Bizimle iletişime geçin

Kültür

Kütahya Adnan Menderes Ortaokulunda Görsel Sanatlar sergisi açıldı

Yayınlanan

Kütahya Adnan Menderes Ortaokulunda, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürleri Hüseyin Hakan Durum, İrfan Kanık, Rıdvan Acar ve Zeki Atik’in katılımlarıyla “Görsel Sanatlar Sergisi” açıldı.

Sergide, öğrencilerin yıl boyunca yaptığı üç boyutlu çalışmalar, atık materyallerle yapılan çalışmalar, hayal gücünü ifade eden çalışmalar yer aldı. Görsel Sanatlar Öğretmeni Semra Aksoy sergiye katılanlara yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sergi ziyaretinin ardından, gelen misafirlere, hayırseverlerin katkılarıyla hazırlanan ikramlar sunuldu.

Kültür

DPÜ’de iki fotoğraf sergisi birden

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) paydaşı olduğu ve Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu çerçevesinde iki fotoğraf sergisi açıldı.

Bedesten’de sanatseverlerle buluşan ve Murat Özçelik ile Bahir Dibekoğlu’nun çalışmalarının yer aldığı serginin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahmurat Arık, Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği (EÇFOD) Başkanı Emel Oğur, fotoğraf sanatçıları ve davetliler katıldı.

Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen ve DPÜ’nün de paydaşı olduğu Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu çerçevesinde 24 farklı şehirden Kütahya’ya gelen 200 fotoğraf sanatçısı üç gün boyunca Kütahya merkezi, Altıntaş ve Dumlupınar’ı fotoğrafladılar. Etkinlik çerçevesinde dijital ve drone kategorilerinde düzenlenecek yarışma için toplam 625 fotoğraf, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından oluşturulan sisteme yüklendi.

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan EÇFOD Başkanı Emel Oğur, “ 200 fotoğrafçı 3 gün boyunca Kütahyayı fotoğrafladılar. Her biri binlerce fotoğrafla Kütahya’nın turizm elçisi oldular şehitlerimizi andılar. Yarışmaya katılan fotoğraflarla ilgili sonuçlar 2 Temmuz günü açıklanacak ve ödül alan fotoğraflar 30 Ağustos Zafer Bayramında sergilenecek. Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği adına emeği geçen kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Başarılı Örnekler Sergisi’nde Kütahya’dan 3 İmam Hatip Ortaokulu yer aldı

Yayınlanan

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip okullarındaki başarılı örneklerin ve model uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla açılan Başarılı Örnekler Sergisinde Kütahya’dan 3 İmam Hatip ortaokulu yer aldı.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ” Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından açılan Başarılı Örnekler Sergisine bu yıl Kütahya’dan 14 okulumuz başvuru yaptı. Başvuruları değerlendiren komisyon, başvuruların yarısını bir üst değerlendirme aşamasına gönderdi. Türkiye geneli yapılan 425 başvurunun değerlendirme süreci de tamamlandı. Buna göre birinci değerlendirme aşamasını geçen ve ikinci aşamada Genel Müdürlük değerlendirme sürecini tamamlayan 50 okulun içinde Kütahya’dan 3 imam hatip ortaokulumuzun olması ilimizde sevinçle karşılandı. Değerlendirmeler sonucu belirlenen 50 okulumuz için Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce “İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi” kitabı hazırlanacak ve kitap metinlerinin öğrenciler tarafından yazılması sağlanacaktır” denildi.

“Başarılı Örnekler Sergisine katılarak dereceye giren okullar ve projeleri”

Kütahya Merkez Ahteri İmam Hatip Ortaokulunun “Nerde O Eski Ramazanlar? İşte Burada!” isimli projesi, Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulunun “Değer-Bil-Din” isimli projesi ve Tavşanlı Fatih İmam Hatip Ortaokulunun “İleri Dönüşümle Doğada Sanat” isimli projesi.

Okumaya devam et

Kültür

El emeği göz nuru eserler sergilendi

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde açılışı yapılan çini kurslarının yıl sonu sergi açılışı yapıldı. Yıl sonu sergilerinin açılışını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, bu çalışmaların daha da genişletileceğini ifade etti.

Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün sosyo kültürel faaliyetleri çerçevesinde, Kütahya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün görevlendirdiği usta öğreticiler tarafından her yıl eylül ayında düzenli olarak faaliyete başlayan kurslar, dönem sonu etkinliklerini gerçekleştiriyor.

18 mahallede bulunan ve Kütahya Belediyesi’ne ait bilgi ve kültür evlerinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün kültürel etkinlikleri çerçevesinde faaliyet yürütülüyor.

Kültür evlerinde her yıl eylül ayında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından görevlendirilmekte olan usta öğreticiler mahalleden iştirak eden onlarca kadına başta çini işleri olmak üzere kurslar açmakta, bu alanlarda kursiyerlere eğitim vererek, kursiyerlerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlanıyor.

Açılışta konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, bu şekilde 18 ayrı mahallemizde bilgi ve kültür evinin olduğunu ve bu evlerde her yıl onlarca kursiyere meslek edindirme kursları verilerek topluma yararlı projeleri hayata geçirmek istediklerini ifade etti. Başkan Yardımcısı Damcı, “Zaman içerisinde çalışmaları daha da genişleterek yapılacak kooperatif çalışmaları çerçevesinde kursiyerlerin gelir elde etmesi ve istihdama yönelik uygulamaların da önü açılacak” dedi.

Kursiyerlere eğitim sertifikaları Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı ve Fatih Mahallesi Muhtarı Nurcan Duygu tarafından takdim edildi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş halk oyunları ekipleri gençlerde ve büyüklerde bölge ikincisi

Yayınlanan

Altıntaş halk oyunları ekipleri Afyonkarahisar’da düzenlenen, Ege Bölge Birinciliği yarışmalarında gençlerde ve büyüklerde bölge ikincisi oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, “Kısa zamanda büyük gayret göstererek ilimizi bölge yarışmalarında temsil etmeye hak kazandıktan sonra Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından, Afyonkarahisar’da düzenlenen, Ege Bölge Birinciliği yarışmalarında Aydın, Uşak, Afyonkarahisar gibi il ekipleriyle yarışan, Gençlerde ve Büyüklerde Bölge ikincisi olan ilçemiz halk oyunları ekiplerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Emeği geçen herkese Altıntaş halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’den “Kültür Endüstrileri ve Genç Girişimciler” projesi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ), KGSMYO ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen “Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler” projesinin açılış etkinlikleri çerçevesinde panel ve sergiye ev sahipliği yaptı.

Rektörlük binasında düzenlenen etkinliklere Kütahya Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Kırbaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Şahmurat Arık, GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, KGSMYO Müdürü ve projenin koordinatörü Doç. Dr. Pınar Yazkaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent ile müdürlüğün Proje Eğitim Daire Başkanı Emire Cete, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, il müdürleri, akademik ve idari personel, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin Kırmızı Salon’da düzenlenen panel bölümünde açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Pınar Yazkaç,” Bu projeyle 21. yüzyılda Kütahya şehrinin taşıdığı zengin kültürel mirasa genç girişimci gözüyle bakarak gençlerin kültür ve sanat alanında yenilikçi modellerle oluşturucu ürün ve eser üretme becerilerinin geliştirilmesi amaçlıyoruz. Özgün, yenilikçi ve sürdürülebilir rol model olacak bir kültür endüstrisi tasarımıyla deneysel atölye çalışması gerçekleştirerek ortaya somut ürünler çıkması da hedeflerimiz arasında. Projeden yararlanacak 25 öğrencimizi staj dönemindeki son sınıf öğrencilerimiz ile yüksek lisans yapan başarılı gençlerimiz arasından seçerek hem onların tasarım gücünden faydalanacak hem de eğitim hayatlarına maddi katkı sunmuş olacağız” dedi.

“Projenin farklı alanlardan pek çok çıktısı olacak”

Projenin farklı alanlardan pek çok çıktısı olacağını söyleyen Yazkaç,” Kütahya Valiliği, Kütahya İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Kütahya Porselen’in paydaşı olduğu bu projede gençlerimize girişimciliği aşılayarak kültür ve sanat alanında yenilikçi modellerle oluşturucu eser üretme becerilerini geliştireceğiz. Ayrıca bu projenin hem sergi, tasarım yarışması, panel atölye çalışmalarının düzenlenmesi, üç bildiri yazılması gibi akademik çıktıları olacak hem de katalog, dijital platform, internet sayfası, farklı tekniklerde özgün eser üretimi, Aizanoi Antik Kenti için hediyelik eşya tasarımı, dijital tasarım ve sanayide üretilecek ürün prototipi geliştirme, üniversite sanayi iş birliği ile ortak üretim yapabilme gibi fiziki ve dijital çıktıları olacak” diye konuştu.

“Bu proje DPÜ’ye çok iyi gelecek”

Yazkaç’ın ardından bir konuşma yapan Rektör Kazım Uysal, çok önemli bir proje için bir araya gelindiğini kaydederek,” Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sanata ve sanatçıya verdiği destekle öne çıkan ve bunu fiilen de ispat eden bir üniversitedir. Geçmişte fakülte ve meslek yüksekokulumuzun faaliyetleri, sanata ve sanatçıya verdiğimiz değerin delilidir. Ben bu projede emeği geçenlerden başta Pınar Hocam’a Telif Hakları Genel Müdürlüğümüze, Sema Hanım özelinde özel sektörden tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje DPÜ’ye çok iyi gelecek” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’dan Dumlupınar’a sergisi açıldı

Yayınlanan

Zaferin 100. Yılında Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu, Kütahya Belediye binası fuaye alanında ki sergi ile açıldı.

Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği (EÇFOD) tarafından organize edilen ve Kütahya Valiliği ile Kütahya Belediyesi’nin paydaş olduğu Zaferin 100. Yılı Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu açılış töreni, Kütahya Belediye binası önünde gerçekleşti.

Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, “30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılında bizlere bu zaferi kazandıran Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Gazi Meclisimizin tüm üyelerini, kahraman ordumuzun tüm üyelerini rahmetle yad ediyorum. Tüm şehitlerimizi şükranla yad ediyor hepsine de Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlıklı günler diliyorum. Zaferin 100. yılında Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu’nun da kuruluş ve kurtuluşun şehri Kütahya’mızda, iki dalda 69 bin TL ödüllü yarışmaya paydaş olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kütahya Belediyesi fuaye alanında Okan Yılmaz’ın ‘Göynüm Kötahya’da Galdı’ ve Zafer Yıldız’ın ‘Yabanda Yaşam İzleri’ adlı fotoğraf sergileri protokol mensupları tarafından açılarak gezildi.

Zaferin 100. Yılında Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu açılışına Vali Yardımcısı Hasan Erkal, Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, EÇFOD üyeleri ve fotoğrafçılar katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da kitap nereden alınır

Yayınlanan

KÜTAHYA’DA KİTAP SATIN ALABİLECEĞİNİZ YERLER

Kitabevi En az 10 bin çeşit kitap bulunduran işletmeler

*Şehrin üç büyük kitabevi Üniversite Kitabevi, Nazlı Kitabevi ve Kitap&Kahve; 2020 yılında NK ismiyle birleşmiştir. İşletmenin 50 bin çeşit kitabı vardır.)

İkinci el kitapçılar İkinci el kitap alınıp satılabilen işletmeler, ucuz kitap

 • Nk Sahaf (oku-getir sistemi de mevcut)
 • Limon Kitabevi
 • Beşeri Kitabevi
 • Esfara Sahaf
 • Sibel İkinci El Kitabevi

Kültür ve Eğlence Merkezi -Popüler kitap, kırtasiye, oyun, DVD, müzik vs.

 • D&R
 • TDV Yayın
 • Çamlıca Kitap

Kitap Kafeler -Sadece kitap satın alabileceğiniz işletmeler listelenmiştir

 • Eflatun Kitap Kafe Sinema

Kitap Kırtasiyeler -Test kitabı ağırlıklı kitap bulunduran yerler

 • Zirve Kitap-Kırtasiye
 • Adres Kitap-Kırtasiye
 • Seçkin Kitap-Kırtasiye
 • Cemil Kalfa Kitap-Kırtasiye
 • Sinaps Eğitim Materyalleri
 • Çınar Kitap-Kırtasiye
 • Makro Kitap-Kırtasiye

KİTAPLA İLGİLİ DİĞER YERLER

Kütüphaneler

 • Vahit Paşa İl Halk Kütüphanesi (Kütahya Valiliği)
 • Yazma Eserler Kütüphanesi (Kütahya Valiliği)
 • Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi (Dumlupınar Üniversitesi)
 • Mustafa Yeşil Kütüphanesi (Kütahya Belediyesi)

Çocuk Kütüphaneleri

 • 100. Yıl Kütüphanesi (Kütahya Valiliği)
 • Gülten Dayıoğlu Kütüphanesi (Kütahya Belediyesi)

Kütüphane Kafeler

 • Gençlik Merkezi Kafe
 • KİHMED Kitap&Kahve

Kitap Kafeler

 • Serenat Kitap Cafe
 • Vuslat Kitap Cafe

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Matematik ve Fen Olimpiyatları ödül töreni

Yayınlanan

Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi’nde Kütahya Matematik ve Fen Olimpiyatları’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürleri İrfan Kanık, Mustafa Topuz, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

12.si gerçekleştirilen “Kütahya Matematik ve Fen Olimpiyatları”na 20 farklı okuldan 100 katılım oldu.

Programda dereceye giren öğrencilere Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürleri İrfan Kanık, Mustafa Topuz ödüllerini ve başarı belgelerini verdiler. Müdür Başyiğit, dereceye giren öğrencileri ve okulları tebrik etti, başarılarının devamını diledi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’ne Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke ile birlikte katıldı.

Kaymakam İrdelp, oyun standartlarını gezerek öğrencilerden oyunlar hakkında bilgi alıp öğrencilerle sohbet etti. Çeşitli oyunların oynandığı şenlikte öğrencilere, geleneksel çocuk oyunu olan topaç hediye edildi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ Mimarlık Fakültesi Anadolu Uygarlıklarının izinde

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Anadolu Uygarlıklarının İzinde temasıyla Datça ve Assos’ta gerçekleştirilen altı ayrı çalıştaya katıldılar.

Datça İç Mimarlar Odasının davetiyle Muğla’nın Datça ilçesinde düzenlenen ilk üç çalıştaya akademisyenler Dr. Öğr. Üyesi Çağrı Yalçın, Dr. Öğr. Üyesi Elif Özdoğlar, Arş. Gör. Turgut Kalay ve 32 öğrenci ve sanata ilgi duyan Datçalı çocuklar katıldı. “Seranit’le Tasarla” ismini taşıyan çalıştayların ilkinde katılımcılar Serenit firmasının temin etmiş olduğu karolar üzerine Eski Datça ve Karya Uygarlığının önemli merkezi Knidos’u vurgulayan desenler üretmeye çalışıldı. İkinci çalıştayda ise katılımcılar izlenimlerini bu kez Line Art tekniğiyle kağıda döktüler. Daha sonra ise korunmuş kent dokusu ile Eski Datça’da bir fotomaraton gerçekleştirildi. Sonuç ürünler Datça’daki bir otelde sergilendi.

“Assos’ta Seranit’le Tasarla 2” ismiyle düzenlenen ikinci çalıştayda katılımcılar ilk çalıştaya benzer şekilde bu kez Truva uygarlığı üzerine 23 öğrenci izlenimlerini karolar üzerine yansıttı. Arkeolog Özgür Çavga eşliğinde Truva Müzesi’nin gezildiği çalıştayda Truva Ören Yeri, Replika Truva Atı, Zeytinyağı Müzesi ve Assos köyü de ziyaret edildi. Assos köyünde bir fotomaraton da gerçekleştirilirken, “Ayna, Ayna Söyle Bana” isimli çalıştayda da iç mimari bir öğe olarak ayna nesnesi irdelendi. Assos’ta gerçekleştirilen üç çalıştayın ürünleri bölgedeki bir sergilendi.

Ayrıca gezide Çanakkale ruhu üzerine Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Şan tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesi Kalevani de sergilenerek müzelere hediye edildi.

Mimarlık Fakültesinden etkinliklere ilişkin yapılan açıklamada, Datça ve Assos’ta üretilen eserlerin fakültede sergilendiği ve Seranit firmasının seramik malzeme üzerine teknik bir eğitim gerçekleştirildiği kaydedildi. Sakız Adası ve Aizanoi’de de sürdürülmesi planlanan çalıştay dizisinin fotoroman örneklerinin de Yunanistan’dan sonra DPÜ’de de sergileneceğinin bilgisi verildi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ Mimarlık Fakültesi akademisyen ve öğrencilerin eserleri uluslararası sergilerde

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mimarlık Fakültesi akademisyenlerinin ve öğrencilerin eserlerinin yer aldığı sergiler, New York ve Atina’da sanatseverlerle buluştu.

İstanbul merkezli Pinelo Art Gallery’nin New York’ta Ev ve Dacıa isimli iki galeride düzenlediği ve sanatçıların kağıt üzerine yapılmış çalışmalarının yer aldığı karma sergilere öğrencilerden Mihriban Azak, Raşa Hekmat Al Rawi, Günay Mert, Lutfullah Ahrar, Muhammed Emin Ekrek, Seval Yılmaz Yatır, İrem Yıldız, İrem Nur Seven, Sedef Meriç, Amena Alrawi, Harun Meşe, Melda Efsa Ergün ve Tuğba Kömürcü’nün eserleri layık görüldü. Fakülte akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Çağrı Yalçın, Dr. Öğr. Üyesi Elif Özdoğlar ve Arş. Gör. Turgut Kalay da eserleriyle sergiye katılım gösterdiler.

New York’taki sergiye katılan akademisyen ve öğrenciler ayrıca Pinelo Art Gallery ve Club UNESCO Pireas and Islands iş birliğiyle Atina’da açılan uluslararası sergide de yer alma başarısı gösterdi. Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan ve Yunanistan’dan yaklaşık 150 sanatçının katıldığı ve Atina’daki UNESCO Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen sergi, 16 Mayıs’a kadar sanatseverlere açık olacak.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta tiyatro şenliği ödül töreni

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Sancaktar Eğitim Hareketi Yetenek projesi çerçevesinde düzenlenen tiyatro şenliği ödül töreni gerçekleştirildi.

10 okulun katıldığı gösteride en iyi takım ödülü alan okulların oyunlarının sahnelendiği etkinliğe, Altıntaş Kaymakamı Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven ve kurum amirleri katıldı.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

YÖK Başkanı Özvar ve rektörler, Aizanoi Antik Kent’i ziyaret etti

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (KSBÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen ‘ADIM Üniversiteleri Toplantısı’ çerçevesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve farklı üniversitelerin rektörleri, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kent’i ziyaret etti.

KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu ve DPÜ Rektörü Kazım Uysal, Özvar ve rektörlere UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan ve ‘İkinci Efes’ olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti hakkında bilgiler verdi.

Ziyaret sonrası konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Çok önemli bir antik kentte bulunuyoruz. Aslında ne kadar büyük bir medeniyetin, uygarlığın burada olduğunu müşahede ediyoruz. YÖK Başkanı olarak, buraya gelerek gördüm ki gerçekten Efes kadar gezilmesini hak eden bir antik kentimiz var. Burada önemli çalışmalar yürütülmektedir. Emeklerinden dolayı kurumlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

19 üniversiteden oluşan ADIM Üniversiteleri rektörleri ve idari heyet bu yıl KSBÜ ev sahipliğinde Kütahya’da bir araya geldi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da kitap okuma etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Tavşanlı İstiklal Okulu öğrencileri yanlarında getirdikleri çeşitli kitaplarla Cumhuriyet Meydanı’nda bir ders saati kitap okuma etkinliği düzenledi.

Kitap okuyan öğrencilere öğretmenleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa da eşlik etti.

Şube Müdürü Asım Bulut, “Kitap okuma etkinliği farkındalığı oluşturmak için yaptığı bu kitap etkinliğini gönülden kutluyoruz. Kitap okumak bizim yapacağımız en güzel etkinliklerden bir tanesidir. Burada yapılan etkinliği takdir ediyor ve başarılar diliyoruz” diyerek öğrencileri tebrik etti.

Okul Müdürü Mustafa Ağartan, “Tavşanlımızda kitap okuma ile ilgili farkındalık oluşturmak adına öğrencilerimizle birlikte Cumhuriyet Meydanında kitap okuma etkinliği düzenledik. Burada öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, milli eğitim müdürümüz ve şube müdürlerimizle ile birlikte kitap okumanın önemini biliyoruz. Burada da farkındalık oluşturmak adına biraraya gelerek kitap okuduk” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta kadim oyunlar şenliği ve yıl sonu etkinliği

Yayınlanan

Altıntaş İlçe Müftülüğü tarafından kadim oyunlar şenliği ve yıl sonu etkinliği gerçekleştirildi.

Programa, İlçe Kaymakamı Mehmet Can İrdelp, Belediye Başkanı Arif Teke, Cumhuriyet Savcısı Savaş Göloğlu, Cumhuriyet Savcısı Tuğba Atılgan, veliler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Muammer Borlu, Kur’an Kurslarının taşımış olduğu öneme değinerek, programın hazırlanmasında emeği geçen hocalara ve katılım sağlayan misafirlere teşekkür etti.

Mecidiyeköy mesire alanında gerçekleşen programda 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin sure ve dua okuması, Hafızlık Kız Kuran Kursu öğrencileri tarafından ilahiler okunması, programın ikinci bölümünde ise, İhtiyaç Odaklı Kuran Kursu öğrencileri organizesinde öğrenciler tarafından yumurta taşıma, çuval, halat çekme, körebe, yakan top oyunları sergilendi.

Programa katılan misafirler için öğrencilerin yapmış olduğu el emeği ürünler görücüye çıktı. Program sonunda öğrencilere oyuncak ve pamuk şeker ikramı yapıldı.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta yılsonu karma sergi

Yayınlanan

Hisarcık Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde yılsonu karma serginin açılışı gerçekleştirildi.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğündeki serginin açılışını Emet Kaymakamı ve Hisarcık Kaymakam Vekili Hasan Çiçek Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Cebeci ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sebiha Kaya birlikte yaptı.

Kadın, erkek ve çocuk giyim, nakış, 3 boyutlu resim ve kağıt rölyef kursu ürünlerinin sergilendiği Karma Serginin ardından protokol üyeleri sergilenen eserlerin bulunduğu stantları tek tek dolaşarak ürünler hakkında, usta öğreticilerden bilgi aldı. Açılışta davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Kütahya’da ‘Kağıt sanatı’ sergisi

Yayınlanan

Kütahya’da, Altıntaş Şehit Süleyman Turan Anadolu Lisesi tarafından ‘Kağıt Sanatı’ sergisi düzenlendi.

Proje sorumlusu öğretmenler Zeynep İşlek ve Aysel Altacı ile öğrencilerin oluşturduğu eserler ilgi gördü.

Serginin açılış törenine Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Altıntaş Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven, Kütahya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hakan Gölpınar, Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Fatih Köse, Okul Müdürü Tuba Sinan, katıldı.

Sergi bilgi hakkında İstanbul Ticaret Şehit Süleyman Turan Lisesi Okul Müdürü Tuba Sinan, “Sergilenen eserler Biyoloji Biyolojik derslerimiz biri quilling biri origamide ile elde edilen ürünlerle ortaya çıkmıştır” dedi.

Bir birinden ilginç eserleri dolayısıyla öğrencilerini tebrik eden Tuba Sinan, “Kağıt sanatları çok zor çünkü bir eser çok küçük parçasının bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. ince emek ister. Sabır isteyen bir sanat. Sergimizdeki bir bayrak var eserinin ortaya çıkması 2 aydan fazla zaman aldı. Sergide 600’den fazla parça olan sanat eserleri var. Onun dışında quilling ile yapılan bayraklarımız ve tablolarımız mevcut” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı tarihi için önemli bulgulara ulaşılması planlanıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, 2021 yılında ‘Cumhurbaşkanı kararlı kazı statüsü’nde çalışmaların başladığı Tavşanlı Höyük’te bu yılki çalışmalar sürdürülüyor. 4 ay boyunca arazi çalışmalarının devam edeceği kazılarda Tavşanlı tarihi için önemli bulgulara ulaşılması planlanıyor.

Henüz bu sezonki kazıların başında olunmasına rağmen ilk bir haftalık zamanda bilim dünyasından kazı alanına ziyaretler başladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden akademisyenler Tavşanlı Höyük’ü ziyaret ederek bilgi ve deneyimlerini kazı ekibiyle paylaşıyor. Geçtiğimiz hafta Yalova Hersek Deltası kazıları başkanı Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Dr. Serkan Gündüz, Eskişehir Şarhöyük kazı başkanı Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk ve Tanır Yassı Höyük Kazıları başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden Dr. Elif Baştürk Tavşanlı Höyük Kazı ve Araştırma Evi’ni ziyaret ederek kazı ekibinden bilgi aldı.

Tavşanlı Höyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Fidan, Tavşanlılılara seslenerek, herkesi çalışmaları yerinde görmesi için, ada mesireliğinin hemen arkasında kalan höyüğe beklediklerini söyledi. Özellikle çocukların ve gençlerin önemine vurgu yapan Fidan, gençlerimiz ilçenin tarihi değerlerini yerinde görmeli diye ekledi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri ve destekleri ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarına Tavşanlı Belediyesi’nin yanında bu yıl bir porselen fabrikası da destek oluyor.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri açılış töreni gerçekleştirildi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası dolayısıyla Zafer Meydanı Valilik önünde gerçekleştirilecek Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri açılış programı yapıldı. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, Eğitim Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hakan Gölpınar, Müftü Yardımcısı İsa Ada, Şube Müdürleri Hüseyin Hakan Durum, Mehmet Zorlu, İrfan Kanık ve Zeki Atik, okul ve kurum müdürleri, davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya Halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterisi ve Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü erkek yeleği koleksiyon defilesi yapıldıktan sonra standların açılışı gerçekleştirildi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve katılımcılar Kütahya Halk Eğitim Merkezi kurslarında ve Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü yapılan çalışmaların sergilendiği standları dolaşarak ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit standlarda yaptığı incelemeler sonrası yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün ilimizdeki temsilcisi olan Hayat Boyu Öğrenme kurumlarımız Kütahya Halk Eğitim Merkezi ve Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’nde bir yıl boyunca yapılan çalışmaların sergilendiğini, bu yıl serginin temasının “Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm” olduğunu, sergilenen ürünlerin bu temaya uygun hazırlandığını ifade etti.

Bunun yanında seramikten nakışa, KPSS kursuna, robotik kodlama kursuna kadar halkımızın aklına gelebilecek bütün kursların Hayat Boyu Öğrenme kurslarının da vatandaşın hizmetinde olduğunu dile getiren Müdür Hasan Başyiğit ” Bu programın hazırlanmasında, sergilenmesinde emeği geçen mesai arkadaşlarıma, yöneticilerimize, öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize teşekkür ediyorum. Sergimize bütün Kütahya Halkını davet ediyorum. Sergi boyunca kursiyerlerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan canlı performanslar ve gösteriler de devam edecek. Hayat Boyu Öğrenmenin sloganı halkımız için “Beşikten mezara kadar ilim öğrenme” şiarıyla bütün hayal edebildiğiniz her alanda 3 binden fazla kursumuz programımızda var. Ben bu kurslara bütün halkımızı bu vesileyle davet ediyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde, gün içerisinde, Kütahya Halk Eğitim Merkezi tarafından kurs tanıtımları ve uygulamalı gösteriler, folklor gösterileri, canlı müzik performansları icra edildi.

İl merkezinde ilk gün etkinlikleri Valilik önünde yapılırken, 7 Haziran’a kadar ise Kütahya Halk Eğitim Merkezi’nde etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinde de hafta boyunca etkinlikler yapılacak.

Okumaya devam et

EMET

Emet Halk Eğitim Merkezinin yılsonu karma sergisi açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün 2021-2022 Eğitim, öğretim yılı yılsonu karma sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezindeki karma serginin açılışına Kaymakam Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, İlçe Jandarma Komutan Vekili Erkan Koç, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mehmet Akbulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal Şen, Milli Eğitim Şube Müdürleri, bazı daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, okul müdürleri, kurs eğiticileri, kursiyer ve vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Emet Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Avcı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında çeşitli branşlarda ve kurslarda Halk Eğitim Merkezinde birçok kursiyerin eğitim aldığını söyleyerek, desteklerinden dolayı İlçe Kaymakam Hasan Çiçek’e, Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, kurs eğiticilerine, kursiyerlere ve emeği olan herkese teşekkür etti.

Daha sonra Kaymakam Hasan Çiçek ve İlçe protokolü tarafından Halk Eğitim Merkezinin sergi açılış kurdelesi kesildi. Açılıştan sonra sergiyi gezen Kaymakam Çiçek ve Başkan Doğan, Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru eserleri tek tek inceleyerek eserler hakkında bilgiler alıp eser sahibi kursiyerleri tebrik edip çalışmalarında başarılar dilediler.

Kursiyerler tarafından hazırlanan eserlerin ortaya konulduğu yılsonu sergisinde büyük emekler sonucunda yapılan ve hazırlanan eserlerin herkes tarafından büyük beğeni topladığına dikkat çeken Kaymakam Hasan Çiçek, “Katılımın her geçen gün daha da arttığı kurslarımız vatandaşlarımıza birçok alanda el becerisi kazandırmanın yanında ev ekonomisine de önemli katkı sağlıyor. Bu kurslarımızın düzenlenmesi, hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR