Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

Şaphane’deki göletlerde kontrol ve denetim

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde bulunan göletlerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kontrol ve denetimlerin devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilçede bulunan göletlerde sazangiller av yasağı ile ilgili kontrol ve denetimler devam ediyor.

ÇEVRE

Ata tohumları toprakla buluştu

Yayınlanan

Kütahya Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, zamanla unutulan ve bir çoğu kullanılmayan ata tohumları için harekete geçti.

Öğrenciler, başlattıkları proje ile Anadolu’da çok az kalan ata tohumlarını köylerden toplayarak okullarında kurdukları mini serada sebze yetiştirdi.

Mart ayında başlattıkları proje ile 3 bin 800 fidanın yetiştirildiğini söyleyen Okul Edebiyat Öğretmeni Galip Teber, “Bizler proje çerçevesinde Mart ayında Kütahya’nın çevre köylerinde ata tohumları ile üretim yapan büyüklerimizden tohumlarımızı elde ettik. Biber olarak Mohat biberi, Emet domatesi, Gediz domatesi ve Muğla domatesi tohumlarını elde ettik ve öğrencilerimiz ile birlikte Nisan ayı başında tohumları toprakla buluşturduk. Organize bir şekilde gübre vererek ata tohumlarımızdan fidelerimizi elde ettik. Alanımız bu yıl dar olduğu için bu yıl 3 bin 800 adet fide yetiştirdik. Pandemi ile birlikte tarımın önemi bir kez daha ülke için önemli olduğu günyüzüne çıkmış oldu. Bizimde sloganımız şu herkes tarım yapabilir, fide bizden yetiştirmek bizden dedik. Şuan için bizim 3 tane ofisimiz var, gelecek yıllarda oraları da kullanarak fidelerimizi artırmayı ve ata tohumlarını yaşatmayı hedefliyoruz” dedi.

Günümüzde GDO’lu ve kimyasal maddelerin kullanımları yüzünden meyve ve sebzelerin tadının alınamadığı söyleyen öğrenciler ise ata tohumlarını yaşattıkları ve bu tohumları vatandaşlarla buluşturdukları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Meyve üreticilerine ilaçlama uyarısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kiraz ve vişne üreticilerine ilaçlama uyarısında bulundu.

Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlçemizde yoğun bir şekilde üretimi yapılan kiraz bahçelerinde Müdürlüğümüzce asılan feromon tuzaklarında yapılan gözlem sonucuna göre Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi) ile kimyasal mücadele çalışmalarına ben düşme döneminde başlanması gerekmektedir. İlgili zararlı ile mücadele çalışmalarına başlamadan önce üreticilerimizce, İlçe Müdürlüğümüzce tavsiye edilen pestisitlerin önerilen doz ve zamanda kullanılması, Meteorolojik gelişmeler ile yağış, hava sıcaklığı ve rüzgâr durumunun takip edilmesi, İlaçlamaların doğada bal arılarının çalışmadığı sabah çok erken saatler ile akşam geç saatlerde yapılması, Yağmur türü yağışlarda bölgemizde tespit edilen Monilya Hastalığı ve Vişne Yaprak Leke Hastalığı gibi fungal (mantari) hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici fungisitlerle ilaçlama yapılması, İlaçlama yapılırken koruyucu güvenlik ekipmanlarından gözlük, maske, eldiven ve tulum vb. teçhizatlarını kullanılması, İlaçlama yapılırken çevrede bulunan temiz su kaynaklarının kirletilmemesi temiz ve yaşanılır bir çevre için önem arz etmektedir.Aşırı ilaçlama insan sağlığına ve doğaya zarar verdiği gibi ekonomik olarak da zarar görmemize sebep olur. Meyve bahçelerine ilaçlama yapılırken Müdürlüğümüzden mutlaka bilgi alınmalıdır” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta papatyalar tarlaları süsledi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesindeki tarlalar papatyaların açmasıyla sarı-beyaza büründü.

82. Yıl Mahallesi Kır mevkiinde özellikle nadasa bırakılan tarlalar baharın gelmesiyle sarı-beyaz açan papatyalarla süslendi. Arazileri kaplayan papatyalar, toprağı sarı-beyaza bürüdü. Bu güzel görüntüleri fırsat bilen doğaseverler fotoğraf çekimi yaparken, hayvan sahipleri de papatya tarlalarında hayvanlarını otlatmayı ihmal etmedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık Atatürk İlkokulu’nda fidan dikim etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Atatürk İlkokulunda düzenlenen fidan dikim etkinliğinde 2. sınıf öğrencileri okul bahçesine çam fidanı dikimi gerçekleştirdi.

Okul Müdürü İsmail Değirmenci, çocukların doğa ile olan bağlarının güçlendirilmesini hedefleyen etkinlik çerçevesinde okul bahçesine 2. sınıf öğrencilerinin Sınıf Öğretmenleri İbrahim Güleç ve Şevket Şen nezaretinde Hisarcık Orman İşletme Şefliğinden temin edilen 25 çam fidanı diktiklerini söyledi.

Müdür Değirmenci,” Öğrencilerimiz dikimini gerçekleştirdikleri fidanlarla okul bahçemizin daha da yeşillenmesine katkıda bulunmuş oldular. Çocuklarımız ileride yetişecek olan kendi diktikleri ağaçları gördükçe mutlu olacaklardır” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Muratdağı’nda mayıs ayında kar sürprizi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde hava sıcaklıklarının aniden düşmesinin ardından yüksek kesimlerde Mayıs ayında kar yağdı.

Yurt genelinde ve ilçede, hava sıcaklıklarının ani düşüşüyle birlikte yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Gediz ilçesine bağlı Muratdağında etkili olan kar yağışıyla birlikte yeşil alanlar beyaz örtüyle kaplandı. Yoğun sisin de etkili olduğu Muratdağı’na çıkan vatandaşlar kar yağışını ve beyazlara bürünen yeşil alanları cep telefonlarıyla görüntülediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta 55 yıllık sulama kanalları bakımsızlıktan harap halde

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde 55 yıllık sulama kanallarının bakımsızlıktan kırılıp, yıkıldığı bildirildi.

İlçede 55 sene önce yapılan ve zamanla eskiyip yıpranan sulama kanallarının kanal konumundan çıkarak adeta toprak arıklara döndüğüne dikkat çeken çiftçiler,” Daha önce Özel İdare tarafından ilçedeki eski kanalların bir bölümü yenilendi, ancak yüzlerce dekar arazinin bulunduğu Kaymakçı yeri ve Ova mevkiindeki kanallar yenilenmedi. Bugün bu kanalların beton bölümleri kırılıp, dağılmış, su dağıtım kapakları sökülmüş ve iş görmez durumda, kanala salınan suyun bir bölümü araziye varmadan kayboluyor. Zaten yıllardan beri kanalların tamiri hiç yapılmıyor. Kanalların ya yenisi yapılsın, ya da tamir edilsin” dediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da 4 ayda bin 150 sokak köpeği kısırlaştırıldı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından sokak hayvanlarının sağlık bakımları devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Veteriner İşleri Müdürlüğü 1 Ocak 2022- 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında bakımevi merkezinde kısırlaştırılan köpek sayısı bin 150, hastalık tedavisi yapılan hayvan sayısı 2 bin 219, aşılama yapılan hayvan sayısı bin 259, tedavisi ve bakımı bitmiş hayvan sayısı 764, sahiplendirmesi yapılan hayvan dostlarımızın sayısı ise 238’dir.Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak sahipsiz kalmış hayvan dostlarımızın yanında olup onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da ilaçlama sezonu başladı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ilaçlama çalışmaları başladı.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri sahada çalışmalarını yoğunlaştırmaya başladı. Özellikle hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı mahallelerimizde bulunan gübrelikler karasineklere karşı ilaçlanmaya başlamıştır. Ekiplerimiz ilaçlama çalışmaları ile birlikte mahalle sakinlerini de bilgilendirdi. İlaçlama çalışmaları sezon boyunca hız kesmeden devam edecektir” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

3 ayda 50 bin adet pil ve 30 bin adet mavi kapak topladılar

Yayınlanan

Kütahya Germiyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Sıfır atık’ projesi ile çevre için adeta seferber oldu. Öğrenciler, sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak, 3 ay içerisinde 30 bin adet pil ve 40 bin adet mavi kapak topladı.

Germiyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Sefer Mumcu Kızılçım, “Projemize başladığımızda ben öğrencilerimize ‘Sıfır katı atık’ projesinin ne olduğunu anlattım ve bu projenin gerekliliği anlattım. Bazı ufak farkındalıklarla günlük hayatımızda neler yapabiliriz bu projeye nasıl destek olarak biliriz diyerek öğrencilerimize sorumluluk bilincini kazandırarak çevre sevgisi aşılamaktı. Daha sonra uygulama kısmında tüm okul öğrencilerimizin katılımını aldık ve 50 adet pil ve 30 bin adette mavi kapak topladık. Uygulamaya, sadece öğrencilerimiz ile sınırlı kalmadı. Velilerimiz, öğretmenler arkadaşlarımız ve Kütahya esnafından çok güzel dönütler aldık. Biz pilleri toplamaya başladıktan sonra Kütahya Belediyesi’nin de projesi olduğunu duyduk ve pilleri oraya göndermeye başladık. Mavi kapakları ise derneklere göndererek engelliler için tekerlekli sandalye almaya destek veriyoruz” diye konuştu.

Okulun Erol Samar ve Gamze Nur Bodur isimli öğrencileri, 3 ay boyunca mahalle mahalle, sokak sokak dolaşarak pil ve mavi kapak topladıklarını dile getirdiler.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta “Turna Balığı Yakalama Yarışması”

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesi Beşkarış Barajı’nda düzenlenen ‘Turna Balığı Yakalama Yarışması’ sona erdi.

Beşkarış Barajı’nda gerçekleştirilen Turna Balığı Yakalama Yarışmasına, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Altıntaş İlçe Belediye Başkanı Arif Teke, AFAD İl Müdürü Ahmet Ali Artun, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Altıntaş İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Elvan Bozok, yarışmacılar başarılar diledi.

Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıdaki yarışmacı, botla baraja açılarak en çok ve en büyük turna balığını tutmak için yarıştı. Avlanan balıklar, boy ve ağırlık ölçümlerinin ardından sürdürülebilir balıkçılığın devamı için yeniden suya bırakıldı.

Bot kategorisinde 46 takımın, kıyıdan olta ile balık yakalama kategorisine ise 148 yarışmacının katıldığı etkinlikler en çok ve en büyük balık yakalayan yarışmacılara para ve çeşitli hediyelerin verildiği törenle sona erdi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Meyve ağaçlarının kabuklarındaki kuruma üreticileri endişelendirdi

Yayınlanan

Kütahya’da bazı meyve ağaçlarının kabuklarındaki kuruma üreticileri endişelendirdi.

Kütahya merkeze bağlı Köprüören köyünden üretici Hasan Evren’in müracaatı üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri Firdevs Bilgi, Emine Kahraman ve Nevzat Çetin zarar gören ağaçlarda incelemelerde bulunup, numuneler aldı. Hasan Evren, “Köyümüzdeki bazı elma ve armut ağaçlarının kabuklarında kuruma ve kuruyan kabuklar içinde böcekler gördüm. Bunun üzerine Kütahya İl Tarım ve Onman Müdürlüğü’ne müracaatta bulundum. İlgili şube müdürlüğü ekipleri köyümüze gelerek çalışma yaptı. Ekiplerin ağaçlardan aldığı numuneler laboratuvarda incelenecek. Ona göre ilaçlama yapacağız. İlk incelemeye göre bunun tedavisi ilaçlama ile mümkün” ifadelerini kullandı.

Evren, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da sivrisinek ve karasinek üremesi kontrol altına alınıyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınması ile birlikte vektörle mücadele çalışmalarına başladı.

Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede arttığı günden itibaren çalışmalarını yoğun şeklide sürdüren ekipler, vektör üreme alanlarında çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Özellikle dereler, sazlıklar, göller, fosseptikler, rögarlar, üstü kapalı dereler, su kanalı ve karasinek üreme alanları, çöp konteynerleri, gübrelikler düzenli olarak ilaçlanarak, bu alanlarda sivrisinek ve karasinek üremesi kontrol altına alınıyor.

Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, sivrisinek, karasinek, kene vb. mücadelesinde Dünya Sağlık Örgütünün tavsiye ettiği ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyen, doğaya ve diğer canlılara zarar vermeyen ilaçlar kullanıyor.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Alev savaşçılarına eğitim

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğünde; Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü ve Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü teknik personeli ile arazöz ve yangın söndürme ekiplerine yönelik olarak işbaşı eğitimi düzenlendi.

Muhtemel bir yangına en hızlı ve en etkin şekilde müdahale edebilmek için düzenlenen eğitimde; ekiplerin kullandıkları araç gereçler kontrol edildi, bilgileri tazelendi.

Tavşanlı Kaymakamlığı Eğitim ve Toplantı Salonunda düzenlenen eğitim Bölge Müdürü Birol Dündar, Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı, Yangın Şube Müdürü A. Yavuz Helvacı’nın katılımı ile yapıldı. İş başı eğitiminde, yangın sebepleri ve müdahale yöntemleri, araç gereçlerin kullanılmasında dikkat edilecek hususlar, kişisel koruyucu güvenlik malzemelerinin kullanımı ve bakımı, tim oluşumu ve yangına müdahale şekilleri konularında bilgiler verildi.

Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü Kayı Orman Deposunda ise arazözlerde bulunması gereken malzemeler ve koruyucu donanıma ait bilgiler aktarıldı ve malzemeler kontrol edildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’nde ilkbahar güzelliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, ilkbahar manzaralarıyla ayrı bir güzelliğe büründü.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen antik kent, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

Aizanoi Antik Kenti, Efes, Bergama, Side gibi antik kentler ile çağdaş olan Aizanoi, ‘İkinci Efes’ olarak da nitelendiriliyor.

Kütahya merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alan, yılda ortalama 60 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölgede her mevsim güzel görüntüler oluşuyor.

İlkbahar güzellikleri ile şu sıralar fotoğraf çekmek isteyenlere eşsiz güzellikler sunuyor.

İlkbahar manzaralarıyla ayrı bir güzelliğe bürünen antik kent, İHA tarafından havadan da görüntülendi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’nın mera ve hayvancılık sorunları masaya yatırıldı

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün ev sahipliğinde Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirilen toplantıda, Kütahya’nın mera ve hayvancılık sorunları ile ilgili yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Orman Kadastrosuna göre orman sınırları dışında kalan ağaçlık vasfındaki meraların iyileştirilmesi ve hayvan yem bitkisi kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılabilecek ortak çalışmalar görüşüldü. Ayrıca verimsiz meraların iyileştirilmesi için yapılabilecekler ve orman sınırları içinde kalan tescilli meralar ile ilgili çalışmaların da görüşüldüğü toplantıda, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya, Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Kütahya OBM Kadastro ve Mülkiyet Şube Müdürü Abdullah Berbero ve ilgili yetkililer katıldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta su borusunun içinden 7 metre ağaç kökü çıktı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde mahalle çeşmesi hattının bakım ve onarımı esnasında hattan 7 metrelik ağaç kökü çıkarıldı. Halk arasında “kunduz” diye tabir edilen ağaç kökü görenleri şaşkına uğrattı.

Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan çeşmede suyun azaldığını gören belediye ekiplerinin Bey Deresi mevkiinde bulunan hattı kontrol etmesi sonucu su borularının içerisinden yaklaşık 7 metre uzunluğunda “kunduz” adı verilen ağaç kökü çıkarıldı. Suyun az akmasına sebep olan kunduzun, ekipler tarafından temizlenmesinin ardından çeşmedeki su akışı yeniden sağlıklı hale geldi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Çevre ve su bilinçlendirme tırı Kütahya’da

Yayınlanan

Türkiye’nin su stresi yaşayan ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, önümüzdeki 30 yılın en büyük sorununun suya erişim olarak öngörüldüğünü söyledi. Sürdürülebilir su yönetiminin önemine değinen Vali Çelik, “Bilinçli bir toplum, millet olarak buna muhakkak müdahale etmemiz gerekiyor. Suyun israf edilmemesi gerektiğini herkese anlatmak zorundayız” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, DSİ ve Su Elçileri Derneği iş birliğinde çocukları çevre ve su konularında bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirilen eğitim tırında çocuklarla buluştu.

“Temiz su, yeşil vatan” sloganıyla Su Elçileri Derneğince hazırlanan tırı ziyaret ederek eğitime destek veren Vali Ali Çelik, Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak’tan eğitim içeriği ve materyaller hakkında bilgiler aldı.

Aydıncak, çocuklara su israfı, su kaynaklarının verimli kullanılması, sulama kanalları gibi konularda eğitim verildiğini söyledi.

Suyun önemi hakkında öğrencilerle sohbet eden Vali Çelik, suyun tasarruflu kullanılması için ailelerini uyarmalarını istedi. Öğrencilerin ilgisinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Vali Çelik, “Çocuklarımızın biz büyüklerden daha deneyimli ve daha bilinçli olduğunu müşahede etmek mutluluk verdi” dedi.

Eğitim tırını gezdikten sonra burada basın mensuplarına açıklama yapan Vali Ali Çelik, 2000 yılında kişi başına düşen bin 652 metreküp yıllık su miktarının, nüfus artışıyla birlikte 2030 yılında kişi başına bin 100 metreküp düşmesinin öngörüldüğünü söyledi.

“Suyun israf edilmemesi gerektiğini anlatmalıyız”

Türkiye’nin su stresi yaşayan ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Vali Çelik, önümüzdeki 30 yılın en büyük sorunun suya erişim olarak öngörüldüğünü söyledi. Sürdürülebilir su yönetiminin önemine değinen Vali Çelik, “Bilinçli bir toplum, millet olarak buna muhakkak müdahale etmemiz gerekiyor. Suyun israf edilmemesi gerektiğini herkese anlatmak zorundayız” dedi.

Suya erişim ve sürdürülebilirliğin sağlanması için “Bugünden bilinçlenerek hazırlanmalıyız” diyen Vali Çelik konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Suyun en önemli tüketim alanı yüzde 75 oranıyla tarımsal üretimde. Geri kalan kısmı sanayi ve içme suyu olarak kullanılıyor. Özellikle tarımsal amaçlı kullanım, tüketim amaçlı kullanım, içme suyu amaçlı kullanımlarda suyun değerini bilmemiz lazım. Tarımsal alanda kullanılan suyun israf edilmemesi konusunu başta çiftçimiz, köylümüz olmak üzere herkese anlatmak zorundayız.”

Su Elçileri çizgi filminin maskotu Mandalina’nın da eşlik ettiği etkinlik, öğrencilere katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Davetsiz misafiri tilkiyi her gün elleriyle besliyor

Yayınlanan

Kütahya merkeze bağlı Uluköy’de Veli Koca isimli vatandaş, her akşam köye gelen tilkiyi elleriyle besliyor.

2 yıldır akşam saatlerinde köye gelen tilki kendine ikram edilen yiyecekleri Koca’nın elinden yiyor. Verilen yiyecekleri yiyen tilkinin kameralara yansıyan o anları ise görenleri şaşırtıyor. Veli Koca, ekmek ve verilen yemekleri yedikten sonra doğal yaşam alanına dönen tilkiyi beslemekten mutlu olduğunu ifade etti.

Koca, “Tilki, akşam yemeği yemek için kendi belirlediği saatlerde geliyorlar. Davetsiz misafir adını verdiğim tilki yiyeceğini yiyip daha sonra doğal ortamına dönüyor. İnşallah bu dostluğumuz devam eder” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz’de larva ile mücadele başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz Belediyesi tarafından sivrisinek ve karasineklerde larva döneminin gelmesi nedeniyle ilaçlama çalışmalarına başladı.

Gediz Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince, yaz mevsiminin gelmesi ve gece ısısının yükselmesiyle birlikte sinek, sivrisineklere karşı uçkun ve larva ile mücadele çalışmaları başlatıldı.

Gediz’de yaşayan vatandaşların yaz ayını güzel ve rahat bir şekilde geçirmeleri için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Yaz aylarında sivrisinek, sinek ve haşere oluşumunun önüne geçilmesi açısından erken dönemde yapılan larva mücadelesi ile tespit edilen noktalarda periyotlar halinde ilaçlama çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Akçadurak, “Özellikle dere yatakları, sulak alanda ve çöplüklerde yaşayan sağlığımızı tehdit eden haşerelerin larvalarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Larvaların ilaçlama döneminden sonra sivrisinek ve karasinek ilaçlamalarını ilçemiz genelinde yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Müdür Dündar: “Tüm ormancılık faaliyetlerinde hedeflerin tutturulması için titizlikle çalışılması gerek”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün aylık mutat toplantısında konuşan Bölge Müdürü Birol Dündar, tüm ormancılık faaliyetlerinde hedeflerin tutturulması için titizlikle çalışılması gerektiğini belirtti.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda Bölge Müdürü Birol Dündar başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Şube ve İşletme Müdürleri ve İşletme Avukatı hazır bulundu.

Toplantıda, yapılan çalışmalar değerlendirildi, program ve gerçekleşmeler sunum eşliğinde aktarıldı ve karşılıklı görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Toplantıda yaptığı konuşmada tüm ormancılık faaliyetlerinde hedeflerin tutturulması için titizlikle çalışılması gerektiğini belirten Müdür Birol Dündar, Genel Müdürlüğün verdiği programların tam olarak gerçekleşmesi için ekip olarak herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğine yürekten inandığını söyledi.

Toplantıda, tüm Şube Müdürleri kendi bölümleri ile ilgili sunumlarını yaparken, İşletme Müdürleri de kendi alanlarında yaptıkları çalışma ve program gerçekleşmeleri hakkında detaylı bilgiler verdiler.

Toplantı sonunda bir önceki toplantıda alınan kararlar ve uygulama durumları istişare edilerek, gereken hususlarda bilgilendirme yapıldı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR