ifade etti. Açılış oturumu Öğr. Gör. Mustafa Kemal Şen yürütücülüğünde hazırlanan 7 Dilde Zaferin 100. Yılı başlıklı kısa filmin gala gösterimiyle sona erdi.

“Etkinlikler çerçevesinde iki ayrı panel de düzenlendi”

Etkinlik çerçevesinde yabancı dil öğretimi, batı edebiyatı, dil bilim, çeviri bilim ve yabancı dil olarak Türkçe’nin öğretimi alanlarında eş zamanlı yürütülen oturumların yanı sıra Banja Luka Üniversitesinden Prof. Dr. Emir Muhic ve Bihac Üniversitesinden Prof. Dr. Ratko Knezevic’in davetli konuşmacı olarak sunumlarının yer aldığı birer panel oturumu da düzenlendi.

Dr. Öğr. Üyesi Dilşah Kalay’ın yürüttüğü Bilimsel Etkinlik Projesi çerçevesinde desteklenen konferansla, ilgili Yabancı Diller Yüksekokulundan yapılan açıklamada, ” Konferansa organizasyon komitesinde ve bilim kurulunda yer alan, yurt içinden ve yurt dışından çeşitli bilim insanları katkı sağladı. Yabancı Diller Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümü eş güdümünde gerçekleştirilen konferansta tam metinleri sunulan çalışmaların, DPÜ Sosyal Bilimler Dergisi’nde, National Technical University of Ukraine bünyesindeki dergilerde ve Cambridge Scholars Publishing UK tarafından yayınlanacak kitapta yer alması planlanıyor” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde söyleşi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Dekan Yardımcısı Dr. Kansu Gençer yönetiminde Gastronomi Sohbetleri Dizisi çerçevesinde “Kahve Sanatı, Kimya Mı, Simya Mı?” adlı çevrim içi söyleşi gerçekleştirildi.

Çevrim içi ortamda düzenlenen ve TUBİF Dekan Yardımcısı Dr. Kansu Gençer’in yönetiminde gerçekleşen söyleşide, Hacky’s Coffee Kurucu Ortağı Cihan Adayan da konuşmacı olarak yer aldı. Cihan Adayan, söyleşide kahve kültürü, kahve çeşitleri, kahvenin kimyasal dönüşüm aşamaları, iyi bir kahvenin püf noktaları, kahve yapımında standartlaşma konuları hakkında bilgiler verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ’den Temel Göstergeler ile Ekonomi ve Finans Piyasaları eğitimi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DPÜSEM) ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) iş birliğinde Temel Göstergeler ile Ekonomi ve Finans Piyasaları eğitimi gerçekleştirildi.

KUTSO’nun yönetim binasındaki konferans salonunda DPÜSEM ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde gerçekleştirilen eğitimde DPÜ İİBF Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Yunus Şişman eğitmen olarak yer aldı.

Eğitimde, Makro İktisadi Göstergeler Analizi, Finansal Piyasalar Analizi ve Uluslararası Makro İktisadi Analiz gibi konularda ayrıntılı bilgiler verilerek, işletmeler için öneriler paylaşıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de kurban kesim elemanı kursu

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesi “Kurban Kesim Elemanı Kursu” açılacak.

30 Haziran’da başlayacak olan kurslara vatandaşlar 27 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek.

4 gün devam edecek kursta doğru kurban seçimi, hayvan kesim yerini hazırlama, kesim yapılacak yerin şartlarını iyileştirme, yardım kuralları ve dini vecibeler anlatılacak.

Gediz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Özyurt, kurban kesme yeterliliğine sahip bireylerin hijyenik, güvenli ve dini usullere uygun şekilde kurban kesmeleri için açılacak olan kursta temel iş sağlığı ve güvenliği, kurbanın İslamiyet’teki yeri ve kurban kesim işlemleri olmak üzere 3 konuda 20 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim verileceğini söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı sona erdi.

Kapanış programında, Sertifikalı Eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlere Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Mustafa Yılmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Zeren, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcıları Fatma Tanrıkulu İnce ve Osman Çelikoğlu, Sağlık Bakım Hizmetleri Koordinatörleri ile Eğitim Hemşireleri tarafından belgeleri verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Tavşanlılı öğrenciler yerinde inceledi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri gezi etkinliği ile bir dizi ziyaretler gerçekleştirdiler. Kuruluştan Kurtuluşa 2023 Gençlik projesi çerçevesinde Tavşanlı Belediyesi ile işbirliği yapılarak Tavşanlı Atatürk Anadolu Lisesi 10. ve 11.sınıf öğrencilerinden 27 kişilik grup Biyoloji öğretmenleri Dilek Uygun ve Şüheda Binboğa rehberliğinde Dumlupınar Üniversitesi Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi ve Çavdarhisar Aizanoi’ ye gezi düzenlediler.

Hekim Sinan merkezinde tıbbi bitkileri yerinde inceleme ve tanıma fırsatı bulan öğrenciler, ayrıca Çavdarhisar Aizanoi’ye de giderek tarihi bilgiler aldılar.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR