Bizimle iletişime geçin

Kültür

DPÜ yönetiminden Teknofest takımlarına destek

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, 2022 Teknofest’te üniversiteyi temsil etmeye hazırlanan takımlarda yer alan öğrencilerle buluştuğu toplantıda yürütülen çalışmalar için destek paketi açıkladı.

Teknofest’e katılacak takımlar için çevrim içi ortamda düzenlenen ve Prof. Dr. Hasan Göçmez’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, ilk olarak yarışmalar konusunda deneyimi olan takımlardan DUSCART, IEEE, Karanda, Şahin, Ülgen ve Artun ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin görev alacağı ve kuruluş süreci tamamlanmak üzere olan takımlar, kendilerini tanıtıp Teknofest’te hangi kategoriye katılacaklarına ve bu kategorideki yarışmalarda hedeflerinin ne olduğuna ilişkin Rektör Yardımcısına bilgi verdi.

Prof. Dr. Göçmez, bu yıl Akıllı Ulaşım, Biyoteknoloji İnovasyon, Eğitim Teknolojileri, Helikopter Tasarım, JET Motor Tasarım, Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri, Sanayide Dijital Teknolojiler, Tarım Teknolojileri, Turizm Teknolojileri, Uçan Araba Tasarım ve Çevre ve Enerji Teknolojileri yarışmalarında Dumlupınar Üniversitesini temsil edecek 19 takımın öğrencilerine tek tek başarılar diledikten sonra takımların danışmanlarına da söz verdi.

“Rokette oldukça tecrübeliyiz”

Rokette oldukça tecrübeli olduklarını söyleyen Danışman öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamdi Melih Saraoğlu, konuşmasında “Danışmanlığını yürüttüğüm topluluğumuzda İnsansız Hava Aracı ve roket takımlarımız var. İHA takımımızı geçen sene kurduk, inşallah bu sene İHA’da da belli bir dereceye geleceğiz. Rokette ise oldukça tecrübeliyiz, inşallah bundan sonra daha iyi işlere imza atacağız” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat Tezcan ise “ 2005 yılından beri çalışmalarını yürüttüğümüz alanlarda belli bir temel attığımızı düşünüyorum. Yeni takımlarla birlikte sinerji oluştu. Bunların ilerde şirketleşmeye gidecek hamleler diye düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşlarımızın bizimle daha uzun süreler çalışabilmesi konusunda üniversite yönetiminden destek bekliyoruz” diye konuştu.

“Atölye Destek Servisi kuruyoruz”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel ise Teknofest takımlarının büyük kısmının mühendislik öğrencilerinden oluştuğuna dikkat çekerek, “Sizler için Fakültemizde yeni bir birim oluşturuyoruz. Atölye Destek Servisi adını alacak bu birim sizlere projelerinizi yürütürken gereksinim duyacağınız malzemelerin temininde yardımcı olacak. İnşallah 4 Mart Dünya Mühendisler Günü’nde bu birimi açarak çalışmalarınıza daha etkin bir destek sunacağız” ifadelerini kullandı.

“Sizler DPÜ markasını yükselteceksiniz”

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal,” Sizleri tebrik ediyorum. Genç yaşta böyle büyük hedefler koydunuz. Umarım daha da ileriye gidersiniz. Yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Daha çok öğrencimiz bilim üreten, teknoloji üreten topluluklarımıza katılacaklar. DPÜ markasına değer katacak ve yükselteceksiniz, buna yürekten inanıyorum. Gerek şahsım gerek çalışma arkadaşlarım, üniversitemizin tüm kaynaklarıyla birlikte yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çok merak ediyor ve heyecan duyuyorum. Her birinize çalışma alanlarınızda başarılar diliyorum” dedi.

“Teknofest takımlarımıza ek destek paketi sunuyoruz”

Teknofest’e hazırlanan takımlar için bir destek paketinin hayata geçeceğini ifade eden Prof. Dr. Hasan Göçmez,” Siz değerli öğrencilerimizin çalışmaları ve geleceğe yönelik projeleri çok ama çok kıymetli. Hatta bu projelerimizden birkaç tanesini kuluçka merkezimize aktarabilirsek çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Sizin yürüttüğünüz çalışmalarla ilgili yeni bir destek paketi hazırladık. DPÜ Bilimsel Araştırma Projeleri’nin Hızlı Destek programı kapsamında projelerinize 30 bin TL’ye kadar destek sağlama yönünde bir karar aldık. Sürecin hayata geçmesi için projelerinize ilişkin belgeleri en kısa sürede koordinatörlüğümüze ulaştırmanızı sizlerden rica ediyoruz. Farklı konularda gereksinim duyduğunuz destekleri vermek için de sizlerden gelecek isteklere açığız. Sizlere her zaman kapımız açık. İstediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz” diye konuştu.

Toplantının son bölümünde takım temsilcileri, Prof. Dr. Göçmez’e çalışma koşulları ve gereksinimlerine ilişkin isteklerini ilettiler.

Kültür

Kütahya’da Çizgi Film ve Animasyon Festivali heyecanı

Yayınlanan

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Çizgi Film ve Animasyon Festivali’ renkli görüntülerle başladı.

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen uluslararası katılımlı Çizgi Film ve Animasyon Festivali’ne, alanında uzman sanatçılar ve animasyon, oyun stüdyoları deneyimlerini paylaşacak ve öğrenci çalışmalarını değerlendirecek.

3 gün boyunca sürecek olan festivalde seminerler, atölye çalışmaları ve söyleşilerin de tertiplendiği belirtildi. Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencilerinin sergilediği çalışmalar ilgiyle izlendi.

Fransa, İtalya, İspanya’dan 14 uzman ve akademisyenin yanı sıra 28 öğrencinin katıldığı, Türkiye’den ise Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nden 8 öğrencinin de dahil olduğu atölye çalışmalarında yan ürün de geliştirildi.

Festivalin açılış töreninde konuşan Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, DPÜ’nün sanat ve sanatçıya değer veren bir üniversite olduğunu kaydetti. Uysal, festivalin bu yıl 15. defa düzenlendiğini ifade etti.

Üniversite öğrencilerinin çizgi film karakterlerini canlandıran kostümleri renkli görüntüler oluşturdu.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesinde 7. Atölye Çalışmaları Şenliği

Yayınlanan

Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Bölümü tarafından desen, resim, heykel, ebru, duvar resmi gibi dalların tanıtımı amacıyla “7. Atölye Çalışmaları Şenliği” programı düzenlendi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Keremika Genel Müdürü Emin Yüce ve Şube Müdürü Mustafa Ağca Okur katıldı.

Programda, ortaokul son sınıf öğrencilerine yönelik Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesinin hazırlamış olduğu okulun tanıtım videosunun izlenmesinin ardından Okul Müdürü Mustafa Demir açılış konuşması yaptı.

Ortaokul son sınıf öğrencilerine alanların tanıtımı amacıyla hazırlanan “7. Atölye Çalışmaları Şenliği” programında, Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar öğretmen ve öğrencileri okulu ziyaret eden 8. sınıf öğrencilerine kendi alan ve dallarını tanıttılar.

Resim, desen, heykel, ebru, duvar resmi dallarının tanıtıldığı atölyeleri tek tek gezerek öğrenciler ile sohbet eden Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, güzel sanatlara ilgisi ve kabiliyeti bulunan öğrencilere yol gösterecek bu etkinlikte emeği geçen okul yöneticilerine, öğretmen ve öğrencilere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da ‘Ressam Abdullah Taktak Resim Sergisi’ geleneksel hale getiriliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Ressam Abdullah Taktak Ortaokulu öğrencileri, Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde resim sergisi açtı.

Okul Müdürü Abdullah Öztürk, bu sene ilki düzenlenen ‘Ressam Abdullah Taktak Resim Sergisi’ni geleneksel hale getireceklerini vurguladı.

Tavşanlılı Ressam Abdullah Taktak’a ait ve Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen resim yarışmalarında dereceye giren resimlerin yer aldığı sergide, ayrıca bazı öğrencilerin başarılı eserleri de yer buldu.

Sergi açılışında öğrencileri, Belediye Başkan Yardımcısı Furkan Dinçer, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti başkan ve temsilcileri ile İlçe Emniyet Müdürü Secaattin Aktay, İlçe Jandarma Komutanı Selahi Kayar, DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü İsmet Çelik ve İşçi Bulma Kurumu Müdürü Muhterem Aksoy yalnız bırakmadı.

Resim sergisinde yağlı boya tabloları bulunan merhum ressam Abdullah Taktak’ın oğlu Saim Taktak, babasının adına açılan bu resim sergisinden oldukça mutlu olduğunu ifade etti. Taktak, “Sanatçıların değeri öldükten sonra bilinir diye bir deyim vardır. Babamı ise Tavşanlı ve havalisi sağlığında onore etmişti. Onun ismi okullara, üniversitelerde dershanelere, parklara, bahçelere, sokak ve caddelere, birçok yere ismi verildi. Mutlu bir ömür sürdü. Vefat edeli 18 yıl olmuştu ve ismi anılmamaya başlamıştı. Bu da benim içimde bir dertti. Ben bunu bir yerlere uyarıda bulunsam bana yakışmazdı. İçimde bir burukluk vardı ve bugün bu resim sergisi benim için sürpriz oldu, son derece mutlu oldum. Babam, bundan yaklaşık 90 yıl önce gençlik yıllarında Ada mesire alanında resim yaparken Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu onu görüyor. Tanışıyorlar ve babam uzun yıllar Ahmet Yakupoğlu’nun tesiri altında çalışmaları oldu, sonra belli dönem sonrasında kendi tarzını buldu. Bu tarz dünyada belki de tek babam Abdullah Taktak’a ait fırça darbeleri, renk ahengiydi” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Öğrencilerin heykel ve tablolarına ilgi

Yayınlanan

Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, çalışmalarını 32. yıl sonu sergisinde beğeniye sundu. Düzenlenen sergiye 85 öğrenci 90 çalışma ile katkı sağladı.

Düzenlenen sergiye 85 öğrenci heykelden karakaleme, çini yağlı boyaya kadar toplamda 90 çalışma ile katkı sağladı. Serginin farklı tarzdaki çalışmalardan oluştuğunu söyleyen Görsel Sanatlar Öğretmeni Mahmut Halis Çınar, “32.’ncisini düzenlediğimiz yıl sonu sergimize 9, 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizden 85 öğrencimiz 90 eserle katkı verdiler. Sergimizde desen, imgesel, 2 boyutlu sanat, 3 boyutlu sanat, heykel, minyatür ve grafik tasarım derslerinden eserler sergilendi öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Öğrencileriz 9’ncu sınıf derslerinde guaj boya ile hazırladıkları çalışmalar, 10. sınıf öğrencilerimizde desen dersinde kara kalem çalışmaları ve 11. ile 12. sınıf öğrencilerimizin ortak yaptıkları heykel atölyesinde kabartma, oyma ve çini seramik tekniğiyle hazırladıkları çalışmaları mevcut” dedi.

Öğrencilerenden Betül Kahraman ve Asude Altın ise, sergiye katıldıklarından dolayı mutlu olduklarını ve çalışmalarını önümüz yıllarda da sergilemek istediklerini ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan MTAL’de proje sergisi

Yayınlanan

Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 4006 projelerinin yer aldığı sergi açılışı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan MTAL’deki proje sergisi, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, AFAD İl Müdürü Ahmet Ali Artun, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamdi Sarıöz, Şube Müdürleri İrfan Kanık, Rıdvan Acar, Mustafa Ağca Okur, Mustafa Topuz ve davetlilerin katılımıyla açıldı.

Öğrenciler tarafından hazırlanan proje standlarını dolaşan ve öğrencilerden projeleri hakkında bilgi alan Müdür Başyiğit yaptığı açıklamada, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 4006 projesi açılışını gerçekleştirdik, standları gezdik, üretim bantlarını ziyaret etmiş olduk. Öğrencilerimizin birbirinden değerli projelerini görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu destekli ilimiz genelinde bu sene çok sayıda bilim fuarlarımız var. Bu fuarları eksiksiz olarak ziyaret etmek için bütün fuarları gezmeye gayret gösteriyorum. İl yöneticisi arkadaşlarımızla, okul müdürlerimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle bu fuarları ziyaret ediyoruz. Fuarların, öğrencilerin bilimsel merakının gelişmesine vesile olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Bu anlamda fuarın hazırlanmasında emeği geçen bütün öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi tebrik ediyorum, onlara teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te Gençlik Şöleni

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Belediye ve Emet Gençlik Derneği işbirliği ile meşale yürüyüşü, havai fişek gösterileri ve gençlik konserleri gerçekleştirildi.

Isparta bandosu eşliğin oluşturulan kortej yürüyüşüne Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bazı, daire müdürleri, İlçe Parti Başkanları, Oda Başkanları ve STK temsilcileri ile gençler katıldı. Meşalelerle konser alanına kadar bando eşliğinde yürüyen katılımcılar marşları hep birlikte söyledi.

Emet Termal Resort Anfi Tiyatrodaki program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Gecede konuşan Emet Gençlik Derneği Başkan Yardımcısı Hilmi Ertekin, derneklerinin kuruluş amacı, yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgi verirken, kısa sürede kurulan derneklerinin hızla büyüdüğünü, özellikle gençler arası dayanışma ve birliğe önemli katkılar sağlandığını ifade etti.

Üniversite gençlerini kendi evlatları gibi gördüklerini belirten başkan Doğan, “Öğrenimlerini tamamlayarak ilçemizden ayrılacak olan üniversiteli gençlerimizi evladımız ve turizm ve kültür elçilerimiz olacaksınız. Gazi Emet’imizin güzelliğini ve misafirperverliğini yurdumuzun dört bir yanına anlatacaksınız. Bizler dün odluğu gibi yarınlarda da her zaman sizlerin yanında olacağız” dedi.

Emet Halk Eğitim Merkezi folklor ekiplerinin gösterilerinin de yer aldığı şenlikte daha sonra konserlere geçildi. Havai fişek gösterileri eşliğinde konserler başlarken fantezi müzik sanatçısı Ertuğrul Kiraz, Türk Halk Müziği sanatçısı Mine Gez ve Rock müzik sanatçısı O ses Türkiye İlker Arslan sahne alarak gençlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

Konserin ardından Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan tarafından sanatçılara günün anısına fincan takımı takdim edildi. Emet Gençlik Derneği de sanatçılara birer çini tabak takdim etti. Ayrıca konser organizatörlerine günün anısına çini tabak takdim edildi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık MYO öğrencileri için tarihi ve kültürel gezi

Yayınlanan

Hisarcık Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Büyük Zafer’in 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde Dumlupınar ilçesine, Aizanoi Antik Kenti ile Kütahya’ya tarihi ve kültürel gezi düzenlendi.

Geziye katılan 30 öğrenciye Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Burak Kavaslar, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Tevfik Karaşahin, Öğr.Gör. Yeter Akkaya ve Öğr. Gör. Sezai Bülbül eşlik etti.

İlk olarak Çavdarhisar Aizanoi Antik Kentinin ziyaret edildiği gezide Arkeolog Nurullah Tokdemir kafileye rehberlik etti. Tokdemir, Zeus Tapınağı, Antik Tiyatro, Stadyum, Antik Hamam ve Borsa hakkında bilgiler verdi. Ziyaret çerçevesinde daha sonra Dumlupınar ilçesine hareket eden kafile burada Kurtuluş Savaşı Müzesi, Atatürk Karargah Evi, Dumlupınar Şehitliği, Şehit Sancaktar Anıtı ve Zafertepeçalköy Zafer Anıtlarına ziyarette bulundu. Dumlupınar ilçesinde bulunan şehitlikler, müzeler ve anıtlarda kafileye, Dumlupınar Milli Parklar Müdürlüğü’nden Alan Kılavuzu Yunus Yeşilpınar ve Tarih Rehberi Kemal Gümüş rehberlik etti. Gezinin son bölümünde ise Kütahya Merkez’e geçilerek öğrencilere serbest zaman dilimi tanındı.

Hisarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Burak Kavaslar, geziye destek veren Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan’a, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç’a, Tavşanlı MYO Müdürü Prof.Dr. İsmet Çelik’e, Çavdarhisar MYO Müdürü Doç.Dr. Eray Acar’a, DPÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Gökhan Coşkun’a ve ekibine, rehberler Arkeolog Nurullah Tokdemir ve Yunus Yeşilpınar’a teşekkür etti.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz Belediyesi, Kütahyalılar buluşması ve tarhana festivaline katıldı

Yayınlanan

Gediz Belediyesi, İzmir Kemalpaşa Kütahyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Kütahyalılar Buluşması ve Tarhana Festivaline” katıldı.

Bu sene dördüncüsü düzenlenen festivale; AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Ankara Kütahyalılar Dernek Başkanı Kemal Cihan, Kemalpaşa Kütahyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Ercan Genç, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Baş, Kemalpaşa Yörükler Derneği Yörük Beyi Emre Özgür ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kemalpaşa Kütahyalılar Derneği tarafından düzenlenen Tarhana Festivali ve Kütahyalılar buluşmasına Gediz Belediyesi olarak katılım sağladıklarını ifade eden Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak; İlçemizin tabiat güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini, yöresel lezzetlerini ve özellikle meşhur Gediz Tarhanasını tanıtmak için buradaki vatandaşlarımız ile bir araya geldik” dedi.

Başkan Akçadurak, “Hem termal şifalı sularını hem de kayak sporunu bir arada bulunduran Gediz bölgemizin parlayan yıldızı haline gelerek, doğa turizmi açısında oldukça zengin bir konuma sahip. Bu güzelliklerin keyfini çıkarmak isteyen herkesi Gediz’e bekliyoruz” dedi.

Kütahyalılar Buluşması ve Tarhana Festivalinde konuşan Kemalpaşa Kütahyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Ercan Genç, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak’a katkılarından ve verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kemalpaşa Dere Mesire Alanında düzenlenen Kütahyalılar buluşması ve Tarhana Festivalinde alanı dolduran vatandaşlara Gediz Belediyesi tarafından Tarhana Çorbası ikramında bulunularak, Gediz’i tanıtan broşürler dağıtıldı.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de “Gizemli Tarih” konulu söyleşi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen seminerde “Gizemli Tarih” isimli belgesel ekibi öğrencilerle buluştu.

Radyo Topluluğu tarafından Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Tarih Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Özlem Soyer Zeyrek’in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşiye FEF Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, konuşmacılar Gizemli Tarih belgesellerinin yapımcısı, yönetmeni ve senaristi Talha Eyüboğlu, uygulayıcı yapımcısı Buğra Eyüboğlu, Genel Koordinatörü Kadir Tıraş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Tarihi Belgeseller dersi çerçevesinde üniversiteye konuk olan yapım ekibi, Gizemli Tarih belgesellerinin nasıl ortaya çıktığını ve yürütmekte oldukları çalışmaların hangi süreçlerden geçtiğini öğrencilere ve tarih meraklılarına aktardılar. Katılımcılarla belgeselin henüz yayımlanmayan ve Mimar Sinan’ı konu alan son bölümünü de paylaşan belgesel ekibinin bu çalışması izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı. Belgesel gösterimi bittikten sonra izleyiciler yapım ekibine merak ettiği soruları yöneltti.

Söyleşinin ardından Radyo Dumlupınar ekibi, yapım ekibini Rektörlükte bulunan stüdyoda ağırladılar. Canlı yayında Radyo Dumlupınar ekibinin sorularını keyifli bir sohbet eşliğinde cevaplayan yapım ekibi, Üniversitede Tarihi Belgeseller adıyla bir ders veriliyor olmasından ve üniversitede ağırlanmaktan duydukları mutluluğu ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kültür

Rektör Kazım Uysal’dan Çocuk Kitap Şenliği’ne destek ve çocuklara hediye kitap

Yayınlanan

Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, 1. Kütahya Çocuk Kitap Şenliği’nin ihtiyaçları yönünden destek verirken, bir yandan da kendi kitaplarını şenlik organizasyonuna göndererek çocuklara hediye edilmesini sağladı. Rektör Uysal’ın “Çocuklar için Bilgelik Hikayeleri” isimli bir seride kitapları bulunuyor. Kitapları hediye alan çocukların mutlulukları da yüzlerinden okundu.

2003’te Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Bilim Dalı’nda Yrd. Doç. Dr. unvanı ile göreve başlayan rektör Uysal’ın kitapları, şehirde gerçekleşen kitap şenliğine desteklerinden dolayı kendisine bir jest olarak “Kütahyalı Yazarlar” raflarına konuldu. Etkinlik organizatörleri şenliğin ihtiyaçları konusunda yardımcı olan rektöre Kütahyalılar adına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Hediye Güral Anaokulu öğrencileri müzeleri gezdi

Yayınlanan

Kütahya Hediye Güral Anaokulunca Uluslar Arası Müze Haftası nedeniyle öğrencilere yönelik Arkeoloji Müzesi ve çini müzesine gezi düzenlendi.

Uluslar Arası Müze Haftasını kutlamak amacıyla Hediye Güral Anaokulu 3-5 yaş grubundaki öğrencilere Kütahya Merkezde bulunan Arkeoloji Müzesine ve Kütahya yöresine ait çinilerin sergilendiği Çini Müzesine gezi düzenleyerek çocuklara, Kütahya’nın eski tarihi, eskiden kullanılan eşyalar, müze içerisinde bulunan tarihi eserler ve çinicilik hakkında kısa bilgiler görevliler tarafından anlatıldı

Müze gezisinin eğlenceli ve yararlı geçtiğini ifade eden öğrenciler, birbirinden ilginç ve güzel eşyalar gördüklerini, gezinin çok eğlenceli geçtiği söylediler.

Okumaya devam et

Kültür

“Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” Domaniç’ten başladı

Yayınlanan

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün yürüttüğü proje çerçevesinde, 81 ilden öğrencilerin katıldığı “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi”, Kütahya’nın Domaniç ilçesindeki Hayme Ana Türbesi’nden başladı.

Türkiye’nin her yerinden 800 öğrencinin katıldığı gezi programı, Osmanlı’nın doğduğu topraklar olan Domaniç’teki Osman Gazi’nin babaannesi Hayme Ana’nın türbesinden başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Eğitim Daire Başkanı Mutlu Doğan, “Domaniç’ten yola çıkacağız Söğüt’e gideceğiz. Bursa ve Çanakkale gezilerimiz olacak. Burada biz ecdadımızın bizlere miras bıraktığı kültürel değerleri göreceğiz. Tarihi mirasa sahip çıkmanızı istiyoruz. Sizler yurtlarınızda aktif olarak görev yapan gençlerimizsiniz. Şuanda dünya üzerinde yeni bir kuruluşun sancısı yaşanıyor ve bu sancıyı aşacak gençler sizlersiniz. Bir günde bin yılı görüp bunları yeni nesillere taşıyacak olan sizlersiniz” dedi.

Programın konuşmacısı tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Benden 600 yıllık tarihi bir çırpıda anlatmam istendi. Ben de size halk dilinde sohbet havasına anlatayım. Tarihimiz de öyle uyduruk yalanlarla doludur. Örneğin Sevr Antlaşması’nı biz uydurduk. Atatürk de nutuk da bunu tam 18 sayfada anlatmış ve Sevr projesi demiştir” diye konuştu.

Domaniç’e gelen öğrenciler de yetkililerden ve hocalardan bilgi alarak Domaniç’teki tarihi mekanları dolaşarak Domaniç hakkında bilgi topladı. Tören mehter gösterisi ile sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da renkli bayram

Yayınlanan

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından çelenk sunulması ile başladı.

Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen programda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Daha sonra Ada stadında Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz ve Belediye Başkanı Mustafa Güler’in gençleri ve halkı selamlaması ile devam eden törende günün anlamı ve önemini belirten konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Mehmet Demiralp yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrenciler, günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudu.

Halk Oyunları gösterilerinin ardından, Karate okulu, minderde güreş ve okçuluk gösterileri gerçekleşti.

Halk oyunları gösterileri sırasında bir öğrencinin ayağından çıkan ayakkabısını öğretmeni giydirirken, efe kıyafetli kadınlar da törene damgasını vurdu.

Programda okullarda dereceye giren sporcu öğrencilere madalyaları takdim edildi.

Törene İlçe Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz yanı sıra, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Karlı, İlçe Jandarma Komutanı Selahi Kayar, İlçe Emniyet Müdürü Secaattin Aktay, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Mehmet Demiralp, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ ve Başkent Üniversitesi ‘4’te 4 Sergisi’nde buluştu

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) akademisyenleri ve Görsel İletişim Tasarımı, Resim, Seramik ve Cam, Çizgi Film Animasyon bölümleri mezuniyet proje eserlerinden oluşan “4’te 4” mottolu sergi Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde Galeri Başkent’te açıldı.

Başkent Üniversitesindeki Galeri Başkent’te sanatseverlerle buluşan serginin açılış törenine Başkent Üniversitesinin Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepecik ve GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin sergide eserleri sergilenen akademisyen ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

Açılış konuşmalarında iki üniversitesinin gerçekleştirmiş olduğu bu etkinlik ile her iki üniversite arasında gerçekleşen iş birliğinin güçlendirildiği vurgulanırken Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılında bu zaferi yapacağı birçok etkinlik ile hatırlatmaya devam edileceği belirtildi.

“4’te 4” mottosuyla gerçekleşen sergiye fakültede öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin mezuniyet proje ürünlerinden seçkilerin yanı sıra akademisyenlerin eserleri izleyicilerle paylaşıldı. 21’i akademisyenlerin olmak üzere toplam 112 eserin sergilendiği törene katılan protokol üyeleri, daha sonra Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü bünyesinde üretilen gıda maddelerinin üretim aşamaları hakkında da bilgi de edindi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta Bilim Fuarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Mustafa Kemal Ortaokulunda düzenlenen Bilim Fuarının açılışı gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Ortaokulundaki Bilim Fuarının açılışını Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven, Şube Müdürü Mehmet Ali Özdemir birlikte yaptı.

Fuarda sergilenen projeleri inceleyen Kaymakam İrdelp, projeler üzerine öğrencilerle sohbet edip emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de uçurtma şenliği düzenlendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Haftası etkinleri çerçevesinde uçurtma şenliği düzenlendi.

Gediz Kaymakamlığı, Gediz Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜGVA iş birliği ile düzenlenen uçurtma şenliğine; Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammet Keskin, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gediz Temsilcisi Gökhan Mamak, her yaştan genç ve öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

Zaman zaman rüzgâr olmaması nedeniyle katılımcılar uçurtmalarını uçurmakta zorlandı. Uçurtmasını en uzağa gönderenlere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Gediz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Kompleksi ilçe stadında düzenlenen Uçurtma Şenliği Gediz Belediyesi tarafından vatandaşlara pilav ayran ikramıyla sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da Kültür Sanat ve Gençlik Festivali

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen ‘100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik Festivali’ başladı.

Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, açılış töreninde yaptığı konuşmasında, “Belediyemizin organize ettiği 2022 yılı 100. Yıl Kültür Sanat ve Gençlik festivaline hoş geldiniz. Bu sene 1922’den 2022’ye sloganı ile Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri Kütahya’mızda etkinliklerimizin ismini 100. Yıl olarak koyduk. 31 Aralık 2022’ye kadar bütün kültür sanat etkinliklerimiz bu isimle yani 100. Yıl etkinliği adı altında yapılacaktır” dedi.

Etkinliklerin 18 Mayıs’a kadar devam edeceğini ifade eden Damcı, “Bu etkinliğimiz 18’ine kadar devam edecek olup, 18’inden itibaren belediyemizin önünde Kıraç konseri, 19’unda da Feridun Düzağaç konseri ile bu haftayı tamamlayacağız. Bu hafta, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu temada hem kültür sanat etkinliklerimizi hem de Gençlik Haftası olması sebebiyle festivalimizi Kültür Sanat ve Gençlik Festivali adı altında yapmaya karar verdik. Kültür Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu etkinlikte bizlere verdiği desteğinden dolayı paydaşlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. İnşallah havalar el verdiği sürece de bu sahnemiz burada kalacak. Akşamları da Kütahyalı sanatçılarımıza bu sahneyi teslim edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Vekili Abdullah Damcı’nın konuşmasının ardından Kütahya Belediyesi bahçesinde, Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezi sanatçıları, Kütahyalı zanaatkarlar ve sanatçılarının eserleri halkın beğenisine sunuldu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Pazarlar MYO’da iki festival birden

Yayınlanan

Pazarlar Meslek Yüksekokulu, ilk kez düzenlenen Çölyak ve Tasarla, Tabakla festivallerine ev sahipliği yaptı.

Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen 1. Çölyak Festivali’ne Pazarlar Kaymakamı Burhanettin Yavaşi, Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, MYO Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, Kütahya Çölyak Derneği Başkanı Nuray Sayıner, Uşak Çölyak Derneği Başkanı Ömre Aydın, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlikte Uzm. Dr. Şennur Doğan, Diyetisyen Öznur Akyaz çölyak konusunda eğitim sunumlarını yaparak katılımcıları Çölyak hastalığı konusunda bilgilendirdi. Konuşmaların ardından Doğan ve Akyaz’a Prof. Dr. Muammer Gavas tarafından hediyeler sunuldu.

“Lezzet ve sanat aynı tabakta buluştu”

Pazarlar MYO Kütüphanesi’nde düzenlenen 1. Tasarla,Tabakla Festivali’ne ise Rektör yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, DPÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Pazarlar MYO Müdürü Prof. Dr. Semra Durmuş Acer, etkinliğin düzenlenmesi fikrini ortaya atan GSF öğretim üyesi Doç. Dr. Oya Aşan Yüksel, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Pazarlar Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi programı öğrencilerinin belirlediği yemeklere göre GSF öğrencilerinin tabak tasarımı yaptığı ve aynı tabakta sanatla lezzetin buluştuğu festivalde yemek ikramları, müzik dinletisi, dans ve yarışma etkinlikleri de düzenlendi. Festivalde birinciliği Uzak Doğu tarzında hazırlanan tabak kazandı. Yarışmada birinci olanlara ödülleri Prof. Dr. Muammer Gavas tarafından verildi.

Etkinliklerle ilgili olarak Pazarlar Meslek Yüksekokulundan yapılan açıklamada, festivallerin düzenlenmesine emek sunan akademisyenlere, protokol üyelerine, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür edildi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz Belediyesi Zafer Bilim ve Kültür Şenliği Fuarı’nda

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesinde düzenlenen “Zafer Bilim ve Kültür Şenliği” Fuarında yerini aldı.

Düzenlenen şenlikte Gediz Belediyesi standını ziyaret eden Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Dumlupınar Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan “Zafer Bilim ve Kültür Şenliği’ne Gediz Belediyesi olarak katılım sağladık. Yurdumuzun ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler için kültür şöleni olması bakımından İlçemizin tabiat güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini, yöresel lezzetlerini tanıtmak için buradayız. Termal suları ve kayak sporunu bir arada bulunduran güzide ilçemiz Gediz’e bu doğal güzellikleri görmek isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Düzenlenen şenlikte yoğun ilgi gören Gediz Belediyesi standında, ziyaretçilere Gediz’in meşhur tarhana çorbasını ikram edilerek, İlçenin tarih, kültür ve turizm alanları hakkında broşürler dağıtıldı.

Etkinlik programı çerçevesinde Gediz Meslek Yüksekokulu Halk oyunları ekibi sahne aldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Ticaret Borsası Bölcek Ortaokulu’nda “Bilim Fuarı”

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası Bölcek Ortaokulu’nda “Bilim Fuarı” açılışının yapıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Müdür Vekili Hakan Gölpınar tarafından açılışı gerçekleştirilen Bilim Fuarına, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılışın ardından, Müdür Vekili Hakan Gölpınar ve katılım sağlayan davetliler, proje sergilerini dolaşarak öğrencilerden projeler hakkında bilgi aldı. Sergilenen projeleri tanıtan öğrenciler projenin amaçları, kullandıkları malzemeler, proje aşamaları, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürün hakkında bilgi verdiler. Bilim Fuarı sergisini tek tek gezen ve eserleri inceleyen Hakan Gölpınar, projelerde görev alan öğrencileri, onlara emek veren okul idaresini ve projelerin danışman öğretmenlerini yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR