Bizimle iletişime geçin

Kültür

Germiyan Meydanı’na bina dikilmemeli

Yayınlanan

Pazar yerinin yıkılmasıyla 600 yıllık Germiyan Meydanı ortaya çıktı. Fuat Paşa Hükümet Konağı ve Yeşil Camii’yi yaptırmadan önce burada Germiyan Sarayı vardı. Saray Camii ve Saray Hamamı da burada. Buradaki ağaçlar da Fuat Paşa tarafından dikilen tarihi ağaçlar.

Alim başkanın önünde büyük bir fırsat var. Burayı tekrar bina yapmak yerine tarihi bir yeşil meydan yapabilir ve Germiyan meydanını 100 yıl sonra kurtaran başkan olarak anılabilir.

Yeşil Camii nedeniyle; ‘Yeşil Meydan’ denilebilir.Saray Mahallesi, Saray Hamamı, Saray Camii ve eski Hükümet Sarayı ve eski Germiyan Sarayı’nın burada olması nedeniyle ‘Saray Meydanı’ denilebilir.”

https://www.facebook.com/kutahya.camera/videos/5248087695311396

Kültür

Kitapçıda ‘Kütahyalı yazarlar’ rafı

Yayınlanan

Kütahya’da bir kitabevinde Kütahyalı yazarların kitapları için ayrı bir raf oluşturuldu. Kütahyalı okurlar hem kitapları bir arada görebiliyor hem de dilediği kitabı satın alabiliyor. Kütahyalı yazarların da kitaplarına Kütahyalılara ulaşması için kitabevi ile iletişim kurması yetiyor.

Kitabevi sahibi Ömer Faruk Nazlı yıllardır kendilerine ulaşan tüm Kütahyalı yazarların kitaplarının okurlarla ulaşmasını sağladıklarını ve artık onlara özel bir rafları olduğunu söyledi. Kendi çabasıyla kitap çıkarmış yazarlar dahil, kitapları yayınevlerinden çıkan yazarların dahi şehrinde okurlarının kitaplarını her zaman bulabileceği bir yer sıkıntısı çektiklerini ve kendilerine ulaşan tüm yazarların bu ihtiyaçlarını çözdüklerini söyledi.

Nazlı, araştırma, edebiyat ve çocuk kitabı türlerinde eserleri olanlar başta olmak üzere bugüne kadar yüzden fazla Kütahyalı yazarın kitabevini ziyaret ettiğini söyledi. Gülten Dayıoğlu gibi eserleri alanında önemli yazarların kitaplarını kendi türünde kitap raflarında tuttuklarını söyleyen Nazlı, böyle kitaplar için de ”Kütahyalı Yazar” etiketiyle okurlara bilgilendirdiklerini belirtti. Her Kütahyalı yazarın kitabından bir adet arşivlediklerini söyleyen Nazlı, bir gün sadece Kütahyalı yazarların ve Kütahya üzerine kitapların bulunduğu bir kütüphane saçmayı umduklarını belirtti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da Yörük Türkmen Şenliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde gerçekleştirilecek olan Yörük Türkmen Şenliğine, Ertuğrulgazi Yörük ve Türkmenler Dernek Başkanı İsmail Durkun tarafından tüm halk davet edildi.

Şaban Dede Mesire Alanı’nda 7 Ağustos Pazar günü Yörük ve Türkmen Şenliği düzenlenecek.

Etkinlikler öğlen Kortej Yürüyüşüyle başlayacak, 17:00’ye kadar çeşitli etkinlikler ve Konserlerle devam edecek.

Tavşanlı Ertuğrulgazi Yörük ve Türkmenler Dernek Başkanı İsmail Durkun yapmış olduğu açıklamada belediye ile işbiriği halinde çok farklı bir etkinlik olacağını ifade ederek şunları söyledi; “Ülkemizin dört bir tarafından konuklarımız olacak, hatta Ülkemiz dışından da misafirler bekliyoruz. Emel Örgün, Fatoş Kadıoğlu, İsmail Erçek, Kemal Özgün, Ahmet Taş, Sebile Eke, Hüseyin Demir, Osman Demiröz gibi birbirinden değerli sanatçılarımız da yer alacağı şölenimize herkesi bu etkinliğimize bekliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

60 yıl öncesine kadar Zafer Meydanı şehrin dışında idi

Yayınlanan

Şimdiki Zafer Meydanı şehrin merkezi. Ama Selçuklular dağılırken Germiyanoğulları Kütahya’ya geldiğinde şehrin dışı idi. Bu bölgeye yerleştiler, saraylarını buraya kurdular. Bu dönemde Yakup Bey’in imarethanesi ve ardından Yıldırım Beyazıt’ın Kütahya’ya damat olması sonrası şehrin merkezi aşağı çarşıdan Ulu Camii civarına geldi. Ama saray hala şehrin dışı idi.

100 yıl öncesine kadar tarih boyu Cumhuriyet Meydanı şehrin dışı idi. Hatta Cumhuriyet sonrası bile şehre gelenlerin konakladığı han buradaydı. Bu hanı Yakupoğlu’nun çizimlerinde görüyoruz Vazo’nun yapılması sonrası şehrin merkezi burası oldu. Cumhuriyet Caddesi; Vazo ile Ulu Camii’yi birleştiren önemli bir proje idi.

100 yıl önceki fotoğrafta dahi şimdiki Vazo’nun olduğu bölgede hayvanlar otlamaktadır

Germiyan Sarayı’nın olduğu bölgede bugün Adliye (Fuat Paşa’nın inşa ettiği Hükümet Sarayı) var. Germiyan yapımı Saray Camii ve Saray Hamamı 600 yıldır hala duruyor.

Bu meydan 80 yıl öncesine kadar 100 yıl boyunca yeşil bir alandı

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da 440 yıllık Cafer Paşa Darülkurrası vatandaşlara açıldı

Yayınlanan

Dünyada ayakta kalan ender darülkurralardan bir tanesi olan 440 yıllık Kütahya Cafer Paşa Darülkurrası Kütahya Belediyesi’nin gayretleri ile restore ettirilerek vatandaşlara açıldı.

Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, darülkurranın (Kuran-ı Kerim Okuma yeri) yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık olacağını, darülkurrada haftanın belirli günlerinde Kur’an-ı Kerim okunacağını dile getirdi.

Başkan Işık, “İnsanların fani dünyada mutlu olabileceği çok özel anlardan birisini yaşadığımı ifade ediyorum. Ecdat yadigârı dünyada eşi benzeri kalmamış tek eseri yeniden ayağa kaldırıp bugün milletimizin ve dünyadaki tüm insanlık âleminin hizmetine sunacak bir anı yaşıyoruz. Vesile olan herkese teşekkür ediyorum ama en büyük teşekkürü özellikle davet ettiğim bu ecdat yadigârı nadide eserin belediyemize kazandırılmasında emeği geçen mülk sahibi Hesna Emrem, Mesut Ercan, Hacer Ercan, merhum Abdullah Erbay, Nizamettin Erbay, Muzaffer Erbay’a özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik “Geçmişten alınan armağanları da şefkatle ve emek vererek geleceğe taşıma gayretinde olduklarını dile getirdi. 1582 yılında Rumeli Beylerbeyi Cafer Paşa tarafından inşa edilen ve maalesef uzun yıllar harap bir durumda, varlık savaşı veren Cafer Paşa Darülkurrası’na hayat veren de işte bu emek ve şefkat oldu. Yıllarca ayakta kalmak için direnmiş, kaybolmaya yüz tutmuş darülkurrayı, valiliğimiz, belediyemiz, il özel idaremiz iş birliğinde Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğümüzün rehberliğinde tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çalışmada emeği geçenler ile mülk sahiplerine teşekkür belgesi takdim edildi. Dualarla açılışı yapılan darülkurrada, hafızlık eğitimi alan öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu.

Açılışa Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, Murat Arık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Okumaya devam et

GEDİZ

Çocuklar şenlikte eğlenceye doydular

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen çocuk şenliği’nde çocuklar doyasıya eğlendi.

Gediz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe, yüzlerce çocuk aileleriyle birlikte katıldı.

Şenlikle ilgili konuşma yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak; “18.Geleneksel Gediz Tarhana Festivalinde çocuklara özel “Çocuk Şenliği” Adnan Menderes Yaşam Parkı Açık Hava Sahnesinde çocuklarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti. Çocuklarımız kendileri için hazırlanan alanda gönüllerince eğlendi. Çocuklarımız bugün burada çok mutlu, ailelerimiz ise onlardan da mutlu. Onların yüzlerinin gülmesi bizler için de çok önemli. Katılan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

50 yıl önce 30 Ağustos İlkokulu meydanı

Yayınlanan

Okumaya devam et

Kültür

Ahmet Yakupoğlu’nun izinden

Yayınlanan

Sanatı ve kişiliği ile örnek ve Kütahyalı olmasından büyük gurur duyduğumuz Yakuoğlu’nun resimlerine küçüklükten beri ilham duyardım. En sonunda bu yaz makinemi aldım ve onun çizdiği yerlerin bugününü resmetmeye başladım.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Zeki Uçkan ile Karadeniz rüzgarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde bu sene 18’ncisi düzenlenen Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri içerisinde 17 çocuk için sünnet şöleni düzenlendi.

Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda bulunan yaşam kafede düzenlenen törene sünnet olacak 17 çocukla beraber Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, protokol üyeleri ile çocukların aileleri katıldı.

Gediz Kaymakamlığı ve Gediz Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte çocuklara sünnet elbiseleri giydirildi. Palyaçolarla birlikte doyasıya eğlenen sünnet çocuklarına zaman zaman vatandaşlar tarafından para takıldı. Eğlencenin ardından Kaymakamlık, Belediye ve Emniyet Müdürlüğünün araçları ile konvoy oluşturuldu. Şehir içinde araçlarla tur atan çocuklar ve ailelerinin konvoyuna vatandaşlar da eşlik etti. Konvoy sonunda sünnet çocuklarına protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Her Türk ve Müslüman çocuğun başına gelebilecek bir vecibeyi yerine getirdiklerini söyleyen Gediz Kaymakamı Hakan Alkan; “Sünnetin sağlık açısından çok faydaları var. Rabbim hayırlı uğurlu eylesin. Çocuklarımızı ve ailelerimizi kutluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ise, “18. Geleneksel Tarhana Festivalimizde 17 çocuğumuzun sünnet törenini gerçekleştirdik. Hayırlara vesile olsun. Kazasız belasız festivalimizi bitirmeyi Rabbim nasip etsin” diye konuştu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı Höyük, fotoğraf sergisi ile tanıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, Kütahya Valisi Ali Çelik’in de katılımı ile Tavşanlı Höyük Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleşti.

Tavşanlı Höyük’teki kazıların başlama süreci ve çıkan eserlerden görüntülerin yer aldığı fotoğraf sergisi Tavşanlı Belediyesi hizmet binasında hizmete sunuldu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan protokol üyelerine 2. sezonu başlatılan Tavşanlı Höyük kazısındaki çalışmaların son durumu hakkında bilgiler verdi.

Vali Ali Çelik, fotoğraf sergisinin ardından kazı evini ziyaret etti. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, Tavşanlı Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan buluntular hakkında Vali Çelik’e bilgiler verdi.

Kütahya’nın bilinen en eski yerleşim yeri Tavşanlı Höyük’ün 8 bin yıllık hikayesinin kazı çalışmalarıyla can bulduğunu ifade eden Vali Çelik, “Hem müthiş çalışmaların öyküsünün sunulduğu fotoğraf sergisini hem de kazı evini ziyaret ettik. Gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Emek, sevgi ve heyecan varsa başarı hep var. Daim olsun” dedi.

Serginin açılışına; Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Tavşanlı İlçe Emniyet Müdürü Secaattin Aktay, Belediye Başkan Yardımcıları Naci Erarslan, Mehmet Ali Akar ve Furkan Dinçer ile kazı heyeti katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’nın tarihte “cennet” olarak yer alan caddesi

Yayınlanan

Bugünkü Osmanlı Caddesi, 1970’lerde Kapan Çayı’nın üstünün kapatılması ile ortaya çıkmıştır. Üstü kapatılmadan önce de 1900’lerin başında zemin yükseltmesine maruz kalmıştır.

Birkaç yüzyıl öncesinde ise burası etrafında bağlar bahçeler olan bir yerdir. Evliya Çelebi buradan “iki tarafında kat kat bahçeler ve konaklarla süslüdür” diye bahseder. Matrakçı Nasuh da şehri minimalist bir şekilde minyatüre ederken burayı atlamamıştır.

Tasarım: Abdullah Reha Nazlı
Osmanlı Caddesi

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Tarhana Pişirme Yarışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Geleneksel Tarhana Festivali etkinlikleri çerçevesinde, ‘Tarhana Pişirme Yarışması’ düzenlendi.

Gediz Belediyesi Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi iş birliğinde düzenlenen yarışmaya; Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vedat Öztürk, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, S.S. Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Sacide Başyiğit ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Gediz Kadın Kolları, jüri üyeleri Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Arife Azmanoğlu, Suavi Sayın, Muzaffer Tutal, Fatma Şimşek, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı.

Gediz Açık Hava Sahnesinde 10 kişinin katılımı ile yapılan yarışmada, yarışmacılar pişirdikleri tarhanalarını jüri üyelerine sundu.

Jüri üyeleri tarhananın kokusu, kıvamı, lezzeti ve görselliği gibi kriterlere bakarak puanlama yaptı. Yarışma sonunda Nuray Dizmanoğlu 2022 yılı Tarhana Pişirme Yarışması birincisi olurken, Havva Ünalan ikinci, Filiz Yıldız ise üçüncü oldu.

Yarışmada birinciye, 2 bin 500 TL ve üç gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil, ikinciye bin 500 TL ve iki gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil ve üçüncüye bin TL ve bir gün Muratdağı Termal ve Kayak Merkezi’nde tatil ödülleri verildi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de Tarhana Festivali

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, 8 gün sürecek olan Tarhana Festivali törenle başladı.

Gediz Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda 2 yıl aradan sonra bu yıl 18. düzenlenen Gediz Tarhana Festivali’ne, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’ndan sonra açılış konuşmasını yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, 18.si düzenlenen Tarhana Festivali’nin hayırlı olması dileğinde bulundu. Akçadurak, konuşmasında, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır düzenleyemediğimiz Geleneksel Gediz Tarhana Festivali, geleneğimiz ve kültürümüz olan tarhananın tanıtımının yanında her geçen gün yeni yatırımlarla gelişmekte olan Gediz’in tanıtımı adına katkı sağlamakta. Etkinliklerin yanı sıra ilçe ekonomisine katkı sağlayan, alışveriş imkânı festival sürecinde devam edecek. Kazasız belasız bir şekilde etkinliğimizi tamamlanmasını temenni ediyorum. Esnaflarımıza bol kazançlar diliyorum” dedi.

Festivallerin şehirlerin tanıtımında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, “Festivalin Gediz’e hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Dua ile açılış kurdelesi kesilerek 8 gün sürecek olan festival başladı. Daha sonra protokol üyeleri satış reyonlarını gezerek esnaflarla sohbet etti. Festival alanında yer alan esnaflardan Muharrem Akarsu, “Festivalin 2022 yılında esnaflarımız için çok güzel geçeceğine inanıyorum. Burada güzel hazırlıklar yapılmış. Vatandaşlarımız alışverişin yanı sıra eğlencenin de tadını çıkaracak” diye konuştu.

İlk defa festivalde stant açtığını belirten Recep Özdoğan ise, “Tüm Kütahya halkını festivale davet ediyorum” dedi.

Tarhana üreticisi olarak festivalde yer alan Ercan Şimşek, “Gediz Tarhana Festivali her geçen yıl daha da büyüyor. Bu anlamda Gediz tarhanasının tanıtılması ile birlikte Gediz göveci ve tarhanasının coğrafi işaret almasında etkili oldu. Gediz ekonomisine büyük katkı sağladı. Festival sayesinde Gediz’den 1 milyon tonun üzerinde tarhana çıktığını düşünüyorum. ülke ekonomisine katkının daha da artacağını düşünüyorum. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Festivalin konserler ve çeşitli etkinliklere 8 gün süreceği belirtildi.

Okumaya devam et

EMET

Emet Festivalinde “Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Emfest Gazi Emet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivalinde “Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü olarak etkinlikler düzenlendi.

Emet Bor İşletme Müdürlüğünce sahneye ve fuar alanına bor madeni stantları açılarak madenin tanıtım yapıldı. Ayrıca Emet Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğünce hazırlanan slayt gösterisinde Emet Bor madenlerinin tanıtımı yapıldı.

“Anadolu’nun İncisi Bor Madeni” günü etkinliklerine Emet Bor İşletme Müdürü Ersan Ayten, Müdür Yardımcıları Süleyman Ün, Selçuk Ünsal ve Mehmet Savaş’ta katıldı.

Programda konuşma yapan Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bor madeninin Türkiye ve Emet ekonomisi için önemine değindi.

Başkan Doğan, Eti Maden İşletmelerinin çalışmalarıyla Türkiye ve bölgelerine ciddi bir katma değer sağladığını belirterek, bakanlık başta olmak üzere Genel Müdürlük ve İşletme Müdürleri ile tüm çalışanlara teşekkür etti.

Emet’te başlayan alt yapı çalışmalarına destek için Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 50 milyon TL peşin su alımı protokolü imzalandığını hatırlatan Doğan,” Bu süreçte yanımızda olan Enerji Bakanımız Fatih Dönmez, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürümüz Serkan Keleşer, İşletme Müdürlerimize ve emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. El ele verdik Gazi Emet’imizi modernleştiriyoruz ”dedi.

Başkan Doğan, daha sonra Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer’e telefonla bağlandı. Canlı yayınla halka dinletilen konuşmada Genel Müdür Keleşer, tüm Emet’e sevgi ve selamlarını yollayarak,” Üniversite sonuçları açıklandı. Emet’imizden başarıları duymak bizleri memnun ediyor. Genel Müdürlük olarak başta eğitim olmak üzere ilçemize destek vermeye devam edeceğiz. Emet ve Hisarcık bizlerin çok önemli, gerekli desteği her zaman vereceğiz. Düzenlenen festivalin ilçemiz tanıtımına katkı sağlaması temennilerimle emeği geçenleri tebrik ediyorum “diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Atık malzemeleri giysi ve aksesuara dönüştürüyor

Yayınlanan

Kütahya’da bir kadın, atık malzemeleri giysi ve aksesuara dönüştürüyor. Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Selime Pehlivan, çocukluğunda annesinden gördüğü ‘Kırk yamalar’ ile başladığı tasarım ve geri dönüşüm serüvenini şimdilerde geliştirdiği teknik ile atık pantolon, kazak, kolye ve aksesuarları kullanarak, kendi tasarımını oluşturuyor.

6 yıl içinde 2 binin üzerinde ürün oluşturduğunu söyleyen Selime Pehlivan, “Benim annem eski kumaşlardan kırk yama seccadeler yaparlardı. Ben de annemden gördüğüm şekilde evde yıllarca evdeki kullanılmayan malzemelerden ürünler yapmaya başladım. Sonra Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi olduğunu duydum ve daha sonra buraya gelerek sanatımı göstermeye geldim ve 6 senedir burada çalışmalarımı sürdürüyorum. Burada eski atık olarak gördüğümüz eski dantelleri, kotları, kumaşları kırk yama yapıyorum, çanta haline getirerek tamamen sanata dönüştürüyorum. Üretime ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için hiçbir şeyi atmıyorum. Benim kullandığım bütün ürünler kullanılmayan atık malzemeler. Çöpe atılacak malzemeleri sanata döndürüyorum. Çalışmaların arasında duvar süsleri yaptım, aynalar, çantalar, tencere ve cam tabak taşıma keseleri yaptım. Bugüne kadar da yaklaşık bin 500 ile 2 bin ürünü geçmiştir. Ürünlerin tasarım ve yapım süresi 2 ile 3 günü buluyor bazı ürünlerde 1 hafta uğraşıyorum ve bir sanat eseri ortaya çıkartıyorum. Zaman zaman ev hanımları ve meraklılara geliyorlar ve nasıl yapıldığını soruyorlar. Kimileri malzemelerini getiriyor ve buradaki malzemelerle eşleştiriyoruz ve onlarla beraber birlikte sanat çıkartıyoruz, dileyen de benim tasarladığım ürünlerden alabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’daki kazılarda 3 bin 300 yıllık mühür ve hançer gün yüzüne çıkartıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde geçtiğimiz yıl açılmaya başlayan ve yaklaşık 8 bin yıllık geçmişe sahip Tavşanlı Höyük’teki kazı çalışmalarında, 3 bin 300 yıllık mühür ile hançer ortaya çıkarıldı.

Tavşanlı höyükteki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) iş birliğiyle “Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı” statüsünde yürütülüyor. BŞEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan başkanlığında geçen ay başlayan yeni dönem kazı çalışmalarında, 3300 yıllık benzersiz mühür ile Miken kılıçlarını anımsatan hançer bulundu. Çıkarılan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığının sosyal medya hesabından paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak kazı çalışmalarında, çok sayıda yeni arkeolojik bulgulara ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

EMET

Emet’te Hüseyin Kağıt coşkusu

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde düzenlenen Gazi Emet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali etkinlikleri çerçevesinde sahneye çıkan Ankaralı sanatçı Hüseyin Kağıt, festivalin 2. günü hayranlarıyla buluştu

Emet Termal Amfitiyatro’da gerçekleşen konser programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Konser esnasında festival alanı tamamen doldu. Sahnede yaklaşık 2,5 saat kalan Hüseyin Kağıt’ın, slov şarkıların yanı sıra seslendirdiği hareketli parçalara eline aldığı kaşıklarla eşlik etmesi, alandaki coşkuyu daha da artırdı. Kağıt, konser esnasında Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ile birlikte oyun oynadı.

Konserde Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan gecenin anısına Hüseyin Kağıt’a plaket takdim etti. Başkan Doğan, konser sonunda ise Kağıt’a yöresel ürünlerden keçi peyniri ve yörede yetişen sarı ot hediye etti.

Okumaya devam et

EMET

Emet Yöresel Ürünler El Sanatları Festivali 9 gün sürecek

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet Belediyesi tarafından düzenlenen Birinci Gazi Emet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali, Kütahya Valisi Ali Çelik, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kortej yürüyüşüyle başladı.

Mehteran ekibi eşliğinde Emet Belediyesi önünde başlayarak Emet Termal Otelde sona eren yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Vali Ali Çelik, yürüyüş boyunca vatandaşları selamlayarak çiçek takdim etti.

Festivalin açılışında yaptığı konuşmada, 1. Gazi Emet Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali’nin Emet tarihinin en büyük festivali olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, “Gazi Emet yeraltı kaynakları, yer üstü doğal güzellikleri, doğal organik ürünleri, lezzetleriyle, kadirşinas, misafirperver halkı ile Anadolu’nun şirin bir ilçesidir. Şu dönemlerde önemini hassasiyetle vurguladığımız, “üretim, üretim” diye bağırdığımız, lakin tanıtım ve pazarlama olmadıktan sonra üretimin pek fayda etmediği bir dönemdeyiz. Bizlerde Gazi Emet’imizde bu güne kadar üretimleri gerçekleştirilmiş veya yer altı kaynakları olan, doğal güzellikleriyle tarihe damga vuran Kurtuluş Savaşında Gazilik unvanını hak eden bir ilçenin hizmetkarı olarak sizlere sesleniyorum” dedi.

“Her güne özel tema belirlendi”

9 gün 9 gece sürecek festivalde ilçenin değerlerine özel her güne farklı bir tema belirlendiğini kaydeden Doğan, “ Festivalin ilk günün teması “Türk Dünyası” olarak belirlendi, “Yörükler ve Türkmenler Günü” adı altında etkinlikler yapılacak. Gazi Emet’imizi, ürünlerimizi ve doğal güzelliklerimizi en iyi şekilde tanıtmayı ve sizleri de birer kültür elçisi olarak uğurlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Potansiyelimizi açığa çıkaracak insan kaynağına sahibiz”

Vali Ali Çelik, festival açılışında yaptığı konuşmada Kütahya’nın potansiyelini açığa çıkaracak insan kaynağına sahip olduğunu, ihtiyaç duyulan enerjinin ise festivaller ve etkinliklerle ortaya çıkacağını dile getirdi.

Çelik, “Kütahya’mızın tanıtıma ihtiyacı var. Festival, açılış ve bir araya gelmelerin mantığı da bu. Hem kendi aramızdaki iş birliğini ve birlikteliği güçlendirmek hem de buradan aldığımız güçle yapabileceklerimizi hem ülkemiz genelinde hem de uluslararasında tanıtmak” diye konuştu.

“Emet’in kalkınması Kütahya için çok değerli”

Emet’in gelişmesi ve kalkınmasının Kütahya için çok değerli olduğuna vurgu yapan Vali Çelik, “Dünya bor rezervinin yüzde 70’ine yakınının Emet-Hisarcık’ta. Eti Maden İşletmeleri altyapının geliştirilmesi anlamında da ciddi yatırımlar yapıyor. İlimizdeki en büyük yatırım kalemlerinden biri. Devletimizin bu anlamdaki bakışı çok net. Yerelde de hem yerel yönetimler hem de kıymetli hemşehrilerimizin katkılarıyla diğer potansiyelleri de açığa çıkarabilmeliyiz. Jeotermal kaplıca turizminde ciddi anlamda zenginliğimiz var. Bunu büyütmek de en önemli sorumluluklarımızdan biri. Umarım yatırımlar Emet’imizin kalkınmasına, gelişimine katkı sunar. Emet’imizin kalkınması Kütahya’mız açısından da çok değerli” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik ve protokol üyeleri yöresel ürün ve geleneksel el sanatların satışa sunulduğu stantları ziyaret edip bilgiler aldılar. Daha sonra Kırgızların çadır alanını ziyaret eden Vali Çelik ve beraberindeki heyet, Kırgızların mili danslarını izledi. Kırgızlarla sohbet eden Vali Çelik, kendilerini Emet’te ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

“Vali Çelik, ok attı”

Okçuların gösterilerini de izleyen Vali Çelik, ok attı. Gençleri tebrik eden Vali Çelik, katılacakları turnuva ve yarışmalarda başarı diledi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ın Çatak köyünde yapımı tamamlanan köy camii törenle ibadete açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Çatak köyünde yapımı tamamlanan köy camii törenle ibadete açıldı.

Çatak Köyü Cami Yaptırma Yaşatma Derneği öncülüğünde 2018 yılında inşaatına başlanan ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla tamamlanarak ibadete açılan cami yaklaşık 2,5 milyon liraya mal oldu. İbadete açılan camide 250 kişi ibadet edebilecek.

Caminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, İslam medeniyetinin cami merkezli bir medeniyet olduğuna dikkat çeken İlçe Müftüsü Sebahattin Akyol, “Camiler Kabe’mizin şubesidir. Onun için Kabe’ye ne kadar değer veriyorsak, camilerimize de o kadar değer veriyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, ”Müslümanlık tapusuna atılmış bir imzayı, bir camiyi ibadete açmak için toplanmış bulunuyoruz. Alemlere rahmet sevgili Peygamberimiz,” Kim, Allah’ın rızasını dileyerek bir mescid bina ederse Allah da onun için cennette bir saray hazırlar” demiştir. Allah’ın rızasını umuyorsak, onun farzlarını yerine getirmek, haramlardan sakınmak, dinimizin cami gibi temel kurumlarını çalıştırmak, eğitimini öğretimini yapmak ve yaptırmak durumundayız” diye konuştu.

Vali Ali Çelik ise yaptığı konuşmada,” Bugün burada köylümüzün, Cami Yaşatma Derneğimizin ve herkesin bir araya gelerek dayanışmaları sonucu bir eser meydana gelmiş. Başta Cami Derneği Başkanı Servet abim olmak üzere bu emeği, eseri, camimizi kazandıran herkese şükranlarımı arz ediyorum. Cami yapmak çok zor biliyorum ama yan yana saf tutmak, safta bir araya gelmek, o dayanışmanın, namazın idrakiyle bize ait olan değerlerin sürdürülmesi de bir o kadar önemli. Siz bir arada oldukça, biz bir arada oldukça, bugün burada uzaktan, yakından birçok insan bir araya gelmişler bu güzel camimizin açılışında bir arada olmuşlar. Allah sonsuza kadar, devletimizin milletimizin birlikteliğini bozmasın, bize güç versin” dedi.

Kütahya İl Müftü Yardımcısı İsa Ada tarafından okunan duanın ardından Çatak köyü camii ibadete açıldı. Camide kılınan öğle namazının sonunda kadın ve erkekler ayrı ayrı Emet İlçe Müftülüğü tarafından getirilen Sakalı Şerif’i dualar eşliğinde salavat getirerek görme fırsatı buldular.

Cami açılış töreninin ardından davetlilere yemek ikram edildi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de iki fotoğraf sergisi birden

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) paydaşı olduğu ve Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu çerçevesinde iki fotoğraf sergisi açıldı.

Bedesten’de sanatseverlerle buluşan ve Murat Özçelik ile Bahir Dibekoğlu’nun çalışmalarının yer aldığı serginin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahmurat Arık, Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği (EÇFOD) Başkanı Emel Oğur, fotoğraf sanatçıları ve davetliler katıldı.

Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen ve DPÜ’nün de paydaşı olduğu Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu çerçevesinde 24 farklı şehirden Kütahya’ya gelen 200 fotoğraf sanatçısı üç gün boyunca Kütahya merkezi, Altıntaş ve Dumlupınar’ı fotoğrafladılar. Etkinlik çerçevesinde dijital ve drone kategorilerinde düzenlenecek yarışma için toplam 625 fotoğraf, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından oluşturulan sisteme yüklendi.

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan EÇFOD Başkanı Emel Oğur, “ 200 fotoğrafçı 3 gün boyunca Kütahyayı fotoğrafladılar. Her biri binlerce fotoğrafla Kütahya’nın turizm elçisi oldular şehitlerimizi andılar. Yarışmaya katılan fotoğraflarla ilgili sonuçlar 2 Temmuz günü açıklanacak ve ödül alan fotoğraflar 30 Ağustos Zafer Bayramında sergilenecek. Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği adına emeği geçen kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Başarılı Örnekler Sergisi’nde Kütahya’dan 3 İmam Hatip Ortaokulu yer aldı

Yayınlanan

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip okullarındaki başarılı örneklerin ve model uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla açılan Başarılı Örnekler Sergisinde Kütahya’dan 3 İmam Hatip ortaokulu yer aldı.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ” Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından açılan Başarılı Örnekler Sergisine bu yıl Kütahya’dan 14 okulumuz başvuru yaptı. Başvuruları değerlendiren komisyon, başvuruların yarısını bir üst değerlendirme aşamasına gönderdi. Türkiye geneli yapılan 425 başvurunun değerlendirme süreci de tamamlandı. Buna göre birinci değerlendirme aşamasını geçen ve ikinci aşamada Genel Müdürlük değerlendirme sürecini tamamlayan 50 okulun içinde Kütahya’dan 3 imam hatip ortaokulumuzun olması ilimizde sevinçle karşılandı. Değerlendirmeler sonucu belirlenen 50 okulumuz için Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce “İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi” kitabı hazırlanacak ve kitap metinlerinin öğrenciler tarafından yazılması sağlanacaktır” denildi.

“Başarılı Örnekler Sergisine katılarak dereceye giren okullar ve projeleri”

Kütahya Merkez Ahteri İmam Hatip Ortaokulunun “Nerde O Eski Ramazanlar? İşte Burada!” isimli projesi, Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulunun “Değer-Bil-Din” isimli projesi ve Tavşanlı Fatih İmam Hatip Ortaokulunun “İleri Dönüşümle Doğada Sanat” isimli projesi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR