Bizimle iletişime geçin

Eğitim

DPÜ’de “Türk Medeni Kanunu ve Kadın Hakları” konulu konferans

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversietsi’nde Eğitim Fakültesi ve Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ ATHUM) tarafından “Türk Medeni Kanunu ve Kadın Hakları” konulu konferans gerçekleştirildi.

Fakültedeki Mavi Salon’da DPÜ Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla düzenlenen konferansa konuşmacılar Kütahya Barosu Adli Yardım Komisyonu Başkanı Av. Arb. Eda Eğmir Yüceer, Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Arb. Esin Özak Sezengöz, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde (ŞÖNİM) görev yapan Seda Karpuz ve Sevilay Us’un yanı sıra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

“Kadın her an her gün önemlidir”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İrfan Terzi, “Kadın her an her gün önemlidir. Türk kadını dediğimizde daha farklı bir yeri vardır. Türk kadınını savaşta da görüyoruz. Nene Hatun’u, Şerife Bacı’yı da görüyoruz. Türk kadını her zaman güçlüdür. Kadının yeri farklıdır ve doldurulamaz. Kadın her yerdedir, kadının değerini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Konferansta ilk sözü alan Av. Arb. Esin Sezengöz, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair sunumunu gerçekleştirdi. Sezengöz sunumunda, 6284 Sayılı Kanun’da nelerin şiddet olarak tanımlandığını, kanunun ne gibi haklar tanıdığını, alınabilecek tedbir kararlarını, şiddete maruz kalındığında hangi yolların izleneceği konularında bilgiler verdi.

Konferansta söz alan Kütahya Barosu Adli Yardım Komisyonu Başkanı Av. Arb. Eda Eğmir Yüceer, Türkiye’de cumhuriyet döneminden sonra kadına verilen hakları, 1990 yılına kadar kadınların eşleri izin vermeden çalışamadığını, Avrupa Birliği uyum sürecinde bazı eylemlerin suç olmaktan çıkarıldığını hatırlattı. Bazı eylemlerin suç olmadığını ancak boşanma sebebi olduğunu belirtti.

“Umarım şiddeti konuşmadığımız 8 Mart’ları kutlayacağımız günler de görürüz” diyerek konuşmasına başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde görev yapan Seda Karpuz, alınan yolun çok fazla olduğunu, bu sebeple 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanmaya değer olduğunu kaydetti. Kurumunun temel amacının şiddeti önlemek olduğunu söyleyen Karpuz, şiddetten dolayı erkek mağdurların da bulunduğunu ancak mağdurların yüzde 90’ını kadınların oluşturduğunu belirterek birçok kuruma, kuruluşa ve vatandaşa eğitimler verdiklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde görev yapan Sevilay Us ise konuşmasına bir şiddete uğranıldığında, uğrama tehlikesi hissedildiğinde veya tanık olunduğunda neler yapılacağını açıklayarak başladı. ŞÖNİM olarak önleyici ve koruyucu tedbir kararlarını mahkemelerden talep edildiğini, mağdurlara yönelik izleme ve takip dışında rehberlik ve danışmanlık hizmeti de verildiğini bildiren Us, Türkiye İş Kurumu iş birliğiyle iş ve meslek danışmanlığı gerçekleştirdiklerini, 81 ilde ŞÖNİM bulunduğunu hatırlatarak sürdürdüğü konuşmasını KADES uygulamasını hakkında bilgiler vererek tamamladı.

Eğitim

Emet MYO’dan Bor İşletme Müdürlüğü’ne teknik gezi

Yayınlanan

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Emet Meslek Yüksekokulu, Kimya Teknolojileri Programı öğrencileri için Emet Bor İşletme Müdürlüğü’ne teknik gezi düzenledi.

Müdür Yrd. Öğr. Gör. Vedat Çetin gözetiminde Emet Bor İşletme Müdürlüğü’ne düzenlenen gezide Meslek Yüksekokulu öğrencileri İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan üretim fabrikasını, Emet Bor İşletme Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Savaş ve ilgili birim sorumlusu mühendislerle birlikte gezerek bor üretimini ve fabrikadaki alet ekipmanları incelediler. Yapılan sunumla fabrikayla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi oldular.

Meslek Yüksekokulu Müdür Yrd. Öğr. Gör. Vedat Çetin, Emet Bor İşletme Müdürlüğü yetkililerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “Öğrencilerimiz bu geziyle okulda aldıkları teorik eğitimi uygulamalı olarak sahada görme fırsatı yakalamışlardır” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Minik öğrenciler itfaiyeci oldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde minik öğrenciler itfaiyeye giderek itfaiye mesleği ile ilgili bilgiler aldı.

Tavşanlı Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ana sınıfı bölümü öğrencileri itfaiyenin görevlerini ve ekipmanlarını tanımak için itfaiyeye giderek bilgiler aldılar.

Minik öğrenciler Tavşanlı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Burada itfaiye memurları tarafından öğrencilere yangına ilk müdahale anlatılarak, ekipmanlar tanıtıldı. Öğrenciler merak ettiği soruların cevaplarını itfaiye çalışanlarından öğrenirken, işleyiş hakkında detaylı bilgi aldı. Anasınıfı öğrencileri itfaiye aracına binerken daha sonra hatıra fotoğrafları çekildiler.

Öğrencilere İtfaiye Müdürlüğü ziyaretinde öğretmenleri Pınar Kemik, Şule İğdeci eşlik etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da Afet Farkındalık Eğitimi, Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı

Yayınlanan

2022 Afet Tatbikat Yılı çerçevesinde Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü hizmet binasında, görevli tüm personele Afet Farkındalık Eğitimi verildi. Eğitimin ardından deprem anı ve bina tahliye tatbikatı yapıldı.

40 saniye süren deprem senaryosu üzerinden gerçekleştirilen tatbikatın ilk aşamasında, düşen nesne ve cisimlerden korunmak amacıyla sağlam bir eşyanın yanında çök kapan tutun hareketi icra edildi. Sarsıntının bittiği ikinci aşama da ise acil durum planında belirlenen tahliye güzergahı dikkate alınarak güvenli bir şekilde bina tahliyesi gerçekleştirildi.

Bina tahliyesinin ardından tüm personel güvenli alan olarak belirlenen acil durum toplanma alanında bir araya geldi. Yapılan durum değerlendirmesinin ardından tatbikat sona erdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da göreve başlayan 112 sağlık personeline eğitim

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde yeni göreve başlayan 112 sağlık personeline İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi.

İl Sağlık Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” 2022 Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi Programı çerçevesinde eğitimcilerimiz Hasibe Yüksel, Fatma Eşsiz, Dr. Şeref Gültekin ve Dr. Gökhan Gül tarafından Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerinde yeni göreve başlayan 112 personeline, çalışmalarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürebilmeleri adına işyerinde karşılaşabilecekleri tehlikeler, bu tehlikelere istinaden oluşabilecek riskler ve korunma tedbirleri hakkında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmiş olup, eğitim programı devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da kursiyerlere, “En İyi Narkotik Polisi Anne” semineri

Yayınlanan

Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, Simav ilçesinde Halk Eğitim Merkezi kurslarına katılan 85 anne ve anne adayına , “En İyi Narkotik Polisi Anne” projesi çerçevesinde seminer verildiği bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personelince Simav Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen kurslara katılan 85 anne ve anne adayı kursiyere, “En İyi Narkotik Polisi Anne” projesi çerçevesinde uyuşturucu maddeler ve kullananlara yönelik açıklayıcı bilgilerden oluşan eğitim verildi. Ayrıca UYUMA uygulaması hakkında bilgilendirme yapılarak, “İki Ekmek” isimli kısa film izlettirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz Fen Lisesi’nde Bilim Fuarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Fen Lisesi tarafından yılsonu etkinlikleri çerçevesinde Bilim Fuarı düzenlendi.

Bilim Fuarı çerçevesinde 15 projenin sergilendiği açılışa, Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Dağ, Gediz Fen Lisesi Müdürü İsmail Karaoğlan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışı yapılan Bilim Fuarı, protokol ve katılımcılar tarafından öğrencilerin projeleri sunumlarıyla gezildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de doğa dostu öğrencilerden çevre temizliği

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve Gediz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü iş birliğinde, “Çevre Temizliği” projesi çerçevesinde Gediz Muhipler Göleti etrafında temizlik gerçekleştirerek farkındalık oluşturdu.

Sosyal sorumluk projesi çerçevesinde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri topluma, çevreye duyarlı, temiz bir çevre mesajı vererek doğanın önemine dikkat çektiler.

Sosyal sorumluluk projesi ile Muhipler Gediz Gölet’i çevresindeki çöpler toplanarak Gediz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da ilkokul öğrencilerine ağız ve diş sağlığının önemi anlatıldı

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünce Merkez Şehit Çağlayan Irmak İlkokulu ile Şeker İlkokulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığının önemi konusunda eğitim verildiği bildirildi.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Ağız ve diş sağlığının önemini anlatmak, doğru diş fırçalama tekniklerini öğretmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacı ile Müdürlüğümüz Diş Hekimi Dt. Suna Kurt tarafından Kütahya Merkez Şehit Çağlayan Irmak İlkokulu ile Şeker İlkokulu’nda 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda eğitim gören öğrencilere yönelik eğitim düzenlenmiş olup, ağız diş sağlığı ve genel sağlık ilişkisi, oral hijyen, beslenme ve çürük konularında toplamda 673 öğrenciye planlama dahilinde eğitim verilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Emet’te “Ezbere 40 Hadis Okuma” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Ramazan öncesinde tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen, “Ezbere 40 Hadis Okuma” yarışmasında dereceye giren 73 öğrenciye 100’er lira para ödülü verildi.

Öğrencilerin okullarında yapılan yarışmalara 105 öğrenci katıldı. İlçe Vaizi İsmail Hakkı Gül, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı İlahiyatçı Gökhan Harun Topçu ve Dernek Başkanı Edebiyatçı Ahmet Toprak’tan oluşan jüri karşısında hadisleri ezbere okuyan 73 öğrenci yarışma sonucunda 100’er TL ödül almaya hak kazandı.

Hadis Yarışmasının ödül töreni Gazikemal İlkokulu Konferans Salonu’nda yapıldı. Öğrencilerin ödüllerinin verildiği program İstiklal Marşının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından bir konuşma yapan Dernek Başkanı Ahmet Toprak, hem dernek, hem de yarışma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Programda İlçe Müftüsü İsmail Çınar “Peygamber Sözlerinden Yeni Bir Dünya” konulu bir konuşma yaptı. Müftü Çınar, konuşmasında hadislerin önemi üzerinde durdu ve öğrencilerin çok büyük bir başarı gösterdiklerini söyledi. Çınar, öğrencilerin ezberlemiş oldukları hadisleri hayat düsturu haline getirmeleri halinde hem dünya hem de ahiret saadetine kavuşacaklarını belirtti.

Programda ayrıca bir öğrenci grubu tarafından 40 hadis ezbere okundu. 40 hadisi ezberleyerek başarıyla okuyan ve yarışmayı kazanan 73 öğrenciye 100’er TL, yarışmaya katılan tüm öğrencilere de belge ve isimlerinin yazılı olduğu birer bardak kupa verildi.

Programa katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal Şen yaptığı konuşmada, hem öğrencileri tebrik etti, hem de böyle güzel bir etkinlik düzenledikleri için dernek yetkililerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ saygın üniversiteler arasında ilk yüzde 10’da

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) Dünya Üniversite Sıralaması Merkezinin (CWUR) hazırladığı listede ilk yüzde 10’luk dilim içerisinde kendine yer bulduğu bildirildi.

Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) tarafından hazırlanan ve mezun başarısı, araştırma performansı, eğitim kalitesi, saygınlık derecesi gibi ölçütlere dayanarak yaklaşık 20 bin yükseköğretim kurumu için oluşturulan ve 2022-23’te yayımlanacak olan Global 2000 sıralamasında DPÜ, dünya genelinde 19 bin 788 üniversite arasında en iyi yüzde 9,9’luk dilimde yer alma başarısı gösterdi.

CWUR’dan yapılan açıklamada, dünyanın dört bir yanından öğrenciler, akademisyenler, üniversite yöneticileri tarafından güvenilen, tarafsızlık, şeffaflık ve tutarlılık ile tanınan yetkili küresel üniversite sıralamalarının yayımlandığı belirtildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta “Bir değer öğren, hayatına uygula” isimli proje

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Mustafa Kemal Ortaokulunun “Bir değer öğren, hayatına uygula” isimli eTwinning projesine Matematik Öğretmeni Hatice Yakut 6 öğrencisi ile ve üye Fen Bilimleri Öğretmeni Hacer Özkan’ın ise 5 öğrenci ile olarak katılım gösterdiği bildirildi.

Türkiye’den 10, Ürdün’den 1 okulun katıldığı ve 6 ay süren uluslararası “Learn a value, apply it into your life (Bir değer öğren, hayatına uygula) isimli eTwinning projesi hakkında bir açıklama yapan Proje Kurucu Ortağı Hatice Yakut,” Projeye katılan öğrencilerimizin yaş aralığı 12-15 arasıdır. Projemiz, öğrencilerin ahlaki değerleri öğrenmesini, bu konuda bilinçlenmesini ve gerçek hayatta uygulayabilmesini amaçlamaktadır. Projemizde öğrencilerimiz seçilen değerleri sınıf ve okul ortamında arkadaşlarıyla uygulamış ve öğrenmişlerdir. Araştırma yaparak hazırladıkları çevre bilinci ve öncü kişilikler sunumlarını sınıf arkadaşlarıyla paylaşmış ve onları bilgilendirmişlerdir. İyilik kutusu etkinliği ile yardımseverlik, empati, paylaşma ve merhamet gibi değerlere dikkat çekmişlerdir. Yardımseverlik konulu hikaye yazma etkinliğinde hayal güçlerinin yanında resim çizme becerilerini sergilemişlerdir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerek okulda bulunan engelli arkadaşlarıyla beraber etkinlikler yaparak gerekse de video, pano ve benzeri çalışmalar yaparak farkındalık oluşturmuş ve empati değerine vurgu yapmışlardır. Hayatımızda önemli bir yeri olan internetin doğru ve etkin kullanımına dikkat çekmek amacıyla güvenli internet kurallarını içeren videolar çekmiş ve arkadaşlarını bu hususta bilgilendirmişlerdir. 8 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü’nde Çanakkale türküsünü şehitlerimize saygı ve minnet duygularıyla seslendirmiş, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde de öğretmenlerine olan sevgi ve minnet duygularını ifade eden kısa videolar çekmişlerdir. Öğrencilerimiz, web2.0 araçlarını kullanarak avatar oluşturmuş, afiş, logo tasarlamış, kendini tanıtmış, anketlere katılmış, hikaye yazmış, bilgi yarışmasına katılmış ve eğlenceli içeriklere erişme fırsatı bulmuştur. Etkinliklerde İngilizce konuşma ve yazma becerilerini geliştirmiş ve pratik yapma imkanı bulmuşlardır. Sonuç olarak, öğrencilerimizin kendilerini ifade etme becerileri gelişmiş ve özgüvenleri artmıştır. Öğrencilerimiz günümüzde büyük önem teşkil eden değerlerimizi yaparak ve yaşayarak öğrenmiş ve bunları çevresindekilere öğretmiş ve hatırlatmışlardır. Sorumluluk duyguları, işbirliği içinde uyumlu çalışma ve dijital becerileri artmıştır. Projemiz, öğrenci-veli-öğretmen işbirliği içerisinde bir ekip ruhunu yaşatarak başarılı bir şekilde amacına ulaşmıştır” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da Hıdırellez şenliklerinde KADES uygulaması tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’da jandarma ekipleri tarafından Simav ve Emet ilçelerinde Hıdırellez şenliklerinde Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulaması tanıtıldı.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığınca Simav ve Emet ilçelerinde Hıdırellez şenliklerinde kadın haklarının korunması, toplumsal farkındalığın arttırılması, Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)’nın halka tanıtılması ve halkın bilinçlendirilmesi maksadıyla 273 kadın vatandaşa KADES programı yükletilip, bin 43 vatandaşa broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da öğrencilere yardımcı kaynak paketi dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2022 Yılı Nisan Ayı yardımcı kaynak paketinin öğrencilere dağıtıldığı bildirildi.

Basılı olarak illere dağıtımı yapılan yardımcı kaynak destek paketleri, Kütahya’da okullara ulaştırılarak öğrencilere dağıtımı sağlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürü Mustafa Topuz ve Şube Müdürü Zeki Atik, Linyit Ortaokulunda 8. sınıf öğrencilerine, yardımcı kaynak destek paketlerinin dağıtımını gerçekleştirdiler. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, 8. sınıf öğrencilerine LGS sınavı için örnek soruların yer aldığı bu kitapçıklardaki soruları çözmelerini tavsiye etti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci ve öğretmenlere destek olmak amacıyla ücretsiz olarak sunulan yardımcı kaynak paketinin Nisan ayı örnek sorular kitapçıkları öğrencilere dağıtıldı.

Yardımcı kaynak destek paketinde Çalışma Soruları, Örnek Sorular, Etkileşimli Sorular, Tekrar Testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor. Nisan ayı yardımcı kaynak destek paketine http://yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresi üzerinden de erişilebiliyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Atık durumdaki elektronik eşyalar eğitime kazandırılıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde atıl durumdaki elektronik eşyalar eğitime kazandırılıyor.

Tavşanlı Arslanbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Okul Müdürü Okay Torun öncülüğünde okulların depolarında zamanın ihtiyaçlarını karşılayamadığından dolayı bekleyen, atıl ve büyük bir bölümü kullanılamayacak durumda olan elektronik atık malzemeler eğitime kazandırıldı.

Elden geçirilen ve bakımları yapılan elektronik aletler öğrencilerin eğitimi için kullanılabilmesinin yanında çalışır duruma gelen malzemelerde yine öncelikle eğitim kurumlarının ihtiyaçları karşılanmak üzere ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

İlçede ilgili kurumlardan yaklaşık 5 ton elektronik atık malzeme toplandı. Sıfır Atık Projesi ile değerlendirilen proje konusunda Okul Müdürü Okay Torun yaptıkları çalışmayı çok önemsediklerini, okul ve kurumların depolarında bekletilmek zorunda kalan bu atıkların tekrar kullanılabilmesi için yaptıkları çalışmalardan haz duyduklarını ve devamını getirmek için gereken çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

Okul Müdürü Torun, yapılan çalışmalar esnasında kendilerine verdikleri desteklerden dolayı Tavşanlı ve Domaniç İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Tavşanlı İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne teşekkür ettiğini belirtti.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık İlçe Emniyet Amirliği’nde yangın tatbikatı

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Emniyet Amirliği personeline yangın eğitimi verilerek tatbikat gerçekleştirildi.

İlçe Emniyet Amirliğinde düzenlenen yangın tatbikatında Hisarcık Belediyesi İtfaiye Birim Sorumlusu Ali Köse tarafından Emniyet Amirliği personeline yangınla mücadele, yangın söndürme cihazlarının kullanımı, yangın söndürme teknikleri ile yangın esnasında bina tahliyesi ve yangın söndürme cihazlarının personel tarafından kullanımı konularında uygulamalı eğitim verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Tavşanlı’da öğrencilere temel trafik eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünce öğrencilere hem teorik, hem de uygulamalı olarak temel trafik eğitimi verildiği bildirildi.

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından Tavşanlı Belediyesi Trafik Eğitim Parkında toplam 187 öğrenciye güvenli trafik kullanımı konusunda hem teorik, hem de uygulamalı olarak temel trafik eğitimi verildi ve akabinde kırmızı düdük dağıtıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Yayınlanan

Kütahya Prof. Dr. Nurettin Uzunoğlu İmam Hatip Lisesi’nde “Sevgili Peygamberim ve 40 Hadis” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Ortaokul öğrencileri arasında, “Sevgili Peygamberim ve 40 Hadis” yarışması çerçevesinde 3 aylık süre zarfında tüm ortaokul öğrencilerinin katılımıyla hadis yarışması düzenlendi.

Yarışmanın takibini yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Kezban Kahraman, öğrencilerin gönüllerini alacak, onları motive edecek ödüller verdi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ’de “Milli Mücadelede Din Adamları” konulu konferans

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ), 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde “Milli Mücadelede Din Adamları” konulu konferans gerçekleştirildi.

İİF Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe çok sayıda öğrencinin yanı sıra akademik ve idari personel de katıldı.

Konferansta konuşmacı olarak katılan İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ergin Ögcem, konuşmasında milli mücadele öncesi yaşananları ve sonrasında milli mücadeleye giden sürecin hikayesini aktararak başladığı konuşmasında, Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu genelinde organize edilen teşkilatlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Ayrıca bu teşkilatlarda yer alan din adamlarının kimler olduğuna, bu din adamlarının milli mücadele lehinde yaptıkları faaliyet ve fedakarlıkların neler olduğuna değindi.

Üzerinde yaşamakta olduğumuz coğrafyanın çok büyük bedeller ödenerek düşman işgalinden kurtarıldığını ve bu topraklar üzerinde yaşayan her ferdin mutlak surette bu fedakarlıkların bilinç ve şuurunda bir yaşamla mükellef olduğunu ifade eden Ergin Öğcem, bu mücadelenin ruhunun doğru anlaşılması noktasında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti.

Ülke içerisinde ve dışında terör odaklarına yönelik operasyonlar yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman neferlerini anan Ögcem, tüm şehitler için dua etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da orman yangınlarıyla mücadele gönüllülerine eğitim

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman yangınları gönüllüsü olmak isteyen köylü vatandaşlara orman yangınları konusunda eğitim verildi.

Simav Orman İşletme Müdürlüğüne müracaat eden 205 kişilik gönüllü adayına yönelik düzenlenen Orman Yangınları İle Mücadele Yöntemleri eğitimi, iki grup halinde gerçekleştirildi. Orman yangınları gönüllüsü adaylarının büyük ilgi gösterdikleri eğitimlerde, orman yangınları hakkında genel bilgilendirmeler yapılarak, yangınlarla mücadele yöntemleri aktarıldı. Kullanılan araç ve gereçler ile kişisel koruyucu donanımlar tanıtılırken aynı zamanda iş güvenliği konuları üzerinde de duruldu.

Simav Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile verilen eğitimlere, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü A.Yavuz Helvacı, Simav Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, Simav Belediyesi İtfaiye Müdürü Erol Ersoy, AFAD İl Müdürlüğünden Erdal Bölük ve Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Mühendisi A. Başar Kavcin katıldı.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan gönüllülere katılım sertifikaları verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ KTBMYO’da yangın tatbikatı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı (KTBMYO) bünyesinde Öğr. Gör. Bülent Buldu tarafından yürütülen “Yangına Müdahale Teknikleri II” dersi çerçevesinde organize edilen yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Germiyan Yerleşkesinde daha önce Spor Bilimler Fakültesi tarafından kullanılan binada yapılan yangın tatbikatına Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personel, araç ve ekipman desteği verdi. Planlanan tatbikat çerçevesinde, bina içerisinde oluşturulan yangın ve dumanlı ortama yangına müdahale ekipmanları kuşanan öğrenciler müdahale ederek öğrendikleri bilgi ve teknikleri uygulama şansı buldu.

Tatbikat, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğr. Gör. Ali Telli, Öğr. Gör. Bülent Buldu ve Öğr. Gör. Emre Safa Tengilimoğlu tarafından yürütülürken Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun da katılarak destek verdi.

Tatbikat sonrası Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Erdem, yapılan başarılı tatbikattan dolayı bölüm hocaları ve öğrencileri tebrik ederek tatbikatın gerçekleşmesinde katkı sunan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine, Kütahya Belediyesi İtfaiyesine ve Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne teşekkür etti.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR