Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Öğrencilere ekolojik farkındalığa dikkat çekildi

Yayınlanan

“Erken Çocuklukta Fen ve Matematik Eğitimi” dersi kapsamında Gediz Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Gelişimi programı 2. Sınıf öğrencileri, ekolojik farkındalığa yönelik proje yaptı.

Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri proje kapsamında, Kütahya Gediz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile geliştirdikleri sunumlarında, ilkokul öğrencilerine hazırladıkları etkinlikleri gerçekleştirdiler. Ayrıca proje kapsamında ilçede düzenlenen sokak röportajları, farklı kurum ve kuruluşlarla yapılan görüşmeler, ilçede geri dönüşüm ve çevre farkındalığına yönelik yapılmakta olan çalışmalar ve dünyadan örnekler paylaşıldı.

Proje koordinatörlüğünü üstlenen Öğr. Gör. Hazal Poyraz Rüstemoğlu sürece destek veren Gediz Sağlık Hizmetleri MYO müdürü Öğr. Gör. Dr. Sinan Darcan ve Gediz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur’a teşekkür etti.

Sağlık

Beyin damar hastalıklarında başarılı operasyonlar

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Beyin ve Sinir Cerrahi, Nöroloji ile Radyasyon Onkolojisi klinikleri, ‘multidisipliner yaklaşımla’ beyin damar hastalıkları konusunda başarılı operasyonlar gerçekleştiriyor.

KSBÜ Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı (AD) Başkanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın, serebrovasküler hastalıklar (beyin damar hastalıkları) konusunda ciddi teknolojik donanım ve altyapıya sahip olduklarını belirterek, “Bu etkinliklerimizi TND Nörovasküler Cerrahi Eğitim grubu çalışmalarımız ve farklı klinikler ile sağladığımız birlikteliklerle, eğitim vermek ve almak üzere daha da güçlendiriyoruz. Bu dönem, İstanbul Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Dr. Burak Özdemir’i nöroanjiografik yöntemler hakkında bilgilendirmek ve gözlem (fellow) amacıyla kliniğimizde misafir ettik. Değerli yönetimimizin desteği ile bu uygulamaları artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Ayrıca; kurum içerisinde anjiografi ünitesinde nöroloji ve radyasyon onkoloji klinikleri ile birlikte multidisipliner yaklaşımla hastalarımızın durumuna göre kapalı (anjiografik), açık (cerrahi) ve gama knife yöntemleri kullanarak serebrovasküler hastalıkların tedavisini yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Karaciğerdeki tümör, 10 dakikada yok edildi

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Girişimsel Radyoloji Kliniği, kanser tanı ve tedavisinde uyguladığı yöntemlerle, başarılı girişimlerine devam ediyor. Son olarak, Afyon’dan sevk edilen hastanın karaciğerinde bulunan tümör 10 dakikada yakıldı.

Sağlık Bakanlığı KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı (AD) Başkanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz; Dr. Öğr. Üyesi Furkan Ertürk Urfalı ve ekibiyle birlikte kanser tanı ve tedavilerinde gerçekleştirdikleri başarılı müdahalelere bir yenisini daha ekledi. Bir hastanın karaciğerinde bulunan tümör 10 dakikada yakıldı.

KSBÜ Girişimsel Radyoloji Kliniğinde ileri teknoloji kullandıklarını belirten Doç. Dr. Korkmaz, “Ameliyatsız mikrodalga ablasyon tedavisiyle kanserli hücreler yakılıyor veya bunların büyümesini engelleyerek, küçülmesini sağlıyoruz” dedi.

KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Korkmaz ve ekibini tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Covid-19 vaka sayısı artıyor

Yayınlanan

Kütahya’da, Covid-19 vaka sayısının arttığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 25-31 Aralık tarihleri arasında illere göre, Covid-19 vaka sayılarını açıkladığı listeye göre Kütahya’da vaka sayılarında artış yaşandığı belirtildi.

Açıklanan tabloya göre, 25-31 Aralık tarihleri arasında Kütahya’da vaka sayısı her 100 bin kişide 167,51 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan, Kütahya’da 18-24 Aralık tarihleri arasında illere göre korona virüs (Covid-19) vaka sayısı 100 bin kişide 137,16 olarak kayıtlara geçmişti.

Bu sonuçlarla Kütahya’da vaka sayısında artış olurken vatandaşlar ise, maske ve mesafe uyulması gerektiğini söyleyerek, aşının önemine dikkat çektiler.

Okumaya devam et

Sağlık

Doktor sülükler şifa kaynağı

Yayınlanan

Antik çağdan bu yana şifacı canlılar olarak bilinen sülükler, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesi’nde başta romatizma olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Ünite Sorumlusu Dr. Öğretim üyesi Aysun Özlü, hastanede; ayrıca akupunktur ve kupa terapisi gibi tedavi yöntemlerinin de başarıyla uygulandığını kaydetti. Özlü, “Örneğin romatizma hastaları, diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklar ile geçmeyen vücut yaraları olan hastalar normal tedavilerine ek olarak tamamlayıcı tıp tedavisi uygulamak isterlerse kliniğimize başvurabilirler” dedi.

Dr. Özlü, ünitede geleneksel yöntemlerin sağlık profesyonelleri tarafından uygulandığını ifade ederek, “Bizim kliniğimizde, bu alana özel Sağlık Bakanlığı sertifikası onaylı akademisyen doktor ve deneyimli sağlık personelleri tarafından donanımlı teknik altyapıyla birlikte tedaviler uygulanıyor. Yani uygulamaların tamamı Sağlık Bakanlığı onayıyla gerçekleşmektedir. Tüm tedaviler aynı merkez kapsamında gerçekleşiyor. Ayrıca uzmanlık eğitimi alan öğrencilerimiz de burada çalışmalarını yapmaktadırlar” diye konuştu.

KSBÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesi’ndeki sülük, kupa ve akupunktur tedavileri kameralara işte böyle yansıdı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da kan bağışı seferberliği

Yayınlanan

Türk Kızılay Kütahya Kadın ve Kütahya Şubesi iş birliğinde Fatih Ortaokulu’nda kan verme etkinliği düzenlendi.

Desteklerinden ötürü Okul Müdürü Serdar Onur ve Fatih Mahallesi Nurcan Duygu’ya teşekkürlerini ileten Türk Kızılay Kütahya Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın herkesi kan vermeye davet etti.

Fatih Mahallesi sakinleri ve mahallede bulunan Fatih Ortaokulu örnek bir davranışa imza attı. Okulda düzenlenen kampanyayla hem veliler ve mahalleli hem de okul öğretmenleri kan bağışında bulundu. Okul Müdürü Serdar Onur kan bağışı kampanyasını geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

Kan bağış etkinliğine ilişkin bir açıklama yapan Türk Kızılay Kütahya Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın, “Türk Kızılay Kadın ve Kızılay Şubesinin ortak etikliğinde bugün Fatih Mahallesindeyiz. Kan etkinliğine katkı sağlayan Fatih Mahallesi Muhtarımız Nurcan Duygu ve Fatih Ortaokulu Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. 1 kan, 3 can. Hepinizi kan vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okulda düzenlenen üçüncü kan bağışı etkinliği olduğunu söyleyen Okul Müdürü Serdar Onur, “Fatih Ortaokulu olarak mahallemizde yapmış olduğumuz etkinliğimize Fatih Mahallesi Muhtarımızın desteği ile tüm mahallemize ve tüm velilerimize ulaşmaya çalıştık katılan tüm destekçilere teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

30 santimetrelik yumurtalık tümörü başarılı bir operasyonla çıkartıldı

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Onkoloji Kliniği’nde 25 yaşındaki kadın hastanın 30 santimetre boyutundaki yumurtalık tümörü başarılı bir operasyonla çıkartıldı.

KSBÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı (AD) ile Jinekoloji Onkoloji AD Başkanı Prof. Dr. Nadi Keskin, 30 santimetrelik tümörü uzaklaştırırken, yumurtalıklarının da ayrıca korunduğunu belirtti. Prof. Dr. Keskin, jinekolojik kanserler konusunda başarılı girişimlerini sürdürdüklerini ifade ederek şu bilgileri verdi:

“İleri düzey jinekolojik kanserlerin cerrahi tedavisi açısından kliniğimiz bölgede bir merkez haline gelmiştir. Her türlü jinekolojik kanserlerin tedavisi, merkezimizde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Jinekoloji onkoloji yan dal eğitiminin de verildiği kliniğimizde, Arş. Gör. Dr. Zafer Kolsuz ve sağlık emekçilerimiz ile birlikte sadece Kütahya’dan değil çevre illerden de birçok hastamızın tedavisini gerçekleştiriyoruz.”

Okumaya devam et

Sağlık

92 yaşındaki hastanın yeniden yürüme sevinci

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Nöroloji Anabilim Dalı (AD) ve Nöroşirürji AD tarafından ortak girişimle, 92 yaşındaki felçli hastaya başarılı tedavi uygulandı. Hasta 3 ay sonra kliniğe yürüyerek geldi.

Sağlık Bakanlığı KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Mustafa Çetiner ile birlikte Nöroşirürji AD’den Doç. Dr. Hasan Emre Aydın, multidisipliner yaklaşımla 92 yaşındaki felçli hasta Emine Adakuş’a başarılı tedavi uyguladı. 3 ay sonra kliniğe yürüyerek gelen hasta hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Çetiner şunları söyledi: “Hastamız Emine Hanım, aniden konuşamama, algılamada bozukluk ve sağ taraf felci sonrası başvurduğu Gediz Devlet Hastanesinden kliniğimize yönlendirildi. Akut şiddetli beyin felci tablosu olan hastamızın beyin angiografisinde beynin sol yarısını besleyen ana arterlerden biri tıkalı idi. İnme belirtilerinin başlamasından yaklaşık 4 saat sonra uyguladığımız trombolitik tedaviden belirgin fayda görüldü. Tıkalı damar açıldı. Emine Hanım taburculuktan 3 ay sonra kontrol için inme polikliniğimize yürüyerek geldi. Hastalarımızın mutluluğu, bizim de mutluluğumuz.”

KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın başarılı girişimlerinden dolayı hekimlerimizi tebrik etti.

Tedavi yöntemi hakkında

“Akut inme acil bir durumdur. Akut dönemde yapılan tedavilerin ana hedefi tıkalı damarın açılmasıdır. Erken tedavi ile kalıcı sakatlık azalmaktadır. Bu nedenle inmeli hastalar inme belirtilerinin fark edilmesinden sonra bir an önce inme merkezi olan hastanelere yönlendirilmelidir. Trombolitik tedavi, akut iskemik inmeli hastaların klinik sonuçlarını iyileştirdiği iyi bilinmektedir. Beynin ana arter tıkanıklıklarında trombektomiden sonra sakatlık oranını azaltan en iyi tedavi yöntemidir.”

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da diyabet hastası çocukların mücadelesine destek

Yayınlanan

Kütahya Valiliği, Tip-1 Diyabetli 83 çocuğun hayat konforunu ve kalitesini artıracak projeyi hayata geçirdi.

Hayırsever iş insanları ile Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür eden Vali Ali Çelik, “Kısa sürede çözüm üretildi. Bu Kütahya’mız için çok değerli. Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için mücadelemiz devam edecek” dedi.

Kütahya Valiliği koordinesinde; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında sürekli kan şekeri ölçüm cihazı ve sensörleri hayırsever iş insanları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının destekleriyle temin edildi.

Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen programda; Tip-1 Diyabetli 83 çocuğun ailelerine çocukların anlık takiplerini yapmalarında parmak delme ihtiyacını ortadan kaldıran sensör verildi.

Diyabet hastası çocukların yaşadıkları sıkıntıya Kütahya’nın kısa sürede çözüm ürettiğini belirten Vali Ali Çelik, “Biz fedakâr bir milletiz. Yeter ki sorunları birbirimize güzel anlatalım, çözmek için hep birlikte irade koyalım. Bu projemizle; acıyı, sevinci bir arada paylaşmanın değerini gördük. 3 günlük kısa bir sürede ihtiyacımız olan cihazları iş insanlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın desteğiyle tamamladık. Bu Kütahya’mız adına çok değerli. ‘İnsanların en hayırlısı insanlığa hayırlı olandır’ ifadesiyle, insanlığa faydalı hizmet konusunda çaba gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum. Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

Kütahya Tip-1 Diyabetliler Derneği Başkanı Prof. Dr. Veysel Nijat Baş, Vali Ali Çelik ile İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan’a teşekkür plaketi takdim etti.

Program, sürekli kan şekeri ölçüm cihazı ve sensör alımına destek veren iş insanları ile STK temsilcilerine teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da nöbetçi eczane sayıları artırıldı

Yayınlanan

Kütahya Eczacı Odası Başkan Cahit Ceylan, eczanelerdeki yoğunlukları azaltmak amacıyla nöbetçi eczane sayılarının artırıldığını belirtti.

Yeni nöbet sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Kütahya Eczacı Odası Başkan Cahit Ceylan, “Yoğunluk azalana kadar bu uygulamayı devam ettirmeyi planlıyoruz. Eczanelerimizde ek bir nöbet yükü oluşturduğu bir gerçek ama bizim eczacılar olarak önceliğimiz her zaman halk sağlığı olmuştur” dedi.

Açıklamasında Kütahya’da tüm eczanelerin hafta içi 08.30 ile 18.30 arasında hizmet verdiğine değinen Eczacı Odası Başkan Cahit Ceylan,” Bu saatler dışında vatandaşlar ilacı nöbetçi eczanelerden karşılıyor. Kütahya Eczacı Odası, vatandaşların fazla beklemeden ilaç alabilmesi için nöbetçi eczane sayısını 4’e çıkardı. Yeni sisteme göre hafta içi 18.30’dan saat gece 01.00’e kadar 4 eczane hizmet verecek. Saat 01.00’den sonra destekçi olarak belirlenen 2 eczane kapanıp 2 tanesi sabah 08.30’a kadar çalışacak. Cumartesi günü eczanelerin yarısı açık, yarısı kapalı bulunuyor. Bir hafta 08.30 ile 18.30 arası bir grup eczane nöbet tutarken, diğer hafta öteki eczaneler açık oluyor.18.30’dan sonra ise 4 eczane Pazar sabah 08.30’da kadar nöbetçi bulunuyor. Pazar saat 17.00’e kadar 4 eczane, 17.00’den sonra başka 4 eczane nöbetçi eczane olacak.

Böylece hem eczanelerdeki uzun sıraların oluşmasının önüne geçilmesi hem de piyasada az bulunabilecek ilaçların temini daha mümkün olacak. Her gün nöbetçi eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından hasta ve reçete sayısı alarak durumu takip ediyoruz. Yoğunluk azalana kadar bu uygulamayı devam ettirmeyi planlıyoruz. Eczanelerimizde ek bir nöbet yükü oluşturduğu bir gerçek ama bizim eczacılar olarak önceliğimiz her zaman halk sağlığı olmuştur” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Acil sağlık hizmetleri personeline, “Ambulans Kazalarının Önlenmesi ve Kış Tedbirleri” konulu eğitim

Yayınlanan

Kütahya İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı acil sağlık hizmetlerinde görevli tüm istasyon sorumluları ve sürücülük yapan sağlık personeli ile şoförlere yönelik “Ambulans Kazalarının Önlenmesi ve Kış Tedbirleri” konusunda İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan başkanlığında eğitim verildi.

“Ambulans Kazalarının Önlenmesi ve Kış Tedbirleri” konulu eğitime, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Emrah Çamköy, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ecz. Fırat Yavuz, İl Ambulans Servisi Başhekimliği Lojistik Birimi personeli ve toplamda 82 sürücülük yapan personel katıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kanser tedavisinde başarılı çalışmalar

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Girişimsel Radyoloji Kliniği, kanser tanı ve tedavisinde ileri teknoloji kullanarak, ameliyatsız tedaviler gerçekleştiriyor.

KSBÜ Radyoloji Anabilim Dalı (AD) Başkanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, kanser tanı ve tedavisinde gerçekleştirdikleri başarılı müdahaleler ile ilgili, “Yeni teknolojiler kullanarak ameliyatsız tedaviler yapıyoruz. Kanserli hücreler yakılıyor veya bunların büyümesini engelleyerek, küçülmesini sağlıyoruz. Kliniğimize büyükşehirlerden de hastalar geliyor. Hastalarımız mutlu ayrılınca, biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Korkmaz, son girişiminde Dr. Öğretim üyesi Furkan Ertürk Urfalı ve ekibiyle birlikte, karaciğerinde tümör bulunan üç hastaya başarılı müdahalede bulundu. Küçük bir iğne deliğinden girilerek, ameliyatsız mikrodalga ablasyon tedavisiyle tümörler yakıldı.

Bu teknikte yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalarla doku içindeki su molekülleri harekete geçirilip ısı üretilerek, tümör yakılıyor. KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Korkmaz ve ekibi tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Felçli hastaya başarılı müdahale

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Nöroloji Anabilim Dalı (AD) ve Nöroşirürji AD tarafından ortak girişimle, 88 yaşındaki felçli hastaya başarılı tedavi uygulandı. Hasta normale döndü.

Nöroloji AD’den Doç. Dr. Mustafa Çetiner ile birlikte Nöroşirürji AD’den Doç. Dr. Hasan Emre Aydın, multidisipliner yaklaşımla 88 yaşındaki felçli hastaya başarılı tedavi uyguladı. Normale dönen hasta hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Çetiner, “88 yaşındaki erkek hastamız, ani gelişen sol taraf felci nedeniyle Gediz Devlet Hastanesinden, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki kliniğimize yönlendirildi. İlk gelişinde sol tarafı tamamen felçli idi ve bu nedenle yürüyemiyordu. Konuşması anlaşılmaz derecede bozuktu. Felcinden 4.5 saat sonra kliniğimizde damar açıcı tedavi (İntravenöz tromboliz) uygulandı. Tedavi sonrası hastamız tamamen normale döndü. Felçli hastalarımızın yürüyerek evine gitmesi en büyük moral kaynağımız” dedi.

Tedavi hakkında da bilgi veren Çetiner, “Trombolitik tedavi inmede damar açıcı tedavilerden biridir. Felç başlangıcından sonraki 4.5 saat içerisinde olan beyin damar tıkanıklığına sahip 18 yaş üzeri seçilmiş hastalarda uygulanabilir. Tedavinin uygulanmasında üst yaş sınırı yoktur. KSBÜ kliniğimizde bu tedavi uygulanmaktadır. Tedavi uygulanması açısından zaman sınırı olduğundan hastaların inme belirtilerinin fark edilmesinden sonra beklemeden hızlı bir şekilde hastaneye ulaştırılması çok önemlidir” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da kanser tarama çalışmaları masaya yatırıldı

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nce merkez ve ilçelerde bulunan yöneticilerin katılımı ile Kanser Tarama Çalışmaları Toplantısı gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan başkanlığındaki toplantıda yapılan sunum ile taramaların tarihsel gelişimi, bu süreçte yaşanılan ve yaşanılması muhtemel durumlar, ilin tarama araç gereç bilgileri ile tarama planlamalarına ilişkin konulara değinildi.

Ayrıca toplantıda dile getirilen öneriler değerlendirilerek, Ulusal Kanser Tarama Standartlarına uygun Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu hedeflere ulaşmak adına gerekli planlamalar yapıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kış geldi, aktarlara ilgi arttı

Yayınlanan

Kütahya’da hava sıcaklıklarının düşmesi ve sonbahardan kış mevsimine geçtiğimiz bugünlerde üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarındaki artış ile vücut direncini artırmak ve hastalıklardan korunma isteyen vatandaşlar aktarlara olan ilgiyi artırdı.

Özellikle zencefil, tarçın, gül hatmi, ayva denesi, ıhlamur ve ada çayına olan ilginin arttığını söyleyen aktar Muhammed İnce “Mevsim geçişi ile birlikte insanlarda gribal enfeksiyonlar artış gösterdi. Vatandaşlarda öksürük şikayeti oldukça fazla. Özellikle korona geçirmiş kişilerde ciğerde ki sıkıntıdan dolayı hasta olan yada hastalıktan korunmak isteyen vatandaşlara son zamanlarda vatan ıhlamur, ada çayı, kuş burnu, karışık bitki çayları, atom dediğimiz bir bitki çayı var genellikle bunları tavsiye ediyoruz. Vatandaşlar kendileri de atalarından yada çevresinde duyduğu bitkileri ve baharatları alabiliyorlar. Özellikle gül hatmi, ayva yaprağı, zencefil, tarçın, zerdeçal öksürük için iyi oluyor” dedi.

Baharatlarda ve bitkilerde fiyatların arttığını söyleyen İnce, “Baharatlarda ve bitkilerde geçtiğimiz seneye göre artış var. Özellikle yurtdışından gelen zencefil ve tarçın yurtdışından geldiğinden kurdaki artış sonrası bunlarda da artış oldu. Bir kuraklıktan dolayı bazı bitkileri bulamıyoruz. Bizim bildiğimiz ismi ile ayva denesi tıp da ki adı civanperçemi olan bitki bu sene yok, en çok fiyatı artan ayva denesi diyebiliriz onun dışında ıhlamurun kilosu ise 200-250 lira civarında diyebiliriz. En çok ilgi olan ürünler ise ıhlamur, kekik, zencefil, zerdeçal kış aylarının vazgeçilmez ürünü halinde geldiler” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da “KSBÜ Dijital ve Estetik Diş Kliniği Ünitesi” açıldı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Dijital ve Estetik Diş Kliniği Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Törende konuşan KSBÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Berceste Güler, merkezde lazer ve ışıklı sistemlerle son teknolojiyi kullanarak ofis tipi diş beyazlatma işlemlerinin de yapıldığını kaydetti.

Güler, “Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak dijital dünyayı takip ediyor ve buna yönelik yeni girişimler sağlıyoruz. Dijital model tarayıcı ile hastadan ölçü yöntemi ile elde ettiğimiz modelleri tarayarak üç boyutlu halde dijital ortama aktarıyoruz ve üzerinde hastaya gerekli bütün tasarımları yapabilecek altyapıyı oluşturduk. Hastanın modellerini elde ettikten ve tasarım oluşturduktan sonra 3 boyutlu yazıcımız sayesinde daimi ve geçici kron köprüler, halk arasına damak olarak bilinen total protezler ve ortodontide braketsiz şeffaf plak tedavisi için kullanılan plaklar planlama sonrasında aynı gün içerisinde üretiliyor ve hastaya teslimi yapılabiliyor. Yine ağız içi tarayıcı teknolojisi ile ölçü işlemi tamamen ortadan kaldırılıyor ve hastanın dijital olarak tüm ağız ve diş yapısı dijital ortama aktarılarak hem protez tasarımı hem de gülüş tasarımı yapılabiliyor. İşlemler hasta ile hastaya özgü tasarlanıp üretilebiliyor. Bu da hem işlem süresini kısaltıyor hem de hasta memnuniyetini artırıyor. Dijital ve Estetik Diş Merkezimizde lazer ve ışıklı sistemlerle son teknolojiyi kullanarak ofis tipi diş beyazlatma işlemlerini de yapmaktayız. 45 dakika, 1 saatlik bir işlemle diş renginin hemen açılabildiğini hastalarımız görebiliyor. Son olarak tüm ağız içi tarama ve tasarım işlemlerinden sonra yaklaşık 2 dakika içerisinde kron köprü üretimi yapabilen cihazımızın nasıl çalıştığını gösteren videoyu paylaşmak istiyorum” dedi.

Açılış törenine KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu, KSBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Cem Algın, Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi ile birlikte akademisyenler ve sağlık personelleri katıldı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Pandemi döneminin gözdesi çam kozalağı pekmezi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vatandaşların doğal yöntemlerle yaptığı çam kozalağı pekmezi kış mevsiminin girmesi ve pandemi nedeniyle yoğun ilgi görüyor.

Birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici özelliğe sahip çam kozalağı pekmezinin kilogramı ilçede 60 TL’den satılıyor.

Organik çam kozalağı pekmezi üretimini Haziran ayında gerçekleştirdiklerini söyleyen Mehmet Ali Aslan,” Vücudun ihtiyacı olan mineralleri bünyesinde barındıran, hücre yenileyici özelliğe sahip çam kozalağı pekmezi, özellikle bronşit ya da astım gibi solunum rahatsızlıklarının tedavisinde, kalp ve damar tıkanıklığı sorunlarında kullanılmaktadır. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan çam kozalağı pekmezine pandemi döneminde talep daha da arttı. Bugüne kadar çam kozalağı pekmezi sattığım kişilerin koronaya yakalandığını duymadım ” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kış depresyonuna dikkat

Yayınlanan

Güneşten yararlanma süresinin azalması ile mevsimler arası geçişlerde sık görülen yeme içme alışkanlığındaki değişimin, sosyal ortamlardan uzaklaşma ve uyku düzeninin bozulması sonrası meydana gelen duygu değişiminin kış depresyonuna neden olabildiği belirtildi.

Sonhabardan kış mevsimine geçtiğimiz bu günler güneşten faydalanma süresinin azalması ve kapalı havaların duygu değişimlerine neden olduğu ifade edildi. Bu dönemlerde uyku düzeninin bozulması ve yeme içme alışkanlığında ki değişikliği karşı uyarılar bulunan Kütahyalı Uzman Psikolog Kamil Yoşumaz, “Kış depresyonu olarak tabir edilen kavram mevsim geçişlerine bağlı duygu durum değişim halidir. Bunun içinde bazı kişilikler, bazı mizaç yapıları kış ışığın azalması, havaların soğumasından dolayı daha çok etkilenirler. Çünkü bu karakterler kendilerini yaz aylarına daha çok kendilerini entegre etmiş ve yaz aylarında sosyalleşen yapılar. Kış ayları ile birlikte kendilerini daha çekimser içe kapanık bir şekilde olumsuzluğa etkilenebiliyor. Tabi kış aylarında belirtileri gözlemlememiz çok önemli. Örneğin uyku bozulmaları, yemeklerde karbonhidrat artırımı oluyor kış aylarında, sosyal hayatta zevk aldığımız alanlarda azalma olduysa bilinsin ki kış mevsimine bağlı duygulanım söz konusudur bu kişilerde” dedi.

“Sosyal medyada sosyalleşme ve iletişim kurma olanağı sağlandı”

Gün ışından yararlanılması tavsiyesinden bulunan Yoşumaz, “Mevsim geçişlerinde tavsiyede bulunmamız gerekirse daha fazla ışıklı ortamlarda çalışılması lazım. Yani kış mevsiminden etkilenen kişilerin gün ışığı denilen aydınlık alanlarda hayatlarını sürdürmesi gerekiyor. Aynı zaman güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde doğa yürüyüşleri, dışarıda aktiviteler gerçekleştirmeleri gerekiyor. Zaten pandemi dönemi ile birlikte sosyal medyada iletişim kurma ve sosyalleşme olanağı da sağladık. Bu dezavantaj olarak görünen durumu avantaja çevirme şeklinde değerlendirebiliriz. Bu kış depresyonu yada mevsimsel geçiş depresyonunda bizim ‘A tipik’ depresyona bakılması gerekiyor. Bu kriterler ise uyku, yeme içme bozulması bozulması varsa bir uzmandan yardım almamız gerekmektedir” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Mideden yapılan yemek borusuyla sağlığına kavuştu

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yemek borusundaki tıkayıcı kitle ile tedavi gören 61 yaşındaki Sabri Aslan midesinden yapılan yemek borusu ile sağlığına kavuştu.

Kütahya’da yaklaşık 6 ay önce yutma şikayetleri ile başlayan ve 5 ay süren tetkik sonuçlarından sonra 5 çocuk babası Sabri Aslan’a yemek borusu tümörü teşhisi konuldu. Hastanede 40 gün radyoterapi, 6 hafta kemoterapi gören hasta KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Faik Yaylak, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Zeren, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Cihat Yıldırım, Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Suat Patlatoğlu, Göğüs Cerrahi uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Zeki Tahsin Yapakçı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Canan Balcı’nın yer aldığı deneyimli bir ekip tarafından ameliyata alındı.

Hiprit yöntemle (hem açık, hem kapalı) yapılan ameliyatla kendi midesinden alınan parçayla yemek borusu yapıldı. 10 günlük tedaviye olumlu yanıt vererek yemek yemeye başlayan Aslan, birkaç gün daha gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilecek.

Kütahya’da bir ilk

Prof. Dr. Faik Yaylak yaptığı açıklamada hastanın tamamen yemek borusunun çıkartıldığını söyledi. Prof. Dr. Yaylak, “61 yaşındaki Sabri Aslan’a yemek borusundaki tıkayıcı kitle nedeniyle gerekli tanı ve ön tedavi işlemleri sonrası kalıcı tedavisi olan yemek borusunun çıkartılarak yerine kendi midesinden yeni yemek borusu yapılması işlemi hastanemizde başarılı şekilde tamamlanmıştır. Cerrahi olarak “Total Ösefajektomi Ve Gastrik Pull-Up” olarak bilinen işlem kentimizde ilk defa hibrit yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemle laparoskopik ve endoskopik teknolojiler açık cerrahi işlemler ile birlikte kullanılarak karın açılmadan ameliyatın önemli bir kısmı tamamlanması mümkün olmuştur. Cerrahi işlemler tıp fakültesi anestezi ve reanimasyon, genel cerrahi ve göğüs cerrahisi öğretim üyelerinin de görev aldığı deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi.

Doç Dr. Sezgin Zeren, “Yutma şikayeti ile başvuran hastamızın, Endoskopi başta olmak üzere bir çok tetkikten sonra yemek borusunda ki tıkayıcı kitlenin tespit edilip, ameliyatına karar verilmiştir. Ekibimizle beraber başarılı bir şekilde ameliyatı gerçekleştirdik. Ve hastamızın sağlına kavuşmasında yardımcı olduk. Korora virüs (Covid-19) sürecinde hastanemizde acil hastalarla beraber tümör hastalarının ameliyatlarına aralıksız devam etmektedir” diye konuştu.

“İnşallah bundan sonra bir çok hasta şifa bulur”

Sağlığına kavuşan Sabri Aslan, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu tür büyük ameliyatların yapılmasının kendisini mutlu olduğu dile getirerek, “6 ay önce başlayan şikayetlerim sonucunda hastanemize başvurdum. Yapılan incelemeler sonucunda tedavimin zor bir süreç olacağını biliyordum. Çocuklarım ısrarla daha büyük şehirlerde ve hastanelerde tedavi görmemi istedi. Fakat Kelebek Hastası çocukların uzak yerlerden gelip hastanemizde ameliyat olduğu haberlerini okudum. Bende buna istianeden burada olacağım dedim. Doç Dr. Sezgin Zeren’in endoskopi işlemi ile başlayan süreç, Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Öğretim üyesi Ali Türk ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu’nun tedavileri ile devam etti. Onlarında hakkını vermek lazım. Özellikle Faik Hocamızın hasta yatağıma gelip yanıma oturarak sırtımı sıvazlaması bana her şeyden fazla güven ve umut verdi. Ben burada ilk defa bu tür büyük bir ameliyat oldum. İnşallah bundan sonra bir çok hasta şifa bulur” şeklinde konuştu.

Hastane Başhekimi Sertaş Erarslan sağlığına kavuşan Sabri Aslan’a geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Hastanemizde önemli ameliyatların yapılması gurur ve umut verici. Deneyimli hekimlerimizin büyük işler başarması hastanemizin değerini her geçen gün arttırmaktadır. Bölgemiz insanına faydalı olabilmek için hekim ve personellerimiz fazlasıyla çaba göstermektedir. Hastamızın sağlığa kavuşmasında emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin hizmete girdiği bildirildi.

Yeşilhisar Mahallesinde inşaatı tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen Hüseyin Akbulut’un sahibi bulunduğu Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 230 metrekare kullanım alanına sahip.

Bir ayda 130 engelli bireye eğitim verecek olan rehabilitasyon merkezinde, Fizyoterapist, Rehber Öğretmen, Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı bulunuyor.

Özel Beyaz Öz İncim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Hüseyin Akbulut, ücretsiz servis ve sağlık raporu hizmeti verilen rehabilitasyon merkezinde fiziki olarak bireysel destek, grup odası, fizyoterapist odası, oyun odası, müzik odası ve uygulama odası bulunduğunu, ayrıca fizik tedavi hizmeti sunulduğunu söyledi.

Okumaya devam et

Sağlık

DPÜ’de “Dumansız Kampüs” projesi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde “Dumansız Kampüs” projesi kapsamında Genç Yeşilay Topluluğunun katkılarıyla düzenlenen YEDAM Günü etkinliğinde başta tütün ürünleri olmak üzere farklı bağımlılıklar üzerine farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğü bildirildi.

Genç Yeşilay Topluluğu, Yeşilay Kütahya Şubesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) tarafından Bedesten’de düzenlenen etkinliğe Vali Ali Çelik, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, Yeşilay Kütahya Şubesi Başkanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, topluluk üyesi öğrenciler ve YEDAM üyeleri katıldı.

Kurdukları sergiliklerde başta tütün ürünleri olmak üzere her türlü bağımlılıkla ilgili bilinçlendirme çalışması yapan Genç Yeşilay üyeleri, öğrencilerde farklı bağımlılık türlerine karşı farkındalık oluşturmak için çeşitli araçlarla bilgilendirme faaliyeti yürüttü. Vali Ali Çelik, Rektör Kazım Uysal ve protokol üyeleri tarafından ziyaret edilen sergiliklerde topluluk üyeleri, çalışmaları kapsamında öğrencilerden aldıkları dönüşleri ve Dumansız Kampüs projesinin ayrıntılarını Vali Çelik ve Emniyet Müdürü Koç’la da paylaştılar.

Daha sonra Bedesten önündeki alana gelen protokol, topluluk ve YEDAM üyeleri, Üniversite tarafından kabul edilerek uygulamaya konan “Dumansız Kampüs” projesi kapsamında tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda işaretlemeler yaptı. Vali Çelik ve protokol üyeleri, Genç Yeşilay Topluluğu üyesi öğrencilere ve YEDAM üyelerine hem Dumansız Kampüs projesi hem de YEDAM Günü etkinliğindeki çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR