Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Hedef 2 bin kişiye istihdam sağlamak

Yayınlanan

Emet Hisarcık Orta Ölçekli Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi genel kurulu gerçekleştirildi.

Kongrede üyelerce Abdülaziz Çıbuk başkanlığa, Ali Er Başkan Yardımcılığına seçilirken, kooperatifin hedefinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2 bin kişiye istihdam sağlamak olduğu belirtildi.

Emet Çelik Kardeşler Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen genel kurula, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, her iki ilçenin Esnaf Odası Başkanları, STK temsilcileri, bazı siyasi partilerin İlçe Başkanları katıldı.

“Bölgemizin gelişimi için tarihi adımlar atıyoruz”

Kongrede Yaptığı konuşmada, bölgenin gelişimi için tarihi adımlar attıklarını söyleyen Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bugüne kadar iki ilçenin ortak hareket etmek adına çok çabası olduğunu ve bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını belirtti.

Başkan Doğan “Ancak harekete geçmek bugünlere nasipmiş. Bu yola öncelikle iki ilçe ortasına Bor Organize Sanayi hedefi ile çıktık. Ancak organize sanayi kurma kriterleri ve kanuni prosedürler karşısında bu konunun negatif ilerlediğini gördük. Orta ölçekli sanayi kurma hedefine yönelince hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Orta ölçekli sanayi kurulumu hem bölgemiz şirketleri hem de ilçe dışından gelecek yatırımcılarımız için daha cazip ve gerçekleştirilebilir hal aldı. Hisarcık Belediye Başkanımız ile birlikte öncelikle sanayi alanı tahsisi konusunu, tespit edilen alanda kamulaştırma çalışmaları yaptık.

Kamulaştırma çalışmalarında DSİ mühendislerimizden Metin Erkul başta olmak üzere kadirşinas arazi sahiplerimizle bizleri bir araya getirerek kamulaştırmaya destek verdiler. Sanayi bölgemize yatırım yapmak isteyenler ile İzmir’de, İstanbul’da görüşmeler yaptık. Abdülaziz Çıbuk başkanımız ve Ali Er başkanımız aktif görevler alarak sanayileşme adına önemli işlere imza atıyorlar. İlçelerimizde vakıflarımız aracılığıyla çok sayıda vatandaşlarımız yardım almaktadır. Bunları önlemek, ekonomik ve sanayi anlamında gelişerek bölgemizi büyütme hedeflerimize ulaşmak için mücadele ediyoruz. Bölgemizin kaderini birlikte değiştirerek, yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmek ve yöre halklarımız için istihdam alanı oluşturmak adına daima yanlarında olacak destek vereceğiz “dedi.

“Tüm işsiz gençlerimize iş imkanları oluşturmak için sahadayız”

Bir taşeron işçi alımı için kavga değil, tüm işsiz gençlere iş imkanları oluşturmak için sahada olduklarını söyleyen Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, kurulan kooperatif ile siyasi kaygılardan uzak, bölgesel kalkınma adına bir araya gelindiğini belirtti.

Başkan Çalışkan, “ Bugün burada her iki ilçemizin Kaymakamları, Belediye Başkanları, STK temsilcileri, iktidarı muhalefeti parti başkanları bir araya geliyorsak hedefimiz, bölgemizin kalkınması adına güç birliği yapmak içindir. Emet ve Hisarcık bor madenleri vasıtasıyla ortak kadere sahip ilçelerdir. Etle tırnak gibi ayrılamaz. O sebeple geçmişte yaşanmış kavgalardan bir şey kazanmadığımız ortadadır. Ama bir araya gelince neler yapabileceğimizi bu kooperatifimiz gösterecektir. Siyaset seçim zamanı gelir yapılır geçer. Ondan sonra bölge halklarımız için bir araya gelerek, bölgemizin kalkınması, bölge halklarımızın huzur ve ekonomik refahına katkı sağlamak görevimizdir” diye konuştu.

“ İki ilçenin ortak en büyük problemi işsizliktir’

Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Hisarcık ilçesinde yeni göreve başladığını ve görev süresinde tespit ettikleri iki ilçenin en büyük probleminin işsizlik ve buna bağlı göç olduğunu belirtti.

Kaymakam Özay, “ Kooperatif genel kurulu her şeyden önce iki ilçemiz için hayırlı olsun. Kısa bir süre önce başladığımız görevde gördük ki iki ilçenin ortak en büyük problemi istihdam alanında kendini göstermektedir. Kurulan kooperatifin sanayi alanında öncülük etmesi bölge halkının istihdamına ve yörelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Öncülük eden, destek veren herkese bölgemiz adına teşekkür ediyoruz. Bizlerde imkanlarımız ölçüsünde destek vermeye her zaman hazırız “dedi.

“ Kooperatiflerin kurulması kadar, devamı önemlidir”

Kooperatifler başta olmak üzere dernek ve benzeri oluşumlarda kuruluş kadar devamlılığının çok daha önemli olduğunu vurgulayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “Emet ve Hisarcık ilçelerimizin belediyelerin önderliğinde gerçekleştirdikleri sanayi atılımı önemsiyor destekliyoruz. İktisada inanan bir insan olarak bölgelerin gelişiminde üretimin, katma değer yaratmanın bunu istihdama dönüştürmenin önemi bilinen bir gerçektir. Bizlerde iki ilçemizin birlikteliğinde sanayileşme ve bölgesel kalkınma adına kanunlar dahilinde kaymakamlık olarak her zaman destek vermeye hazırız. 4 senedir bu ilçede kaymakamlık yapıyorum. Vakıflar vasıtasıyla bölge halklarımıza yapılan yardımlar ilçelerimizin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Bunu değiştirmek ve bölgemizi hakları ile birlikte kalkındırmak adına yapılan çalışmaları önemsediğimizi belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyoruz“ dedi.

Şu an sanayi alanında zemin etüt çalışmaları, imar ve alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Kooperatif Başkan Yardımcısı Ali Er, firmalarla görüşmelerinde devam ettiğini söyledi.

Ali Er,” Allah nasip ederse 2022 yılı 11. aylarında firmamızın biri 200 işçiyle, biri 150 işçiyle üretime başlayacak. Sanayi alanını genişletme, alt yapı sorunlarını çözülmesi yanında teknik işlemlerde hızlı bir şekilde ilerliyor. Hedefimiz bizlere başvuran firmalar arasında gerekli değerlendirmeleri yaparak ilk etapta 850-100 kişilik istihdam sağlamaktır“ dedi.

İki belediyenin destekleri olmasa kooperatif çalışmalarını bu alana getirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kooperatif Başkanı Abdülaziz Çıbuk hedeflerinin 5 yılda 2 bin kişinin çalıştığı sanayi alanına ulaşmak olduğunu belirtti. Başkan Çıbuk, ” Hadiste de belirtildiği üzere ‘İki ortak birbirlerine hainlik etmezse üçüncüsü Allah’tır. ‘Buna inanarak yola çıktık. Bu yola çıkarken belediyelerimizin güçleri yanımızda olmazsa ilerlememiz mümkün değildi. Bize müracaat eden firmaların bazıları ile ön anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu konuda İzmir, İstanbul ziyaretleri yaptık. Bursa’dan da talepler var. Bu talepleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek sanayi alanımızda üretimde devamlılık sağlayabilecek ve daha fazla işçi çalıştırabilecek firmalar öncelik vereceğiz “dedi.

Genel kurula katılan iki ilçe parti başkanları ve oda başkanları da söz alarak kongrenin hayırlı olmasını ve sanayinin ve bölgelerin gelişimi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.

Ekonomi

Teknokent Yönetim Kurulu Tavşanlı’da toplandı

Yayınlanan

Kütahya Tasarım Teknokent Yönetim Kurulu, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine Haziran ayı toplantısını DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirdi.

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Tavşanlı Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yenipazar, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Davut Efe ile Başkan Yardımcısı Hasan Özyaşar, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Tavşanlı MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi, Makine Mühendisleri Odası Tavşanlı Temsilciliği, Nursan AR-GE Merkezi, ve Garp Linyitleri İşletmesinden temsilciler ile akademik ve idari personel katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, okul, bölümler ve gerçekleştirilen proje ile diğer faaliyetler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, üniversitenin dünya üniversiteleri arasında giderek artan başarıları, verilen proje destekleri ve üniversitede yürütülen projeler, TTSO Başkanı Davut Efe de bölgede sürdürdükleri faaliyetler ve özellikle eğitim öğretim iş birlikleri ve proje çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz ise Teknoloji Geliştirme Bölgesi faaliyetleri çerçevesinde olan Teknokent hakkında bilgi verdiği konuşmasında, Teknokentte bulunan şirketlerin sayısının geçmiş yıllara göre giderek arttığını belirterek, Teknokentlerin proje yapan ve projelerini ticarileştirmek isteyen akademisyen, öğretmen ve firma yetkililerine sunduğu olanaklar ve elde edilecek prosedürel ve mali avantajlar hakkında açıklamalar yaptı. Teknokent binalarının şu an tam kapasite kullanıldığını ve giderek büyüdüklerini belirten Prof. Dr. Öz, kapılarının her zaman açık olduğunu ve Teknokent ortaklığı ve Teknokent avantajlarından yararlanmaları konusunda girişimciler ve araştırmacılara her konuda yardımcı olacaklarını belirtti.

Toplantıda söz alan Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, araştırmacı ve girişimcilerin her zaman Teknokent ortaklıkları ve diğer prosedürler konusunda ana düşüncenin iyi anlaşılması ve hedefe odaklanılmasının önemini Simav’da gerçekleştirdiği çalışmalarındaki tecrübelerinden örneklerle açıkladı.

Soru – cevap bölümünün ardından önce Teknokent Yönetim Kurulu toplantısına geçildi. Ardından da Meslek Yüksekokulunun Biyoyakıt Üniteleri Birimi ve lavanta bahçesi protokol üyeleri tarafından gezildi.

Öte yandan DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’ndan düzenlenen etkinliklere ilişkin yapılan açıklamada, “Bu ay toplantılarını okulumuzda yaparak, değerli bilgilerini alma fırsatını bulduğumuz Kütahya Teknokent Yönetim Kurulu Üyelerine ve ev sahipliğindeki paydaşımız Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odamıza, DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu olarak teşekkür ederiz” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaz sezonu balıkları tezgahlarda yerini aldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı Balık Pazarı’nda yaz sezonu balıklar tezgahlarda yerini aldı.

Tavşanlı Balık Pazarı’nda taze ve farklı türde balık satışları devam ediyor. Balık Pazarındaki esnaflardan Mustafa Coşar, “Yaz sezonu balık çeşitleri tegahlarımızda yerini aldı. 15 Mart – 15 Haziran arasında birçok göl, dere ve baraj balıklarının tutulması yasak idi. Şimdi bu yasakların kalkması ile sazan, alabalık, kadife, alay, akbalık, kızılkanat gibi çeşitli balıklar tezgahlarımızda yerini aldı. Halkımıza bol çeşit ve ucuz etiketlerle hizmet veriyoruz. Balık fiyatları İstanbul ve diğer deniz şehirleri ile hemen hemen aynı. İlçenin balık ihtiyacını karşılayan pazarımızda deniz balıklarından palamut, çupra ve levrek de bulunmaktadır. Balıklarımızın fiyatları 30 ile 60 TL arasında değişmektedir. Tüm halkımızı sağlık için balık yemeye davet ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da doludan zarar gören ekili alanlarda hasar tespit çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İlçemiz köylerinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında oluşan zarardan dolayı Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personellerince hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Her zaman çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı ücretleri zamlandı

Yayınlanan

Akaryakıttaki zamlar, şehirler arası otobüs fiyatlarını da etkiledi. Kütahya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı ücretleri zamlandı.

Edinilen bilgiye göre, şehirlerarası yeni zamlı otobüs yolcu ücretleri, Kütahya- Eskişehir 70 TL, Kütahya- Bursa 110 TL, Kütahya-Ankara 175 TL, Kütahya-İstanbul 260 TL, Kütahya-Afyonkarahisar 90, Kütahya-İzmir 190, Kütahya-Uşak 90 TL ve Kütahya-Antalya 190 TL oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de meyvelerde numune ve denetim çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde hastalık ve zararlı mücadelesinde kullanılan pestisitlerin meyvelerde kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune ve denetim çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Müdürlüğümüz Teknik personelleri tarafından hastalık ve zararlı mücadelesinde kullanılan pestisitlerin meyvelerde kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune ve denetim çalışmalarımız devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Domaniç’te küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulaması

Yayınlanan

Kütahya’ya bağlı Domaniç ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulaması gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından, ilçeye bağlı Güney köyünde küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulamaları yapıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da sebze ve meyveler sağanak yağmur ve doludan zarar gördü

Yayınlanan

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, geçen hafta Yeşilköy, Kalkan ve Gökçeler köylerinin bulunduğu bölgede yaşanan ani sağanak yağmur ve dolu yağışlarının verdiği zararı yerinde inceledi.

Söz konusu üç köyün tarım alanlarındaki sebze fideleriyle kiraz ve vişne gibi meyve ağaçlarının doludan olumsuz etkilendiğini gördüklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Bütüner, “Dolu zararı kadar bir başka önemli durum da söz konusu tarım alanlarının her türlü zarara karşı tarım sigortası yaptırılmamış olmasıdır” dedi.

Yağan dolunun çiftçilerin sebze ve meyvelerinin zarar görmesine, bazı seraların da hasar almasına neden olduğuna dikkat çeken Bütüner,” Çiftçilerimiz arazilerinin veraset intikali olmadığından tarım sigortası yaptıramamıştır. Simav Ziraat Odası olarak tüm çiftçilerimize geçmiş olsun derken, yaşanan zararın giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının destek vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta nohut ve ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlı kontrolleri yapıldı

Yayınlanan

Altıntaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtılan nohut ve yağlık ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlılara karşı kontrollerinin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelince “Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi” projesi çerçevesinde dağıtımı yapılan nohut ve yağlık ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlılara karşı kontrolleri gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Arılı kovanlar sahiplerini buldu

Yayınlanan

Arıcılık faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) destekli projelerle desteklenmesi çerçevesinde, Kütahya Tarım İl Müdürlüğü tarafından 60 adet arılı kovan ve malzemeleri üreticilere teslim edildi.

Arıcılık faaliyetleri, hem üreticilere bir gelir kaynağı oluşturması, hem de arıların biyolojik çeşitlilik ve doğal denge açısından ekosistemde kilit öneme sahip olması nedeniyle destekleniyor.Köylerinden gelen yoğun talep doğrultusunda çalışmalarını yürüten Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, FAO destekli projeler çerçevesinde 60 adet arılı kovan ve malzemelerini üreticileriyle buluşturdu.

Tarım İl Müdürü Orhan Özçalık, kovan ve yardımcı ekipman dağıtımı sonrası yaptığı açıklamada “İlimizde ilk etapta 10 köy ile başladığımız ve daha da genişlemesi için çaba sarf ettiğimiz Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü destekli projeler çerçevesinde 60 adet arılı kovan ve malzemelerini Arıcılarımıza teslim ettik. Projede emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ellerine sağlık, onların gayretiyle daha birçok imkan ilimize gelecek inşallah” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hürok Mermer’in Gemisi George, Kütahya’dan Miami’ye yolculuğunu tamamladı

Yayınlanan

Hürok Mermer’in Gemisi George Kütahya’dan Miami’ye yolculuğunu tamamladı.

Kütahya’da mermer üretiminde faaliyet gösteren Hürok Mermer, lojistik sorununu yaklaşık 250 bin metrekarelik ürününü 5 Ambarlı açık gemi kiralamakta bulmuştu. Hürok Mermer’in bu zorlu süreçteki endişeleri, geminin Amerika Miami Limanı’na indiğinde son buldu.

İzmir Ali Ağa Limanı’ndan uğurladıkları 5 ambarlık George isimli gemi, Miami Limanına yanaştı ve hızlı bir şekilde boşaltmalara başlandı.

Hürok Mermer’in Amerika Deposu Hurok Marble LLC Ceosu Kamil Olçar, “Uğurladığımız gemiyi burada karşılamak çok gurur vericiydi. Önemli bir ihracat hamlesi olan bu yolda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Olçar, gemi boşaltmalarını hızlı bir şekilde tamamladıklarını ifade etti.

Küresel ticarette yaşanan konteyner sorunu ve yükselen lojistik maliyetleri nedeniyle müşterilere ulaştırmakta güçlük çekilen ürünler, artık yeni müşterileri ile buluşmaya hazır.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da dolunun ürünlerdeki etkileri tespit ediliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede kısa süreli yağan dolunun ürünler üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla kontrollerin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Aslanapa ilçemizde kısa süreli yaşanan dolunun etkilerini tespit etmek ve çeşitli ürünlerin gelişimlerini takip etmek amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından kontroller yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hisarcık’ta yem bitkileri kontrolleri

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe merkezi ve köylerinde tek yıllık ekilişi yapılan yulaf, fiğ ve çavdar yeşil otlarının kontrollerine başlandı.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personelleri ilçemiz merkez ve köylerinde tek yıllık ekilişi yapılan yulaf, fiğ ve çavdar yeşil otlarının kontrollerine başladılar. Çok yıllık yonca ve korunga yem bitkileri kontrollerimiz devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta etkili olan dolu ekili alanlarda zarara yol açtı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinin bazı köylerinde etkili olan dolu, ekili alanlarda zarara yol açtı.

Kütahya İl Tarım Müdürü Orhan Özçalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada,” Altıntaş ilçemizin, Murathanlar, Yapılcan, Yolçatı, Çakırsaz, Beşkarış, Erenköy, Altıntaş, Çayırbaşı köyleri ile kısmen de Eymir köyünde yağan dolu nedeniyle maalesef buğday, arpa, mısır, pancar, haşhaş ve benzeri mahsullerde zarar meydana geldi. Arkadaşlarım sahada hasar tespit çalışmalarına devam ediyor. Rabbim küçük büyük tüm afetlerden hepimizi muhafaza eylesin. Altıntaşlı çiftçi dostlarımıza büyük geçmiş olsun” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te arıcılık canlandırılıyor

Yayınlanan

Emet Kaymakamlığınca hazırlanan ve İl Özel İdaresi finansman desteğiyle hayata geçirilen “Arıcılığı Geliştirme Projesi” çerçevesinde yetiştiricilere 2 bin 500 adet arılı çıta dağıtıldı.

Emet’e bağlı İğdeköy’de düzenlenen dağıtım törenine, Vali Ali Çelik, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, İl Genel Meclisi üyeleri ile yetiştiriciler katıldı.

266 bin TL bütçeli projeye İl Özel İdaresinin 200 bin TL, yetiştiricilerin 66 bin TL katkı sağladığını belirten Vali Ali Çelik, üreticilere hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı firma, 500 konteyner traverteni Amerika’ya götürmek için gemi kiraladı

Yayınlanan

Çin’in sıfır korona virüs vakası politikası sebebiyle liman şehri Şangay’da uyguladığı tam kapanma tedbirleri, yükselen lojistik maliyetler ve boş konteyner yetersizliği, üreticilere büyük darbe vurdu. Ürünlerini müşterilerine ulaştırmada sorun yaşayan Kütahyalı firma, çözümü gemi kiralamakta buldu.

Kütahya’da faaliyet gösteren Hürok Mermer Grubu da lojistik sorunundan olumsuz etkilenen firmalar arasında yer aldı. Kütahya’da üretilen ve Amerika’daki depolara gönderilmesi gereken travertenlerin nakliye aşamasında yaşanan sorunlar nedeniyle kendi çözümünü oluşturan firma, yaklaşık olarak 250 bin metrekarelik işlenmiş traverteni Amerika’ya götürmek için 5 ambarı olan bir açık gemi kiraladı. Travertenler beş gün içinde 500 tır ile İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Nemrut Limanına gönderildi ve başarıyla tamamlanan organizasyonun ardından gemimin zorlu yolculuğu başladı.

“Lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik”

Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Olçar, Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Olçar ve Hürok Marble LLC Ceosu Kamil Olçar’a teşekkür ederek yaşanan süreci anlattı. 2001 krizi sonrasında ihracata büyük önem verdiklerini ifade eden Olçar, “Kriz sonrasında başta Amerika olmak üzere dünyanın 43 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Fakat pandemi süreci sonrasında yaşanan lojistik ve konteyner sıkıntılarından dolayı ürettiğimiz ürünleri yeterince ve zamanında müşterilerimize ulaştıramadık. Konteynır yüküne alışık olduğumuz için bana ilk etapta zor geldi. Hep birlikte oturup ürettiğimiz ürünleri açık olarak gemiye yükleyip lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik” dedi.

Kemal Olçar, geminin kiralanması, lojistik, tırların temini, yükleme ve yerleştirme üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Bütün işlemler tamamlandığında 50 bin ton kapasitesi bulunan George isimli gemiyi kiraladıklarını belirterek, “500 konteyner malı önce tırlarla Aliağa limanına ulaştırdık. Bu işlem tam 5 gün sürdü. Çalışanlarımız bu organizasyonda çok başarılı işler yaparak bana büyük bir gurur yaşattılar. Bu operasyonda fabrikadaki çalışma arkadaşlarımızın ve diğer tedarikçi kardeş firmalarımızın da payı büyüktür. Onlara da ayrıca katkıları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Beş günde yüklendi”

Ülkenin kurtuluşunun ihracatta olduğuna vurgu yapan Kemal Olçar, ihracat seferberliğine hazır olduklarını belirtti. Olçar, “Her şeyi devletten beklemek durumunda değiliz. Biz kendimiz çalışarak zor olanı başarmak zorundayız” dedi.

Lojistik sıkıntısının 2022 yılı sonuna kadar süreceğini öngören Kemal Olçar, yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede üretimin azaldığını, bu nedenle maliyetlerin arttığını da sözlerine ekledi.

5 gün yükleme işleminin ardından geminin yola çıktığını dile getiren Olçar, geminin yolculuğunun 22-24 gün olarak planlandığını söyledi.

Normalde 2-3 ay gibi olan bu yolculuk sürecini kiraladıkları gemi ile mümkün olan en kısa süreye indirdiklerini anlatan Olçar, “Geminin sağ salim varışı itibariyle gemideki yükün tamamı Florida eyaletine bağlı Miami Limanı’ndan yine Florida eyaletinde bulunan kendi depomuza indirilecek” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazarlar’a deneme amaçlı lavanta dikildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde tıp ve kozmetik sanayide kullanılan lavanta bitkisinin deneme üretimine başlandı.

Türk Kızılay Pazarlar Temsilciliği Şenlendirme Projesi çerçevesinde, Pazarlar Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Genç çiftçiler ile ortaklaşa çalışılan bu projede ilçede yetişen ürünlere alternatif ürün eklemek amacıyla Ziraat Odası’nın Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Kılıç önderliğinde yaklaşık 2 dekar araziye 700 adet lavanta fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Aromatik bitki olan lavantanın yetişmesi ve verimli olması halinde, Pazarlar ilçesinde tarımsal üretime alternatif olarak tavsiye edilmesi amaçlanıyor.

Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Kamil Ünal, “İlçemizdeki boş arazileri değerlendirmek açısından ticari ve turizm yönünden katkısı olan lavantayı geliştirmek ve çoğaltmak istiyoruz. İlçe halkına teşvik ederek lavanta tarlalarını büyütmek arzusundayım. Lavanta fideleri rakım olarak uyum sağlıyor. Proje ile İlçemizdeki boş arazilere lavanta bahçelerine çevirerek ticari sektöre katmayı amaçlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sanatçı Feridun Düzağaç, konser yorgunluğunu Harlek’te attı

Yayınlanan

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kütahya Belediyesi bahçesinde sahne alan Feridun Düzağaç, konser yorgunluğunu, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da attı.

Düzağaç, konser sonrası Ilıca Kaplıcaları’ndaki Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’ya hareket etti. Otelde ekibiyle birlikte konaklayan Düzağaç, hizmetleri sebebiyle tesis yetkililerine teşekkür etti.

Harlek Termal Otel Wellness ve Spa Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özer ve İşletme Müdürü Engin Umur, sanatçı Düzağaç’a otel ve kaplıcalarla ilgili bilgiler sundu.

Yavuz Özer, “Bilindiği gibi, otelimizi Ramazan Bayramı sonrası hizmete sunduk. Otelin açılmasıyla Ilıca’da büyük bir hareketlilik yaşandı ve yaşanıyor. Otelimizde önce sanatçı Kıraç’ı, daha sonra da Feridun Güzağaç’ı misafir etmenin heyecanını yaşadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sanatçı Kıraç, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da konakladı

Yayınlanan

Halk konseri vermek için Kütahya’ya gelen sanatçı Kıraç, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da konakladı.

Şifalı sularıyla ünlü Ilıca’ya hayran kalan Kıraç, daha sonra Kütahya Belediyesi önünde konser verdi.

Kıraç, Kütahyalıları sevilen şarkılarıyla ve marşlarla coşturdu.

Harlek Termal Otel Wellness ve Spa Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özer, sanatçı Kıraç’ı otellerinde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta “Bir fide bir can” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Bir fide bir can “ projesi çerçevesinde İstiklal İlkokulu öğrencilerine fide dağıtımı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Bir bide bir can “ projesi çerçevesinde Altıntaş İstiklal İlkokulu öğrencilerine kendi fidelerini yetiştirmek ve sorumluluk kazanmaları için düzenlenen fide dağıtım etkinliğine katılan Kaymakam Mehmet Can İrdelp, öğrencilere fidan dağıttı.

Düzenlenen etkinlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından öğrencilere fide dikme ve yetiştirme konusunda bilgi verildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de buğday ekili alanlarda süne zararlısı ile ilgili saha incelemeleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerinin devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından buğday ekili arazilerde buğday başaklarına emgi zararı vermesi sebebiyle ekmeklik, makarnalık buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerimiz devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR