Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

Simav Gölcük Yaylası’nda piknikçilerin gözdesi ‘Sarı kantaron otu’

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi Gölcük Yaylası Mesire Alanı’na piknik için gelen vatandaşlar doğada kendiliğinden yetişen şifa deposu ‘Sarı kantaron otu’ toplamayı da ihmal etmiyorlar.

Piknik amacıyla geldikleri Gölcük Yaylası Mesire Alanı’nda ‘Sarı kantaron otu’nun bol olduğuna dikkat çeken Hasan Ali Dilmaç, ” Özellikle kış aylarında çay olarak tükettiğimiz sarı kantaron otunun, antiseptik özelliği nedeniyle vücudu mikroplara karşı koruduğu, iltihap önleyici etkiler göstererek vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek olduğu bilinmektedir. Ayrıca kantaron çiçeklerini cam kavanozda hakiki zeytinyağıyla karıştırıp güneşte 45 gün kadar bekleterek elde edilen yağı da yara ve yanıkların tedavisinde kullanmaktayız. Aktarlarda kilosu 80-100 lira arasında satılan şifalı sarı kantaron otunu özellikle Gölcük Yaylasına pikniğe gittiğimizde bolca toplayıp bütün kış boyunca tüketiyoruz” dedi.

ÇEVRE

Başkan Süleyman Yiğit: “Yeni av sezonu 20 Ağustos’ta başlıyor”

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Avcılık ve Yaban Hayati Koruma Federasyonu Başkanı Süleyman Yiğit, Türkiye’de 2022-2023 av döneminin 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacağını açıkladı.

Başkan Süleyman Yiğit yaptığı açıklamada, Merkez Av Komisyonunun avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünün belirlediğine vurgu yaptı.

Başkan Yiğit, ” Buna göre avlanma, tüm bölgelerimizde aynı gün 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir” dedi.

“Avcılar gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecekler”

Yiğit, “ Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Avcıların Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 21 sayılı kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. 20 Ağustos’ta üveyik, bıldırcın ve yaban domuzu avı ile başlayacak olan 2022-2023 av sezonunun tüm avcılarımız için kazasız belasız güzel bir sezon olmasını diliyorum. Avcılarımızın av ve yaban hayatın korunması sürdürülebilir avcılığın devamlılığında önemli yeri vardır. Geçen nesillerden emanet aldığımız av ve yaban hayatı korumak sadece avcılarımızın değil tüm toplumun sorumluluğundadır” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Doğa harikası Simav Kuşu Göleti

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi Kuşu beldesinde sulama ve yangın söndürme amaçlı yapılan Kuşu Göleti eşsiz manzarası ile görenleri adeta büyülüyor.

Bölgenin en önemli piknik ve mesire alanlarından biri olan Simav ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kuşu göleti, dinlenmek için güzel bir yer arayanların en çok tercih ettiği alanlardan birisi haline geldi. Kahvaltı ve yemek salonu, kır düğün salonu, yeni açılan hayvanat bahçesi, göl manzaralı bungalov evler ve gölde düzenlenen tekne turları gölete olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor.

Bölgeye gelen ziyaretçiler göletin eşsiz manzarasına hayran kaldıklarını belirttiler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da 1 milyon yavru sazan balığı suya kavuştu

Yayınlanan

Kütahya’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce su kaynaklarında 1 milyon yavru sazan balığının suyla buluşturulduğu bildirildi.

Konuyla ilgili Valilikten yapılan açıklamada, “Zengin su kaynaklarımızı balıklandırıyor, doğal hayatı canlandırıyoruz. “Su Kaynaklarının Balıklandırılması” projesi çerçevesinde Porsuk Barajı’na 200 bin balık salımı gerçekleştirdik. İlimiz genelinde 150 su kaynağımıza 1 milyon pullu sazan yavrusu bıraktık. Hayırlı olsun” denildi.

Porsuk Barajı’ndaki etkinliğe, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Valisi Ali Çelik, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Genel Sekreter Murat Koyak katıldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta baraj ve göletlere 40 bin yavru sazan balığı bırakıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçe sınırları içerisinde bulunan baraj ve göletlere 40 bin yavru aynalı sazan balığı bırakıldı.

Hisarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Müdürü Cihan Şen ve Ziraat Mühendisleri Neslihan Deniz ve Berat Kumlu tarafından ‘’Su Kaynaklarının Balıklandırılması” projesi çerçevesinde üretilen 30 bin aynalı sazan yavrusu Hasanlar Baraj Gölüne, 5 bin sazan yavrusu Güldüren Göledine ve 5 bin aynalı sazan yavrusu Şeyhler Göledine salındı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kuşu Göleti, fotoğraf meraklılarının uğrak yeri

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi Kuşu beldesinde bulunan doğa harikası Kuşu göleti, eşsiz doğa manzarasıyla fotoğraf meraklılarının ve evlenen çiftlerin mutlu anlarını ölümsüzleştirdikleri uğrak yeri haline geldi.

Kuşu beldesine 5 kilometre uzaklıktaki Kuşu göleti eşsiz manzarasıyla görsel şölen sunarken, göletin bu güzelliğini yaşamak isteyen fotoğraf meraklıları ve evlenen çiftler soluğu göl kenarında alıyor.

Simav ilçesine bağlı Güney beldesinde fotoğrafçılık yapan Faruk Başbudak, düğünlerde genç çiftlerin mutlu günlerini ölümsüzleştiren fotoğraflar için genellikle Kuşu göletini tercih ettiklerini söyledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Vali Çelik: “En kısa zamanda yanan alanı tekrar yeşillendireceğiz”

Yayınlanan

Kütahya Vali Alisi Çelik, Emet’in Küreci köyünde dün akşam 18.08’de başlayan orman yangınının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Vali Ali Çelik, AFAD’ın koordinasyonunda, Orman Genel Müdürlüğü, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle yangın söndürme çalışmalarının 24 saate varmadan başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi.

Yaklaşık 270 hektar alanda etkili olan yangının çıkış nedeninin araştırıldığını aktaran Vali Çelik, “En kısa zamanda bütün bu alanı tekrar yeşillendireceğiz” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Dündar: “En kritik 3 ayın içindeyiz, daha dikkatli ve duyarlı olmalıyız”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, en çok orman yangınının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çıktığını belirterek, daha duyarlı ve dikkatli olunmasını istedi.

Dündar, orman yangınlarıyla ilgili alınan tedbirler ve kurum olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Orman yangınlarıyla mücadelede tespit, müdahale ve söndürme süresini kısaltmak amacıyla teknolojik imkanlardan üst düzeyde yararlanıldığını belirten Dündar, bu yıl orman yangınları ile mücadele çerçevesinde İHA’ların da devrede olduğunu, bu İHA’lardan birinin Kütahya Zafer Havalimanı’nda konuşlandığını ve sabah 10:00 ila akşam 20:00 arasında gözetleme yaptığını ifade etti.

Dündar, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünde 1 tane de helikopter bulunduğunu dile getiren Dündar, “Bunun yanı sıra 36 Arazöz, 19 İlk Müdahale Aracı, 11 Su İkmal Aracı, 7 Greyder, 7 Ekskavatör, 5 Treyler ve 6 Dozer ile her türlü yangına müdahale etme gücümüz var diyen Bölge Müdürü Dündar; Kütahya’da 17 adet yangın söndürme göleti ile 46 adet su toplama çukurunun bulunduğunu ve muhtemel yangınlarda yangına müdahale eden araçlar ile helikopterlerin sularını bu göletlerden temin edebilecek” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da 15 Temmuz Şehitler Camii ibadete açıldı

Yayınlanan

Kütahya Bereket Sanayi Sitesi’nde hayırseverler tarafından yaptırılan 15 Temmuz Şehitler Camii, hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde Vali Ali Çelik’in katılımıyla ibadete açıldı.

Vali Ali Çelik, giriş kapısı ve kubbesindeki yıldız süslemeleriyle 251 şehidi simgeleyen ve şehitleri gelecek nesillere aktarmak amacıyla inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Camisinin hayırlara vesile olmasını diledi.

15 Temmuz Şehitler Camisinin, bu topraklar üzerinde kötü emelleri olan herkese güzel bir cevap olduğuna vurgu yapan Vali Ali Çelik, “Bozguncuların aramıza girmemesi için her zaman yan yana olmalıyız. Yapmak önemli, yaşatmak daha önemli. Rabbim, birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

Bereket Sanayi Sitesi İbadethane Yaptırma, Yaşatma, Koruma Güzelleştirme Derneği Başkanı Süleyman Çimenler, yaklaşık 2,5 milyon TL’ye mal edilen camide bin kişinin aynı anda ibadet edebileceğini söyledi.

Çimenler, “15 Temmuz Camii, 4 simgesi ile öne çıkıyor. Kubbe süslemesinde 251 şehidimize yıldız motifleri ile atıfta bulunuldu. Cami avizesinde ‘hilal ve yıldız’ süslemesi kullanıldı. Bahçesinde al bayrağımız göndere çekilecek. Kapı süslemelerinde 251 adet yıldız motifi yer aldı” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri şehitlik ziyaretiyle başladı

Yayınlanan

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin 6. yılı sebebiyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Kütahya’daki şehitlikler ziyaret edildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, şehit aileleri ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Hava Şehitliği, Polis Şehitliği ve Muharip Gaziler Mezarlığını ziyaret etti.

Kur’an-ı Kerim okunup vatanın birliği ve dirliği için dua edilen şehitliklerde Vali Çelik, şehitlerin kabirlerini tek tek ziyaret edip karanfil bıraktı.

Şehitlerin kabri başında Kur’an-ı Kerim okuyan öğrencilerle de sohbet eden Vali Çelik, “Kahramanlarımıza şükranlarımızı eksik etmeyeceğiz. Vatanımızın birlik ve bütünlüğü için gerektiğinde bizler de onlar gibi bu vatan için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

“15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yılında gurur ve hüznü bir arada yaşıyoruz” diyen Vali Ali Çelik, “15 Temmuz; milletimizin hiçbir boyunduruk, hiçbir hain ve hiçbir taşeronu içinde kabul etmeyeceğini tüm dünyaya tekraren gösterdiği gün. O hain gecede 251 vatandaşımızı şehit verdik; 2 bin 734 vatandaşımız gazi oldu. Rabbim her birinden razı olsun. Rabbim bir daha bizi bu tür hainliklerle karşılaştırmasın” dedi.

Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Vali Çelik, “Yapmamız gereken birliğimizi, beraberliğimizi kuvvetlendirmek, aramıza hainleri kabul etmemek. Bu yurda, bu millete göz dikenlere de duruşumuzu net bir şekilde göstermek” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta Kurban Bayramı yaklaştı, mangal kömürü satışları arttı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Kurban Bayramı yaklaşmasıyla mangal kömürü satışlarının arttığı bildirildi.

İlçede mangal kömürü satıcılığı yapan Hüseyin Arlı, Manisa’nın Köprübaşı ilçesinden getirdiği mangal kömürünün meşe ağacından olduğunu ifade ederek, Kurban Bayramının yaklaşmasıyla kömür satışlarının arttığını belirtti.

Mangal kömürü satışlarında önceki yıla göre artış olduğunu söyleyen Arlı, “Kurban Bayramı yaz mevsimine denk geldiği için vatandaşlar kestiği kurbanın etinin bir bölümünü evinde veya piknik alanında mangal yapacağı için mangal kömürünü şimdiden temin ediyor. Manisa’nın Köprübaşı ilçesinden getirdiğimiz meşe kömürünü temizleyip tozunu elekte eledikten sonra satışa sunuyoruz. Şu an kilosunu çuvalla 18 TL’den, parça olarak ise 20 TL’den satıyoruz. Kurban Bayramı iyice yaklaştığı için mangal kömürü satışında artış oldu” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Vali Çelik’ten kurban uyarısı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, “Kütahya il genelinde toplam 109 kesim alanı belirlendi. Bu alanlar dışında kesim yapılmamalı, köylerimizde de herkes kendi alanında yapmalı. Cadde ve sokaklarımızda ibadete yakışmayan görüntülerden uzak durmalıyız” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı hizmete açılarak alıcı ve satıcıları buluşturmaya başladı.

Tavşanlı yolu Bölücek mevkisinde bulunan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarının açılış törenine Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Kütahya’da kurbanlık hayvan sıkıntısı olmadığını kaydeden Vali Ali Çelik, 81 bin 769 bin adet küçükbaş, 19 bin 300 adet büyükbaş hayvanın kurbana hazır olduğunu söyledi.

Çevre ve toplum sağlığı göz önünde bulundurularak kurban kesimi için il merkezinde 11, il genelinde 109 yer belirlendiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Vali Ali Çelik; Zafertepe, Dumlupınar, Yenidoğan, Okmeydanı, Evliya Çelebi, Ziraat, Fatih mahallerinin pazar yerleri, Ilıca ve Yoncalı kaplıcaları, Akkent Mahallesi Kültür Merkezi karşısı ve canlı hayvan pazarı dışında kesim yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Kütahya il genelinde toplam 109 kesim alanı belirlendi

Kurban ibadetini yerine getirecek vatandaşları, temizliğe özen göstermeye ve çevreye duyarlı olmaya davet eden Vali Çelik, “Kurban bir ibadet, ibadetin makbul olanı her türlü vecizesinin yerine getirilerek sürdürülebilir olması. Temizlik de bu ibadetin bir parçası. Modern bir tesisimiz var, merkez ilçemizde 11, tüm Kütahya’mızda toplam 109 kesim alanı belirlendi. Bu alanlar dışında kesim yapılmamalı, köylerimizde de herkes kendi alanında yapmalı. Cadde ve sokaklarımızda ibadete yakışmayan görüntülerden uzak durmalıyız” şeklinde konuştu.

Vatandaşların, kurbanlık hayvanlara ilişkin tüm bilgilere telefonlarına indirecekleri TÜRKVET uygulamasıyla ulaşabileceklerini söyleyen Vali Çelik, “Vatandaşlarımızın ilgili uygulamayla, hayvanın ırk, cinsiyet, yaş, aşı gibi kontrollerini sağladıktan sonra almaları önem arz etmektedir” dedi.

Bayram boyuncu kurban poşeti dağıtılacak

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, vatandaşların ve üreticilerin hayvanlarını sağlıklı koşullarda pazarlayabilmesi için altyapı hizmetlerinin artırıldığını ve kesimhane kapasitesinin iki katına çıkarıldığını söyledi. Bayram boyunca kurban poşeti dağıtılacağını belirten Işık, “Sağlıklı çevre, sağlıklı bir şehir için herkesin elini taşın altını koyup şehri kirletmemesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından Vali Çelik, hayvanların yerleştirildiği padoklarda incelemelerde bulunarak satıcılarla sohbet edip hayırlı ve bereketli kazançlar temennisinde bulundu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gediz Belediyesi ekipleri sel bölgesinde

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz Belediyesi, Karadeniz bölgesinin farklı noktalarında yaşanan sel ve heyelan bölgelerine müdahale eden birliklere destek amacıyla Ekskavatör ve personel gönderdi.

Batı Karadeniz’i etkisi altına alan sel ve su baskınları nedeniyle zarar gören bölgeye arama kurtarma, su tahliye, kanal açma, iyileştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla yola çıkan Gediz Belediyesi ekibi çalışmalarda yerini aldı.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, sel ve heyelan felaketi dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak Batı Karadeniz Bölgesinde yaşanan yağışlar sonrasında sel ve heyelan felaketinden etkilenen Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak’a ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu.

Karadeniz bölgesindeki felakete müdahale eden birliklere destek olmak amacıyla personel ve araç gönderdiklerini ifade eden Başkan Akçadurak, “Karadeniz bölgemizin farklı noktalarında yaşanan sel ve heyelan olaylarından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz tüm imkânlarıyla vatandaşının yanındadır. Rabbim ülkemizi afetin her türlüsünden korusun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kurbanlık alacaklara uyarı

Yayınlanan

Kütahya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahattin Atakan, bazı satıcıların hastalıklı, yaşlı ve dişi hayvanları satmaya çalışabileceğine işaret ederek, “Vatandaşlarımız sağlıklı, semiz, denetimi yapılmış, kulakları küpeli erkek hayvanları tercih etmeli” dedi.

Atakan, bu yıl kurbanlık sayısının yeterli olduğunu belirterek, kurbanlık alırken hayvanın sağlıklı görünümüne dikkat edilmesinin yanı sıra koyunun en az 1, keçinin ise en az 2 yaşında olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Hayvanlarda kilo kriterinin kişilerin bütçesine göre değişebileceğini ancak koyun ya da keçinin kilogramından önce sağlıklı beslenip beslenmediğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Atakan, hayvanların gözünden veya burnundan akıntı gelip gelmediğinin kontrol edilmesiyle birlikte resmi kurumlarca verilmiş sarı küpeli hayvanların tercih edilmesini önerdi.

Bahattin Atakan, bazı satıcıların hastalıklı, yaşlı ve dişi hayvanları satmaya çalışabileceğini hatırlatarak, “Bu nedenle vatandaşlarımız sağlıklı, temiz, resmi kurumlarca denetimi yapılmış, kulakları küpeli erkek hayvanları tercih etmeli. Kurbanlık satın alırken hayvanın gözünden yaş gelmemesine dikkat edin. Yine aynı şekilde hayvanın burnunun akmadığına emin olun. Tüyleri kırkılmış hayvanların sağlıklı olup olmadığı daha çabuk anlaşılacaktır” diye konuştu.

Atakan, küçükbaş kurbanlığın ortalama fiyatının 2 bin TL’den, büyükbaş hayvanın da 20 bin TL’den başladığını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da çiçek dikim çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, şehrin her bir noktasında başlattığı çiçek dikim çalışmalarını aralıksız devam ediyor.

Kütahya’nın tüm mahallelerinde yer alan yeşil alanlar başta olmak üzere refüj ve parklarda çiçek dikim çalışmaları hızla devam ediyor. Kütahya Belediyesi’nin kendi seralarında yetiştirdiği binlerce çiçek toprakla buluşarak, şehrin görselliğine değer katıyor.

Çiçeksiz refüj ve park kalmayacak sloganı ile hareket eden Park ve Bahçeler Müdürlüğü ilerleyen günlerde de çiçek dikim çalışmalarına devam edecek.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da “Mehmetçik Yürüyüşü”

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Büyük Zafer’in 100. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde “Mehmetçik Yürüyüşü” düzenlendi.

Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları nedeniyle Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 12 kilometrelik doğa yürüyüşü Vakıf köyde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için dua edilmesiyle başladı.

Vali Ali Çelik, ehrami karaçamın dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanı olan Tavşanlı Vakıf Çamlığı Tabiatı Koruma Alanı’nda düzenlenen Mehmetçik Yürüyüşü’ne katıldı.

Kütahya’nın endemik bitkilerinden ehrami karaçamı ve ebe karaçamı ile ardıç, saçlı meşe, söğüt ve ıhlamur gibi ağaçların benzersiz bir zenginlik sunduğu bölgede yapılan Mehmetçik Yürüyüşü’nde dev Türk bayrağı açıldı.

Büyük Zafer’in 100. yılına yakışır anıların biriktirildiği keyifli bir doğa yürüyüşü yapıldığını söyleyen Vali Çelik, emeği geçenlere teşekkür etti.

Şehit ve gazileri rahmetle yad eden Vali Çelik, “Bu toprakları canıyla, kanıyla vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı sonsuz rahmet, sonsuz minnet ve sonsuz bir saygıyla yad ediyorum. Rabbim her birinden razı olsun” dedi.

Yürüyüşe Vali Ali Çelik’in yanı sıra Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, doğa yürüyüş grupları, öğrenciler ve kamu personelleri katıldı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Tavşanlı’da yağan yağmurla birlikte şemsiye satışları da arttı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaklaşık 10 gündür yağan yağmur aralıklar ile devam ederken, yağmurun yağması şemsiyecilerin işine yaradı.

İlçede yağmurun etkili olması nedeniyle şemsiye satışlarında patlama yaşanırken şemsiyeler 20 ile 50 TL arasında değişen fiyatlar ile satılıyor. Dışarıda hazırlıksız çıkan vatandaşlar, ıslanmamak için şemsiyelere rağbet gösteriyor. Şemsiye satışının yoğun olarak gerçekleştiği yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar genellikle ucuz şemsiyelere rağbet gösteriyor.

Cumhuriyet meydanında şemsiye satıcısı Taner Gök, “Allah’ın rahmeti her yerde olduğu gibi yağışlarda da bereketini gösteriyor. Yağmurun yağması çiftçileri ve bizleri memnun etti. Şu anda yağmurdan dolayı şemsiye satışları iyi durumda.” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Müdür Dündar: ”Orman yangınlarına karşı mücadele için 7-24 teyakkuzdayız”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Müdürleri toplantısında konuşan Bölge Müdürü Birol Dündar, Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarına karşı mücadele için 7-24 teyakkuzda olunacağını dile getirdi.

Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Bölge Müdür Yardımcıları Mustafa Arpacı ve Halil Karademir, Şube ve İşletme Müdürleri ve Bölge Müdürlüğü Avukatının katılımı ile Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, 2022 yılı programlarında belirtilen faaliyetlerin aylık değerlendirilmesi yapıldı ve özellikle orman yangınları ile mücadelede dikkat edilecek hususlar üzerinde duruldu.

Toplantıda yaptığı konuşmada, İşletme Müdürlükleri tarafından yapılan faaliyetlerde imkanların en etkin şekilde kullanılmasının önemine değinen Bölge Müdürü Birol Dündar, Genel Müdürlüğün verdiği programların tam olarak gerçekleşmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

Dündar toplantıda, orman yangınları açısından hassas döneme girildiğini ve hava sıcaklıklarının arttığını, Bölge Müdürlüğü olarak yangınların saptanmasından söndürülmesine kadar olan süreçte titizlikle çalışmasının önemine değinerek, tüm personelin üzerine düşenin en iyisini yapacağına inandığını belirtti.

Dündar, Orman yangınlarının en az zararla atlatılabilmesi için yapılan tatbikatlar ile personelin her duruma karşı hazırlıklı olduğunu ve Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarına karşı mücadele için 7-24 teyakkuzda olunacağını dile getirdi.

Toplantıda Şube ve İşletme Müdürlükleri tarafından yapılan sunumlarda 2022 yılı program ve gerçekleşmeleri ile ilgili bilgiler verildi. İşletme Müdürlükleri, silvikültür faaliyetleri, odun dışı ürünler, yangınla mücadele, işletme ve pazarlama konularında yaptıkları çalışmaları aktardılar ve Şube Müdürleri ile görüş alışverişinde bulundular. Sunumların ardından sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’nın sembolü vazo ve Atatürk anıtı işte böyle taşındı

Yayınlanan

Kütahya’da ‘Kent Meydanı’ projesi nedeniyle şehrin sembolü vazo ve Atatürk anıtı taşındı.

Kütahya Belediyesinin yatırım programında yer alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca desteklenen Zafer Meydanı projesi başladı. Şehrin sembolü vazo ve Atatürk anıtı, günler süren titiz bir çalışma sonucu zarar verilmeden vinç yardımıyla bulundukları yerden sökülerek muhafaza altına alındı.

1970 yılında yapılan vazo ve Atatürk anıtının taşınmasını heyecanla izleyen vatandaşlar, yetkililerin hassasiyetine teşekkür ettiler.

Vazo ve Atatürk anıtı, Kent Meydanı projesinin tamamlanmasıyla aynı alana tekrar konulacak.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da köpek saldırısına uğrayan kızıl geyik yavrusu koruma altına alındı

Yayınlanan

Kütahya’da, yol kenarında köpeklerin saldırısına uğrayan kızıl geyik yavrusu koruma altına alındı.

Kütahya-Eskişehir karayolunda bir vatandaş tarafından gece saatlerinde bulunan kızıl geyik yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Geyik yavrusu, DKMP ekiplerince Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezine (AKÜREM) götürüldü.

Kızıl geyik yavrusunun bir süre sonra doğal yaşam ortamına bırakılacağı öğrenildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da biyolojik ilaçlama çalışması

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı ilaçlama ekipleri tarafından mücavir alan sınırları içerisinde bulunan 67 adet mahallede ve 2 adet sıcak su turizm sahasında 2022 yılı ilaçlama sezonunda haşere ile mücadele çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Çalışmalar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış olan biyolojik ilaçlarla ve biyolojik kontrol yöntemleriyle gerçekleştiriliyor. Kütahya’da başta 7 Göller, sulama kanalı, süs havuzları, diğer göletler ve su birikintileri sivrisinek, karasinek vb. haşereler dışında diğer canlı türlerine zarar vermeyen biyolojik larvasitler ile ilaçlanıyor. Çevreye ve ekosisteme zarar vermeden vatandaşların sağlıklı ve temiz bir çevrede huzur içinde yaşamlarını sürdürmeleri bizim önceliğimiz” denildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR