Bizimle iletişime geçin

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da çiftçi bilgilendirme toplantısı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı” çerçevesinde meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kurulumu hakkında uygulamalı çiftçi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı” çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından Çavdarhisar ilçemizdeki Halil İbrahim Uzun’a ait kapama meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kurulumu hakkında çiftçi teknik inceleme gezisi düzenlenerek uygulamalı olarak çiftçi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir” denildi.

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi kazıları tamamen DPÜ’ye devredildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde yürütülen ve 2021 yılında Kütahya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında ve DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un bilimsel danışmanlığı ve eş güdümünde yürütülen Aizanoi Kazıları, 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı kararıyla doğrudan Kütahya Dumlupınar Üniversitesine verildi

“Bilimsel yöntemlerden taviz vermeyeceğiz”

Kazı Başkanlığını yürütecek olan Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bilimsel, kültürel ve turizm açılarından büyük öneme sahip olan antik kentteki çalışmaları bilimsel yöntemlerden taviz vermeden hızlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Aizanoi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesinde yer aldığını hatırlatan Gökhan Coşkun, “Anadolu’da en iyi korunmuş Zeus Tapınağını barındırmasının yanı sıra Aizanoi’de hem Agora’nın hem de Macellum’un varlığı kentin bölge için ticari önemini de işaret eder. Roma İmparatorluk Dönemi’nde kente yapılan yatırımlar bugün kent içinde kalıntılarını görebildiğimiz en görkemli yapıları oluşturur. Bu yapıların kazı, restorasyon ve konservasyon işlemleri zaman içerisinde tamamlanarak ülkemize arkeolojik ve turistik bir değer olarak kazandırılması hedefleniyor” dedi.

“Aizanoi bölgenin en büyük antik kenti”

Bölgede son 2 yıl içinde yürütülen çalışmalardan da söz eden Prof. Dr. Coşkun, “Bölgenin en büyük antik kenti olan Aizanoi’de 2021 yılı kazı çalışmaları çerçevesinde birden fazla alanda çalışmalar yapıldı. Roma İmparatorluk Dönemi kentlerinin en prestijli yapılarından biri olan Agora ve bunun yanı sıra Zeus Tapınak alanının giriş kapısı (Propylon) ortaya çıkarılmaya başlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde Agora’daki sütunlu galeriler ve dükkanlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Ayrıca Agora’nın ticari hacmini gösteren dükkânlardan ele geçen buluntuların bilimsel değerlendirmeleri yapılarak, elde edilen veriler sonucunda Aizanoi Agorası’nın dükkânlarında hangi ürünlerin satıldığı tespit edilebildi. Kazısı tamamlanan dükkânlarda, antik dönemin aydınlatma araçları olan kandiller ve ayrıca kemik eserlerin satıldığı saptandı. Anadolu’daki en görkemli giriş kapılarından biri olan Zeus Tapınağı Propylonu ve Agora’daki çalışmalar 2022 yılında da sürdürülmeye devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

“Antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılması planlanıyor”

Antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılmasının planlandığına değinen Coşkun, devam eden ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada,” Birbirlerine bitişik olarak yapılmış hali dünyada tek örnek olan Tiyatro-Stadion Kompleksi’nin rölövesi yapıldı ve tiyatronun restorasyon projesi 2022 yılında hazırlanmaya başlandı. Diğer yandan, 2021 yılından itibaren yoğun bir şekilde çalışılan ve Kütahya Valiliği ile Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Penkalas/Kocaçay Deresi Islah Projesi’nin 2022 yılında tamamlanarak, antik kente yeni bir turizm değeri kazandırılması planlanıyor. Bu proje çerçevesinde Penkalas Çayı üzerinde yer alan Roma Köprülerinin restorasyon çalışmaları da hızla devam ediyor. Bunlara ilaveten, kentin haritalandırılmasının ve şimdiye kadar gün yüzüne çıkarılmış olan tüm yapıların çizim çalışmalarının da 2022 yılında tamamlanmasını hedefleniyoruz. Kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının çok geniş olması ve bu projelerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ekibimiz içerisinde DPÜ Arkeoloji Bölümü’ndeki akademisyenlerin yanı sıra diğer bölümlerden de akademisyenler yer alıyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünün yoğun desteğiyle sürdürülen kazı çalışmalarının, akademisyenlerden oluşan ekibe yeni takviyeler yapılmak suretiyle daha da verimli hale getirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kazıların DPÜ’ye devredilmesi gurur verici”

Kazıların Üniversitesine devredilmesini değerlendiren Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal kazıların DPÜ’ye devredilmesinin gurur verici olduğunu belirterek, “Geçen yıl akademik danışmanlığını üstlendiğimiz kazıların bu yıl tamamen tarafımıza devredilmesinden Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Kazı çalışmalarını yürüten Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerimiz olmak üzere tüm personelimize teşekkürlerimi sunuyorum. Rektörlük olarak Kütahya’nın en kıymetli hazinelerinden biri olan Aizanoi’nin şehrimize gerek ekonomik gerekse kültürel anlamda sunacağı katkıları ortaya çıkarmaya devam edeceğiz. Alınan bu kararın Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da doludan zarar gören ekili alanlarda hasar tespit çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” İlçemiz köylerinde meydana gelen etkili dolu yağışının ardından üretim alanlarında oluşan zarardan dolayı Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personellerince hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Her zaman çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz” denildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

YÖK Başkanı Özvar ve rektörler, Aizanoi Antik Kent’i ziyaret etti

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (KSBÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen ‘ADIM Üniversiteleri Toplantısı’ çerçevesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve farklı üniversitelerin rektörleri, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kent’i ziyaret etti.

KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu ve DPÜ Rektörü Kazım Uysal, Özvar ve rektörlere UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan ve ‘İkinci Efes’ olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti hakkında bilgiler verdi.

Ziyaret sonrası konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Çok önemli bir antik kentte bulunuyoruz. Aslında ne kadar büyük bir medeniyetin, uygarlığın burada olduğunu müşahede ediyoruz. YÖK Başkanı olarak, buraya gelerek gördüm ki gerçekten Efes kadar gezilmesini hak eden bir antik kentimiz var. Burada önemli çalışmalar yürütülmektedir. Emeklerinden dolayı kurumlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

19 üniversiteden oluşan ADIM Üniversiteleri rektörleri ve idari heyet bu yıl KSBÜ ev sahipliğinde Kütahya’da bir araya geldi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti’nde sokak tenisi turnuvası

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde “Sporun Gelişimi ve Tarihin Tanıtımı” projesi çerçevesinde Aizanoi Antik Kenti’nde sokak tenisi turnuvası düzenlendi.

Yaklaşık 50 sporcunun katıldığı turnuva sonunda dereceye giren sporculara madalya ve kupaları Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tahir Emre Can ile birim müdürleri tarafından verildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisarlı çocuklar beyaz perdeyle Aizanoi Antik Kenti’nde tanıştı

Yayınlanan

Büyük Zafer’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde sinemaya erişimi kısıtlı olan çocuklar için geliştirilen Gezen Sinema Tırı Çavdarhisar ilçesi Aizanoi Antik Kenti’nde çocuklarla buluştu.

Mobil tırda kurulan sinema salonunda “Rafadan Tayfa” filmini izleyen çocuklar eğlenceli ve heyecanlı dakikalar geçirdi. Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz ile Belediye Başkanı Halil Başer, mobil tırı ziyaret ederek çocukların heyecan ve mutluluğuna ortak oldu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Domaniç Hayme Ana MYO öğrencileri için tarihi ve kültürel gezi

Yayınlanan

Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Dumlupınar Zaferi’nin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Dumlupınar ilçesindeki tarihi, kültürel mekanlar ve şehitliklerle Altıntaş’taki Zafer Anıtı ile Çavdarhisar’daki Aizanoi Antik Kenti’ne gezi düzenlendiği bildirildi.

Domaniç Hayme Ana Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve Öğr. Gör. Esra Uyar ile MYO Sekreteri Ali Gezer’in eşliğinde düzenlenen geziye katılan öğrenciler, gezinin Dumlupınar ayağında Kaymakam Buğra Karadağ ve Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç’ı da ziyaret ettiler. Kaymakam Karadağ ve Belediye Başkanı Akağaç, öğrencilerin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Gezi, daha sonra Dumlupınar Savaşları’nın gerçekleştiği alanların, kültürel mekanların, Dumlupınar Zafer Anıtı’nın ve Dumlupınar Şehitliği’nin ziyareti ile devam etti.

Daha sonra Altıntaş ilçesine geçen öğrenciler, Altıntaş Kaymakamlığının görevlendirdiği rehber eşliğinde Zafertepeçalköy’deki Zafer Anıtı, Şehit Mehmet Sancaktar Anıtı, 30 Ağustos Zafer Alanı ve Afyonkarahisar sınırları içinde kalan Yıldırım Kemal Tren İstasyonu’nu ve Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ni ziyaret ettiler.

Ziyaretlerle ilgili bir açıklama yapan Öğr. Gör. Esra Uyar, “Bu geziyi ‘Kuruluşun ilçesi’ Domaniç’ten ‘Kurtuluşun toprakları’ Dumlupınar’a öğrencilere millî benlik kazandırma, vatan, bayrak ve tarih şuuru verme gayesiyle gerçekleştirdik. Gezinin düzenlenmesine katkı sunan Domaniç Hayme Ana Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu öğrencilerimize de ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti’nde ilkbahar güzelliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti, ilkbahar manzaralarıyla ayrı bir güzelliğe büründü.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen antik kent, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

Aizanoi Antik Kenti, Efes, Bergama, Side gibi antik kentler ile çağdaş olan Aizanoi, ‘İkinci Efes’ olarak da nitelendiriliyor.

Kütahya merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alan, yılda ortalama 60 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölgede her mevsim güzel görüntüler oluşuyor.

İlkbahar güzellikleri ile şu sıralar fotoğraf çekmek isteyenlere eşsiz güzellikler sunuyor.

İlkbahar manzaralarıyla ayrı bir güzelliğe bürünen antik kent, İHA tarafından havadan da görüntülendi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

DPÜ müzik topluluğundan Aizanoi ziyareti

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Müzik Topluluğu öğrencileri, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na sahip olan Aizanoi Antik Kenti’ne ziyarette bulundu.

Sağlık Kültür ve Spor Dairemizin bünyesinde faaliyet gösteren Müzik Topluluğunun 45 üyesi, Dr. Öğr. Üyesi Harun Büber’in de katıldığı geziyle Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’ni gezdi.

Gezi çerçevesinde Zeus Tapınağı, Antik Amfitiyatro, Penkalas Köprüsü ve Borsa Binası’nı gezen öğrenciler, alandaki çöpleri toplayarak çevre bilinci oluşturdular. Öğrenciler ayrıca tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan bölgede canlı müzik yaparak keyifli zaman geçirdiler.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da Aizanoi Kısa Film Festivali’nin ikincisi düzenlenecek

Yayınlanan

İlki geçen yıl düzenlenen Aizanoi Kısa Film Festivali’nin ikincisinin 2-4 Haziran tarihleri arasında Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi Aizanoi Antik Kenti’nde yapılacağı bildirildi.

Kütahya Valiliği himayesinde düzenlenen Türkiye’nin ilk antik kent film festivali, geçen yıl büyük beğeni toplamış ve dikkat çekmişti.

Dünyanın ilk borsası, Anadolu’nun en sağlam Zeus Tapınağı’yla antik dünyanın eşsiz kenti Aizanoi, kısa film festivaline hazırlanıyor.

UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, 2-4 Haziran tarihleri arasında ikinci kez kısa film festivaline ev sahipliği yapacak.

Kütahya Valiliği himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çavdarhisar Kaymakamlığı, Zafer Kalkınma Ajansı, Çavdarhisar Belediyesi ve Film Yapımcıları Birliği (FİYAB) destekleriyle düzenlenecek.

“Ahmet Uluçay özel ödülü verilecek”

Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Derneği (ASİFSAD) tarafından, “Kültürel Miras, Çevre Bilinci ve İklim Krizi, Spor ve Sağlık ” temasıyla düzenlenecek festivalde kısa filmler ve belgeseller yarışacak. Festivalde, Ahmet Uluçay Özel Ödülü, En İyi Kısa Film, En İyi Kısa Belgesel, En İyi Animasyon ve En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü olmak üzere 5 kategoride ödül verilecek.

“Gala gecesi ve ödül töreni 4 Haziran’da”

Yönetmen, yapımcı ve oyuncuların da katılacağı kısa film festivali. 2 Haziran Perşembe günü Zeus Tapınağı’nda film gösterimiyle başlayacak. Online gösterimler ve atölye çalışmalarıyla devam edecek olan festival, 4 Haziran’da gala gecesi ve ödül töreniyle sona erecek.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Domaniç Hayme Ana MYO öğrencilerine kültür gezisi

Yayınlanan

Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Zafer Bayramı’nın 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde tarihi, kültürel mekanlar ile Zafer Anıtı ve şehitliklere tur düzenlendiği bildirildi.

Zafer Bayramı’nın 100.yıl etkinlikleri çerçevesinde Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksek Okulu öğrencileri Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti, Altıntaş ilçesi Dumlupınar Şehitliği, Zafer Tepe Çalköy Zafer Anıtı, Şehit Mehmet Sancaktar Anıtı, 30 Ağustos Zafer Alanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Yıldırım Kemal İstasyonu, Dumlupınar Zafer Anıtına ziyaret ettiler.

Gezi programında Altıntaş Kaymakamlığı tarafından rehber görevlendirildiği ve yemek ikramı yapıldığı belirtildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da lise öğrencilerine trafik güvenliği eğitimi

Yayınlanan

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube ekiplerince Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine emniyet kemerinin önemi ve trafik güvenliği hakkında eğitim verildiği bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube ekiplerince Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine trafik kazalarını önlemek ve oluşabilecek kazalarda can kaybı ve yaralanmayı en aza indirgemek amacıyla emniyet kemerinin önemi ve trafik güvenliği hakkında seminer verildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar takımı zeka oyunlarında 3 şampiyonluk 1 ikincilik elde etti

Yayınlanan

Çavdarhisar zeka oyunları takımı Kütahya’da yapılan il finallerinde 3 şampiyonluk ve 1 ikincilik elde ederek turnuvanın en iyi takımı oldu.

Türkiye Akıl ve Zeka oyunları Federasyonu il finallerinin en küçük öğrencisi olmasına rağmen tüm rakiplerini yenen Aymira Günay, Equlibiro oyununda Kütahya şampiyonu, yine tüm rakiplerini maç vermeden 5-0 yenen Tunahan Süngü, Pentego oyunu şampiyonu, Çavdarhisar İmam Hatip Ortaokulundan mezun olan İshak Karademir ise Küre oyunu şampiyonu oldu. Tek maç kaybedip tüm maçları kazanan İlayda Emre il 2.si oldu.

Dereceye giren öğrenciler Türkiye finallerinde Kütahya’yı temsil edecekler.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da 46 çiftçiye yüzde 75 hibe destekli tohumluk fasulye dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde 46 çiftçiye yüzde 75 hibe destekli bin 600 kilogram sertifikalı tohumluk fasulye dağıtımı gerçekleştirildiği bildirildi.

Kaymakam Metin Korkmaz, Yazı İşleri Müdürü Ali Karaağıl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Gülmez’ in katılımlarıyla düzenlenen programda 46 çiftçiye yüzde 75 hibe destekli bin 600 kilogram sertifikalı tohumluk fasulye dağıtımı yapıldı.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti’nde yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde 2022 yılı içerisinde yapılacak çalışmalar Vali Ali Çelik’in başkanlığındaki toplantıda istişare edildi.

Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan değerlendirme toplantısında, İl Özel İdaresi ile Zafer Kalkınma Ajansının destekleriyle hayata geçirilecek projelerin son durumu gözden geçirildi. Vali Ali Çelik, Aizanoi Antik Kenti’ndeki altyapı ve arkeolojik kazı çalışmalarının 1 Nisan 2022 tarihinde başlayacağını söyledi.

Toplantı, görüş ve önerilerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Kaymakam çekti, vali paylaştı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik’in sosyal medya hesabında paylaştığı Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz’ın gece çektiği Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti Zeus Tapınağının muhteşem görüntüsü büyük beğeni aldı.

Vali Ali Çelik’in sosyal medya hesabında paylaştığı resim ve yazdığı, “Çavdarhisar Kaymakamımız Metin Korkmaz’ın objektifinden Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı” paylaşımı ilgi odağı oldu.

Vali Çelik’in Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz tarafından Aizanoi Antik Kentinin gece çekilmiş muhteşem fotoğrafı takipçilerinden kısa sürede büyük beğeni aldı.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da okul arazisinde uygulanabilecek projeler masaya yatırıldı

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürlerinin Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri ile birlikte okul arazisinde uygulanabilecek projeleri istişare ettiği bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürleri, Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili İbrahim Gülmez, Çavdarhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri ile birlikte okul arazisinde uygulanabilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da su kuyularında kullanılan yenilenebilir enerji ile tasarruf sağlanıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi köylerinde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek dalgıç pompaları çalıştıran fotovoltaik sistemin yaygın hale geldiği bildirildi.

Çavdarhisar AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Yıldız, ilçeye bağlı Hacıkebir, Tepecik, Çamköy, Akpınar ve Efendi Köprüsü köylerinde su kuyularının elektriğini güneş panelleri ile karşıladıklarını, Hacımahmut ve Demiroluk köylerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’daki göletin yüzeyi buz tuttu

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki baraj göletinin yüzeyinin buzla kaplandığı bildirildi.

Bedir Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1985-1990 yılları arasında inşa edilen barajın yüzeyi bölgede hava sıcaklığının eksi 15-20 derecelere kadar düşmesi sonucu buz tuttu. Göletinin donmuş yüzeyi seyrine doyulmaz bir manzara sunuyor.

Baraj göledinin 32 yıldan beri ilk defa buz tuttuğunu söyleyen vatandaşlar, “Kar yağışlarıyla göledimizin düşük olan su seviyesi inşallah yükselir” dediler.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi Antik Kenti beyaza büründü

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen Aizanoi Antik Kenti, kar yağışının ardından beyaz örtüyle kaplandı.

Çavdarhisar Kaymakamlığının medya hesabından paylaştığı Aizanoi Antik Kenti ve Zeus Tapınağı’nın kar yağışı sonrası kartpostallık fotoğrafları büyük beğeni aldı.

Aizanoi Antik Kenti kültürel yapısıyla sanat çevrelerince ‘İkinci Efes olarak bahsediliyor.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Çavdarhisar’da ürünlere fiyat ve marka takibi

Yayınlanan

Çavdarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemine (TÜFİS) giriş için marketlerdeki ürünlerin fiyat ve marka takipleri yapılarak sisteme girildiği bildirildi.

Bakanlık bünyesinde bulunan Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemine (TÜFİS) giriş için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından bakliyat, işlenmiş ürün, hayvansal ürünler, meyve ve sebzelerden belirlenmiş ürünlerin fiyat ve marka takibi yapılıp sisteme girişleri yapılıyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR