fbpx

Germiyan eseri Kadı Şeyh Çeşmesi günden güne yok oluyor

Kütahya'daki Germiyan döneminden kalma nadir çeşmelerden biri bakımsızlıktan yok olmak üzere.

1 dakikada okunabilir
Fotoğraf: İsmail Barış Yavaş

Kütahya’da yeri kolay kolay bulanamayacak çeşmelerden biri olan Kadı Şeyh Çeşmesi, kalenin hemen bitişiğindeki son sokaklardan birinde bulunur. Bu sokağa ulaşmak için ya Kurşunlu Cami’nin üzerindeki aralıktan, ya da Lajos Kossuth (Macar Evi) Müzesi üstünde bulunan Dükkancık Mescidinin yukarısına doğru ilerleyen dar sokaktan devam etmek gereklidir. Yakın zamana kadar kullanılan bir çamaşırlığı da bulunan Kadı Şeyh Çeşmesi, görenleri oldukça harap bir vaziyette karşılar.

Çeşmenin bugün itibarıyla harap vaziyeti

İşlemeli bir taş alınlığa sahip olan çeşme yıllar içinde geçirdiği onarımlar sebebiyle kimliğini yitirmiş gözükmekte ve çevresinde günümüze ait pek çok taş, beton, çimento ve sıva eklentileri görünmektedir. M. Mustafa Kalyon’un Kütahya’da Su Medeniyeti eserinden edinilen bilgilere göre Germiyanoğlu Süleyman Şah (1368-1389) ve Germiyanoğlu II. Yakup (1389-1429) zamanlarında adı geçen Kadı Şeyh tarafından yaptırıldığı aktarılan çeşme, eğer söylenildiği gibi Süleyman Şah veya II. Yakup dönemlerine ait ise Kütahya’daki çok nadir Germiyanlı dönemi çeşmelerinden biri olabilir.

Yakın zamana kadar halen kullanılan çamaşırlık

Suyu uzun zamanlar önce hemen bitişiğindeki çamaşırlığa verilen Kadı Şeyh Çeşmesi’nin yanındaki çamaşırlık da artık mevcut değil. Çamaşırlığa ait kalıntılarında görülebileceği alan bakımsız, düzensiz ve kaderine terk edilmiş durumda. Eğer kaynakta aktarıldığı gibi Kadı Şeyh Çeşmesi Germiyanlı dönemine ait ise Kütahya’daki nadiriyatından çok kıymetli su yapılarından biri olacaktır. Eser tamamen ortadan kalkmadan bir an evvel yetkililerin dikkatini çekmeli ve koruma altına alınmalıdır.

Çeşmenin altındaki devşirme parça

İsmail Germiyanoğlu

1998, Kütahya. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümlerinde okumuştur. 2020 yılında, Kütahya Kalesi Kurtarma Kazısı’nda gönüllü olarak staj görmüş, 2021 yılı kazı döneminde de aynı kurtarma kazısında çalışmıştır.

error: Content is protected !!