fbpx

Şehrin trafik yükünü çeken caddelerden biri kapatılıyor

2 dakikada okunabilir

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önündeki ışıklar her akşamüstü kilometrelerce kuyruk olan ve şehrin trafik yükünü taşıyan ana caddelerden biri. Şehrin batısından doğusuna giden bu ana güzergahta işlerinden ve okuldan dönen onbinlerce insan buradan geçiyor. Üstelik bu cadde günün diğer saatlerinde de neredeyse her zaman yoğun kullanılan bir bölge. Bu caddenin Kütahya Belediyesi tarafından efnafın talebi üzerine kapatılacağı açıklandı.

Böylece her gün Cuma pazarından gelen binlerce aracın doğu tarafına gidebilmek için aşağı ya da yukarı dönmesi gerekir. Böylece Atatürk Bulvarı’nın kaldırması imkansız bir trafik içinde boğulacağı belli oluyor. Üstelik bu trafik bulvarın sonundan sağa ya da sola dönmek için yapay olarak yaşanacak. Yani tek şeride yığılan araçlar yüzünden zaten zor olan akışın iki kat zorlaşacağı, Kütahya’da zaten anlamsız pek çok uygulama içeren trafiğin iyice çileli bir hale geleceği belli oluyor.

Şehrin iyi projelerinden olan Bekir Avlupınar Caddesi yeşillendirmesi, araç trafiğine ihtiyaç duymayan öğrenciler için iyi oldu. Bunu görüp de işlerin artması için cadde kapatılmasını isteyen esnafın talebi üzerine onbinlerce Kütahyalının yılın 365 günü zorluk çekmesi, üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

Üstelik durum esnafın beklediği gibi olmayacak. Çünkü her sene Eylül’de başlayan yapay yoğunluk pek çok konuda yanlış intiba uyandırıyor. Her dönem başı cebinde harçlığı ile birkaç ay saman alevi gibi piyasayı hareketlendiren öğrencilerin bütçesi ile ekonomi döndürmeye çalışan pek çok işletme sürekli el değiştiriyor ya da başka çareler aramak zorunda kalıyor.

Dahası, çarşıda para bırakan çok az sayıda öğrenci ne zaman bir yerde yenilik olsa oraya gidiyor. Böylece çarşının geliri artmadığı halde bütçe bölge bölge geziyor. 5 yıl önce Laleli civarına, 4 yıl önce Bekir Avlupınar’a, 3 yıl önce Atatürk Bulvarı aşağısına, 2 yıl önce AVM’ye, geçen sene Bekir Avlupınar’a tekrar dönen öğrenci yoğunluğu bir cadde daha değiştirip sonra tekrar başka bir yere gidecektir. Her öğrenci hareketinde şehrin bir caddesi kapatılamaz.

Birkaç esnaf ve Kütahya’da 4 yıl kalan bir nüfus için; her akşam evine dönmeye çalışan onbinlerce kişi mutsuz edilmemelidir. Çok çalışan ve iyi projeler arayan başkanımızın geçici olarak sosyal medyada populerite yaratan enerjik kitlenin kısa vadeli dertlerinden daha çok her gün sokakta konuşup oy veren ve bir ömür Kütahya’da yaşayan kesimin ana problemlerine odaklanmasının daha önemli olduğu konusunda herkes hemfikir.

Eski Kütahyalı

Kütahya'nın sokakta her gün konuşulan ama internete yansımayan fikirleri için bir ses olmak, Kütahya'ya emek veren herkesin emeğinin sonuca ulaşması ve Kütahya yararına işler yapılması için bir yorumda bulunmak amacıyla yazıyorum. Bir çabaya en büyük kötülüğü yanlışı görüp de sustuğumuzda yaparız.

error: Content is protected !!