Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kütahya’da hububat alım yeri artırıldı

Yayınlanan

Vali Ali Çelik,Kütahyalı çiftçilerin ürünlerini değerinde satabilmesi ve rekabet gücünü artırması için hububat alım yeri sayısının artırıldığını bildirdi.

Çiftçiler ürünlerini, 1 Ağustos itibarıyla hem Toprak Mahsulleri Ofisine hem de Kütahya Borsasına satabilecek. Alımlar yıl boyunca devam edecek.

Kütahya Valisi Ali Çelik ayrıca 2000 m2’lik yeni bir alanın Toprak Mahsulleri Ofisine tahsis edilerek depo ihtiyacının giderdiğini bildirdi ve ” İlimize, çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Ekonomi

Şaphane’de sebze bahçelerinde hastalık ve zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde üretimi gerçekleştirilen sebze bahçelerinde hastalık ve zararlı kontrolü çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından ilçemiz merkez mahalle ve köylerinde açık alanda üretimi gerçekleştirilen sebze bahçelerinde hastalık, zararlı kontrolleri ile fenelojik gözlem çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te orman yangını sonrası ürünlerde zarar tespit çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Küreci Köyünde meydana gelen orman yangını nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce üreticilerin ürünlerinde meydana gelen zarar tespit çalışması gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından Küreci Köyünde meydana gelen orman yangını sebebiyle üreticilerimizin ürünlerinde meydana gelen zarar tespit çalışması yapıldı” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

KÜTBO’da elektronik satış seansları başladı

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Elektronik Satış Salonunda 2022 yılı sezonu için ürün alım satım seansları başladı.

Modern Borsacılık hizmetlerini günden güne geliştiren KÜTBO, çağın teknolojileri ile kurmuş olduğu Elektronik Satış Salonunda çiftçi ve borsa üyelerini ürün satışları için bir araya getirdi. 01 Ağustos 2022 tarihi itibariyle elektronik ortamda seanslara başlanan Borsa Satış Salonuna ürünlerini getiren çiftçiler, Borsa laboratuvarında analiz yaptırarak satışa sunuyor.

Çiftçilerin ürettiği ürünün gerçek değerini bulduğu ve rekabetçi ortamın sağlandığı KÜTBO Elektronik Satış Salonu sezon boyunca seanslarına devam edeceğini söyleyen KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Ürünlerinin Borsa Satış Salonunda gerçek değerleriyle işlem görmesi için çiftçileri borsaya davet etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı üreticilere Elektronik Satış Salonu

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu, Vali Ali Çelik ve protokol mensuplarının katıldığı bir törenle hizmete sunuldu.

Kütahya Ticaret Borsası Başkan Necati Gültekin, hizmete sunulan salon ve borsanın işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Gültekin, 4 yıl önce modern bir borsa binasına kavuştuklarını dile getirerek, “Coğrafi işaretlerle ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Borsamızdaki alım ve satımda garantör biziz. Eğer alan kişi çiftçiye borcunu ödemez ise biz ödüyoruz. İşleyişimizi modern hale getirdik. Gelen ürün ilk olarak kantara giriyor, üründen numune alınıyor. Elde edilen ürünün değerleri hem çiftçinin hem alanın ekranlarına yansıyor. Burada tüccar ürünün kalitesine değerine göre fiyatını veriyor. Bu çerçevede TMO’da fiyat veriyor ancak tek fiyat veriyor ihaleye girmiyor. Fiyatlar sonrası çiftçiye soruluyor tüccara mı yoksa TMO’ya mı vermek istiyorsunuz diye. Vatandaşın tercihine göre satış sözleşmesini imzalıyoruz ve gönderiyoruz” diye konuştu.

“Artan talebe karşı arzı arttırmaktan başka bir çaremiz yok”

Kütahya Valisi Ali Çelik, çiftçilerin ürünlerinin değerinin bulmasının önemine vurgu yaptı. Çelik, “Milletimizin en büyük değeri üretim. Üretimin desteklemediğimiz, bir parçası olmadığı zaman karşımıza çıkan sorunları biliyoruz. Dünya ciddi bir gıda sorunuyla boğuşuyor, bunun daha da devam edeceği belirtiliyor. İklim değişikliği krizi, artan nüfus baskısı nedeniyle gıdaya ürünlerinde oluşturduğu fiyat baskısı var. Yani artan talebe karşı arzı arttırmaktan başka bir çaremiz yok. Bunun çaresi de hakkedenin hakkettiğini almasından geçiyor. Bizler, sizler bu sürecin en önemli paydaşlarıyız. İnşallah kesintisiz şekilde sürecek. Eksiklikler var, hep birlikte bu eksiklikleri gidereceğiz. Her şey Kütahya’mız, Kütahyalı çiftçilerimiz, ülkemizin daha iyi yarınlara kavuşması ve çocuklarımızın sürdürülebilir bir gıda politikasına kavuşması için” ifadelerini kullandı.

Gültekin, kurdelası kesilerek hizmete sunulan Elektronik Satış Salonu hakkında Vali Çelik, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve protokol üyelerine bilgiler verdi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da hasat dönemi dualarla başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi dualarla başladı.

Kütahya’nın buğday ambarı olan Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi Belediye Başkanı Gökhan Gürel, Aslanapa Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ali İhsan Emeksiz ve çiftçilerin katıldığı törenle başladı.

Hasat döneminin çiftçilere bereketli olmasını dileyen Aslanapa Belediye Başkanı Gökhan Gürel, “ Rabbim emeklerinin karşılığını versin’’ dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de sebzelerde hastalık ve zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede üretimi yapılan sebzelerde hastalık ve zararlı kontrolleri gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından ilçede kapalı örtü altı ve açık alanlarda üretimi yapılan sebzelerde hastalık, zararlı kontrolleri ile fenelojik gözlem( bitkilerin gelişme safhalarının zamanı ve süresinin incelenmesi) çalışmaları devam ediyor.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından ilçemiz Çalköy ve Gölbaşı köylerinde demonstrasyon çalışması çerçevesinde ekilişi yapılan aspir bitkisinde ve hibeli olarak dağıtılan nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” ile mücadele çalışmaları

Yayınlanan

Simav ilçesinde bazı tarlalarda ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” görülmeye başlaması üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince çayır tırtılı zararlısına karşı mücadele için ilaç dağıtımı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Simav ilçemizde Naşa, Demirciköy ve Çitgöl Beldelerinin kullandığı göl arazisinde ayçiçeği ekili alanlarında görülen çayır tırtılı zararlısına karşı mücadele için yaklaşık bin 200 dekarlık alanda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından ilaç dağıtımı yapılarak toplu mücadele gerçekleştirilmiş olup, kontrollerimiz saha da devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de çilek bahçelerinden pestisit kalıntı için numune alma çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçedeki çilek bahçelerinden pestisit kalıntı durumunun izlenmesi için numune alma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli tarafından ilçemizde bulunan çilek bahçelerinden pestisit kalıntı durumunun izlenmesi amacıyla numune alma çalışmaları devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Müdür Özçalık ve Rektör Uysal ayçiçeği tarlalarını gezdi

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık ile Rektör Kazım Uysal, Dumlupınar Üniversitesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Özel İdare işbirliği çerçevesinde ekimi yapılan ayçiçeği tarlalarını gezdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık,” Dumlupınar Üniversitemiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Özel İdaremiz işbirliğiyle ekilen ayçiçeği tarlalarını Rektör Kazım Uysal, proje sorumlusu Süleyman Topal ve mesai arkadaşlarım ile birlikte gezdik. Geç ekilmesine rağmen çok güzel bir gelişim göstermiş. Allah bereketli bir hasat nasip etsin” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da kadın üreticiden lavanta üretimi

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya’da Emine Daşgın isimli kadın üreticinin yetiştirdiği lavanta tarlasını ziyaret etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “ Kütahya’mızda girişimci ruha sahip Emine Daşgın ablamızın özveriyle yetiştirdiği lavanta tarlasını ziyaret ettik. Allah kendisine güç kuvvet versin hem yetiştirme, hem yağ çıkarma hem de pazarlama işini kendi başına çözmüş. Bu örnek başarısından dolayı kendisini ve eşi İsmail beyi tebrik ederek alkışlıyorum. Kendilerine daha büyük hedeflerinde muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’da ayçiçeğinde “Çayır Tırtılı” görüldü

Yayınlanan

Trakya’da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlalarına büyük zarar veren “Çayır Tırtılı” Kütahya’nın Simav ilçesinde de görüldü.

Bitkinin kökünden başlayarak yaprak ve çekirdek kısmına kadar zarar veren çayır tırtılına karşı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Simav ilçesinde bazı tarlalarda ayçiçeği zararlısı “çayır tırtılı” görülmeye başlaması üzerine hareket geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarlalarda inceleme yaptı. Ekipler, üretici ve yerel yöneticileri zararlıyla mücadele konusunda bilgilendirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla yapılan açıklamada, ” Simav ilçemizde, Ayçiçek ekili alanlarda zarara neden olan çayır tırtılı ile ilgili ilçemizde sörvey ve inceleme çalışmaları yapıldı. Demirciköy, Çitgöl, Naşa ve Güney kasabalarının kullandığı göl arazisinde yapılan incelemelerde bazı bölgelerde zararlıya rastlandı. İl Tarım ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personellerince mücadele yöntemi ile ilgili çiftçiler ve yerel yöneticilere bilgiler verildi” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından, Ortaca köyünde ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Müdür Özçalık, çiftçileri uyardı: “Lütfen hasat sonrası anızları yakmayalım”

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, çiftçileri hasat sonrası anızları yakmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,” Değerli çiftçilerimiz, ilimizde biçerdöverler ve ekin biçme makinaları sahaya çıkmaya başladı. Yakında her tarafı hasat telaşı saracak. Lütfen hasat sonrası anızları yakmayalım. Böylece anızı kendine sığınak yuva yapan canlıların vebali üzerimizde kalmasın, hem topraklarımızdaki çok yararlı organik madde imha olmasın, hem de ormanlarımıza yangın sıçrama tehlikesi yaşanmasın. Lütfen bu konuda çok hassas olalım ve herhangi bir olumsuzluk için hasat sırasında mutlaka su tankı bulunduralım. Allah hepinize kazasız belasız bereketli bir hasat nasip etsin” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çiftçi patoz makinalarından vazgeçemiyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde bir zamanlar çiftçinin yoğun bir şekilde harman zamanı kullandığı patoz makinaları biçerdöverlerin giremediği ekili alanlarda halen kullanılmaya devam ediyor.

Önceki yıllarda çiftçinin buğday, arpa ve nohut hasadı yaptığı patoz makinaları, harman zamanı artık sadece biçerdöverlerin giremediği sarp alanlardaki hububat ekili alanların hasadında kullanılıyor.

Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Coşar yaptığı açıklamada, ’’ Günümüzde eski patoz makinalarının yerini modern biçerdöverler aldı. Köylerde kullanımı her geçen yıl yaygınlaşan biçerdöverler, aynı anda hem saman yapıp, hem de daneleri depoladığı için iş gücü, maliyet ve zaman açısından çok daha avantajlı. Ancak bazı ekili alanların yollarının dar ve biçerdöverlerin geçmesine uygun olmaması yüzünden buralarda biçerdöverlerle hasat yapamıyoruz. Bu durumda hasadı patoz makinalarıyla yapmak zorunda kalıyoruz. Meşakkatli olsa da eski hasat dönemlerini hatırlama açısından patozla hasat eğlenceli oluyor. Bu yıl yaklaşık 300 dönüm alana hububat ektim, bunun 80 dönümünü patoz makinalarıyla yapacağım” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’nin ilk Seracılık ve Tarım Fuarı Simav’da açılacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde bu yıl ilki düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk Jeotermal Seracılık ve Tarım Fuarı’nın 90 yıldan devam eden bölgenin en büyük panayırı olma özelliği taşıyan Simav Panayırı ile birleşerek 26 Ağustosta açılacak.

Seracılık konusunda kurulum, sera ekipmanları, danışmanlık, fide ve tohum gibi katılımcıların yanı sıra tarım makinaları, sulama sistemleri, gübre ve bitki besleme gibi birçok sektörün bir arada bulunacağı fuar 4 Eylül’e kadar devam edecek.

Termal enerjinin cazibe merkezi Simav ‘da 1,2 milyon metrekare alanda yatırımı planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Jeotermal Sera OSB de yıllık 50 bin ton domates üretimi hedefleniyor. Yeni iş imkanlarına kapı açacak olan fuarın Simav Kütahya ve ilçelerinin yanı sıra Manisa Balıkesir Uşak Afyonkarahisar gibi komşu illerden de ziyaretçi alması bekleniyor.

Simav Jeotermal Seracılık ve Tarım Fuarı’nın yapılması konusunda büyük destek veren Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav’da 500 dekarlık bir alanda kurulu seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Biçer, ”Simav Eynal domatesi ismiyle markalaşmış olan domatesimizin üretimini organize sera bölgesinde artırarak öncelikli hedefimizi iç piyasanın talebini karşılamak, sonrasında ise ihracatını gerçekleştirmek olacak. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz fuarımız ise hedefe giden yolda önemli bir adım olacaktır. Fuarın bölgemize memleketimize ve tüm katılımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da kıraç araziler lavanta kokacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde, İl Özel İdaresi destekleri ile başlatılan lavanta üreticiliğinin kıraç arazilere bereket getirdiği bildirildi.

Kıraç arazileri tarıma kazandıran projenin, üreticilere de yüksek gelir getireceği hesaplanıyor.

Tarım İl ve Orman Müdürlüğü’nden lavanta tarlalarında yapılan kontrol sonrası yapılan açıklamada, ” Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce 2016 yılında ilk olarak Özel İdare bütçesi ile yapılan lavanta projesi başarıyla devam ediyor. Simav ilçemizde alternatif ürünlerden biri haline gelen lavanta bahçelerinde, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından kontroller devam etmektedir. Kıraç ve uzak bölgede yer alan arazilerin değerlendirilmesi için gayet iyi bir ürün olduğu ve üreticilerin memnun olduğu gözlemlendi. Gelir seviyesi de iyi olan lavanta ürününün artırılması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2021 yılında da proje yapılarak fide dağıtımı yapılmıştır. Lavantanın dönüme verimi lavanta çiçeği olarak, 150-400 kilogram arası olup, yağ olarak verimi ise çiçek veriminin yüzde 2’si ile yüzde 5’i arasında değişiyor” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav’lı çiftçiler kiraz ve vişneden yılda 250 milyon TL gelir elde ediyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde çiftçilerin kiraz ve vişneden yılda yaklaşık 200-250 Milyon TL gelir elde ettiği bildirildi.

Kiraz ve vişne alımlarının başladığı ilçede İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince kiraz ve vişne alım yerlerinde kontrollerin devam ettiğini söyleyen Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir,” İlçe merkezi ile yaklaşık 15-20 köy ve beldede kiraz ve vişne üretimi yapılmaktadır. İlçemizde tarımsal ürünlerden en önemli gelir kaynaklarından birisi de kiraz ve vişne üretimidir. Özellikle üretilen kirazlar yurtdışına ihraç ediliyor. Üreticilerimiz ürettikleri vişne ve kirazdan önemli bir gelir elde etmektedir. İlçemizde yaklaşık 10 bin ton kiraz ve 5-6 bin ton civarında vişne üretimimiz var. Bu üretimden yılda 200-250 Milyon TL gelir elde ediliyor. Özellikle Pulluca, Çakırlar, Yağmurlar, Kayaışık, Yaykın, Karacahisar ve Aksaz gibi köylerimizde alım yerlerinde ihracatçı ve iç piyasaya ürün veren firmalar çiftçimizin kiraz ve vişnesini yerinde almak için alım noktaları kuruyorlar. Böylece çiftçimizin ürünü kendi köylerinden nakliye ve pazarlama sorunu olmadan alınıyor. Kiraz ve vişne üretiminden elde edilen gelir ilçemiz ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Biz de kiraz ve vişne üreten köylerimizde üretimin ilk başından itibaren bahçelerde üreticilerimizin yanındayız. Teknik personellerimizce yapılan kontrollerde, ihracat için gerekli belgeleri (üretici kayıt defteri, ilaç uygulama belgesi, ÇKS gibi) düzenleyerek onları yönlendirme faaliyetlerimizle onlara destek oluyoruz. Bu yıl kiraz ve vişne üreten çiftçimizin yüzü gülüyor. Çünkü fiyatlar oldukça iyi. İnşallah her yıl çiftçimiz güzel kazançlar elde eder ve üretmeye devam ederler. Üretim yapmak ve özellikle gıda üretmek her gün daha da önemli hale geliyor. Biz de üreten çiftçimize destek olmaya ve onlara müteşekkir olmaya devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bıçaklar kurbana hazırlanıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Kurban Bayramı öncesi bıçak bileme tezgahları çalışmaya başladı.

Kurbanını daha rahat kesmek isteyen vatandaşlar bıçak satıcıları ve bileyicilerin yolunu tutuyor.

Çarşı pazarda tezgah açan bıçakçılardan İsmail Eroğul, vatandaşın bıçak ihtiyacını karşıladıklarını belirtirken, ” 7 Yıldan bu yana burada Kurban Bayramı öncesi bıçak biliyorum. Bıçakların bakımını yaptırmak isteyen vatandaşlar işlerini son güne bırakmasınlar. Son gün çok fazla yoğunluk oluyor.” dedi.

Birçok vatandaş bıçaklarını bileycilere biletirken bazıları da eskiyen bıçaklarının yerine yeni bıçak almayı tercih ediyor.

Bıçakçılar bıçak bileme işlerinin akşam saatlerine kadar devam edeceğini söylediler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Simav Kestanesine coğrafi işaret belgesi

Yayınlanan

Simav kestanesinin Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldığı bildirildi.

Simav Kestanesi için yıllardır süren emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını söyleyen Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir,” 1 Temmuz 2022 tarihi TPE bülteninde 1152 tescil no ile coğrafi işaret tescilimiz yayınlandı. Lezzeti ve kalitesi artık ülkemizin her yerinde çok daha iyi tanınacak. Yıllardır verilen emekler için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Artık daha yüksek fiyata ve daha kolay satılacak olan “Simav Kestanesi” ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR