Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Simav Jeotermal Sera TDİOSB’de bin 500 kişiye istihdam imkanı

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığı Kütahya’nın Simav ilçesi Tarıma Dayalı İhtisas Jeotermal Sera OSB projesi ile ilgili güncel verileri paylaştı

Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Simav Jeotermal Sera TDİOSB projesi kapsamında 1,2 milyon metrekare alana 32 işletme 3 sanayi tesisi kurulacak. Proje faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin sebze üretimine 32 bin ton katkı ve bin 500 kişiye istihdam sağlanacak.

Ekonomi

Kütahya’ya 5 yıldızlı termal hotel

Yayınlanan

Yunus Emre Mahallesinde Kütahya’nın ilk 5 yıldızlı termal hotelinin temeli, Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Alim Işık’ın katılımı ile atıldı. Başkan Işık, 5 yıldızlı termal hoteli Kütahya’ya kazandıran girişimcilere teşekkür ederek, diğer yatırımcılara örnek olmasını temenni etti.

Kütahyalı girişimci Tuncer Can’ın kurucusu olduğu Egarr Beyond Termal Hotelin temeli yapılan törenle atıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Tuncer Can, “Birlik beraberliği ve dostluğun pekiştiği şehir ve ülke dışından gelecek olan misafirlerin temiz, nezih, ferah ve huzur içinde ağırlanacağı Egarr Beyond Termal Hotelimizde 120 oda, 300 yatak, 1000 kişilik konferans, 500 kişilik konferans, toplantı salonları, termal hamam, termal havuz sauna ve spor merkezi yer alacak. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor, hotelimizin Kütahya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Nitelikli yatak kapasitesini artırmayan Kütahya, zenginleşemez, büyüyemez”

Konuşmasında Kütahya’nın nitelikli yatak kapasitesinin artması gerektiğini ifade eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Göreve başladığım günden bugüne kadar tüm yatırımcılarımıza ‘bu şehre bir ilk olarak 5 yıldızlı otel yatırımı yapın’ dedim. Tuncer Can ve ailesi bizim söylediklerimizi dikkate alarak 2 yıl önce Kütahya’da ilk 5 yıldızlı otel yapı ruhsatını aldılar. Ancak pandemi süreci araya girince biraz gecikti. Artık otel hizmete girdiğinde arama motorlarına Kütahya’da 5 yıldızlı otel yazıldığında internette çıkacak. Bugüne kadar bu yoktu. Darısı diğer yatırımcılarımıza ve diğer tesislere. Yeter mi yetmez. Nitelikli yatak kapasitesini artırmayan Kütahya, zenginleşemez, büyüyemez. Onun için bu yatırım çok anlamlı. Komşularımızı kıskanmaya gerek yok. 25-30 bin yatak kapasiteli Afyonkarahisar’ı tebrik etmek lazım. Afyonlu yatırımcılar 5 yıldızlı otelle başlamış ve diğerleri gelmiş. Kazasız belasız otelimizin tamamlanmasını ve Kütahyalı hemşehrilerim ile Türkiye’den ve Dünyadan gelen misafirlere kullanmayı nasip etsin. Belediye olarak bu yatırımları önemsiyoruz. Otogarın yanında 500 yataklı diğer 5 yıldızlı tesis için sıcak su taahhüttünde bulunduk. O yatırımcımızda yakında otelin temelini atacaktır. Eski kamyon garajına gelen sıcak suyu buralara dağıtmak için elimizden geleni yapacağız. Sözümüzün arkasındayız. Bu tesislerimizin bir an önce şehrimizde çoğalması gerekiyor. Başlangıcı yapan değerli yatırımcımıza, ailesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kütahya Valisi Ali Çelik, “Jeotermal ve sağlık kürü ve turizmi çok değerli. En temel eksik alt yapı, tesis ve konaklama. Bugün ilk adımın atıldığı noktadayız. Yatırımcımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden ‘Anız’ uyarısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çiftçilere anız yakılmaması uyarısında bulundu.

Anız yakmanın kesinlikle yasak olduğuna dikkat çeken Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir,” Bilindiği üzere anız yakılması sonucunda tarımsal üretim yapılan alanlarda faydalı mikroorganizma florası yok olmaktadır. Ayrıca verim kaybı ve erozyon gibi olumsuz durumlar da ortaya çıkmaktadır. Yakılan alanın civarındaki toprak üstü canlılar da zarar görmekte, etraftaki ağaç ve çalılar da yanabilmektedir. Ayrıca hava kirliliği de oluşmaktadır. Kısacası anız yakmanın pek çok olumsuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Konuyla ilgili yürürlükte olan tebliğler çerçevesinde ilçemiz sınırları içerisinde kontrollü anız yakılması dahil anız yakılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek ve yakanlara ceza işlemi uygulanacaktır. Üreticilerimizin bu konuya hassasiyetle özen göstermeleri ve aykırı hareket edenleri kamu kurumlarına, jandarma, emniyet veya İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirmelerini rica ediyoruz ‘ dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da biçerdöver kontrolleri için hazırlıklar tamamlandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav’da ilçesinde biçerdöver kontrolleri için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, “Tarla bitkilerinde zamanında hasat yapılabilmesi, en az ürün kaybı ile ve tekniğine uygun hasat yapılabilmesini sağlayarak bu sayede milli servet kaybını en az seviyeye düşürmek, eğitimsiz, donanımsız biçerdöver hizmeti verilmesini önlemek ve kamu düzeninin korunması amacıyla Kütahya Mülki hudutları dahilinde 2022 yılı biçerdöver kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ile İlgili Valilik Tebliği yayımlandı. Bu tebliğ çerçevesinde, G sınıfı sürücü belgesi veya biçerdöver operatör belgesi olmayan biçerdöverlerin çalıştırılmasına izin verilmeyeceğinden belgesi olmayan biçerdöver sahipleri ile üreticilerimiz anlaşma yapmamaları gerekmektedir. Kütahya İli sınırları içerisinde hasat sırasında yüzde 2 ürün kaybı oranını geçmeyecektir. Biçerdöver sahipleri 6 şar kiloluk 2 adet yangın söndürücü cihazı bulundurmayan biçerdöverleri çalıştıramayacaktır. Ürün sahipleri hasatta fazla ürün kaybına sebep olan biçerdöverleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildireceklerdir. Biçerdöver ücretlerinin belirlenmesinde ürün sahibi veya ürün sahibini temsilen muhtarlıklar, Belediye Başkanlıkları, Ziraat Odası Başkanlıkları ile biçerdöver sahipleri arasında hukuki geçerliliği olan sözleşme yapılmalıdır. Biçerdöver ücretleri de yapılacak sözleşmede belirtilmelidir” dedi.

“İlçe Müdürlüğünde yetki belgesi verilmiş 12 Ziraat Mühendisi ve Tekniker bulunuyor”

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde bu konuda eğitim almış ve yetki belgesi verilmiş 12 ziraat Mühendisi ve tekniker bulunduğunu söyleyen Müdür Tokdemir,” Bu arkadaşlarımız düzenli olarak hasadın devam ettiği her gün biçerdöver kontrollerini yaparak üreticilerimizin yanında olacaklardır. Her yıl hasat başladığı günden bittiği güne kadar resmi araçlarımızla hububat ekili arazilerde yapılan biçerdöver hasatlarında gerekli şartların sağlanmasıyla ilgili kontroller yürütülmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartlara uymayan biçerdöverlere idari para cezaları kesilecektir. Bu cezalar, belgesi olmadan çalışan biçerdöver sahibine, Yangın tüpü bulundurmayan biçerdöver sahibine ve yüzde 2 den fazla dane kaybına sebep olarak biçim yapan biçerdöver sahibine her bir durum için ayrı ayrı 581 TL’dir. İlçemizde yaklaşık 200 bin dekar alanda arpa, buğday, çavdar gibi hububat ürünü ekili alan mevcut. Bu yılda rekoltenin iyi olmasını bekliyoruz. Tahminlerimiz doğru çıkarsa 50 bin ton civarında arpa, buğday üretimi bekliyoruz. Üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat sezonu diliyor ve her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kiraladığı patates tarlasından 90 ton ürün bekliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde 29 yıldır çiftçilik yapan Fahrettin Demir kiraladığı ve patates ektiği 30 dönüm tarladan 90 tona yakın ürün bekliyor.

Bu yıl tarımda girdi fiyatlarında büyük artış olduğunu söyleyen Fahrettin Demir, ”Akaryakıt, gübre, tohum, ilaç ve işçilik fiyatlarındaki büyük artışlara rağmen tarımda küçülmeye gitmeyip üretime önceki yıllardaki gibi aynı hızla devam ediyorum. Çünkü benim bir müşteri portföyüm var. Onlar benim üretmemi bekliyorlar. Bu nedenle ürettiğim patatesleri satmakta zorluk çekmiyorum. Yetiştirdiğim patatesler doğal lezzetinde olduğundan halk ve pazarcı esnafı tarafından tercih edilmektedir. İlçenin patates ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyorum” dedi.

“Bu yıl 30 dönüm patates ekimi yaptım”

Bu yıl kiraladığı 30 dönüm araziye sertifikalı patates ekimi yaptığını ve yaklaşık 90 tona yakın ürün beklediğini söyleyen Demir,” Yaptığım masraf şu ana kadar 130 bin TL’ye yaklaştı. Uyguladığım iyi tarım sayesinde patateste kalite ve verim artıyor. Sürekli zirai aletler satın alarak daha az işçi çalıştırıp maliyetleri en aza indiriyorum. Bugün patatesin marketlerdeki fiyatı 10 TL civarında. Ürettiğim patatesi halka aracısız sattığım için fiyatı düşük tutuyorum. Hasat zamanında patatesin kilosu kaç lira olur bilmiyorum. Ama kilosunu 5 TL’den satsam bile emeğimin karşılığını almış olurum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Teknokent Yönetim Kurulu Tavşanlı’da toplandı

Yayınlanan

Kütahya Tasarım Teknokent Yönetim Kurulu, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine Haziran ayı toplantısını DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirdi.

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Tavşanlı Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yenipazar, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Davut Efe ile Başkan Yardımcısı Hasan Özyaşar, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Tavşanlı MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi, Makine Mühendisleri Odası Tavşanlı Temsilciliği, Nursan AR-GE Merkezi, ve Garp Linyitleri İşletmesinden temsilciler ile akademik ve idari personel katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, okul, bölümler ve gerçekleştirilen proje ile diğer faaliyetler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, üniversitenin dünya üniversiteleri arasında giderek artan başarıları, verilen proje destekleri ve üniversitede yürütülen projeler, TTSO Başkanı Davut Efe de bölgede sürdürdükleri faaliyetler ve özellikle eğitim öğretim iş birlikleri ve proje çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz ise Teknoloji Geliştirme Bölgesi faaliyetleri çerçevesinde olan Teknokent hakkında bilgi verdiği konuşmasında, Teknokentte bulunan şirketlerin sayısının geçmiş yıllara göre giderek arttığını belirterek, Teknokentlerin proje yapan ve projelerini ticarileştirmek isteyen akademisyen, öğretmen ve firma yetkililerine sunduğu olanaklar ve elde edilecek prosedürel ve mali avantajlar hakkında açıklamalar yaptı. Teknokent binalarının şu an tam kapasite kullanıldığını ve giderek büyüdüklerini belirten Prof. Dr. Öz, kapılarının her zaman açık olduğunu ve Teknokent ortaklığı ve Teknokent avantajlarından yararlanmaları konusunda girişimciler ve araştırmacılara her konuda yardımcı olacaklarını belirtti.

Toplantıda söz alan Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, araştırmacı ve girişimcilerin her zaman Teknokent ortaklıkları ve diğer prosedürler konusunda ana düşüncenin iyi anlaşılması ve hedefe odaklanılmasının önemini Simav’da gerçekleştirdiği çalışmalarındaki tecrübelerinden örneklerle açıkladı.

Soru – cevap bölümünün ardından önce Teknokent Yönetim Kurulu toplantısına geçildi. Ardından da Meslek Yüksekokulunun Biyoyakıt Üniteleri Birimi ve lavanta bahçesi protokol üyeleri tarafından gezildi.

Öte yandan DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’ndan düzenlenen etkinliklere ilişkin yapılan açıklamada, “Bu ay toplantılarını okulumuzda yaparak, değerli bilgilerini alma fırsatını bulduğumuz Kütahya Teknokent Yönetim Kurulu Üyelerine ve ev sahipliğindeki paydaşımız Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odamıza, DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu olarak teşekkür ederiz” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaz sezonu balıkları tezgahlarda yerini aldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı Balık Pazarı’nda yaz sezonu balıklar tezgahlarda yerini aldı.

Tavşanlı Balık Pazarı’nda taze ve farklı türde balık satışları devam ediyor. Balık Pazarındaki esnaflardan Mustafa Coşar, “Yaz sezonu balık çeşitleri tegahlarımızda yerini aldı. 15 Mart – 15 Haziran arasında birçok göl, dere ve baraj balıklarının tutulması yasak idi. Şimdi bu yasakların kalkması ile sazan, alabalık, kadife, alay, akbalık, kızılkanat gibi çeşitli balıklar tezgahlarımızda yerini aldı. Halkımıza bol çeşit ve ucuz etiketlerle hizmet veriyoruz. Balık fiyatları İstanbul ve diğer deniz şehirleri ile hemen hemen aynı. İlçenin balık ihtiyacını karşılayan pazarımızda deniz balıklarından palamut, çupra ve levrek de bulunmaktadır. Balıklarımızın fiyatları 30 ile 60 TL arasında değişmektedir. Tüm halkımızı sağlık için balık yemeye davet ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da doludan zarar gören ekili alanlarda hasar tespit çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İlçemiz köylerinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında oluşan zarardan dolayı Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personellerince hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Her zaman çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı ücretleri zamlandı

Yayınlanan

Akaryakıttaki zamlar, şehirler arası otobüs fiyatlarını da etkiledi. Kütahya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı ücretleri zamlandı.

Edinilen bilgiye göre, şehirlerarası yeni zamlı otobüs yolcu ücretleri, Kütahya- Eskişehir 70 TL, Kütahya- Bursa 110 TL, Kütahya-Ankara 175 TL, Kütahya-İstanbul 260 TL, Kütahya-Afyonkarahisar 90, Kütahya-İzmir 190, Kütahya-Uşak 90 TL ve Kütahya-Antalya 190 TL oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de meyvelerde numune ve denetim çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde hastalık ve zararlı mücadelesinde kullanılan pestisitlerin meyvelerde kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune ve denetim çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Müdürlüğümüz Teknik personelleri tarafından hastalık ve zararlı mücadelesinde kullanılan pestisitlerin meyvelerde kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune ve denetim çalışmalarımız devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Domaniç’te küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulaması

Yayınlanan

Kütahya’ya bağlı Domaniç ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulaması gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından, ilçeye bağlı Güney köyünde küçükbaş hayvanlara veba ve brucella aşısı ile küpeleme uygulamaları yapıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da sebze ve meyveler sağanak yağmur ve doludan zarar gördü

Yayınlanan

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, geçen hafta Yeşilköy, Kalkan ve Gökçeler köylerinin bulunduğu bölgede yaşanan ani sağanak yağmur ve dolu yağışlarının verdiği zararı yerinde inceledi.

Söz konusu üç köyün tarım alanlarındaki sebze fideleriyle kiraz ve vişne gibi meyve ağaçlarının doludan olumsuz etkilendiğini gördüklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Bütüner, “Dolu zararı kadar bir başka önemli durum da söz konusu tarım alanlarının her türlü zarara karşı tarım sigortası yaptırılmamış olmasıdır” dedi.

Yağan dolunun çiftçilerin sebze ve meyvelerinin zarar görmesine, bazı seraların da hasar almasına neden olduğuna dikkat çeken Bütüner,” Çiftçilerimiz arazilerinin veraset intikali olmadığından tarım sigortası yaptıramamıştır. Simav Ziraat Odası olarak tüm çiftçilerimize geçmiş olsun derken, yaşanan zararın giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının destek vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta nohut ve ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlı kontrolleri yapıldı

Yayınlanan

Altıntaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtılan nohut ve yağlık ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlılara karşı kontrollerinin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelince “Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi” projesi çerçevesinde dağıtımı yapılan nohut ve yağlık ayçiçeği tohumlarının hastalık ve zararlılara karşı kontrolleri gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Arılı kovanlar sahiplerini buldu

Yayınlanan

Arıcılık faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) destekli projelerle desteklenmesi çerçevesinde, Kütahya Tarım İl Müdürlüğü tarafından 60 adet arılı kovan ve malzemeleri üreticilere teslim edildi.

Arıcılık faaliyetleri, hem üreticilere bir gelir kaynağı oluşturması, hem de arıların biyolojik çeşitlilik ve doğal denge açısından ekosistemde kilit öneme sahip olması nedeniyle destekleniyor.Köylerinden gelen yoğun talep doğrultusunda çalışmalarını yürüten Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, FAO destekli projeler çerçevesinde 60 adet arılı kovan ve malzemelerini üreticileriyle buluşturdu.

Tarım İl Müdürü Orhan Özçalık, kovan ve yardımcı ekipman dağıtımı sonrası yaptığı açıklamada “İlimizde ilk etapta 10 köy ile başladığımız ve daha da genişlemesi için çaba sarf ettiğimiz Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü destekli projeler çerçevesinde 60 adet arılı kovan ve malzemelerini Arıcılarımıza teslim ettik. Projede emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ellerine sağlık, onların gayretiyle daha birçok imkan ilimize gelecek inşallah” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hürok Mermer’in Gemisi George, Kütahya’dan Miami’ye yolculuğunu tamamladı

Yayınlanan

Hürok Mermer’in Gemisi George Kütahya’dan Miami’ye yolculuğunu tamamladı.

Kütahya’da mermer üretiminde faaliyet gösteren Hürok Mermer, lojistik sorununu yaklaşık 250 bin metrekarelik ürününü 5 Ambarlı açık gemi kiralamakta bulmuştu. Hürok Mermer’in bu zorlu süreçteki endişeleri, geminin Amerika Miami Limanı’na indiğinde son buldu.

İzmir Ali Ağa Limanı’ndan uğurladıkları 5 ambarlık George isimli gemi, Miami Limanına yanaştı ve hızlı bir şekilde boşaltmalara başlandı.

Hürok Mermer’in Amerika Deposu Hurok Marble LLC Ceosu Kamil Olçar, “Uğurladığımız gemiyi burada karşılamak çok gurur vericiydi. Önemli bir ihracat hamlesi olan bu yolda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Olçar, gemi boşaltmalarını hızlı bir şekilde tamamladıklarını ifade etti.

Küresel ticarette yaşanan konteyner sorunu ve yükselen lojistik maliyetleri nedeniyle müşterilere ulaştırmakta güçlük çekilen ürünler, artık yeni müşterileri ile buluşmaya hazır.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da dolunun ürünlerdeki etkileri tespit ediliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede kısa süreli yağan dolunun ürünler üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla kontrollerin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Aslanapa ilçemizde kısa süreli yaşanan dolunun etkilerini tespit etmek ve çeşitli ürünlerin gelişimlerini takip etmek amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından kontroller yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hisarcık’ta yem bitkileri kontrolleri

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe merkezi ve köylerinde tek yıllık ekilişi yapılan yulaf, fiğ ve çavdar yeşil otlarının kontrollerine başlandı.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personelleri ilçemiz merkez ve köylerinde tek yıllık ekilişi yapılan yulaf, fiğ ve çavdar yeşil otlarının kontrollerine başladılar. Çok yıllık yonca ve korunga yem bitkileri kontrollerimiz devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta etkili olan dolu ekili alanlarda zarara yol açtı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinin bazı köylerinde etkili olan dolu, ekili alanlarda zarara yol açtı.

Kütahya İl Tarım Müdürü Orhan Özçalık konuyla ilgili yaptığı açıklamada,” Altıntaş ilçemizin, Murathanlar, Yapılcan, Yolçatı, Çakırsaz, Beşkarış, Erenköy, Altıntaş, Çayırbaşı köyleri ile kısmen de Eymir köyünde yağan dolu nedeniyle maalesef buğday, arpa, mısır, pancar, haşhaş ve benzeri mahsullerde zarar meydana geldi. Arkadaşlarım sahada hasar tespit çalışmalarına devam ediyor. Rabbim küçük büyük tüm afetlerden hepimizi muhafaza eylesin. Altıntaşlı çiftçi dostlarımıza büyük geçmiş olsun” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te arıcılık canlandırılıyor

Yayınlanan

Emet Kaymakamlığınca hazırlanan ve İl Özel İdaresi finansman desteğiyle hayata geçirilen “Arıcılığı Geliştirme Projesi” çerçevesinde yetiştiricilere 2 bin 500 adet arılı çıta dağıtıldı.

Emet’e bağlı İğdeköy’de düzenlenen dağıtım törenine, Vali Ali Çelik, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, İl Genel Meclisi üyeleri ile yetiştiriciler katıldı.

266 bin TL bütçeli projeye İl Özel İdaresinin 200 bin TL, yetiştiricilerin 66 bin TL katkı sağladığını belirten Vali Ali Çelik, üreticilere hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı firma, 500 konteyner traverteni Amerika’ya götürmek için gemi kiraladı

Yayınlanan

Çin’in sıfır korona virüs vakası politikası sebebiyle liman şehri Şangay’da uyguladığı tam kapanma tedbirleri, yükselen lojistik maliyetler ve boş konteyner yetersizliği, üreticilere büyük darbe vurdu. Ürünlerini müşterilerine ulaştırmada sorun yaşayan Kütahyalı firma, çözümü gemi kiralamakta buldu.

Kütahya’da faaliyet gösteren Hürok Mermer Grubu da lojistik sorunundan olumsuz etkilenen firmalar arasında yer aldı. Kütahya’da üretilen ve Amerika’daki depolara gönderilmesi gereken travertenlerin nakliye aşamasında yaşanan sorunlar nedeniyle kendi çözümünü oluşturan firma, yaklaşık olarak 250 bin metrekarelik işlenmiş traverteni Amerika’ya götürmek için 5 ambarı olan bir açık gemi kiraladı. Travertenler beş gün içinde 500 tır ile İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Nemrut Limanına gönderildi ve başarıyla tamamlanan organizasyonun ardından gemimin zorlu yolculuğu başladı.

“Lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik”

Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Olçar, Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Olçar ve Hürok Marble LLC Ceosu Kamil Olçar’a teşekkür ederek yaşanan süreci anlattı. 2001 krizi sonrasında ihracata büyük önem verdiklerini ifade eden Olçar, “Kriz sonrasında başta Amerika olmak üzere dünyanın 43 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Fakat pandemi süreci sonrasında yaşanan lojistik ve konteyner sıkıntılarından dolayı ürettiğimiz ürünleri yeterince ve zamanında müşterilerimize ulaştıramadık. Konteynır yüküne alışık olduğumuz için bana ilk etapta zor geldi. Hep birlikte oturup ürettiğimiz ürünleri açık olarak gemiye yükleyip lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik” dedi.

Kemal Olçar, geminin kiralanması, lojistik, tırların temini, yükleme ve yerleştirme üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Bütün işlemler tamamlandığında 50 bin ton kapasitesi bulunan George isimli gemiyi kiraladıklarını belirterek, “500 konteyner malı önce tırlarla Aliağa limanına ulaştırdık. Bu işlem tam 5 gün sürdü. Çalışanlarımız bu organizasyonda çok başarılı işler yaparak bana büyük bir gurur yaşattılar. Bu operasyonda fabrikadaki çalışma arkadaşlarımızın ve diğer tedarikçi kardeş firmalarımızın da payı büyüktür. Onlara da ayrıca katkıları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Beş günde yüklendi”

Ülkenin kurtuluşunun ihracatta olduğuna vurgu yapan Kemal Olçar, ihracat seferberliğine hazır olduklarını belirtti. Olçar, “Her şeyi devletten beklemek durumunda değiliz. Biz kendimiz çalışarak zor olanı başarmak zorundayız” dedi.

Lojistik sıkıntısının 2022 yılı sonuna kadar süreceğini öngören Kemal Olçar, yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede üretimin azaldığını, bu nedenle maliyetlerin arttığını da sözlerine ekledi.

5 gün yükleme işleminin ardından geminin yola çıktığını dile getiren Olçar, geminin yolculuğunun 22-24 gün olarak planlandığını söyledi.

Normalde 2-3 ay gibi olan bu yolculuk sürecini kiraladıkları gemi ile mümkün olan en kısa süreye indirdiklerini anlatan Olçar, “Geminin sağ salim varışı itibariyle gemideki yükün tamamı Florida eyaletine bağlı Miami Limanı’ndan yine Florida eyaletinde bulunan kendi depomuza indirilecek” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazarlar’a deneme amaçlı lavanta dikildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde tıp ve kozmetik sanayide kullanılan lavanta bitkisinin deneme üretimine başlandı.

Türk Kızılay Pazarlar Temsilciliği Şenlendirme Projesi çerçevesinde, Pazarlar Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Genç çiftçiler ile ortaklaşa çalışılan bu projede ilçede yetişen ürünlere alternatif ürün eklemek amacıyla Ziraat Odası’nın Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Kılıç önderliğinde yaklaşık 2 dekar araziye 700 adet lavanta fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Aromatik bitki olan lavantanın yetişmesi ve verimli olması halinde, Pazarlar ilçesinde tarımsal üretime alternatif olarak tavsiye edilmesi amaçlanıyor.

Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Kamil Ünal, “İlçemizdeki boş arazileri değerlendirmek açısından ticari ve turizm yönünden katkısı olan lavantayı geliştirmek ve çoğaltmak istiyoruz. İlçe halkına teşvik ederek lavanta tarlalarını büyütmek arzusundayım. Lavanta fideleri rakım olarak uyum sağlıyor. Proje ile İlçemizdeki boş arazilere lavanta bahçelerine çevirerek ticari sektöre katmayı amaçlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR