Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Kütahya’da ‘Tiroit nodülleri’ne ameliyatsız tedavi

Yayınlanan

Tiroit hastalarının bıçak altına yatmadan tedavilerinin yapıldığı ‘Radyo frekans ablasyon uygulama’ yöntemi Kütahya’da da başlandı.

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, ‘Tiroit nodülleri’ artık ameliyatsız bir şekilde uygulanan işlem ile hastaları kısa bir sürede sağlığına kavuşturuyor. Hastalar ile konuşarak gerçekleştirilen tedavinin tüm masrafları SGK tarafından karşılanırken, tedavi için 6 ay da 15 hasta ‘Radyo frekans ablasyon uygulaması’ ile aynı gün taburcu edildi.

Ameliyatsız bir şekilde kısa sürede hastaların sağlıklarına kavuştuğundan bahseden Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, “Tiroit nodülleri ülkemizde çok sık görülmektedir. Günümüze kadar bu nodüller ameliyat ile tedavi edilmekteydi ancak bizim hastanemizde uyguladığımız ameliyatsız küçük bir iğne deliğinde girerek lokal anestezi ile hastaları aynı gün taburcu ettiğimiz “Radyo frekans ablayon tedavisini’ başarı ile uygulamaktayız. İşlem çok kısa ve pratiktir, her hangi bir kesiği ve kana riski çok düşük olan bir işlemdir. Biz bu hastalarımızı endokrinoloji hocamız Bünyamin Aydın ve Barış Cansu hocalarımız ile değerlendiriyor ve Furkan hocamız ile başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde tedavi ettiğimiz yaklaşık 15 hastamız oldu ve hepsinde başarılı sonuçlar elde ettik. Yaklaşık 6 aydır bu işlemi hastanemizde yapıyoruz. Bu uygulama Türkiye’de yeni başlayan bir uygulama ve yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Bu uygulama ile hastalarımız ve doktorlarımız daha konforlu ve taburcu süresi çok kısa riskleri de çok az. Ayrıca işlemin hastaya her hangi bir maliyeti yok. Ameliyata göre daha ekonomik olan bu işlemi SGK karşılıyor ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı” diye konuştu.

İşlem sonucunda hastaların kısa sürede iş hayatına dönebildiklerini söyleyen Dr. Öğretim üyesi Furkan Ertürk Urfalı, “Uygulama ile ameliyata göre riskleri daha düşük olmakta ve hastalarımız çalışma hayatına daha kısa sürede dönebilmektediler. Yaklaşık 6 aydır hastanemizde uyguladığımız işlemimizden hastalarımız da bizlerde sonuçlar memnunuz” ifadesi kullandı.

GEDİZ

Gediz’de İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinden aşılama ve küpeleme çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından köylerde bulunan küçükbaş hayvanlara küpeleme ve aşılama çalışmalarının yapıldığı bildirildi.

Gediz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ’’Hayvan Sağlığı Veteriner Hekimlerimiz tarafından küçükbaş hayvanlarda koyun, keçi vebası aşısı, brucella aşısı ve küpeleme işlemleri gerçekleştirildi. Çalışmalarımız ilçe merkezi ve yayla köylerimiz de dahil olmak üzere aralıksız olarak devam ediyor. Üreticilerimizin sorunsuz bir dönem geçirmesi en büyük temennimizdir’’ ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Hemşireler Günü etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’da ‘Hemşireler Günü’ düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Zeren’in açılış konuşması ve Hemşirelerimizin gününün kutlamasıyla başlayan programda; Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan konuşmasında 2 yılı aşkındır devam eden ve zor süreçlerin gayret ve fedakarca üstesinden gelindiğinden bahsederek tüm hemşirelerin günlerini kutladı.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan da konuşmasında; “Yaklaşık olarak 2,5 yıldır Kütahya’da görev yapmaktayım. 19 yıllık yöneticilik dönemimde pandemi dolayısıyla, en zorlu bir dönemi burada yaşadık diyebilirim. Bu zorlu süreçte asıl yükü çeken sizlersiniz, riskli gruptaki hastalara siz dokundunuz. Bizler planlamalar yaptık, ihtiyaçları gidermek noktasında çaba gösterdik, arzu edilen bir durum olmasa da servisleri yoğun bakımlara çevirdik, oralara hemşire düzenlemesi yaptık, geceleri uykusuz kalarak, hastalarımıza yatak ayarlamaya çalıştık, çok yorucu ve stresli zamanlardı. Ama birebir sizler, siz değerli kardeşlerim, arkadaşlarım her türlü riski göze alarak, evlatlarınızdan, ailelerinizden, sevdiklerinizden uzak kalarak, kendi hayatınızı riske atarak onları bu sıkıntıdan uzak tutmak adına evlerinize bile gitmediğiniz dönemler oldu. Takdire şayan bir olaydır bu. Üzüldüğümüz zamanlar oldu, hayatını kaybeden kardeşimiz oldu, Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Acı şeylerde yaşadık ama ülke olarak çok dramatik şeyler yaşamadan gücümüzü de görmüş olduk. Kimi Avrupa ülkelerinde koruyucu ekipman bulunmazken sağlık çalışanları veya kendisi adına tanımlanmış maske yüzünden ceza alan hekimler varken ülke olarak biz sorun yaşamadık” dedi.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Zeren; İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan’a ve Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan’a hediye takdim etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Erken teşhis uygulaması geliştirildi

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry tarafından ağız kanserinde erken teşhise yönelik AKROD adıyla bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. İlk etapta pilot bölge Kütahya’da kullanılabilecek olan AKROD uygulaması, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek.

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde görev yapan Dr. Basiry, daha önce yaptıkları araştırma sonucu Kütahya’da ağız kanseri farkındalık oranının düşük olduğunu ifade etti. Basiry, 3 senede yaklaşık 40’a yakın prekanseröz ve kanser vakasıyla karşılaştığını belirterek, bunun Kütahya nüfusuna göre fazla olduğu dile getirdi.

Nüfusun tamamını kontrol etmenin imkansız olduğunu belirten Dr. Basiry, “Bu yüzden tüm vatandaşlara ulaşabilmek için AKROD uygulamasını geliştirdik. Özet olarak, AKROD uygulaması ağız kanserinin erken teşhisi için önemli olan 3 ana faktörü içermektedir; birincisi farkındalık oluşturmak, ikinci ise kolay ve masrafsız olan kişisel ağız muayenenin nasıl yapılacağını öğretmek, üçüncü ve en önemlisi ise yüksek risk taşıyan vatandaşlarımızı doğrudan çene cerrahisi uzmanına yönlendirmektir.” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya Evliya Çelebi Hastanesinde Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2022 Yılı 1.Donem Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programının başladığı bildirildi.

Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde il içi ve il dışından gelen toplam 15 sağlık çalışanının katıldığı Sağlık Bakanlığının belirlediği ve uluslararası geçerliliği olan standartta yoğun bakım eğitimi verilecek Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı kursu Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Yılmaz’ın konuşmaları ile başladı.

Okumaya devam et

Sağlık

Ebeliğin tarihsel süreci ele alındı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Ebelik Bölümü tarafından “Cumhuriyet’ten Bugüne 100 Yıllık İlerleme” çerçevesinde ebeliğin tarihsel süreci ele alındı.

Programın açılış konuşmasını yapan KSBÜ Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Durmaz, ebelik mesleğinin öneminden bahsederek, bugünkü etkinlikte tarihsel sürecin ele alınacağı bilgisini paylaştı.

SBF Dekanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet’ten bu yana 100 yıllık ilerleme teması ile düzenlenen bu etkinlik dünyanın ve kutsal mesleklerinden birisi olan ebelik mesleğinin Cumhuriyet dönemindeki gelişmesini ortaya koyması açısından çok anlamlı bir etkinliktir. Ebe sadece doğum eylemini gerçekleştiren sağlık personeli değildir. Bunun yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmeti, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirlerin ve tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetleri kapsar. Güçlü, bilinçli, özgüveni yüksek hayat kurtaran ebeler yetiştirmek için KSBÜ olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Covid-19 aşılar ek binada yapılacak

Yayınlanan

Kütahya Sağlık İl Sağlık Müdürlüğü, İstasyon Caddesi’ndeki Covid-19 Aşı Polikliniği faaliyetlerinin bundan böyle Evlila Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ek binasında devam edeceğini duyurdu. Sağlık Müdürlüğü, “Covid-19 Aşı Polikliniğimiz çalışmalarına Ek Hizmet Binamızda devam edecektir. Covid-19 aşı polikliniği alınan karar üzerine çalışmalarına Ek Hizmet Binamızda devam edecektir.

Halkımıza Önemle Duyurulur” açıklaması yaptı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta toplu tüketim işletmelerinde denetim çalışmaları

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede faaliyet gösteren toplu tüketim işletmelerinde denetim çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün Gıda Denetim görevlileri tarafından ramazan dönemi içerisinde ilçede faaliyet göstermekte olan toplu tüketim işletmelerinde denetim çalışmaları sürdürülüyor. Aylık rutin olarak ilçedeki market ve benzeri yerlerde gıda kontrol görevlisi personel ile denetimler yapılıyor.

Okumaya devam et

Sağlık

Kulak burun boğazda tez başarısı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör. Dr. Zuhal Zeybek Sivas, Tez Savunma Sınavı’nda başarılı oldu.

Sınavda jüri üyesi olarak; KSBÜ Kulak Burun Boğaz AD Başkanı Prof. Dr. Fatih Oğhan, KBB Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Yıldırım ile Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi KBB AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemal Kahveci yer aldı.

Tez Savunma Sınavı’nda başarılı olan Arş. Gör. Dr. Zuhal Zeybek Sivas’ı, jüri üyeleri ve KBB AD akademisyenleri tebrik ettiler.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de kuduz hastalığı riskine karşı koruyucu aşılama çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe merkezi ve köylerinde kuduz hastalığı riskine karşı kedi ve köpeklere koruyucu aşılama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Şaphane ilçe merkezi ile köylerde kuduz hastalığı riskine karşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından sahipli kedi ve köpeklere kuduz aşısı çalışmaları sürüyor.

Kedi ve köpeklerde aşılama çalışmalarının kuduz hastalığıyla etkin mücadele açısından büyük önem taşıdığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, bu nedenle kedi ve köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılmasının zorunlu olduğunu söylediler.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te Ramazan ayı gıda denetimleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde ramazan ayında tüketicilerin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını temin etmek amacıyla denetimlerin yoğunlaştırıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve Emet Belediyesi Zabıta ekipleri ile birlikte ramazan ayında vatandaşların yoğun olarak tükettikleri ekmek, pide, unlu mamuller, tatlı, et ve süt ürünleri üretimini yapan imalathaneler gıda güvenilirliği bakımından denetlenmeye devam ediliyor.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık Emniyeti’nden kan bağışına destek

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık İlçe Emniyet Amirliği personeli, Türk Kızılayı’nın başlattığı kampanyaya destek vermek amacıyla kan bağışında bulundu.

Kızılay Kan Bağış Merkezinin Dr. İsmail Cihat Tuna nezaretinde Güner Önce Caddesinde başlattığı kan bağışına İlçe Emniyet Amirliğinde görevli polisler, bekçiler ve personel katıldı.

Kan veren polis ekipleri, insanın can ve mal güvenliğini korudukları gibi vatandaşlara hayat olmak için kan bağışında bulunduklarını ifade ettiler.

Türk Kızılay’ı Hisarcık İlçe Temsilcisi Mustafa Şen, kan bağışına desteklerinden dolayı İlçe Emniyet Amiri Seydi Uzun ile polis, bekçi ve görevli personele teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da “Ruhsal engelli bireyler için sosyal içerme” isimli eğitim projesi

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünce toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerini geliştirmeyi içeren “Ruhsal engelli bireyler için sosyal içerme” isimli eğitim projesi programı gerçekleştirildiği bildirildi.

“Ruhsal engelli bireyler için sosyal içerme projesi” çerçevesinde il merkezi ile Tavşanlı ve Simav Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde görevli personellere yönelik Uzm. Dr. Umut Karasu ve Sosyal Çalışmacı Mehmet Ali Doğan tarafından toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerini geliştirmeyi içeren eğitim programı gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Ürolojide önemli cerrahi girişimler

Yayınlanan

Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde hizmet içi eğitim programı kapsamında önemli cerrahi girişimler yapıldı.

Eğitimde, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği’nden Anabilim Dalı Başkanı (AD) Prof. Dr. Aydın Yenilmez ve Öğr. Gör. Dr. Mete Özkıdık, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Parkhayat Hastanesi Hekimi Prof. Dr. Şahin Kabay, KSBÜ Üroloji Kliniğinden Doç. Dr. Bekir Aras, Doç. Dr. İbrahim Kartal, Dr. Öğr. Üyesi Okan Alkış ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sevim ile birlikte diğer hekimler yer aldı.

Program, Prof. Dr. Yenilmez’in ‘Stres tipi idrar kaçırma’ konusunda cerrahi yöntemler hakkında sunumuyla başladı. Ardından canlı cerrahi girişimlere geçildi. Dört farklı hasta başarılı bir şekilde ameliyat edildi.

KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Algın, hizmet içi eğitim programları kapsamında bölgesel ve ulusal çapta, alanında başarılı isimleri üniversite ve hastanede ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Vali Çelik: “Pandemi henüz bitmedi, tehlikenin boyutları küçüldü”

Yayınlanan

Kütahya Valisi Çelik, “Pandemi süreci devam ediyor, bitmiş değil; ama elde edilen başarı toplumumuz lehine tehlikenin boyutlarını küçültmüş durumda” dedi.

Türkiye’nin fedakârca çalışan bir sağlık zümresi ve güçlü bir sağlık altyapısına sahip olduğunu kaydeden Vali Çelik, “Koronavirüs pandemisi, 2. Dünya Savaşı ve İspanyol gribinden sonra insanlığın karşılaştığı en büyük salgın ve kriz yönetiminin bir parçası. Salgının etkilerini hem toplumsal hem de bireysel anlamda hissetmemiz, içine düştüğümüz zorluklarda toplumsal birlik ve beraberliğin ve bu birlikteliklerin sanata dönüşmesi ve bu birlik, beraberliğin sonuçlarının hepimizin lehine olduğu hususlarının farkındalığını artırmak. Bu anlamda pandemi süreci devam ediyor, bitmiş değil; ama elde edilen başarı toplumumuz lehine tehlikenin boyutlarını küçültmüş durumda. Bu da salgının başladığı ilk andan itibaren alınan tedbir ve önlemlerle ikinci evresi olan aşılama süreci bugün burada bir araya gelebilmemizi sağlayan süreç yönetimi. Salgın süreci ilk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, bütün bakanlıklar, kamu kurumları, tüm milletimizin ortak ve fedakâr çalışmalarının sonucu olarak buraya geldi” diye konuştu.

Vali Çelik, koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları minnet ve dualarla andıklarını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de gıda denetim ve TÜFİS çalışması

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gıda denetim ve Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS) çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ”Teknik Personellerimizce ilçemizde faaliyet gösteren toplu tüketim işletmeleri ile tekel bayilerinde gıda denetimi ve TÜFİS çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da “Okulum Temiz” uygulaması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde “Okulum Temiz” uygulaması kapsamında okul bahçelerinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirildiği bildirildi.

Konuyla ilgili Aslanapa Kaymakamlığından yapılan açıklamada,” Bütün dünyayı etkisine altına alan Covıd-19 salgını döneminde temizliğin, çocuklarımızın ve bizlerin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Son dönemde bu farkındalığın arttırılması anlamında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan Okulum Temiz uygulamalarıyla da süreç devam etmiştir. Bu sürece katkı sağlamak adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yönetici ve personeliyle Aslanapa Ortaokulu ve Aslanapa İlkokulu idarecileri ve personeli okul bahçelerimizin temizliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla okul bahçesinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirmişlerdir. Bu sürece katkı sağlayan bütün İlçe Milli Eğitim camiamıza teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz” denildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Pazarlar’da büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapılıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından ilçe merkezi ve köylerinde büyükbaş hayvanlara şap hastalığına karşı aşılama ve küpeleme çalışmaları yapılıyor.

Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrah Meydan, “Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimlerimiz tarafından İlçemiz merkez ve köylerinde büyükbaş hayvanlara şap hastalığına karşı aşılama ve küpeleme çalışmaları yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının aşılama programı kapsamında 2022 yılı ilkbahar dönemi şap hastalığına karşı aşılama dönemi çerçevesinde Pazarlar İlçe Merkezi ve köylerinde büyükbaş hayvanlara şap hastalığına karşı aşılama ve küpeleme çalışmaları devam ediyor. Aşılama ile şap Hastalıklarından dolayı hayvan kayıplarının önlenmesi hedefleniyor. 2 aylık ve üzeri tüm büyükbaş hayvanların aşılamasının zorunlu olduğunu duyurdu. ‘Yaptır aşını, doldur aşını’ sloganı ile başlatılan Aşılama Çalışmaları sırasında büyükbaş hayvanlara küpeleme çalışması da uygulanıyor” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Özsoylu, “Üçüncü Basamak Yoğun Bakım Ünitesi isabetli olmuştur”

Yayınlanan

Doktor Öğretim Görevlisi Serkan Özsoylu, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde faaliyete başlayan 3. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi hakkında kamuoyuna bilgiler verdi.

KSBÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından (AD) Dr. Öğr. Üyesi Özsoylu, “Ülkemizde ihtiyacı olan tüm çocukların en kaliteli yoğun bakım tedavi hizmetlerini almasını sağlayarak çocuk ölümlerinin azaltılmasına katkıda bulunmak için kurulan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi, 2011 yılından itibaren resmi yan dal olarak kabul edilen ve günümüzde yaklaşık olarak 50 tane uzmanın ülkemizin çeşitli yerlerinde görev yaptığı yeni bir bilim dalıdır” dedi.

Özsoylu, göreve başlamaları ile birlikte Kütahya için büyük bir ihtiyaç olan 3. basamak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi için girişimlerde bulunulduğuna dikkat çekerek, “Üniversitemiz bünyesinde hizmet veren 2. Basamak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi yapılan tadilat ve düzenlemelerle 3. Basamak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine dönüştürüldü. Yapılan düzenlemelerle birlikte çeşitli kalp hastalıkları, solunum yetmezliği, kafa travması, menenjit, koma, ilaç zehirlenmesi, yaşamı tehdit eden gastrointestinal hastalıklar, diyabetik ketoasidoz gibi endokrin sistem hastalıkları, çocuk cerrahisinin geniş hemşirelik bakımı gerektiren, komplike, aşırı kanamalı vakaları, çoklu organ yaralanmaları gibi çok sayıda hastalık grubunun takip ve tedavileri sağlanmaktadır. Ayrıca ilimiz ve çevre illerdeki ihtiyaç göz önünde bulundurularak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi kapasitesini 12 yatağa çıkarmak için gerekli çalışmalara başlanmıştır. KSBÜ’yle bölgede yenilikçi çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da ebelere hizmet içi eğitim

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEM) ile KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı (AD) iş birliği kapsamında ‘Doğum Eyleminde Aktif Pozisyonların Kullanımı’ konulu hizmet içi eğitim verildi.

Ebelik AD’den Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Unutkan tarafından verilen eğitime, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Taşçı ve ebeler katıldı. Eğitimde ‘Anne Dostu Hastane’ uygulamaları çerçevesinde önerilen aktif pozisyonların kullanımı uygulamalı olarak anlatıldı.

Unutkan, eğitim sonunda doğum hizmetlerinin geliştirilmesi için KSBÜ Ebelik AD olarak her zaman iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Covid-19 vaka sayısı düşüyor

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19-25 Şubat arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Kütahya’da vaka sayıları bir önceki hafta olduğu gibi düşüş eğilimini sürdürdü.

Kütahya’da 12-18 Şubat tarihleri arasında 706.31 olan vaka sayısı, yeni haftada 578.25’e geriledi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR