Bizimle iletişime geçin

ASLANAPA

Aslanapa’da hasat dönemi dualarla başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi dualarla başladı.

Kütahya’nın buğday ambarı olan Aslanapa ilçesi Gireği Ovasında hasat dönemi Belediye Başkanı Gökhan Gürel, Aslanapa Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ali İhsan Emeksiz ve çiftçilerin katıldığı törenle başladı.

Hasat döneminin çiftçilere bereketli olmasını dileyen Aslanapa Belediye Başkanı Gökhan Gürel, “ Rabbim emeklerinin karşılığını versin’’ dedi.

ASLANAPA

Pınarbaşı’na 100 metreküp kapasiteli su deposu

Yayınlanan

Aslanapa Belediye Başkanı Gökhan Gürel, ilçede yapımına başlanan içme ve kullanma suyu deposunda incelemelerde bulundu.

Pınarbaşı Mahallesi’nde yapımına başlanan 100 metreküp kapasiteli su deposu çalışmalarını yerinde inceleyen, Belediye Başkanı Gökhan Gürel, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İçme ve kullanma suyu deposu ile terfi hattının 120 takvim gününde tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da nohut bitkisinde hastalık, zararlı ve fenolojik dönem takibi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce nohut bitkisinde hastalık zararlı ve fenolojik( bitkilerin gelişme safhalarının zamanı ve süresinin incelenmesi) dönem takibi yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından ilçemiz Çalköyde hibeli olarak dağıtılan nohut bitkisinde hastalık zararlı ve fenolojik( bitkilerin gelişme safhalarının zamanı ve süresinin incelenmesi) dönem takibi ile ilçemiz Çamırdık köyünde biçerdöver kontrolleri yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa Belediyesi’nden haşere ilaçlama çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa Belediyesi’nce ilçede sivrisinek ve karasineklere karşı ilaçlama çalışması başlatıldığı bildirildi.

Aslanapa Belediyesi tarafından halkın genel anlamda sağlığını korumak, daha huzurlu ortamlar sağlamak amacıyla sistemli ve programlı bir şekilde karasinek, sivrisinek, larva ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarına başlandı. Araç Üstü Cihaz ile bütün mahallelerde, çöp konteynerlerinin etrafında ve larva üretimi olabilecek alanlarda ilaçlama çalışmaları sürüyor.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce aspir ve nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından ilçemiz Çalköy ve Gölbaşı köylerinde demonstrasyon çalışması çerçevesinde ekilişi yapılan aspir bitkisinde ve hibeli olarak dağıtılan nohut bitkisinde hastalık zararlı kontrolleri ile fenolojik dönem takibi gözlemi yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından, Ortaca köyünde ayçiçeği ekili alanlarda hastalık zararlı ve fenolojik gözlem kontrolleri yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da küçükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce küçükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından Nuhören, Çamırdık ve Çamdibi köylerinde küçükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması yapıldı” denildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Aslanapa’da sağanak yağış sonrası oluşan sel ve dolu, ekili alanlarda zarara yol açtı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Göynükören köyünde etkili olan dolu ve sağanak yağış sonrası oluşan selde, ekili tarım arazileri zarar görürken, köy içindeki yolların parke taşları yerinden söküldü.

Göynükören köyünde hububat ekili alanların üçte birinin dolu ve selden zarar gördüğünü söyleyen Köy Muhtarı Tevfik Memiş, ”Köyümüzde etkili olan dolu ve sağanak yağış sonrası oluşan selde ekili alanlar sular altında kaldı. Sel beraberinde ekili alanlara mil getirdi. Yağan dolu hububatların başaklarına ve sebzelerin yapraklarına büyük zarar verdi. Sel köy içindeki yolların döşeme taşları yerinden söktü. Ayrıca 5-6 evin bodrum katını su bastı. Köylü olarak zararımız büyük. Yetkililerin bir an önce hasar tespit çalışmalarına başlamalarını istiyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da dolunun ürünlerdeki etkileri tespit ediliyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede kısa süreli yağan dolunun ürünler üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla kontrollerin yapıldığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Aslanapa ilçemizde kısa süreli yaşanan dolunun etkilerini tespit etmek ve çeşitli ürünlerin gelişimlerini takip etmek amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından kontroller yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da tarihi eser kaçakçılığı operasyonları

Yayınlanan

Kütahya Merkez ve Aslanapa ilçelerinde jandarmanın yaptığı operasyonlarda 1 adet el yazması Kuran-ı Kerim, Osmanlı döneminden kalma olduğu değerlendirilen 1 adet tarihi av tüfeği ve 1 adet gümüş sikke ele geçirildi. 5 şüpheli gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, Merkez ve Aslanapa ilçelerinde yapılan 2 ayrı operasyonda, 1 adet el yazması Kuran-ı Kerim, Osmanlı döneminden kalma olduğu değerlendirilen 1 adet tarihi av tüfeği, 1 adet gümüş sikke, 2 adet detektör, 3 adet yeraltı sinyal görüntüleme cihazı, 6 adet el detektörü, 1 adet kurusıkı tabanca ve çok sayıda kazı malzemesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan 5 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron ele geçirildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde jandarmanın bir evde yaptığı aramada, 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron ve 10 kilogram kıyılmış tütün ele geçirildi.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ve Aslanapa İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde Aslanapa ilçesinde Ş.Ç. isimli şahsın evinde içi tütün doldurulmuş makaron hazırlayarak sattığı bilgisine ulaşıldı. Ekipler tarafından şüphelinin ikametinde yapılan aramada, 58 bin 400 adet bandrolsüz makaron, 10 kilogram kıyılmış tütün, 480 adet kilitli poşet ve 12 adet tütün doldurma aparatı ele geçirildi.

Şüpheli şahıs hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da “Okulum Temiz” uygulaması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde “Okulum Temiz” uygulaması kapsamında okul bahçelerinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirildiği bildirildi.

Konuyla ilgili Aslanapa Kaymakamlığından yapılan açıklamada,” Bütün dünyayı etkisine altına alan Covıd-19 salgını döneminde temizliğin, çocuklarımızın ve bizlerin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Son dönemde bu farkındalığın arttırılması anlamında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan Okulum Temiz uygulamalarıyla da süreç devam etmiştir. Bu sürece katkı sağlamak adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yönetici ve personeliyle Aslanapa Ortaokulu ve Aslanapa İlkokulu idarecileri ve personeli okul bahçelerimizin temizliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla okul bahçesinde genel temizlik faaliyeti gerçekleştirmişlerdir. Bu sürece katkı sağlayan bütün İlçe Milli Eğitim camiamıza teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz” denildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ilçeye bağlı Adaköyde büyükbaş hayvanlarda küpeleme ve aşılama uygulaması yapıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da çiçek aşılaması devam ediyor

Yayınlanan

Koyun Keçi Çiçek hastalığının görüldüğü Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde koruma ve gözetim bölgesinde olan köylerde çiçek aşılama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili Aslanapa Kaymakamlığından yapılan açıklamada,” İlçemizde görülen Koyun Keçi Çiçek hastalığı nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerimiz tarafından koruma ve gözetim bölgesinde olan köylerimizde çiçek aşılaması tüm hızıyla devam etmektedir” denildi.

İlçede bir süre önce Koyun Keçi Çiçek hastalığı nedeniyle belediye canlı hayvan pazarı küçükbaş hayvan girişine kapatılmıştı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa Belediyesi’nden Sokak hayvanlarına yem ve mama desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde yoğun kar yağışı sonucu sokak hayvanları ve kuşların aç kalmaması için belirlenen noktalara belediye ekipleri tarafından mama ve buğday bırakıldı.

Belediye ekipleri, bir taraftan yol ve kaldırımlarda kar temizleme çalışması yaparken, bir taraftan da sokak hayvanlarının ve kuşların aç kalmaması için ilçede bulunan beslenme odaklarına kedi ve köpekler için mama, değişik alanlara ise kuşlar için buğday bıraktı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ekili alalarda fonolojik gözlem çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hububat ekili alanlarda fenolojik gözlem çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından hububat ekili alanlardaki fenolojik gözlem kontrollerinin aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

“Fenolojik gözlem nedir?”

İklim faktörlerinin etkisiyle bitki bünyesinde meydana gelen değişikliklerin ve dolayısıyla vejetasyon devresi içerisindeki belirli ve kritik dönemlerin tarihleri ile tespit edilmesi fenolojik gözlemler yardımıyla mümkün olmaktadır. Bu safhaların tespiti için yapılan gözlemlere de fenolojik rasatlar denir.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da okullara 1 günlük kar tatili

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde kar yağışı, buzlanma ve don olayları nedeniyle 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verildiği bildirildi.

Aslanapa Kaymakamlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada,” Kar yağışı, yollarda meydana gelebilecek buzlanma ve don olayları nedeniyle ilçemizde 19 Ocak 2022 Çarşamba günü eğitim öğretim faaliyetlerine 1 gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca ilçemizde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan memur ve diğer kamu görevlileri 1 gün süreyle idari izinli sayılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da Geleneksel Türk Okçuluğu kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu açıldığı bildirildi.

Öğrencilerden ve velilerden gelen talepler doğrultusunda Aslanapa Kapalı Spor Salonunda usta öğretici Merve Çelik nezaretinde açılan toplam 200 saatlik Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna 45 ilk ve ortaokul öğrencisi katıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, kurum tarafından temin edilen yay, ok, puta hedefi ve zihgirler aracılığı ile verilen , Geleneksel Türk Okçuluğu kursu sayesinde öğrencilerin, Geleneksel Türk okçuluğunun kültürünü, tarihini, ok ve yayın tanımını, kullanımını, ilk yardımını, atış tekniklerini öğreneceğini ve uygulayacaklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Köydeki 100 yıllık eski evler dimdik ayakta

Yayınlanan

Yüzde 80’ni eski ahşap evlerden oluşan Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Tokul köyünde 80-100 yıllık eski evlerin bakımlı halleri ve dimdik ayakta oluşları dikkatlerden kaçmıyor.

532 nüfuslu köyde bulunan 110 haneden yüzde 80’ninin eski ahşap evlerden oluştuğunu söyleyen Tokul köyü Muhtarı Ahmet Yavuzer, ”Köyümüzde eskiden ağaç işleri ile uğraşan usta çoktu. Ev sahipleri yaklaşık 80-100 yıllık olan ahşap evlerin bakımlarını ihmal etmediler ve bugüne kadar dimdik ayakta durmasını sağladılar. Eski evlere meraklı olan kişiler bu evleri görmek için köyümüzü ziyaret ediyorlar” dedi.

Sosyal medya hesabından Tokul köyü ilgili görüşlerini açıklayan Kütahyalı emekli esnaf Mehmet Yeşil, “Bu köy eskiden ağaç işleri ile meşhurdu. Hamur teknesi, düven, çam bardak ve tırmık gibi ziraat aletleri bu köyde yapılırdı. Bu köyde o işleri yapan ustalardan kimse kalmamış. Zanaat ölmüş, ama ahşap evlerin pek çoğu dimdik ayakta duruyor. Bu evleri görünce çok sevindim” ifadelerine yer verdi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Tarihi cami 45 yıl sonra yenilendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde, 181 yıllık tarihi caminin 45 yıl sonra restore ettirilerek ibadete açıldığı bildirildi.

Yalnızsaray Mahallesi’nde 1840 yılında yapılan ve 1976 yılında ibadete kapatılan Eski Cami’nin restorasyonu tamamlanarak Kaymakam Özgür Pelvan ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından hizmete açıldı.

Yapılış amacına uygun şekilde restore edilen tarihi cami Diyanet Okuma Salonu olarak da faaliyet gösterecek.

İbadete kapatıldıktan 45 yıl sonra açılışı yapılan tarihi camide ilk namaz, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından kıldırıldı.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa ve Çavdarhisar muhtarlarına Narkorehber eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesi muhtarlarına Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Narkorehber eğitimi verildiği bildirildi.

Kütahya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM Büro Amirliği görevlilerince Aslanapa Kültür Merkezinde Aslanapa ve Çavdarhisar ilçesindeki muhtarlara yönelik 44 muhtara bilgilendirme yapılarak Narkorehber eğitimi verildi.

Ayrıca “Uyuma” uygulamasının tanıtımı yapılarak bilgilendirme faaliyeti yerine getirildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR