Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kiraladığı patates tarlasından 90 ton ürün bekliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde 29 yıldır çiftçilik yapan Fahrettin Demir kiraladığı ve patates ektiği 30 dönüm tarladan 90 tona yakın ürün bekliyor.

Bu yıl tarımda girdi fiyatlarında büyük artış olduğunu söyleyen Fahrettin Demir, ”Akaryakıt, gübre, tohum, ilaç ve işçilik fiyatlarındaki büyük artışlara rağmen tarımda küçülmeye gitmeyip üretime önceki yıllardaki gibi aynı hızla devam ediyorum. Çünkü benim bir müşteri portföyüm var. Onlar benim üretmemi bekliyorlar. Bu nedenle ürettiğim patatesleri satmakta zorluk çekmiyorum. Yetiştirdiğim patatesler doğal lezzetinde olduğundan halk ve pazarcı esnafı tarafından tercih edilmektedir. İlçenin patates ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyorum” dedi.

“Bu yıl 30 dönüm patates ekimi yaptım”

Bu yıl kiraladığı 30 dönüm araziye sertifikalı patates ekimi yaptığını ve yaklaşık 90 tona yakın ürün beklediğini söyleyen Demir,” Yaptığım masraf şu ana kadar 130 bin TL’ye yaklaştı. Uyguladığım iyi tarım sayesinde patateste kalite ve verim artıyor. Sürekli zirai aletler satın alarak daha az işçi çalıştırıp maliyetleri en aza indiriyorum. Bugün patatesin marketlerdeki fiyatı 10 TL civarında. Ürettiğim patatesi halka aracısız sattığım için fiyatı düşük tutuyorum. Hasat zamanında patatesin kilosu kaç lira olur bilmiyorum. Ama kilosunu 5 TL’den satsam bile emeğimin karşılığını almış olurum” diye konuştu.

Ekonomi

Gediz’de Lacaune ırkı koyun yetiştiriciliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde bir veteriner, Lacaune ırkı koyunlarla yetiştiriciliğe ilk adımı attı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca tarım ve hayvancılık alanından mezun olan kişilere yönelik uygulanan ‘Kırsalda Uzman Eller Projesi’nde başvurusu onaylanan ve projesi onaylanan Veteriner Sağlık Teknisyeni İbrahim Ünver, İl Müdürlüğü Proje Kontrol Görevlilerince hakediş kontrolleri gerçekleştirildi.

Proje çerçevesinde Veteriner Sağlık Teknisyeni İbrahim Ünver Abide köyünde 25 adet Lacaune ırkı koyun alarak yetiştiriciliğe ilk adımı attı. Aynı zamanda at antrenörü diplomasına da sahip olan İbrahim Ünver, projeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Hayvancılığı geliştirmek adına önemli bir katkı. Bakanlığımıza ve İl Müdürlüğümüze verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Koyunculuğu severek yapıyorum. Sürümü de bu yönde büyütmeyi hedefliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

DPÜ üretim seferberliği başlattı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) atıl vaziyetteki 180 dönümlük araziye üreticileri de teşvik etmek amacıyla ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkiler ekti.

DPÜ’nün Geven köyündeki arazisinde başta yağlık ayçiçeği, kekik, ekinazya, aynısefa, lavanta, papatya ve ada çayı başta olmak üzere tıbbı ve aromatik bitkiler toprakla buluşturuldu, fideleri de köylülere ücretsiz olarak dağıtılacak.

DPÜ’nün ürettiği bitkileri kozmatik, parfümeri, ve farmakoloji gibi alanlarda şampuan ve sabun gibi uç ürünlerin imalatında kullanarak şehrin ekonomisine katkı sağlayacak.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Geven köyündeki arazide incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası açıklamada bulunan Uysal, “Geleceğimiz tarımda, geleceğimiz bitkisel üretimde. Bu şüphe götürmez bir gerçek. Teknolojik olarak dünya bir yere geldi. Ancak malumunuz gıda sıkıntısı, gıdayı temin zorlaştı. Bundan dolayı üniversitelerin bu anlamda çalışması ve kafa yorması gerekiyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak da mesai arkadaşlarımla, özellikle biyoloji bölümündeki arkadaşlarımla biz zirai üretim noktasında neler yapılabileceğini konuştuk. Bu yıl merkez kampüsümüzde bazı alanlara tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Ayrıca belediyeden Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezini devraldık ve orayı da faaliyete geçirdik. Tavşanlı yolu üzerindeki bu bölgeye yaklaşık 110 dönüm ayçiçeği, ayrı 40 dönüm tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Gerek kampüsümüzde gerek belediyeden aldığımız Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde tıbbi ve aromatik bitkiler çok iyi gelişti ve istikbal vaat ediyor. Ben eminim ki bugün güzel uygulamadan sonra Kütahya’daki şu an ekilmeyen ıssız, verimsiz gördüğünüz bu ovalar yakın zamanda değişecekler. İnşallah Kütahya Dumlupınar Üniversitesi de işin öncülüğünü yapacak. Sadece üretim değil, biz güzel bir uygulama göstereceğiz, halkımıza bu işi sahiplendireceğiz ve tıbbi ve aromatik bitkilerden kozmetikte ve sanayide kullanılan daha uç ürünler elde edeceğiz. Bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız” dedi.

“Kütahya’da tıbbi ve aromatik bitkiler çok güzel gelişiyor, yetişiyor”

DPÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Süleyman Topal, hedeflerinin üretimi daha yaygın hale getirmek olduğunu ifade etti. Topal, “Yaklaşık 4 aydan beri bu arazideyiz. Bu şekilde bir üretimi gördükten sonra heyecan katıldı. Biz burada 180 bin dönümlük alanda bir üretim planladık. Rektörümüz bizim bu projemize destek oldu. Projemiz şuydu, atıl vaziyette duran arazilere ekim dikim yapılması. Rektörümüz projeye ciddi anlamda kaynak aktardı. Yaklaşık 50 dönüm alana lavanta, aynısefa, kekik, ada çayı ve ekinezya bitkisi ektik. En önemlisi lavanta tabi ki. Bu 24 aylık bir proje. Kütahya’da tıbbi ve aromatik bitkiler çok güzel gelişiyor, yetişiyor. Üretimi milyonlar düzeyinde arttırdığımızda istekli çiftçilerimize hibe şeklinde dağıtımını yapacağız. 24 ayın sonunda inşallah Kütahya’yı tıbbi ve aromatik bitkilerin merkezi haline getireceğiz. Ekimi yaptırılan ürünlerin toplamınından sonra işlenip uç ürünlere dönüştüreceğiz. Şampuan ve kozmetik sanayiine kadar her türlü uç ürünlere dönüşmüş olacak. Tamamen doğal hiç bir sentetik kimyasal kullanılmadan yapılan üretim” ifadelerini kullandı.

DPÜ tarafından teşvik amacıyla ekilen arazi İHA tarafından havadan da görüntülendi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hurok Marble Grubu’nun lojistik başarıları devam ediyor

Yayınlanan

Kütahya’da mermer üretimi gerçekleştiren Hurok Marble Grubu 12 bin sandık ve yaklaşık 600 konteyner kadar malı Miami Limanına indirerek lojistik başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Dünyada yaşanan lojistik sıkıntısı ve konteyner bulunamaması nedeniyle Türkiye’den getirmek istedikleri malları istedikleri miktarda getiremediklerine dikkat çeken Hurok Marble’in Amerikalı şirketlerin başındaki CEO’su Kamil Olçar, “Çözüm için açık gemi yüklemesini denedik. İlkini Ramazan Bayramında yüklediğimiz gemiyi Miami Limanına indirdik. İkinci gemi Kurban Bayramına denk geldi. O da 20 gün gibi bir sürede Miami’ye geldi. Bu konuda biz biraz daha tecrübe kazandığımız için 12 bin adet sandık, yaklaşık 600 konteyner kadar malı indirdik. Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomik olarak kurtuluşu, üretim, istihdam ve ihracattır. Buna çok büyük katkı vermeye gayret ediyoruz. Bütün gücümüzle çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Miami Limanını ziyaret ederek geminin boşaltma çalışmalarını yerinde inceleyen Türkiye’nin Miami Ticaret Ataşesi Ömer İnce, ” Türkiye’den Amerika’ya yapılacak ihracatları ve Amerika’daki açılmış bulunan Türk firmalarını destek için buradayım. Miami Limanına gelen 50 bin tonluk gemiden indirilen sandık ve mallar Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacaktır. Hurok Marble Gurubu’nu tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye adına çok büyük onur ve gurur duydum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de sebze bahçelerinde hastalık ve zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde üretimi gerçekleştirilen sebze bahçelerinde hastalık ve zararlı kontrolü çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından ilçemiz merkez mahalle ve köylerinde açık alanda üretimi gerçekleştirilen sebze bahçelerinde hastalık, zararlı kontrolleri ile fenelojik gözlem çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te orman yangını sonrası ürünlerde zarar tespit çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Küreci Köyünde meydana gelen orman yangını nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce üreticilerin ürünlerinde meydana gelen zarar tespit çalışması gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından Küreci Köyünde meydana gelen orman yangını sebebiyle üreticilerimizin ürünlerinde meydana gelen zarar tespit çalışması yapıldı” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

KÜTBO’da elektronik satış seansları başladı

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Elektronik Satış Salonunda 2022 yılı sezonu için ürün alım satım seansları başladı.

Modern Borsacılık hizmetlerini günden güne geliştiren KÜTBO, çağın teknolojileri ile kurmuş olduğu Elektronik Satış Salonunda çiftçi ve borsa üyelerini ürün satışları için bir araya getirdi. 01 Ağustos 2022 tarihi itibariyle elektronik ortamda seanslara başlanan Borsa Satış Salonuna ürünlerini getiren çiftçiler, Borsa laboratuvarında analiz yaptırarak satışa sunuyor.

Çiftçilerin ürettiği ürünün gerçek değerini bulduğu ve rekabetçi ortamın sağlandığı KÜTBO Elektronik Satış Salonu sezon boyunca seanslarına devam edeceğini söyleyen KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Ürünlerinin Borsa Satış Salonunda gerçek değerleriyle işlem görmesi için çiftçileri borsaya davet etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı üreticilere Elektronik Satış Salonu

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu, Vali Ali Çelik ve protokol mensuplarının katıldığı bir törenle hizmete sunuldu.

Kütahya Ticaret Borsası Başkan Necati Gültekin, hizmete sunulan salon ve borsanın işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Gültekin, 4 yıl önce modern bir borsa binasına kavuştuklarını dile getirerek, “Coğrafi işaretlerle ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Borsamızdaki alım ve satımda garantör biziz. Eğer alan kişi çiftçiye borcunu ödemez ise biz ödüyoruz. İşleyişimizi modern hale getirdik. Gelen ürün ilk olarak kantara giriyor, üründen numune alınıyor. Elde edilen ürünün değerleri hem çiftçinin hem alanın ekranlarına yansıyor. Burada tüccar ürünün kalitesine değerine göre fiyatını veriyor. Bu çerçevede TMO’da fiyat veriyor ancak tek fiyat veriyor ihaleye girmiyor. Fiyatlar sonrası çiftçiye soruluyor tüccara mı yoksa TMO’ya mı vermek istiyorsunuz diye. Vatandaşın tercihine göre satış sözleşmesini imzalıyoruz ve gönderiyoruz” diye konuştu.

“Artan talebe karşı arzı arttırmaktan başka bir çaremiz yok”

Kütahya Valisi Ali Çelik, çiftçilerin ürünlerinin değerinin bulmasının önemine vurgu yaptı. Çelik, “Milletimizin en büyük değeri üretim. Üretimin desteklemediğimiz, bir parçası olmadığı zaman karşımıza çıkan sorunları biliyoruz. Dünya ciddi bir gıda sorunuyla boğuşuyor, bunun daha da devam edeceği belirtiliyor. İklim değişikliği krizi, artan nüfus baskısı nedeniyle gıdaya ürünlerinde oluşturduğu fiyat baskısı var. Yani artan talebe karşı arzı arttırmaktan başka bir çaremiz yok. Bunun çaresi de hakkedenin hakkettiğini almasından geçiyor. Bizler, sizler bu sürecin en önemli paydaşlarıyız. İnşallah kesintisiz şekilde sürecek. Eksiklikler var, hep birlikte bu eksiklikleri gidereceğiz. Her şey Kütahya’mız, Kütahyalı çiftçilerimiz, ülkemizin daha iyi yarınlara kavuşması ve çocuklarımızın sürdürülebilir bir gıda politikasına kavuşması için” ifadelerini kullandı.

Gültekin, kurdelası kesilerek hizmete sunulan Elektronik Satış Salonu hakkında Vali Çelik, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve protokol üyelerine bilgiler verdi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da hasat dönemi dualarla başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi dualarla başladı.

Kütahya’nın buğday ambarı olan Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi Belediye Başkanı Gökhan Gürel, Aslanapa Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ali İhsan Emeksiz ve çiftçilerin katıldığı törenle başladı.

Hasat döneminin çiftçilere bereketli olmasını dileyen Aslanapa Belediye Başkanı Gökhan Gürel, “ Rabbim emeklerinin karşılığını versin’’ dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de sebzelerde hastalık ve zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede üretimi yapılan sebzelerde hastalık ve zararlı kontrolleri gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından ilçede kapalı örtü altı ve açık alanlarda üretimi yapılan sebzelerde hastalık, zararlı kontrolleri ile fenelojik gözlem( bitkilerin gelişme safhalarının zamanı ve süresinin incelenmesi) çalışmaları devam ediyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da hububat alım yeri artırıldı

Yayınlanan

Vali Ali Çelik,Kütahyalı çiftçilerin ürünlerini değerinde satabilmesi ve rekabet gücünü artırması için hububat alım yeri sayısının artırıldığını bildirdi.

Çiftçiler ürünlerini, 1 Ağustos itibarıyla hem Toprak Mahsulleri Ofisine hem de Kütahya Borsasına satabilecek. Alımlar yıl boyunca devam edecek.

Kütahya Valisi Ali Çelik ayrıca 2000 m2’lik yeni bir alanın Toprak Mahsulleri Ofisine tahsis edilerek depo ihtiyacının giderdiğini bildirdi ve ” İlimize, çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından ilçemiz Çalköy ve Gölbaşı köylerinde demonstrasyon çalışması çerçevesinde ekilişi yapılan aspir bitkisinde ve hibeli olarak dağıtılan nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” ile mücadele çalışmaları

Yayınlanan

Simav ilçesinde bazı tarlalarda ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” görülmeye başlaması üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince çayır tırtılı zararlısına karşı mücadele için ilaç dağıtımı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Simav ilçemizde Naşa, Demirciköy ve Çitgöl Beldelerinin kullandığı göl arazisinde ayçiçeği ekili alanlarında görülen çayır tırtılı zararlısına karşı mücadele için yaklaşık bin 200 dekarlık alanda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından ilaç dağıtımı yapılarak toplu mücadele gerçekleştirilmiş olup, kontrollerimiz saha da devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de çilek bahçelerinden pestisit kalıntı için numune alma çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçedeki çilek bahçelerinden pestisit kalıntı durumunun izlenmesi için numune alma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli tarafından ilçemizde bulunan çilek bahçelerinden pestisit kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune alma çalışmaları devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Müdür Özçalık ve Rektör Uysal ayçiçeği tarlalarını gezdi

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık ile Rektör Kazım Uysal, Dumlupınar Üniversitesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Özel İdare işbirliği çerçevesinde ekimi yapılan ayçiçeği tarlalarını gezdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık,” Dumlupınar Üniversitemiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Özel İdaremiz işbirliğiyle ekilen ayçiçeği tarlalarını Rektör Kazım Uysal, proje sorumlusu Süleyman Topal ve mesai arkadaşlarım ile birlikte gezdik. Geç ekilmesine rağmen çok güzel bir gelişim göstermiş. Allah bereketli bir hasat nasip etsin” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da kadın üreticiden lavanta üretimi

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya’da Emine Daşgın isimli kadın üreticinin yetiştirdiği lavanta tarlasını ziyaret etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “ Kütahya’mızda girişimci ruha sahip Emine Daşgın ablamızın özveriyle yetiştirdiği lavanta tarlasını ziyaret ettik. Allah kendisine güç kuvvet versin hem yetiştirme, hem yağ çıkarma hem de pazarlama işini kendi başına çözmüş. Bu örnek başarısından dolayı kendisini ve eşi İsmail beyi tebrik ederek alkışlıyorum. Kendilerine daha büyük hedeflerinde muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da ayçiçeğinde “Çayır Tırtılı” görüldü

Yayınlanan

Trakya’da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlalarına büyük zarar veren “Çayır Tırtılı” Kütahya’nın Simav ilçesinde de görüldü.

Bitkinin kökünden başlayarak yaprak ve çekirdek kısmına kadar zarar veren çayır tırtılına karşı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Simav ilçesinde bazı tarlalarda ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” görülmeye başlaması üzerine hareket geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarlalarda inceleme yaptı. Ekipler, üretici ve yerel yöneticileri zararlıyla mücadele konusunda bilgilendirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla yapılan açıklamada, ” Simav ilçemizde, Ayçiçek ekili alanlarda zarara neden olan çayır tırtılı ile ilgili ilçemizde sörvey ve inceleme çalışmaları yapıldı. Demirciköy, Çitgöl, Naşa ve Güney kasabalarının kullandığı göl arazisinde yapılan incelemelerde bazı bölgelerde zararlıya rastlandı. İl Tarım ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personellerince mücadele yöntemi ile ilgili çiftçiler ve yerel yöneticilere bilgiler verildi” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından, Ortaca köyünde ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Müdür Özçalık, çiftçileri uyardı: “Lütfen hasat sonrası anızları yakmayalım”

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, çiftçileri hasat sonrası anızları yakmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,” Değerli çiftçilerimiz, ilimizde biçerdöverler ve ekin biçme makinaları sahaya çıkmaya başladı. Yakında her tarafı hasat telaşı saracak. Lütfen hasat sonrası anızları yakmayalım. Böylece anızı kendine sığınak yuva yapan canlıların vebali üzerimizde kalmasın, hem topraklarımızdaki çok yararlı organik madde imha olmasın, hem de ormanlarımıza yangın sıçrama tehlikesi yaşanmasın. Lütfen bu konuda çok hassas olalım ve herhangi bir olumsuzluk için hasat sırasında mutlaka su tankı bulunduralım. Allah hepinize kazasız belasız bereketli bir hasat nasip etsin” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çiftçi patoz makinalarından vazgeçemiyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde bir zamanlar çiftçinin yoğun bir şekilde harman zamanı kullandığı patoz makinaları biçerdöverlerin giremediği ekili alanlarda halen kullanılmaya devam ediyor.

Önceki yıllarda çiftçinin buğday, arpa ve nohut hasadı yaptığı patoz makinaları, harman zamanı artık sadece biçerdöverlerin giremediği sarp alanlardaki hububat ekili alanların hasadında kullanılıyor.

Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Coşar yaptığı açıklamada, ’’ Günümüzde eski patoz makinalarının yerini modern biçerdöverler aldı. Köylerde kullanımı her geçen yıl yaygınlaşan biçerdöverler, aynı anda hem saman yapıp, hem de daneleri depoladığı için iş gücü, maliyet ve zaman açısından çok daha avantajlı. Ancak bazı ekili alanların yollarının dar ve biçerdöverlerin geçmesine uygun olmaması yüzünden buralarda biçerdöverlerle hasat yapamıyoruz. Bu durumda hasadı patoz makinalarıyla yapmak zorunda kalıyoruz. Meşakkatli olsa da eski hasat dönemlerini hatırlama açısından patozla hasat eğlenceli oluyor. Bu yıl yaklaşık 300 dönüm alana hububat ektim, bunun 80 dönümünü patoz makinalarıyla yapacağım” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’nin ilk Seracılık ve Tarım Fuarı Simav’da açılacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde bu yıl ilki düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk Jeotermal Seracılık ve Tarım Fuarı’nın 90 yıldan devam eden bölgenin en büyük panayırı olma özelliği taşıyan Simav Panayırı ile birleşerek 26 Ağustosta açılacak.

Seracılık konusunda kurulum, sera ekipmanları, danışmanlık, fide ve tohum gibi katılımcıların yanı sıra tarım makinaları, sulama sistemleri, gübre ve bitki besleme gibi birçok sektörün bir arada bulunacağı fuar 4 Eylül’e kadar devam edecek.

Termal enerjinin cazibe merkezi Simav ‘da 1,2 milyon metrekare alanda yatırımı planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Jeotermal Sera OSB de yıllık 50 bin ton domates üretimi hedefleniyor. Yeni iş imkanlarına kapı açacak olan fuarın Simav Kütahya ve ilçelerinin yanı sıra Manisa Balıkesir Uşak Afyonkarahisar gibi komşu illerden de ziyaretçi alması bekleniyor.

Simav Jeotermal Seracılık ve Tarım Fuarı’nın yapılması konusunda büyük destek veren Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav’da 500 dekarlık bir alanda kurulu seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Biçer, ”Simav Eynal domatesi ismiyle markalaşmış olan domatesimizin üretimini organize sera bölgesinde artırarak öncelikli hedefimizi iç piyasanın talebini karşılamak, sonrasında ise ihracatını gerçekleştirmek olacak. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz fuarımız ise hedefe giden yolda önemli bir adım olacaktır. Fuarın bölgemize memleketimize ve tüm katılımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR