Bizimle iletişime geçin

Kültür

DPÜ’de 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, DPÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği söyleşide 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği’ni tanıttılar.

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen DPÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Gülsen Özdemir’in sunuculuğunu üstlendiği ve Rektör Kazım Uysal ile Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’ün konuk olduğu yayında ilk sözü alan Prof. Dr. Ersan Öz, “Proje pazarı nedir? Ne tür projelerle katılım sağlanabilir” sorusuna şu yanıtı verdi, “Buraya katılan veya yayını daha sonra izleyecek öğrenci kardeşlerimize proje pazarımız başta olmak üzere bu tür proje girişimciliği yarışmalarına katılmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Proje pazarımız tüm Türkiye’den başvuru alacağımız ilk defa gerçekleştirilen çok büyük bir organizasyon. Rektörümüz Prof. Dr. Kazım Uysal bu konuda bizi her türlü destekliyor. Üç ayrı kategoride ortaokul, lise öğrencilerimizi, gerek üniversite öğrencilerimizi, gerek şehrimizdeki Ar-Ge ve Tasarım merkezlerini otomasyon, yazılım, maden, sağlık, nanoteknoloji, kimya gibi birçok dalda proje başvurularını alacağız. Bunları değerlendirip para ödülü vereceğiz. Bazılarına Teknokentimizde yer vereceğiz” dedi.

“Gençlerin projelerine ihtiyacımız var”

Gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Rektör Kazım Uysal,” Uzun bir pandemi sürecinden sonra öğrenci başkanımızı seçtik ve öğrenci merkezli bir üniversite olduk. Prof. Dr. Ersan Öz hocamızı da tebrik ediyorum. Ersan Hocamız da Teknokent’te büyük bir ivme yakaladı. Teknokentimiz şu an çok verimli hâle geldi ve doldu.

Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği gibi bir etkinliğe imza atması tebrike şayandır. Proje Pazarı’nın şimdiye kadar yapılmaması eksikliktir. Bütün dünya bilgiyi ve teknoloji üretebiliyorsa öne geçebiliyor. Gençlerden istifade edebiliyorsa öne geçiyor. İşte bu anlayışla hem teknokentimiz hem de bizler el ele verdik ve Kütahya’da bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Bundan amacımız şu, tüm gençlerimiz proje düşünsünler. Memleketin, üniversitemizin, Kütahya’nın problemlerine çözüm üretsinler. Milletimin öne geçmesi, milletimizin yücelmesi için gençlere, gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyacımız var” dedi.

“Proje Dumlupınar zaferinin 100. yılına denk geliyor”

Proje Pazarı’nın DPÜ’ye ne gibi katkıları olacağı sorusuna değinen Kazım Uysal “Üniversitemizin uluslararası bir üniversite olmasını hayal ettik. Bunun için çalışıyoruz. Şu anda 84 ülkeden, 7 bini aşkın uluslararası öğrencimiz var. Biz istiyoruz ki, hem ülkemizin hem de dünyanın gençlik merkezi hem de uluslararası üniversitesi olsun. Proje Pazarı fikri de buradan doğdu.

Üniversitemizi bir marka yapmak, hem ülkemize hem dünyaya duyurmak istiyoruz. Üniversitemizi problem çözücü, gençlerin fikirlerine önem veren bir anlayışın olduğunu ifade etmek için Proje Pazarı etkinliği yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yani 2022, üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin de 100 yılı. Dolayısıyla Proje Pazarı’nı aynı zamanda zafer adını verdiğimiz bilim şenliğiyle yapıp hem Kütahya’ya hem de üniversitemize farkındalık oluşturacağız” ifadelerine yer verdi.

“Proje pazarında herkes kazanacak”

Başkan Gülsen Özdemir’in “Proje pazarında bizi neler bekliyor” sorusuna ilk yanıtı veren Prof. Dr. Öz, “Gençlerimiz, girişimci bir gençlik olma yönünde önemli bir adım atmış olacaklar. Teknokente proje başvurusunda bulunanlar, 18-24-36 aylık süreçlerde projelerini bitiriyorlar ve daha bitmeden yenisini hazırlıyorlar. Bir proje hazırlayan gençliğin artık projesiz bir hayatı olmuyor. Buradan bir vizyon da bir elde edecek, gelir de elde edecek, ülke ekonomisine katkıda da bulunacak ve ödüller de kazanacak. Hiç para ödülü alamayana da Kuluçka Merkezimizde yer vereceğiz. Projesini burada geliştiriyor olacak. Gençlerimiz bu yaşlarda böyle projelerde bulunurlarsa duruşları olur, gelirleri olur, tanınırlığı ve marka değeri olur. Tüm öğrencilerimizi proje pazarımıza bekliyoruz. Proje başvurusunu ister yazılı olarak, isterlerse yazılı ve prototipiyle de yapabilecekler” dedi.

Öz’ün ardından söze devam eden Rektör Uysal, “Tüm çalışma arkadaşlarım ve tüm öğrencilerim benim hayallerimi gerçekleştirdikleri için, benim gerçekleştirmek istediklerime hizmet ettikleri için herkese teşekkür borçluyum. Güzel işler yapanın, milletimiz için memleketimiz için en ufak katkıda bulunanın yanındayız destekçisiyiz. 2022 bizim yılımız. Kurtuluşun şehri olan Kütahya’da Meydan Muharebesinin kazanıldığı, düşmanın toprağımızdan gönderildiği 100. yılı. Bundan dolayı sadece üniversitemiz değil Kütahya’daki ve çevremizdeki illerle birlikte 2022 yılını anlamlı ve coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bu zafer artık bizim ‘Anadolu’dan gitmiyoruz’ mesajını tüm dünyaya ilettiğimiz zaferdir. İnşallah 2022 yılını bu manaları yükleyerek yaşamak istiyoruz. Ayrıca üniversitemizin de 30. yılı. Bundan dolayı iki anlamı bir araya getirdik ve bizi motive eden, bayram havasında geçireceğimiz 2022 yılı çıktı. Hem Proje Pazarı’na, hem Bilim Şenliği’ne destek verecek olan tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Prof. Dr. Uysal ve Prof. Dr. Öz’den çağrı”

Son olarak katılımcılara çağrıda bulunan Prof. Dr. Kazım Uysal, “Sevgili gençler, gelin hep beraber el ele verelim, milletimizin problemlerini çözmeye aday olalım, bunun için çalışalım, emin olun her biriniz bir millet kıymetinde olursunuz. ‘Haydi bismillah’ diyorum” dedi.

Uysal’ın ardından katılımcılara seslenen Prof. Dr. Öz ise sözlerini, “Arkadaşlarımızı Proje Pazarı’na davet ediyorum. Gençlerimizi, şehirde pozitif algıya sahip olan teknokentimize davet ediyorum. Proje nasıl yapılıyor, laboratuvarlarında mutfağında görsünler. 1 Nisan’a kadar önemli fikirler bize başvuru yapacaklar. Ödül almakla kalmayıp bundan sonra proje aleminde adlarından sıklıkla bahsettirip ülkemiz için faydalı hâle gelecektir. Gençlerimizin geleceğinin bizden çok daha güzel olacağına yürekten inanıyorum. Ben de ‘Haydi bismillah’ diyor tüm gençlerimize sevgimizi muhabbetimizi gönderiyoruz” ifadeleriyle tamamladı.

GEDİZ

Gediz’de Şiir Yarışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde “Gediz İstiklal Ruhu Şiir Yarışması” düzenlenecek.

Konu hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Ülkemiz, şanlı tarihi boyunca birçok kez düşmanı hezimete ve büyük yenilgilere uğratmaya başarmıştır. Bu şanlı zaferlerden birinin yaşandığı yerlerden birisi de şüphesiz ilçemiz Gediz’de yaşanmıştır.30 Ağustos 1922’de Türk ordusu, işgalci güçleri Anadolu’dan temizlemek için 26 Ağustos’ta Afyon’da Büyük Taarruz’u başlatmış ve Dumlupınar’da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün idaresinde düşmanlar imha edilerek zafere ulaşılmıştır. 9 Eylül’e kadar devam eden bu süreçte, Gediz 1 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Bu anlamlı günde güzel ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümünde “100. Yılında Gediz İstiklal Ruhu Şiir Yarışmasını düzenleyerek, Gediz’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun coşku ve heyecanını çeşitli etkinliklerle kutluyoruz” dedi.

Şiir yarışmasında birinciye iki bin 500 TL, ikinciye bin 500 TL, üçüncüye ise bin TL ödül verilecek.

Yarışmaya katılacak olanlar, bilgi ve başvuru için 29 Ağustos 2022 tarihe kadar Gediz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden müracaat edebilecekler.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi kazıları tamamen DPÜ’ye devredildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde yürütülen ve 2021 yılında Kütahya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında ve DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un bilimsel danışmanlığı ve eş güdümünde yürütülen Aizanoi Kazıları, 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı kararıyla doğrudan Kütahya Dumlupınar Üniversitesine verildi

“Bilimsel yöntemlerden taviz vermeyeceğiz”

Kazı Başkanlığını yürütecek olan Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bilimsel, kültürel ve turizm açılarından büyük öneme sahip olan antik kentteki çalışmaları bilimsel yöntemlerden taviz vermeden hızlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Aizanoi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesinde yer aldığını hatırlatan Gökhan Coşkun, “Anadolu’da en iyi korunmuş Zeus Tapınağını barındırmasının yanı sıra Aizanoi’de hem Agora’nın hem de Macellum’un varlığı kentin bölge için ticari önemini de işaret eder. Roma İmparatorluk Dönemi’nde kente yapılan yatırımlar bugün kent içinde kalıntılarını görebildiğimiz en görkemli yapıları oluşturur. Bu yapıların kazı, restorasyon ve konservasyon işlemleri zaman içerisinde tamamlanarak ülkemize arkeolojik ve turistik bir değer olarak kazandırılması hedefleniyor” dedi.

“Aizanoi bölgenin en büyük antik kenti”

Bölgede son 2 yıl içinde yürütülen çalışmalardan da söz eden Prof. Dr. Coşkun, “Bölgenin en büyük antik kenti olan Aizanoi’de 2021 yılı kazı çalışmaları çerçevesinde birden fazla alanda çalışmalar yapıldı. Roma İmparatorluk Dönemi kentlerinin en prestijli yapılarından biri olan Agora ve bunun yanı sıra Zeus Tapınak alanının giriş kapısı (Propylon) ortaya çıkarılmaya başlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde Agora’daki sütunlu galeriler ve dükkanlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Ayrıca Agora’nın ticari hacmini gösteren dükkânlardan ele geçen buluntuların bilimsel değerlendirmeleri yapılarak, elde edilen veriler sonucunda Aizanoi Agorası’nın dükkânlarında hangi ürünlerin satıldığı tespit edilebildi. Kazısı tamamlanan dükkânlarda, antik dönemin aydınlatma araçları olan kandiller ve ayrıca kemik eserlerin satıldığı saptandı. Anadolu’daki en görkemli giriş kapılarından biri olan Zeus Tapınağı Propylonu ve Agora’daki çalışmalar 2022 yılında da sürdürülmeye devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

“Antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılması planlanıyor”

Antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılmasının planlandığına değinen Coşkun, devam eden ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada,” Birbirlerine bitişik olarak yapılmış hali dünyada tek örnek olan Tiyatro-Stadion Kompleksi’nin rölövesi yapıldı ve tiyatronun restorasyon projesi 2022 yılında hazırlanmaya başlandı. Diğer yandan, 2021 yılından itibaren yoğun bir şekilde çalışılan ve Kütahya Valiliği ile Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Penkalas/Kocaçay Deresi Islah Projesi’nin 2022 yılında tamamlanarak, antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılması planlanıyor. Bu proje çerçevesinde Penkalas Çayı üzerinde yer alan Roma Köprülerinin restorasyon çalışmaları da hızla devam ediyor. Bunlara ilaveten, kentin haritalandırılmasının ve şimdiye kadar gün yüzüne çıkarılmış olan tüm yapıların çizim çalışmalarının da 2022 yılında tamamlanmasını hedefleniyoruz. Kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının çok geniş olması ve bu projelerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ekibimiz içerisinde DPÜ Arkeoloji Bölümü’ndeki akademisyenlerin yanı sıra diğer bölümlerden de akademisyenler yer alıyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünün yoğun desteğiyle sürdürülen kazı çalışmalarının, akademisyenlerden oluşan ekibe yeni takviyeler yapılmak suretiyle daha da verimli hale getirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kazıların DPÜ’ye devredilmesi gurur verici”

Kazıların Üniversitesine devredilmesini değerlendiren Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal kazıların DPÜ’ye devredilmesinin gurur verici olduğunu belirterek, “Geçen yıl akademik danışmanlığını üstlendiğimiz kazıların bu yıl tamamen tarafımıza devredilmesinden Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Kazı çalışmalarını yürüten Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerimiz olmak üzere tüm personelimize teşekkürlerimi sunuyorum. Rektörlük olarak Kütahya’nın en kıymetli hazinelerinden biri olan Aizanoi’nin şehrimize gerek ekonomik gerekse kültürel anlamda sunacağı katkıları ortaya çıkarmaya devam edeceğiz. Alınan bu kararın Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta tek kurşun ve tavşan hedef atış yarışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü ile Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübünün ortaklaşa düzenlediği tek kurşun ve tavşan hedef atış yarışmalarında sporcular kıyasıya yarıştı.

Festival alanında düzenlenen toplam 278 yarışmacının katıldığı tek kurşun ve tavşan hedef atış yarışmaları oldukça çekişmeli anlara sahne oldu. Yarışmalarda yarışmacılar tarafından tek kurşunda 5’er, tavşan hedef atış yarışmasında ise 1’er atış yapıldı. Yarışmalar sonunda tek kurşunda Enes Akan birinci, Halil Peke ikinci, Tamer Yakup Yiğit üçüncü oldu. Tavşan hedef atışlarında İsmail Kara birinci, Mevlüt Erdoğdu ikinci, Nurettin Keleş üçüncülüğü elde etti.

Tek kurşun ve tavşan hedef atış yarışmasında birinci gelen yarışmacılar kupa, madalya ve yarı otomatik av tüfeği, ikinci olan yarışmacılar kupa, madalya ve Esire Termal Tesislerinde 2 gün konaklama, üçüncü olan yarışmacılar ise kupa, madalya ve hediye paketi ile ödüllendirildi.

Yarışmalarda dereceye girenlerin ödülleri Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Yılmaz Uçar ve Hisarcık Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Başkanı Ali Köse tarafından verildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da Yörük ve Türkmen Şenliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği gerçekleşti.

Tavşanlı Belediyesi ile Tavşanlı Kayı Boyu Ertuğrul Gazi Yörük ve Türkmenler Derneği tarafından düzenlenen Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliğine geniş katılım oldu.

Çok sayıda davetlinin katıldığı şenlik, Şaban Dede Mesire girişinden törenin yapılacağı alana doğru temsili göç yürüyüşü ile başladı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve protokol konuşmaları ile devam eden Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği’nde mehter takımı konseri, halk oyunları, kılıç kalkan ekibi ve güreş gösterileri yer aldı.

Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Birbirinden renkli gösterilerin yer aldığı şenlikte sanatçılar; Emel Örgün, İsmail Erçek, Fatma Kadıoğlu, Kemal Özgün, Ahmet Taş ve Hüseyin Demir tarafından konser verildi.

Şenlikte yapılan Beylik toyuna göre İstanbul 6. Ağır Ceza Reisi Ali Günay ile Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler “bey” seçildi. Ali Günay ile Başkan Mustafa Güler’e beylik alametleri düzenlenen törenle takdim edildi.

Renkli görüntülere sahne olan ve sabah 11.00 itibariyle başlayan Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği vatandaşların da yoğun ilgisiyle akşam saatlerinde sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kitapçıda ‘Kütahyalı yazarlar’ rafı

Yayınlanan

Kütahya’da bir kitabevinde Kütahyalı yazarların kitapları için ayrı bir raf oluşturuldu. Kütahyalı okurlar hem kitapları bir arada görebiliyor hem de dilediği kitabı satın alabiliyor. Kütahyalı yazarların da kitaplarına Kütahyalılara ulaşması için kitabevi ile iletişim kurması yetiyor.

Kitabevi sahibi Ömer Faruk Nazlı yıllardır kendilerine ulaşan tüm Kütahyalı yazarların kitaplarının okurlarla ulaşmasını sağladıklarını ve artık onlara özel bir rafları olduğunu söyledi. Kendi çabasıyla kitap çıkarmış yazarlar dahil, kitapları yayınevlerinden çıkan yazarların dahi şehrinde okurlarının kitaplarını her zaman bulabileceği bir yer sıkıntısı çektiklerini ve kendilerine ulaşan tüm yazarların bu ihtiyaçlarını çözdüklerini söyledi.

Nazlı, araştırma, edebiyat ve çocuk kitabı türlerinde eserleri olanlar başta olmak üzere bugüne kadar yüzden fazla Kütahyalı yazarın kitabevini ziyaret ettiğini söyledi. Gülten Dayıoğlu gibi eserleri alanında önemli yazarların kitaplarını kendi türünde kitap raflarında tuttuklarını söyleyen Nazlı, böyle kitaplar için de ”Kütahyalı Yazar” etiketiyle okurlara bilgilendirdiklerini belirtti. Her Kütahyalı yazarın kitabından bir adet arşivlediklerini söyleyen Nazlı, bir gün sadece Kütahyalı yazarların ve Kütahya üzerine kitapların bulunduğu bir kütüphane saçmayı umduklarını belirtti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da Yörük Türkmen Şenliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde gerçekleştirilecek olan Yörük Türkmen Şenliğine, Ertuğrulgazi Yörük ve Türkmenler Dernek Başkanı İsmail Durkun tarafından tüm halk davet edildi.

Şaban Dede Mesire Alanı’nda 7 Ağustos Pazar günü Yörük ve Türkmen Şenliği düzenlenecek.

Etkinlikler öğlen Kortej Yürüyüşüyle başlayacak, 17:00’ye kadar çeşitli etkinlikler ve Konserlerle devam edecek.

Tavşanlı Ertuğrulgazi Yörük ve Türkmenler Dernek Başkanı İsmail Durkun yapmış olduğu açıklamada belediye ile işbiriği halinde çok farklı bir etkinlik olacağını ifade ederek şunları söyledi; “Ülkemizin dört bir tarafından konuklarımız olacak, hatta Ülkemiz dışından da misafirler bekliyoruz. Emel Örgün, Fatoş Kadıoğlu, İsmail Erçek, Kemal Özgün, Ahmet Taş, Sebile Eke, Hüseyin Demir, Osman Demiröz gibi birbirinden değerli sanatçılarımız da yer alacağı şölenimize herkesi bu etkinliğimize bekliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

60 yıl öncesine kadar Zafer Meydanı şehrin dışında idi

Yayınlanan

Şimdiki Zafer Meydanı şehrin merkezi. Ama Selçuklular dağılırken Germiyanoğulları Kütahya’ya geldiğinde şehrin dışı idi. Bu bölgeye yerleştiler, saraylarını buraya kurdular. Bu dönemde Yakup Bey’in imarethanesi ve ardından Yıldırım Beyazıt’ın Kütahya’ya damat olması sonrası şehrin merkezi aşağı çarşıdan Ulu Camii civarına geldi. Ama saray hala şehrin dışı idi.

100 yıl öncesine kadar tarih boyu Cumhuriyet Meydanı şehrin dışı idi. Hatta Cumhuriyet sonrası bile şehre gelenlerin konakladığı han buradaydı. Bu hanı Yakupoğlu’nun çizimlerinde görüyoruz Vazo’nun yapılması sonrası şehrin merkezi burası oldu. Cumhuriyet Caddesi; Vazo ile Ulu Camii’yi birleştiren önemli bir proje idi.

100 yıl önceki fotoğrafta dahi şimdiki Vazo’nun olduğu bölgede hayvanlar otlamaktadır

Germiyan Sarayı’nın olduğu bölgede bugün Adliye (Fuat Paşa’nın inşa ettiği Hükümet Sarayı) var. Germiyan yapımı Saray Camii ve Saray Hamamı 600 yıldır hala duruyor.

Bu meydan 80 yıl öncesine kadar 100 yıl boyunca yeşil bir alandı

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası vatandaşlara açıldı

Yayınlanan

Dünyada ayakta kalan ender darülkurralardan bir tanesi olan 440 yıllık Kütahya Cafer Paşa Darülkurrası Kütahya Belediyesi’nin gayretleri ile restore ettirilerek vatandaşlara açıldı.

Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, darülkurranın (Kuran-ı Kerim Okuma yeri) yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık olacağını, darülkurrada haftanın belirli günlerinde Kur’an-ı Kerim okunacağını dile getirdi.

Başkan Işık, “İnsanların fani dünyada mutlu olabileceği çok özel anlardan birisini yaşadığımı ifade ediyorum. Ecdat yadigârı dünyada eşi benzeri kalmamış tek eseri yeniden ayağa kaldırıp bugün milletimizin ve dünyadaki tüm insanlık âleminin hizmetine sunacak bir anı yaşıyoruz. Vesile olan herkese teşekkür ediyorum ama en büyük teşekkürü özellikle davet ettiğim bu ecdat yadigârı nadide eserin belediyemize kazandırılmasında emeği geçen mülk sahibi Hesna Emrem, Mesut Ercan, Hacer Ercan, merhum Abdullah Erbay, Nizamettin Erbay, Muzaffer Erbay’a özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik “Geçmişten alınan armağanları da şefkatle ve emek vererek geleceğe taşıma gayretinde olduklarını dile getirdi. 1582 yılında Rumeli Beylerbeyi Cafer Paşa tarafından inşa edilen ve maalesef uzun yıllar harap bir durumda, varlık savaşı veren Cafer Paşa Darülkurrası’na hayat veren de işte bu emek ve şefkat oldu. Yıllarca ayakta kalmak için direnmiş, kaybolmaya yüz tutmuş darülkurrayı, valiliğimiz, belediyemiz, il özel idaremiz iş birliğinde Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğümüzün rehberliğinde tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çalışmada emeği geçenler ile mülk sahiplerine teşekkür belgesi takdim edildi. Dualarla açılışı yapılan darülkurrada, hafızlık eğitimi alan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu.

Açılışa Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, Murat Arık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Okumaya devam et

GEDİZ

Çocuklar şenlikte eğlenceye doydular

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen çocuk şenliği’nde çocuklar doyasıya eğlendi.

Gediz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe, yüzlerce çocuk aileleriyle birlikte katıldı.

Şenlikle ilgili konuşma yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak; “18.Geleneksel Gediz Tarhana Festivalinde çocuklara özel “Çocuk Şenliği” Adnan Menderes Yaşam Parkı Açık Hava Sahnesinde çocuklarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti. Çocuklarımız kendileri için hazırlanan alanda gönüllerince eğlendi. Çocuklarımız bugün burada çok mutlu, ailelerimiz ise onlardan da mutlu. Onların yüzlerinin gülmesi bizler için de çok önemli. Katılan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

50 yıl önce 30 Ağustos İlkokulu meydanı

Yayınlanan

Okumaya devam et

Kültür

Ahmet Yakupoğlu’nun izinden

Yayınlanan

Sanatı ve kişiliği ile örnek ve Kütahyalı olmasından büyük gurur duyduğumuz Yakuoğlu’nun resimlerine küçüklükten beri ilham duyardım. En sonunda bu yaz makinemi aldım ve onun çizdiği yerlerin bugününü resmetmeye başladım.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Zeki Uçkan ile Karadeniz rüzgarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde bu sene 18’ncisi düzenlenen Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri içerisinde 17 çocuk için sünnet şöleni düzenlendi.

Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda bulunan yaşam kafede düzenlenen törene sünnet olacak 17 çocukla beraber Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, protokol üyeleri ile çocukların aileleri katıldı.

Gediz Kaymakamlığı ve Gediz Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte çocuklara sünnet elbiseleri giydirildi. Palyaçolarla birlikte doyasıya eğlenen sünnet çocuklarına zaman zaman vatandaşlar tarafından para takıldı. Eğlencenin ardından Kaymakamlık, Belediye ve Emniyet Müdürlüğünün araçları ile konvoy oluşturuldu. Şehir içinde araçlarla tur atan çocuklar ve ailelerinin konvoyuna vatandaşlar da eşlik etti. Konvoy sonunda sünnet çocuklarına protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Her Türk ve Müslüman çocuğun başına gelebilecek bir vecibeyi yerine getirdiklerini söyleyen Gediz Kaymakamı Hakan Alkan; “Sünnetin sağlık açısından çok faydaları var. Rabbim hayırlı uğurlu eylesin. Çocuklarımızı ve ailelerimizi kutluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ise, “18. Geleneksel Tarhana Festivalimizde 17 çocuğumuzun sünnet törenini gerçekleştirdik. Hayırlara vesile olsun. Kazasız belasız festivalimizi bitirmeyi Rabbim nasip etsin” diye konuştu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı Höyük, fotoğraf sergisi ile tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, Kütahya Valisi Ali Çelik’in de katılımı ile Tavşanlı Höyük Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleşti.

Tavşanlı Höyük’teki kazıların başlama süreci ve çıkan eserlerden görüntülerin yer aldığı fotoğraf sergisi Tavşanlı Belediyesi hizmet binasında hizmete sunuldu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan protokol üyelerine 2. sezonu başlatılan Tavşanlı Höyük kazısındaki çalışmaların son durumu hakkında bilgiler verdi.

Vali Ali Çelik, fotoğraf sergisinin ardından kazı evini ziyaret etti. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, Tavşanlı Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan buluntular hakkında Vali Çelik’e bilgiler verdi.

Kütahya’nın bilinen en eski yerleşim yeri Tavşanlı Höyük’ün 8 bin yıllık hikayesinin kazı çalışmalarıyla can bulduğunu ifade eden Vali Çelik, “Hem müthiş çalışmaların öyküsünün sunulduğu fotoğraf sergisini hem de kazı evini ziyaret ettik. Gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Emek, sevgi ve heyecan varsa başarı hep var. Daim olsun” dedi.

Serginin açılışına; Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Tavşanlı İlçe Emniyet Müdürü Secaattin Aktay, Belediye Başkan Yardımcıları Naci Erarslan, Mehmet Ali Akar ve Furkan Dinçer ile kazı heyeti katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’nın tarihte “cennet” olarak yer alan caddesi

Yayınlanan

Bugünkü Osmanlı Caddesi, 1970’lerde Kapan Çayı’nın üstünün kapatılması ile ortaya çıkmıştır. Üstü kapatılmadan önce de 1900’lerin başında zemin yükseltmesine maruz kalmıştır.

Birkaç yüzyıl öncesinde ise burası etrafında bağlar bahçeler olan bir yerdir. Evliya Çelebi buradan “iki tarafında kat kat bahçeler ve konaklarla süslüdür” diye bahseder. Matrakçı Nasuh da şehri minimalist bir şekilde minyatüre ederken burayı atlamamıştır.

Tasarım: Abdullah Reha Nazlı
Osmanlı Caddesi

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Tarhana Pişirme Yarışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri çerçevesinde, ‘Tarhana Pişirme Yarışması’ düzenlendi.

Gediz Belediyesi Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi iş birliğinde düzenlenen yarışmaya; Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vedat Öztürk, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, S.S. Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Sacide Başyiğit ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Gediz Kadın Kolları, jüri üyeleri Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Arife Azmanoğlu, Suavi Sayın, Muzaffer Tutal, Fatma Şimşek, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı.

Gediz Açık Hava Sahnesinde 10 kişinin katılımı ile yapılan yarışmada, yarışmacılar pişirdikleri tarhanalarını jüri üyelerine sundu.

Jüri üyeleri tarhananın kokusu, kıvamı, lezzeti ve görselliği gibi kriterlere bakarak puanlama yaptı. Yarışma sonunda Nuray Dizmanoğlu 2022 yılı Tarhana Pişirme Yarışması birincisi olurken, Havva Ünalan ikinci, Filiz Yıldız ise üçüncü oldu.

Yarışmada birinciye, 2 bin 500 TL ve üç gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil, ikinciye bin 500 TL ve iki gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil ve üçüncüye bin TL ve bir gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil ödülleri verildi.

Okumaya devam et

Kültür

Germiyan Meydanı’na bina dikilmemeli

Yayınlanan

Pazar yerinin yıkılmasıyla 600 yıllık Germiyan Meydanı ortaya çıktı. Fuat Paşa Hükümet Konağı ve Yeşil Camii’yi yaptırmadan önce burada Germiyan Sarayı vardı. Saray Camii ve Saray Hamamı da burada. Buradaki ağaçlar da Fuat Paşa tarafından dikilen tarihi ağaçlar.

Alim başkanın önünde büyük bir fırsat var. Burayı tekrar bina yapmak yerine tarihi bir yeşil meydan yapabilir ve Germiyan meydanını 100 yıl sonra kurtaran başkan olarak anılabilir.

Yeşil Camii nedeniyle; ‘Yeşil Meydan’ denilebilir.Saray Mahallesi, Saray Hamamı, Saray Camii ve eski Hükümet Sarayı ve eski Germiyan Sarayı’nın burada olması nedeniyle ‘Saray Meydanı’ denilebilir.”

https://www.facebook.com/kutahya.camera/videos/5248087695311396

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Tarhana Festivali

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, 8 gün sürecek olan Tarhana Festivali törenle başladı.

Gediz Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda 2 yıl aradan sonra bu yıl 18. düzenlenen Gediz Tarhana Festivali’ne, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’ndan sonra açılış konuşmasını yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, 18.si düzenlenen Tarhana Festivali’nin hayırlı olması dileğinde bulundu. Akçadurak, konuşmasında, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır düzenleyemediğimiz Geleneksel Gediz Tarhana Festivali, geleneğimiz ve kültürümüz olan tarhananın tanıtımının yanında her geçen gün yeni yatırımlarla gelişmekte olan Gediz’in tanıtımı adına katkı sağlamakta. Etkinliklerin yanı sıra ilçe ekonomisine katkı sağlayan, alışveriş imkânı festival sürecinde devam edecek. Kazasız belasız bir şekilde etkinliğimizi tamamlanmasını temenni ediyorum. Esnaflarımıza bol kazançlar diliyorum” dedi.

Festivallerin şehirlerin tanıtımında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, “Festivalin Gediz’e hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Dua ile açılış kurdelesi kesilerek 8 gün sürecek olan festival başladı. Daha sonra protokol üyeleri satış reyonlarını gezerek esnaflarla sohbet etti. Festival alanında yer alan esnaflardan Muharrem Akarsu, “Festivalin 2022 yılında esnaflarımız için çok güzel geçeceğine inanıyorum. Burada güzel hazırlıklar yapılmış. Vatandaşlarımız alışverişin yanı sıra eğlencenin de tadını çıkaracak” diye konuştu.

İlk defa festivalde stant açtığını belirten Recep Özdoğan ise, “Tüm Kütahya halkını festivale davet ediyorum” dedi.

Tarhana üreticisi olarak festivalde yer alan Ercan Şimşek, “Gediz Tarhana Festivali her geçen yıl daha da büyüyor. Bu anlamda Gediz tarhanasının tanıtılması ile birlikte Gediz göveci ve tarhanasının coğrafi işaret almasında etkili oldu. Gediz ekonomisine büyük katkı sağladı. Festival sayesinde Gediz’den 1 milyon tonun üzerinde tarhana çıktığını düşünüyorum. ülke ekonomisine katkının daha da artacağını düşünüyorum. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Festivalin konserler ve çeşitli etkinliklere 8 gün süreceği belirtildi.

Okumaya devam et

EMET

Emet Festivalinde “Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Emfest Gazi Emet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivalinde “Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü olarak etkinlikler düzenlendi.

Emet Bor İşletme Müdürlüğünce sahneye ve fuar alanına bor madeni stantları açılarak madenin tanıtım yapıldı. Ayrıca Emet Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğünce hazırlanan slayt gösterisinde Emet Bor madenlerinin tanıtımı yapıldı.

“Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü etkinliklerine Emet Bor İşletme Müdürü Ersan Ayten, Müdür Yardımcıları Süleyman Ün, Selçuk Ünsal ve Mehmet Savaş’ta katıldı.

Programda konuşma yapan Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bor madeninin Türkiye ve Emet ekonomisi için önemine değindi.

Başkan Doğan, Eti Maden İşletmelerinin çalışmalarıyla Türkiye ve bölgelerine ciddi bir katma değer sağladığını belirterek, bakanlık başta olmak üzere Genel Müdürlük ve İşletme Müdürleri ile tüm çalışanlara teşekkür etti.

Emet’te başlayan alt yapı çalışmalarına destek için Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 50 milyon TL peşin su alımı protokolü imzalandığını hatırlatan Doğan,” Bu süreçte yanımızda olan Enerji Bakanımız Fatih Dönmez, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürümüz Serkan Keleşer, İşletme Müdürlerimize ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. El ele verdik Gazi Emet’imizi modernleştiriyoruz ”dedi.

Başkan Doğan, daha sonra Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer’e telefonla bağlandı. Canlı yayınla halka dinletilen konuşmada Genel Müdür Keleşer, tüm Emet’e sevgi ve selamlarını yollayarak,” Üniversite sonuçları açıklandı. Emet’imizden başarıları duymak bizleri memnun ediyor. Genel Müdürlük olarak başta eğitim olmak üzere ilçemize destek vermeye devam edeceğiz. Emet ve Hisarcık bizlerin çok önemli, gerekli desteği her zaman vereceğiz. Düzenlenen festivalin ilçemiz tanıtımına katkı sağlaması temennilerimle emeği geçenleri tebrik ediyorum “diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Atık malzemeleri giysi ve aksesuara dönüştürüyor

Yayınlanan

Kütahya’da bir kadın, atık malzemeleri giysi ve aksesuara dönüştürüyor. Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Selime Pehlivan, çocukluğunda annesinden gördüğü ‘Kırk yamalar’ ile başladığı tasarım ve geri dönüşüm serüvenini şimdilerde geliştirdiği teknik ile atık pantolon, kazak, kolye ve aksesuarları kullanarak, kendi tasarımını oluşturuyor.

6 yıl içinde 2 binin üzerinde ürün oluşturduğunu söyleyen Selime Pehlivan, “Benim annem eski kumaşlardan kırk yama seccadeler yaparlardı. Ben de annemden gördüğüm şekilde evde yıllarca evdeki kullanılmayan malzemelerden ürünler yapmaya başladım. Sonra Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi olduğunu duydum ve daha sonra buraya gelerek sanatımı göstermeye geldim ve 6 senedir burada çalışmalarımı sürdürüyorum. Burada eski atık olarak gördüğümüz eski dantelleri, kotları, kumaşları kırk yama yapıyorum, çanta haline getirerek tamamen sanata dönüştürüyorum. Üretime ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için hiçbir şeyi atmıyorum. Benim kullandığım bütün ürünler kullanılmayan atık malzemeler. Çöpe atılacak malzemeleri sanata döndürüyorum. Çalışmaların arasında duvar süsleri yaptım, aynalar, çantalar, tencere ve cam tabak taşıma keseleri yaptım. Bugüne kadar da yaklaşık bin 500 ile 2 bin ürünü geçmiştir. Ürünlerin tasarım ve yapım süresi 2 ile 3 günü buluyor bazı ürünlerde 1 hafta uğraşıyorum ve bir sanat eseri ortaya çıkartıyorum. Zaman zaman ev hanımları ve meraklılara geliyorlar ve nasıl yapıldığını soruyorlar. Kimileri malzemelerini getiriyor ve buradaki malzemelerle eşleştiriyoruz ve onlarla beraber birlikte sanat çıkartıyoruz, dileyen de benim tasarladığım ürünlerden alabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’daki kazılarda 3 bin 300 yıllık mühür ve hançer gün yüzüne çıkartıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde geçtiğimiz yıl açılmaya başlayan ve yaklaşık 8 bin yıllık geçmişe sahip Tavşanlı Höyük’teki kazı çalışmalarında, 3 bin 300 yıllık mühür ile hançer ortaya çıkarıldı.

Tavşanlı höyükteki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) iş birliğiyle “Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı” statüsünde yürütülüyor. BŞEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan başkanlığında geçen ay başlayan yeni dönem kazı çalışmalarında, 3300 yıllık benzersiz mühür ile Miken kılıçlarını anımsatan hançer bulundu. Çıkarılan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığının sosyal medya hesabından paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak kazı çalışmalarında, çok sayıda yeni arkeolojik bulgulara ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR