Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kadın girişimciler Simav’a buluştu

Yayınlanan

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Kütahya’nın Simav ilçesinde buluştu.

Kadın girişimciler kurulu tarafından yürütülen ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’ yurt genelinde gelişimini ve uygulama alanını sürekli büyütürken, projenin ayaklarından birisini oluşturan Simav Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğündeki Simav Kadın Girişimciler Kurulu’nun ev sahipliğinde ‘Sanayide Kadın Eli Simav Toplantısı’ geniş bir katılım ve yoğun bir programla Simav’da gerçekleştirildi.

Simav’da sanayide kadın istihdamının öncülerinden birisi olan Kazcıoğlu Industrial’in Sanayide Kadın Eli Simav Toplantısı’nın ilk odağı oldu.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Gülseli Özen, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üst Kurulu üyesi Fatma Aydoğdu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kocaeli Başkanı Nurcan Babalık, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Düzce Başkanı Serap Küçük, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bolu Başkanı Emine Yüce, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İzmir Torbalı Başkanı Gülesin Atalay, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara ve Bursa Başkanı Sevgi Saygın, Tezmaksan Direktörü Yalçın Paslı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kütahya Başkanı Sema Güral Sürmeli, TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Vekili Semra Sarıışık Tozaraydın, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda Kazcıoğlu Industrial’in onursal başkanı Şeref Kazcıoğlu, Kazcıoğlu Industrial’in Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı İsmet Kazcıoğlu, Kazcıoğlu Industrial’in çalışanlarıyla Simav Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sibel Aktan ile çalışma arkadaşlarının Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ve Belediye Başkanı Adil Biçer ile bir araya geldiği Sanayide Kadın Eli Simav Toplantısı, Kazcıoğlu Industrial’in üretim bölümlerinde gezilmesi ile başladı.

Kazcıoğlu Industrial’de özellikle kadın çalışanların ve ‘çırak öğrenci’ kapsamında hem eğitim hem istihdam edilenlerin ön plana çıkarıldığı inceleme turunda tesislerde yapılan üretimler hakkında Genel Müdür İsmet Kazcıoğlu, Fabrika Müdürü Serhat Yaldız ve onursal başkan Şeref Kazcıoğlu tarafından bilgiler aktarıldı.

Simav’dan 18 ülkeye ihracat

Programın ikinci bölümünde ise yapılan toplantıda iş insanı İsmet Kazcıoğlu konuklarına yönelik yaptığı konuşmasında Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte 18 ülkeye ihracat yaptıklarını, tesislerde savunma sanayi, otomotiv, traktör, demiryolu makineleri ve deniz araçları sektörlerine basınçlı boru ve hortum kompleleri, soğuk şekillendirilmiş alüminyum ve çelik ürünlerle direksiyon sistemleri ürettiklerini hatırlattı. 28 çalışma arkadaşıyla 3 yıl önce çıktıkları yolda aralarında 2 kadın çalışan olduğunu, günümüzde ise 280 çalışan arasında 60 kadın çalışanın yer aldığını, Kazcıoğlu Industrial’in gelişerek büyümesini sürdürmesinde kadın çalışanların da önemli emeği olduğunu hatırlatarak her birine ve tüm çalışanlarına teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Simav TSO Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Simav’da özellikle sanayi sektöründe kadın istihdamının gelişerek artması için Kazcıoğlu Industrial olarak ellerini taşın altına koyduklarını, ilçede ve ülkede önemli bir ihtiyaç haline gelen teknik eleman ihtiyacının giderilmesi adına TOBB olarak ‘Çırak öğrenci’ uygulamasının Türkiye’de ilk uygulayanlardan olduklarını hatırlattı.

Mesleki Eğitim alanında Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezine destek olurken ve Raife Kazcıoğlu Çırak Öğrenci Pansiyonu’nun oluşumuna imza attıklarını ifade eden Şeref Kazcıoğlu, “Gelişen dünyamıza ayak uyduracak yarının gençlerine yönelik olarak Zafer Kalkınma Ajansı projelerinden birisi olan ‘Şeref Kazcıoğlu Kendin Yap Atölyesi’ni hizmete açarak ilkokul, ortaokul öğrencilerinin hayallerini projelerle gerçeğe taşımaları adına destek olduk. Şeref Koleji Spor Kulübü ile de ilçeye ilkleri yaşattık” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de bir projeye başlamak zordur”

Türkiye’nin üretime dayalı sanayi sektörünü mercek altında tutan ve kaleme aldığı kitaplarla ülkenin yüz akı iş insanlarını sayfaya taşıyan, 200’ün üzerinde gerçekleştirdiği söyleşi ve konferanslarla üniversite öğrencilerinin yolunu aydınlatan Tezmaksan Direktörü Yalçın Paslı, “Türkiye’de bir projeye başlamak zordur. İnsanlar hep neden olmayacağını söylerler. Biz neden olabileceğini düşünen insanlarla bir araya geldik ve projeye başladık. Sizlerin de desteği ve etkisiyle Sanayide Kadın Eli Projesinin 81 ilimize yayılmasını istiyoruz. Endüstri mühendisinin tarifi ile ev kadınının tarifini yan yana koyduğunuzda bir birine benzer yanlarını görüyorsunuz. Bizim amacımız evde yaptığınız o düzeni, o evi çekip çevirmenin bir şekilde sanayiye yansımasını sizler vasıtasıyla rica ediyoruz. Sizlerden istediğimiz kız çocuklarımızın da sanayilerde çalışma isteğine kavuşmalarıdır” diye konuştu.

Daha sonra Kütahya ve çeşitli illerden gelen Kadın Girişimciler Kurulu başkan ve üyelerinin kadın istihdamı konulu kısa konuşmaları, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer ve son olarak Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü’nün hem hoş geldiniz hem de teşekkür konuşmalarının ardından günün anısına hediye takdimleri ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

‘Sanayide Kadın Eli Simav Toplantısı’nın ikinci durağı ise 2015 yılından bu yana ilçede özellikle kadın istihdamı konusunda lider olan ErkGroop oldu. Genç iş insanı Ercan Göl’ün 10’u erkek 230 kadın personeliyle 49 ülkeye erkek, kadın, çocuk ve bebek giyimi üzerine üretim yaptığı tesisleri inceleyen, bilgi alan Türkiye’nin kadın girişimcisi üyeleri, ERK Group’un toplantı salonunda tekstil alanında Simav’ın başarısını ele aldılar.

“Ortada bir başarı varsı çalışanların sayesindedir”

İş insanı Ercan Göl, Simav’a ilk geldiği yıllarda yaşadığı zorluklardan, kendisinden önce ilçeye gelen tekstilcilerin başarısızlıkları üzerine yeni oluşumlar yapmanın zorluklarından ve günümüzde de geleceğe umutla bakarak 500-600 kadının çalıştığı yeni işyeri kurma girişiminden söz ederek, “Eğer ortada bir başarı varsa, bu tesiste canla başla çalışan personellerim sayesindedir onlara ve bizleri ziyarete geldiğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

Çalışanların ERK Group üzerine açıklamalarını dile getirdiği, hediye takdimlerinin yapılıp günün anısına fotoğraf çekiminin yapıldığı ziyaret Eynal Kaplıcaları Restoranı’nda verilen öğle yemeği ile devam etti. Yemek sonrası Simav-Eynal Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri tarafından kooperatif olarak üretilen işler ve ürünlerin tanıtımı konuk kadın girişimcilere yapıldı.

Eynal Kaplıcalarından sonra Simav Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı’nın ‘Simav Kestanesi Kadın ve Engelli İstihdamına Kapı Açıyor’ adını taşıyan proje olarak hayata geçirdiği Eski Pancar Şefliği binasındaki tesiste incelemede bulunuldu.

Üretimi yapılan ürünler hakkında bilgilerin alındığı, istihdam edilen kadınların görüşlerinin alınıp hediye takdimlerinin yapıldığı bu ziyaretin ardından konuk kadın girişimcilere 1450 rakımlı Gölcük Mesire Alanı’ndaki tesislerle Taş Konakların tanıtımı yapılarak program sona erdirildi.

Ekonomi

Kütahyalı firma, 500 konteyner traverteni Amerika’ya götürmek için gemi kiraladı

Yayınlanan

Çin’in sıfır korona virüs vakası politikası sebebiyle liman şehri Şangay’da uyguladığı tam kapanma tedbirleri, yükselen lojistik maliyetler ve boş konteyner yetersizliği, üreticilere büyük darbe vurdu. Ürünlerini müşterilerine ulaştırmada sorun yaşayan Kütahyalı firma, çözümü gemi kiralamakta buldu.

Kütahya’da faaliyet gösteren Hürok Mermer Grubu da lojistik sorunundan olumsuz etkilenen firmalar arasında yer aldı. Kütahya’da üretilen ve Amerika’daki depolara gönderilmesi gereken travertenlerin nakliye aşamasında yaşanan sorunlar nedeniyle kendi çözümünü oluşturan firma, yaklaşık olarak 250 bin metrekarelik işlenmiş traverteni Amerika’ya götürmek için 5 ambarı olan bir açık gemi kiraladı. Travertenler beş gün içinde 500 tır ile İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Nemrut Limanına gönderildi ve başarıyla tamamlanan organizasyonun ardından gemimin zorlu yolculuğu başladı.

“Lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik”

Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Olçar, Hürok Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Olçar ve Hürok Marble LLC Ceosu Kamil Olçar’a teşekkür ederek yaşanan süreci anlattı. 2001 krizi sonrasında ihracata büyük önem verdiklerini ifade eden Olçar, “Kriz sonrasında başta Amerika olmak üzere dünyanın 43 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Fakat pandemi süreci sonrasında yaşanan lojistik ve konteyner sıkıntılarından dolayı ürettiğimiz ürünleri yeterince ve zamanında müşterilerimize ulaştıramadık. Konteynır yüküne alışık olduğumuz için bana ilk etapta zor geldi. Hep birlikte oturup ürettiğimiz ürünleri açık olarak gemiye yükleyip lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik” dedi.

Kemal Olçar, geminin kiralanması, lojistik, tırların temini, yükleme ve yerleştirme üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Bütün işlemler tamamlandığında 50 bin ton kapasitesi bulunan George isimli gemiyi kiraladıklarını belirterek, “500 konteyner malı önce tırlarla Aliağa limanına ulaştırdık. Bu işlem tam 5 gün sürdü. Çalışanlarımız bu organizasyonda çok başarılı işler yaparak bana büyük bir gurur yaşattılar. Bu operasyonda fabrikadaki çalışma arkadaşlarımızın ve diğer tedarikçi kardeş firmalarımızın da payı büyüktür. Onlara da ayrıca katkıları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Beş günde yüklendi”

Ülkenin kurtuluşunun ihracatta olduğuna vurgu yapan Kemal Olçar, ihracat seferberliğine hazır olduklarını belirtti. Olçar, “Her şeyi devletten beklemek durumunda değiliz. Biz kendimiz çalışarak zor olanı başarmak zorundayız” dedi.

Lojistik sıkıntısının 2022 yılı sonuna kadar süreceğini öngören Kemal Olçar, yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede üretimin azaldığını, bu nedenle maliyetlerin arttığını da sözlerine ekledi.

5 gün yükleme işleminin ardından geminin yola çıktığını dile getiren Olçar, geminin yolculuğunun 22-24 gün olarak planlandığını söyledi.

Normalde 2-3 ay gibi olan bu yolculuk sürecini kiraladıkları gemi ile mümkün olan en kısa süreye indirdiklerini anlatan Olçar, “Geminin sağ salim varışı itibariyle gemideki yükün tamamı Florida eyaletine bağlı Miami Limanı’ndan yine Florida eyaletinde bulunan kendi depomuza indirilecek” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazarlar’a deneme amaçlı lavanta dikildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde tıp ve kozmetik sanayide kullanılan lavanta bitkisinin deneme üretimine başlandı.

Türk Kızılay Pazarlar Temsilciliği Şenlendirme Projesi çerçevesinde, Pazarlar Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Genç çiftçiler ile ortaklaşa çalışılan bu projede ilçede yetişen ürünlere alternatif ürün eklemek amacıyla Ziraat Odası’nın Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Kılıç önderliğinde yaklaşık 2 dekar araziye 700 adet lavanta fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Aromatik bitki olan lavantanın yetişmesi ve verimli olması halinde, Pazarlar ilçesinde tarımsal üretime alternatif olarak tavsiye edilmesi amaçlanıyor.

Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Kamil Ünal, “İlçemizdeki boş arazileri değerlendirmek açısından ticari ve turizm yönünden katkısı olan lavantayı geliştirmek ve çoğaltmak istiyoruz. İlçe halkına teşvik ederek lavanta tarlalarını büyütmek arzusundayım. Lavanta fideleri rakım olarak uyum sağlıyor. Proje ile İlçemizdeki boş arazilere lavanta bahçelerine çevirerek ticari sektöre katmayı amaçlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sanatçı Feridun Düzağaç, konser yorgunluğunu Harlek’te attı

Yayınlanan

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kütahya Belediyesi bahçesinde sahne alan Feridun Düzağaç, konser yorgunluğunu, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da attı.

Düzağaç, konser sonrası Ilıca Kaplıcaları’ndaki Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’ya hareket etti. Otelde ekibiyle birlikte konaklayan Düzağaç, hizmetleri sebebiyle tesis yetkililerine teşekkür etti.

Harlek Termal Otel Wellness ve Spa Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özer ve İşletme Müdürü Engin Umur, sanatçı Düzağaç’a otel ve kaplıcalarla ilgili bilgiler sundu.

Yavuz Özer, “Bilindiği gibi, otelimizi Ramazan Bayramı sonrası hizmete sunduk. Otelin açılmasıyla Ilıca’da büyük bir hareketlilik yaşandı ve yaşanıyor. Otelimizde önce sanatçı Kıraç’ı, daha sonra da Feridun Güzağaç’ı misafir etmenin heyecanını yaşadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sanatçı Kıraç, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da konakladı

Yayınlanan

Halk konseri vermek için Kütahya’ya gelen sanatçı Kıraç, Harlek Termal Otel Wellness ve Spa’da konakladı.

Şifalı sularıyla ünlü Ilıca’ya hayran kalan Kıraç, daha sonra Kütahya Belediyesi önünde konser verdi.

Kıraç, Kütahyalıları sevilen şarkılarıyla ve marşlarla coşturdu.

Harlek Termal Otel Wellness ve Spa Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özer, sanatçı Kıraç’ı otellerinde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta “Bir fide bir can” projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Bir fide bir can “ projesi çerçevesinde İstiklal İlkokulu öğrencilerine fide dağıtımı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Bir bide bir can “ projesi çerçevesinde Altıntaş İstiklal İlkokulu öğrencilerine kendi fidelerini yetiştirmek ve sorumluluk kazanmaları için düzenlenen fide dağıtım etkinliğine katılan Kaymakam Mehmet Can İrdelp, öğrencilere fidan dağıttı.

Düzenlenen etkinlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından öğrencilere fide dikme ve yetiştirme konusunda bilgi verildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de buğday ekili alanlarda süne zararlısı ile ilgili saha incelemeleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerinin devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından buğday ekili arazilerde buğday başaklarına emgi zararı vermesi sebebiyle ekmeklik, makarnalık buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerimiz devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de Kiraz Sineği zararlısı ile mücadele çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kiraz bahçelerinde Kiraz Sineği zararlısı ile mücadele çalışmalarının başlama zamanının tespitine yönelik olarak feromon tuzakları yerleştirilme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilçenin en önemli gelir kaynağı olan kiraz bahçelerinde Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi) zararlısı ile mücadele çalışmalarının başlama zamanının tespitine yönelik olarak feromon tuzakları yerleştirilmeye devam edildiği, sahada bulunan tuzakların ise günlük olarak takiplerinin yapıldığı belirtildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Eurowings Airlines, Zafer Havalimanı seferlerine başlıyor

Yayınlanan

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı, uluslararası uçuş hatları güçlendiriyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Eurowings de 29 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Zafer Havalimanı-Düseldorf arasında karşılıklı sefer düzenlemeye başlayacağını duyurdu.

Pegasus Havayolları ve Corendon Airlines’ın ardından Zafer Havalimanı’nı uluslararası uçuşlarına ekleyen üçüncü havayolu şirketi olan Eurowings, 21 Temmuz’da da Stuttgart seferlerini başlatacak.

Zafer Havalimanı, Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli bir gelişim potansiyeline sahip olan Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya illerinin yurt içi ve yurt dışı hava ulaşımı ihtiyacına modern, uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm getiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da çiftçilere 3 bin 500 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı

Yayınlanan

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce çiftçilere yaklaşık 7 bin dekar alana ekilmek üzere yüzde 75 hibeli 3 bin 500 kilogram yağlık ayçiçeği tohumunu dağıtıldığı bildirildi.

Simav da bugüne kadar uygulanan en büyük tarımsal projelerden birisini hayata geçirdiklerini ve yaklaşık 7 bin dekar alana ekilmek üzere 3 bin 500 kilogram civarında yağlık ayçiçeği tohumunu çiftçilere teslim ettiklerini söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir,” Yüzde 75’i Bakanlığımız ve Kütahya İl Özel İdaresince karşılanan tohum bedelinin yüzde 25’lik kısmı ise çiftçi katkısıyla karşılanan tohumlar Simav’da yaklaşık 7 bin dekar araziye önümüzdeki günlerde ekilecek. Geçen yıl 3 bin dekar, önceki yıl ise 1000 dekar alana ektirdiğimiz yağlık ayçiçeklerinden oldukça yüksek verim elde ettik. Dekardan yaklaşık 350 kilogram civarında verim alınmıştı. Bu yıl da yine aynı kalitede sertifikalı ve son derece yüksek kaliteli tohumları üreticilerimize dekara yaklaşık 500 gram (7 bin 500 adet) olarak tartıp poşetleyerek köylerde teslim ediyoruz. Bu tohumların ekileceği 7 bin dekar alandan yaklaşık 2 bin ton ila 2 bin 500 ton arasında yağlık ayçiçeği üretimi bekliyoruz. Bunun da ilçemiz ekonomisine 20 ila 25 Milyon TL civarında katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu projeyi ilçemize bağlı 20 köy ve kasabada uyguluyoruz. Yaklaşık 600 çiftçimiz bu projeyle yağlık ayçiçeği tohum bedelinin sadece yüzde 25’ini ödeyerek yararlanmışlardır” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te çiftçilere yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde çiftçilere yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtımı gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçedeki tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi çerçevesinde çiftçilere İl Özel İdaresi kaynaklı yüzde 75 hibeli ayçiçeği ve nohut tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtılan tohumlarla 220 dekar alan ayçiçeği tohumu ve 200 dekar alan nohut tohumu toprakla buluşacak.

Tohum dağıtım programına Kaymakam Hasan Çiçek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ile çiftçiler katıldı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta fide dikim etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi ’Zafer İlkokulu tarafından hayata geçirilen “Yerli Tohum Tarım Atölyesi” projesi çerçevesinde Kaymakam Mehmet Can İrdelp ve öğrencilerin katılımıyla fide dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Fide dikim etkinliğinde öğrenci, öğretmen ve idarecilere hitap eden Kaymakam Mehmet Can İrdelp, bu tür projelerin öğrencilerin akademik başarılarını da olumlu etkilediğini dile getirerek, yerli üretimin çocuklar tarafından benimsenmesi hususunun ülkemizin geleceği adına son derece önemli olduğunu vurguladı.

Proje çerçevesinde yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam İrdelp, öğrencilerin ektiği tohum viyollerini inceleyerek tohum ekti. Zafer İlkokulu idareci ve öğretmenlerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem ile bilgilendirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ilçede yetiştiriciliği yapılan kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem çalışmaları ile üreticilere yönelik kültürel ve zirai mücadelede çalışmalarında dikkat edilecek hususlarla alakalı bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hisarcık’ta elma bahçelerinde hastalık kontrolü

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce elma bahçelerinde hastalık kontrollerinin devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince Dereköy köyünde bulunan 6 dekarlık elma bahçesinde hastalık kontrolü yapıldı. Ayrıca üreticiye bereketli bir yıl geçirmesi için çeşitli önerilerde bulunuldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma süreci başladı

Yayınlanan

Emet Bor İşletmesinde işçi ve memur personele verilen iftar programına katılan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, Emet’e yapılacak olan Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma sürecinin başladığını ifade etti.

Genel Müdür Serkan Keleşer, Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Emet Bor işletmesinde işçi ve memur personelleri ile birlikte iftar yaptı.

Emet Bor İşletmesinde gerçekleştirilen iftara Genel Müdür Keleşer ve Genel Başkan Akçul’un yanı sıra, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, Emet Bor İşletme Müdürü Ersan Ayten, Hisarcık Maden İş Sendikası Şube Başkanı Memiş Guguş, işletme idari personeli, memur ve işçiler katıldı.

İftar sonrası bir konuşma yapan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, geçen yıl üretim rekorları kırdıklarını, bu yıl ise ilk 4 ayda geçen yılın rakamlarını yakalamaya ramak kaldığını belirtti.

Emet’e yapılacak olan Bor Karbür Fabrikası için ÇED raporlarının hazırlanma sürecinin başladığını ifade eden Genel Müdür Keleşer, yapımı devam eden Sülfirik Asit Fabrikasının ise bu yılsonunda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Eti Maden olarak eğitime ve gençliğe verdikleri desteklerden söz eden Keleşer, Emet ve Hisarcık ilçelerine kurumlarınca yaptırılan Gençlik Merkezlerinin kısa sürede hizmete geçeceğini, ayrıca işçilerin üretim primlerine de zam yapılacağını sözlerine ekledi.

Keleşer Enerji Bakanları Fatih Dönmez’inde ifade etiği gibi 2022 yılının bor cevherlerinin yılı olacağını, Emet’e Bor Karbür Fabrikasının yanı sıra Türkiye’de Ferro Bor ve Lityum Tesislerinin de kurulacağını belirtti.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta çiftçiler sulama suyu konusunda bilgilendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde çiftçiler Tarım İl Müdürlüğü ve DSİ yetkilileri tarafından sulama suyunun daha dikkatli kullanılması konusunda bilgilendirildi.

Belediye Kültür Sarayında Tarım İl Müdürlüğü ve DSİ yetkilileri ve Belediye Başkanı Arif Teke’nin de katılımıyla çiftçilere yönelik Beşkarış Barajı, sulama sistemleri ile ilgili olarak suyun daha dikkatli kullanılması hususunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta Ekin Kambur Böceği sürveyleri devam ediyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde hububat alanlarında en fazla zarar yapan Ekin Kambur Böceği sürveyleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca devam ediyor.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İlçemizde hububat alanlarında en fazla zarar yapan Ekin Kambur Böceği (Zabrus spp.) sürveyleri Altıntaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca devam etmektedir. Yapılan sürveyler sonucu zarar eşiğinin üzerinde yoğunluk görülen alanlarda çiftçilerimize kültürel önlemler ve yüzey ilaçlaması tavsiyelerinde bulunulmaktadır” denildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta çiftçilere yüzde 75 hibeli yağlık ayçiçeği, nohut ve kuru fasulye tohumu dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde 270 çiftçiye yüzde 75 hibeli yağlık ayçiçeği, nohut ve kuru fasulye tohumu dağıtımı gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçedeki tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi çerçevesinde 270 çiftçiye yüzde 75 hibeli yağlık ayçiçeği, nohut ve kuru fasulye tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtılan tohumlarla 2 bin dekar nohut, 2 bin 740 dekar yağlık ayçiçeği ve 30 dekar kuru fasulye tohumu toprakla buluşacak.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı bütçeli tohum dağıtım programına Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve çiftçiler katıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te “Mera Islah ve Amenajman” projesi

Yayınlanan

Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ılgın çalılarından temizlenen alana “Mera Islah ve Amenajman” projesi çerçevesinde yonca, çayır üçgülü ve İngiliz çimi karışımı ekim yapıldığı bildirildi.

Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından ilçeye Kayı Köyünde bulunan merada ılgın çalılarından temizlenen alana Mera Islah ve Amenajman Projesi çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden temin edilen Yonca, Çayır Üçgülü ve İngiliz Çimi karışımı ekimi gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’nın ‘Paşa helvası’na yoğun ilgi

Yayınlanan

1898 yılında dönemin Osmanlı Valisi Fuat Paşa için yapılan ve paşanın helvayı beğenmesi üzerine ‘Paşa helvası’ olarak adlandırılan ramazan ile özdeşmiş helva, Kütahya’da vatandaşlar tarafından beğeniyle tüketiliyor.

Kütahya’da 1898 yılında dönemin Osmanlı Valisi Fuat Paşa için yapılan ve paşanın helvayı beğenmesi üzerine ‘Paşa helvası’ olarak adlandırılan helva, büyük beğeniyle tüketiliyor. Tatlının Ramazan ayı ile özdeşmiş bir tatlı olduğunu ve Kütahya’nın lezzetleri arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen beşinci kuşak helva üreticisi Rıza Helvacıoğlu, “Paşa helvası Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir helva olup, dönemin paşalarının bu helvayı beğenmesi üzerine ‘Paşa helvası’ olarak adlandırılmıştır. Sadece şeker, tahin ve susamdan imal edilmektir ve içerinde her hangi bir katkı maddesi bulunmamakla birlikte havanın sıcaklığına ve soğukluğa göre sert veya yumuşak yapılmaktadır. Şuan Ramazan ayı içerisindeyiz ve vatandaşların bu dönemde ‘Paşa helvası’na olan talep artmaktadır. Bunun sebebi de insanların oruç sonrası iftarda ve sahurda severek tüketmeleridir. Biz bu Kütahya’ya özgü lezzet olan ‘Paşa helvası’nı yurt içi ve yurt dışında bir çok yere gönderiyoruz. Özellikle Almanya, Balkanlar, Suriye, Irak ve İran’daki müşterilerimizde severek tüketiyorlar” dedi.

Ramazan ayı ile özdeşmiş bir tatlı Kütahya’nın ‘Paşa helvası’nı severek tükettikleri söyleyen vatandaşlar ise özellikle iftar sonrası çay ile tüketiminin büyük keyif verdiği söyledi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Pegasus Hava Yolları, Zafer Havalimanı’na seferlerine başladı

Yayınlanan

Türkiye’nin önde gelen havayolu şirketlerinden Pegasus Hava Yolları, Zafer Havalimanı’na sefer düzenleyen şirketler arasına katıldı. Pegasus ilk seferini 25 Mayıs 2022 günü gerçekleştirecek.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı’na yeni seferler eklenmeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen havayolu şirketlerinden Pegasus Hava Yolları, 25 Mayıs 2022 tarihinde Zafer Havalimanı ile dört havalimanı arasında yapılacak seferlerle yolcu taşımaya başlayacak. Pegasus Hava Yolları, Zafer Havalimanı’ndan başlangıçta yurt dışında Düsseldorf, Brüksel, Köln şehirlerine ve yurt içinde ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na seferler düzenleyecek.

Türkiye’nin tarım, ticaret ve turizminde önemli rol üstlenen Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak ve bölgenin hava ulaşım ihtiyacına uzun vadeli, kalıcı çözüm getirmek amacıyla inşa edilen Zafer Havalimanı, dünya standartlarındaki modern altyapısı ve tesisleri ile bölge ulaşımına 7/24 hizmet sunarak destek veriyor.

İç Ege bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişim potansiyeline duyulan büyük güvenin göstergesi olan ve nesiller boyu kullanılacak, kalıcı ve stratejik bir eser olan Zafer Havalimanı, modern altyapı olanakları ve kolay ulaşım avantajı ile ülkemizin ulaşım altyapısına ve ekonomik gelişimine çok yönlü katkılar yapmaya devam edecek.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR